Jump to content

13 godina nisam bio u SPC, niti primio svestenika, niti se pricesito, sta da radim?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Нисам сигуран да ли постоји акт исчлањења из цркве. То би било као кад неки атеисти траже да се раскрсте. Просто, не може. Наравно, свако може да се удаљи од цркве у већој или мањој мери, на дуже или краће време. То удаљавање није мерљиво све док не пожелиш да поново уђеш у пуно јединство. Тек онда свештеник којем повериш своју интиму може да процени какве је природе твоје одсуство из цркве било.

Е, сад, чини ми се да си поменуо да учествујеш у црквеном животу неке друге помесне цркве. Нисам схватио на који начин и у ком интензитету.

Што се тиче поверења или неповерења према епископима, морам да кажем да гајим личне резерве према појединцима, али је то увек због мог приговора на њихов карактер, а не толико на теологију. Ствари доживљавам лично. Али зато познајем пар епископа у које имам људског поверења па сам ради односа са њима спреман да нешто променим код себе.

Измењено од logdanov
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, logdanov рече

Наравно, свако може да се удаљи од цркве у већој или мањој мери, на дуже или краће време. То удаљавање није мерљиво све док не пожелиш да поново уђеш у пуно јединство. Тек онда свештеник којем повериш своју интиму може да процени какве је природе твоје одсуство из цркве било.

Ах, сад сам поново видео да си обавестио свештеника, а он владику, што можда сугерише да си клирик, а шта се дешава у том случају, не знам.

Не верујем да би мој парохијски обавестио владику кад бих ја одлучио да се повучем из живота цркве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 30 минута, logdanov рече

... То удаљавање није мерљиво све док не пожелиш да поново уђеш у пуно јединство. Тек онда свештеник којем повериш своју интиму може да процени какве је природе твоје одсуство из цркве било.

...

Hvala, cini mi se da si mi dao lepo i korisno vidjenje.

пре 14 минута, logdanov рече

Ах, сад сам поново видео да си обавестио свештеника, а он владику, што можда сугерише да си клирик, а шта се дешава у том случају, не знам.

...

Ne, ne. Laik sam. Kada laik obavesti svestenika zasto ne prima i da neko obrazlozenje, makar i usmeno, sto sam ja ucinio, obavesti pop vladiku. Treba vladika da zna sta mu se desava u parohiji.

U mom slucaju ja sam i trazio da se obavesti tadasnji vrsilac duznosti i dobio sam povratnu informaciju da je obavesten. Zao mi je sto sam drugi put ponovio isto, a vec je bio ustolicen novi vladika, za kojeg sam ja mislio da nije nista bolji d prethodnog vrsioca duznosti, a ispostavilo se da je vise nego dostojan. Ogresio sam se.

Ako mora da se gine, hbg, da ginemo, ali ja necu da ginem sa poklicem na usnama da je gg. Radovic "svetac koji hoda" zbog toga sto je propustio da radi ono sto mu je bila duznost. A nije mi ni deda, nijedna od moje dve pokojne babe nisu imale nista s njim.

P.S. Moj nalog na ovom forumu je banovan.

P.P.S. Ne druzim se sa fanariotima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Pontifex Emeritus Nepozeljan si na ovoj temi. Pliz, budi drug, nestani.

Ako mora da se gine, hbg, da ginemo, ali ja necu da ginem sa poklicem na usnama da je gg. Radovic "svetac koji hoda" zbog toga sto je propustio da radi ono sto mu je bila duznost. A nije mi ni deda, nijedna od moje dve pokojne babe nisu imale nista s njim.

P.S. Moj nalog na ovom forumu je banovan.

P.P.S. Ne druzim se sa fanariotima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Ćiriličar рече

То важи само за клирике...

Vidis, crkva u kojoj mogu da se pricestim nije u opstenju sa Istambulom i ja hocu da ni ja ne budem u opstenju ni sa Vartolomejem, ni sa Zlizulasom, ni sa Elpidoporom, ni sa Manuilom. Lepse se osecam. Fizicki se lepse osecam. Nema onih sitnih elektricnih trnaca po nogama od kada nisam u opstenju sa njima dvojicom/cetvoricom. Bas mi je lepo.

Ako mora da se gine, hbg, da ginemo, ali ja necu da ginem sa poklicem na usnama da je gg. Radovic "svetac koji hoda" zbog toga sto je propustio da radi ono sto mu je bila duznost. A nije mi ni deda, nijedna od moje dve pokojne babe nisu imale nista s njim.

P.S. Moj nalog na ovom forumu je banovan.

P.P.S. Ne druzim se sa fanariotima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, farisejski.bukvojed рече

Lepse se osecam. Fizicki se lepse osecam. Nema onih sitnih elektricnih trnaca po nogama od kada nisam u opstenju sa njima dvojicom/cetvoricom. Bas mi je lepo.

Провери ти циркулацију, и испитај да није Лајмска болест у питању. То су најчешћи узроци трнаца у ногама. Додуше, има и других могућих узрока: 

WWW.KRENIZDRAVO.RTL.HR

Osjet prolaska trnaca moguće je doživjeti bilo gdje na tijelu, a najčešće ga ljudi imaju u rukama (pogotovo u dlanovima i prstima) te u nogama (najčešće na

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, farisejski.bukvojed рече

Najmanje jedan svestenik i najmanje jedan jeromonah (tacnije protosindjel) jedne druge autokefalne pravoslavne crkve u opstenju sa SPC smatraju da nisam istupio iz Crkve i kod njih mogu da se pricestim.

Mozda su oni u krivu?

Sta mislе @Zoran Đurović @Иван Ц. @Талични Том da li sam ja istupio iz Crkve ili ne?

@farisejski.bukvojed Драги брате, изузетна је част наћи се у друштву једног доктора теологије, уз то и свештеног лица (о. Зорана Ђуровића), и администратора сајта, такође свештеника (о. Ивана Цветковића). Ништа мања је обавеза да ти пружим смислен одговор, када си ме већ ставио у ово пробрано друштво и стало ти је до мог мишљења (=одговора), мада ја, најискреније, немам неко посебно теолошко образовање, па ћу се потрудити да ти одговорим онако како ми срце каже.

Што се мене тиче, све док исповедаш православни Символ вере и причешћујеш се код канонских свештеника, у било којој канонској ПЦ, ти си по мом мишљењу члан Цркве. Значи, за мене ти ниси иступио из Цркве. И то је најбитније. 

пре 4 часа, farisejski.bukvojed рече

Pre trinaest godina prestao sam da se pricescujem u SPC i prestao da primam svestenika da sveti vodicu (od dokumenta u Raveni 2006/7). Parohijski svestenik je uredno obavesten, dva puta me je pitao u roku od godinu dana da li ostajem pri toj odluci, obavestio je nadleznog vladiku i prestao da se mnome bavi. Pogresio sam sto o razlozima mog okretanja od crkve nisam jos tada podneo pismenu predstavku (sa sve prijemnim potpisom nadleznog svestenika i datumom, kad crkve nemaju prijemni pecat).

Nikada se nisam pricestio ni ispovedio u bilo kojoj crkvi koja nije u opstenju sa SPC, ni kod klirika koji su izopsteni iz SPC (ne prejudicirajuci time da li se slazem ili ne slazem sa njihovim izopstavanjem iz SPC).

Mojoj odluci doprineli su poimenicno: gg. Radovic, gg. (umirovljeni) Jevtic, gg. Zlizloulas i pisanija mnogih diskutanata na forumu (z)verujem i ovom forumu (poimenicno A. Djakovaj i o. Ugrin, izmedju ostalog). Sa doticnima nemam nista zajednicko, niti nameravam.

Pop Djurovic nema nista sa ovim, a nase virtuelno poznanstvo (medjusobno citanje poruka objavljenih na ovom forumu) datira nekoliko meseci unazad, da ga neko ne bi optuzio da je moj "guru".

Kako da se vratim u SPC ako i dalje imam negativan stav prema gg. Radovicu i gg (umirovljenom) Jevticu, ne kajem se zbog svog stava prema njima i nemam nameru da ga menjam?

Da li je tu nesto kriv pop Djurovic?

'Ocel' neko od nazovi pravoslavnih da pokusa da mi zbog ovoga menja "prosopu" (licni opis), kao sto je ovde obecao jedan "veliki" doktor teologije kada sam skup na Kritu iz 2016 nazvao razbojnickim Saborom?

Што се тиче осталих твојих недоумица, исказаних у овом посту, могу само да кажем да ми је жао што су одређене особе допринеле твом ставу и поступцима, који су довели до тога да се у СПЦ ниси причестио последњих 13 година. Господ каже: ”А који саблазни једног од ових малих који верују у мене, боље би му било да се обеси камен воденични о врату његовом, и да потоне у дубину морску”. (Мт. 18, 6) Неће бити нимало лако ономе ко је за живота саблазнио макар и једног од најмањих слугу Господњих, па макар тај неко кроз кога долазе саблазни био и епископ Цркве Христове.

Драги брате, имаш право да будеш љут и да своју љутну исказујеш онако како мислиш да је најприкладније по тебе. То је слобода коју ти Христос даје. Једном приликом од једног јеромонаха чуо сам следећу причу: код њега у манастир долазио је на исповест један човек који је изгубио сина јединца. Како је говорио том јеромонаху он је био љут на Господа, и та његова љутња трајала је дуго. Свако пут када би долазио у манастир, још увек пун неког свог унутрашњег беса, наилазио је на човека (јеромонаха) који му се радовао. Та радост на коју је наилазио у разговору са тим јеромонахом, временом је његову љутњу преобразила, учинила је да опрости Господу (”неправду” коју му је Господ учинио) и да га поново заволи. И тај човек и јеромонах су, као и ти, драги брате, још увек чланови Цркве...

...Ја, на крају, као неко ко има најмање права да ти било шта каже, могу само најпонизније да те замолим да се вратиш из тог твог ”добровољног изгнанства” и поново почнеш да примаш српске свештенике у свој дом, да се причешћујеш у српским храмовима, било парохијским, било манастирским. Има у српској Цркви, Богу хвала, још увек пуно честитих и побожних свештеника и свештеномонаха, ништа мање добрих архијереја, а да не причамо о браћи и сестрама у Христу, који су један од главних стубова наше СПЦ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, farisejski.bukvojed рече

: gg. Radovic, gg. (umirovljeni) Jevtic, gg. Zlizloulas i

Ima li neko u SPC da je kontrateža , tebi lično, u odnosu na navedeno

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Flojd рече

Koliko je meni piznato iz crkve se ne istupa zbog toga sto si procitao par misljenja nekih svestenika. Pa bre to je njihov posao i njihova stvar sta ce da rade i pisu oni ce da odgovaraju zbog toga pred Gospodom, a ti za tvoja dela.

Ja ne vidim tu logiku stvari, iz crkve istupas samo ako to osecas i ako je tvoja odluka a ne da krivis druge zbog toga. Ti je vec prelest.

Da li si clan crkve, pa odes kod svog svestenika pa se konsultujes sa njim, ako ne onda u neki manastir pa nadjes duhovnika pa pitas njega. Nismo ti mi merodavni za te stvari.

Postoje ljudi koji su preosetljivi, burno reaguju, ponašaju se kao da se svete nekome itd.

Mislim da tu ne treba savetovati da čovek ide kod duhovnika.

Takva ponašanja mogu drastično da snize kvalitet života generalno i postoje ljudi koji su školovani da takve probleme resavaju

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...