Jump to content

Rastкo Nemanjic "nije" bio prosvetitelj

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 10 минута, Muramasa рече

Samo sam pokušao da istaknem sličnost između pisanija VSB-a i onoga što o. Joil kaže o papi.

A što ti nije uspelo, neko ne znanje u pitanju ili šta?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čini mi se da ovde ima istoričara. Ovo je odlična prilika da neko od njih napiše neki tekst koji bi nama istoriski neupućenima rasvetlio ovo oko Rastka (Save) i pobio tvrdnej iz uvodnog teksta da on nije bio prosvetitelj.

 

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, VaSa110 рече
1 hour ago, VaSa110 рече

Čini mi se da ovde ima istoričara. Ovo je odlična prilika da neko od njih napiše neki tekst koji bi nama istoriski neupućenima rasvetlio ovo oko Rastka (Save) i pobio tvrdnej iz uvodnog teksta da on nije bio prosvetitelj.

 

 

Ovo što su oni napisali je bacanje prašine u oči. Oni su zaboravili da su se u srednjem vijeku uz crkve i manastire osnivale i škole. Naravno da to nije bilo kao u modernim državama gdje postoji organizovano školstvo i to se nije moglo očekivati u takvim okolnostima. Besmisleno je na taksativno navedene gluposti u posljednjem pasusu i odgovarati jer on prebacuje neka očekivanja, koja su važila od industrijske i francuske revolucije pa do danas, na period od unazad 800. godina... Samo sam čekao da Sv. Savu optuži i što krompir nije donio u Srbiju :0212_rolleyes:, mislim kako ga nije stid.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Hattori рече

Ovo što su oni napisali je bacanje prašine u oči. Oni su zaboravili da su se u srednjem vijeku uz crkve i manastire osnivale i škole. Naravno da to nije bilo kao u modernim državama gdje postoji organizovano školstvo i to se nije moglo očekivati u takvim okolnostima. Besmisleno je na taksativno navedene gluposti u posljednjem pasusu i odgovarati jer on prebacuje neka očekivanja, koja su važila od industrijske i francuske revolucije pa do danas, na period od unazad 800. godina... Samo sam čekao da Sv. Savu optuži i što krompir nije donio u Srbiju :0212_rolleyes:, mislim kako ga nije stid.

А још бесмисленије правити дистинкцију између Саве и Доситеја у конкретном случају

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Милан Ракић рече

А још бесмисленије правити дистинкцију између Саве и Доситеја у конкретном случају

Naravno!

Ima jedna anegdota, nevezano za Sv. Savu, kod Ajnharda, biografa Karla Velikog. Karlo Veliki je pokrenuo tzv. Karolinšku renesansu http://www.medievalwall.com/hrvatski/povijesne-licnosti/karlo-veliki-karolinska-renesansa/ .

Naime Ajnhard je zabilježio "... I moj je vladar pokušavao pisati, ali mu to umijeće nije išlo od ruke, iako je pisaću pločicu stalno nosio sa sobom. Čini se da ju je noću stavljao pod jastuk u nadi da će na taj način naučiti pisati. Pisati nije naučio, no bio je dobar govornik. Govorio je lagano i jednostavno. Riječi su mu tekle glatko. Uz materinski jezik služio se i latinskim, a razumio je i grčki. Cijenio je sve plemenite znanosti..."(nažalost ne mogu citirati izvor).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Hattori рече

Ovo što su oni napisali je bacanje prašine u oči. Oni su zaboravili da su se u srednjem vijeku uz crkve i manastire osnivale i škole. Naravno da to nije bilo kao u modernim državama gdje postoji organizovano školstvo i to se nije moglo očekivati u takvim okolnostima. Besmisleno je na taksativno navedene gluposti u posljednjem pasusu i odgovarati jer on prebacuje neka očekivanja, koja su važila od industrijske i francuske revolucije pa do danas, na period od unazad 800. godina... Samo sam čekao da Sv. Savu optuži i što krompir nije donio u Srbiju :0212_rolleyes:, mislim kako ga nije stid.

Ovako kako si ovo napisao zapravo i ti se slažeš da on nije bio prosvetitelj jer u to doba to nije mogao ni biti.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, VaSa110 рече

Ovako kako si ovo napisao zapravo i ti se slažeš da on nije bio prosvetitelj jer u to doba to nije mogao ni biti.

Vadiš van konteksta ono što sam iznio u tekstu zato ti se i čini. 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Милан Ракић рече

А још бесмисленије правити дистинкцију између Саве и Доситеја у конкретном случају

Autor kaže:

1) To je istorijski anahronizam, ne možete porediti dva čoveka iz potpuno različitih epoha.

- Istina je, Dositej i Rastko nisu za poređenje u smislu prosvetiteljskog rada. Dositej jeste bio prosvetitelj, Rastko nije. Međutim, nismo mi ti koji insistiraju na poređenju, tek tako. Država je, uz podršku SPC, nakalemila Rastka na temu prosvetiteljstva i učinila medveđu uslugu i znanju i činjenicama, ali pre svega deci, koja odrastaju učena lažima. Dakle, ako i poredimo Dositeja i Rastka, to je zato što branimo sam pojam prosvetiteljstva, a ne zato što smi uveli to poređenje u javni diskurs.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Hattori рече

Vadiš van konteksta ono što sam iznio u tekstu zato ti se i čini. 

Dobro, moja greška.

Da li ti smatraš da je Rastko bio prosvetitelj (i naravno zašto to smatraš)?

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, VaSa110 рече

Dakle, ako i poredimo Dositeja i Rastka, to je zato što branimo sam pojam prosvetiteljstva, a ne zato što smi uveli to poređenje u javni diskurs.

Мени није јасно како људи који се представљају као "образовани" и "разумни" не праве елементарну разлику између појма "просветитељ" (у општем смислу - наставник, едукатор...) и "просветитељства" као интелектуалног покрета од пре пар векова.

Бавите се баналним забунама које сами себи направите...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, VaSa110 рече

Dobro, moja greška.

Da li ti smatraš da je Rastko bio prosvetitelj (i naravno zašto to smatraš)?

Nadam se da nisam na ispitu! :D

Naravno da smatram da je bio prosvjetitelj, on je bio mnogo mnogo više od prosvjetitelja i njegov značaj je za srbe nemjerljiv te bi mi oduzelo previše vremena da to obrazložim ovdje.

Da sv. Save nije bilo, upitno je da li bi Srba kao nacije uopšte bilo! Ali nećemo o šta bi bilo kad bi bilo, ali ovo je moje mišljenje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Grizzly Adams рече

Мени није јасно како људи који се представљају као "образовани" и "разумни" не праве елементарну разлику између појма "просветитељ" (у општем смислу - наставник, едукатор...) и "просветитељства" као интелектуалног покрета од пре пар векова.

Бавите се баналним забунама које сами себи направите...

Amin, amin i amin!:navijanje:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Grizzly Adams рече

Мени није јасно како људи који се представљају као "образовани" и "разумни" не праве елементарну разлику између појма "просветитељ" (у општем смислу - наставник, едукатор...) и "просветитељства" као интелектуалног покрета од пре пар векова.

Možeš li da mi daš link ili mesto gde si video da je značenje reči "prosvetitelj" edukator, nastavnik. Ja nisam mogao da nađem.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...