Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 20 часа, Гајић рече
пре 20 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

On zivi u odnosu.

I upravo je taj odnos taj dar koji omogucava stvorenju da bude u tom neprekidnom odnosu ljubavi koju recimo Licnosti svete Trojice dele jedna prema drugoj,uzajamno sva Trojica kao jedan.

Taj odnos je onaj koji coveku obezbedjuje pričešće u nestvorenim energijama kojima nas Hristos hrani kao Telo i Krv Njegova.

Киме се брате користиш сада?

Слично Мајендорфу из увода Тријада:

Међутим, ту није реч о резултату „природних" напора, било умних или аскетских, већ о дару личне божанске заједнице или обожења, које превазилази све створено. Обожење je „нестворено", јер je то Сам Бог Који се даје лично. To je „ипостасна" светлост „коју Светитељи духовно сагледавају", која ,,не постоји само символички, као што je то случај са појавама изненадних догађаја"; не тако, него је то „просветљење невештаствено и божанско, благодат невидљиво виђена и непознатно спознатна. Шта је онa уствари, само они истински знају."

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

Opet kažem da stvoreno buduci pricesnik nestvorenom po blagodati niti prestaje biti stvoreno, niti zbog stvorenosti nije u nemogucnosti biti obozeno,tj. bitisati u nestvorenom i imati nestvorena svojstva kao svoje u sebi.

Upravo Palama uvodi to objasnjenje ako sam ga dobro razumeo. S tim da smo obozeni potpuno biće Duha i On je pokretac naseg takvog tela.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
1 hour ago, Milan Nikolic рече

Слично Мајендорфу из увода Тријада:

Међутим, ту није реч о резултату „природних" напора, било умних или аскетских, већ о дару личне божанске заједнице или обожења, које превазилази све створено. Обожење je „нестворено", јер je то Сам Бог Који се даје лично. To je „ипостасна" светлост „коју Светитељи духовно сагледавају", која ,,не постоји само символички, као што je то случај са појавама изненадних догађаја"; не тако, него је то „просветљење невештаствено и божанско, благодат невидљиво виђена и непознатно спознатна. Шта је онa уствари, само они истински знају."

И ђаво Бога гледа, Њиме бивствује, па Га неверује? Што то?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I da bude jasno stojim na poziciji da obozenje nije somvolicki, nego se dusevno telo preobrazava i vaskrsava kao duhovno telo, telo koje je u volji samih Bozjih energija,krece se i bitise tim energijama i nicemu ne prkosi u tom bespocetnom i beskrajnom stvaralastvu koje je sami Bog jer Ga mi drugacije i ne mozemo pojmiti, ni umno ni culno.

Dakle te energije su sami Bog i mi smo u Njima u Bogu a opet cemo uvek odvajati Bozju sustinu i Njegovo postojanje kao nama nadumno i nadculno ,kako je tamo i Palama odvojjio sustinu od energija a same energije nazvao opet u tom kontekstu suština koja je nestvorena i bespocetno beskrajna. 

Drugim rečima sve sto Bog deli i moze da podeli i daje recimo Sinu svom Isusu Hristu, mi cemo tamo osetiti i biti takvo čulno telo.

Treće sve ovo treba sazvakati jako a ne pogrešno i bljutavo ako se već bavimo tim pitanjima.

Bolje i vazda preispitivati nego znati.

Ja mogu za sebe reci da sam mali po tim pitanjima.

Ja samo verujem u tu atemporalnost kojom zoran otvara vrata,jer nije ni van Pisma ni van otaca Predanja ali zelim to da uokvirim i u sva dosadašnja razumevanja svetih a ne van njih.

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Има одлично место из Антиретикоса од Паламе, а које опет сјајно одговара на оно што нас питају. После ћу навести референце, јер ћу казати људима где могу да скину Паламу против Акиндина. Вели мој сасветитељ (не могу да одолим а да не провоцирам сироте мале талибане):  

Јер, по благодати, ми се пре рађамо божански од Бога, а не да бивамо створенима, што јасно открива велики Атанасије, који каже: «У супротном људи не би постали синовима, будући да су по природи створени, ако не би примили Духа који је од Слова које је такво по природи и истини».

Ја сам говорио о овоме кад сам причао о нашем постојању у атемпоралном Хр и објаснио да исти механизам који су Оци користили за доказивање нестворености Сина, а то је да га не стављају у хронолошки поредак, него само узрочни, постоји и овде. Зато Палама, који се среће са у суштини истим проблемом, али формулисаним другачије од Акиндина у његово време (Милан нас пита да ли ми то предпостојимо, пре него што смо се родили у времену? - Стално лудачко убацивање времена у безвремено) одговара да смо пре рођени него створени, иако је  сам користио овај аргумент за доказивање божанства Сина.

Како је Ис био штедљив кад је овима делио памет: Син се рађа од Оца у атемпоралној равни, тако да Отац њега не претходи и зато је Син Бог по природи и не други бог, који би био прво створење пре почетка векова и твари.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Zoran Đurović рече

Vaistinu se rodi!

Imah čast biti danas kod pravoslavaca i čestitati im Božić..

Pa me sad zanima kako oni vele:"Voistinu se rodi"!! Kako sad jel vaistinu ili voistinu..??

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Гајић рече

И ђаво Бога гледа, Њиме бивствује, па Га неверује? Што то?

Милан је тренутно у фази гроги боксера, као Фрејзер кад га је откивао Форман, па покушава да било шта каже, да не би било како је побегао као Сарага. Ја сам мислио да је @Svetlana Pecin-Saraguda најмање као св. Агнеза (похулих, да ми Бог прости!), како је одважно говорила на форуму, ни Ипатија јој није била равна на речи, али покупи пинкле... girl_smiley

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Isusovo magare рече

Pa me sad zanima kako oni vele:"Voistinu se rodi"!! Kako sad jel vaistinu ili voistinu..??

Магарице, гријех је зезати православце на благдан...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Zoran Đurović рече

) одговара да смо пре рођени него створени, иако је  сам користио овај аргумент за доказивање божанства Сина.

Kako se Sin proslavi u Ocu i Otac u Sinu, tako i mi ucestvujemo u toj prevecnoj slavi putem Tela i Krvi kojom nas Obozi, te buduci da mi po blagodati postajemo ono što On već Jeste Bog i covek, radjamo se odozgo od Oca koje predstoji svakoj stvorenoj tvari, iako je ta realnost za nas u dve dimenzije i temporalno i atemporalno, dok je za Hrista to sve vreme bila jedna atemporalna ravan,atemporalna stvarnost?

U toj postavci paradoks je što nama obozenje prethodi a ono što prethodi primamo ga ovde gde postoji pocetak i kraj a paradoks je u tome što obozenjem nemamo pocetak, tj.rodjeni smo odozgo bez pocetka zato i predstojimo.

Sam to donekle složio?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зашто се каже да смо сви ми створени, осим Хритоса, који је једини рођен?

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Isusovo magare рече

Ali ja ne zezam nego sam ozbiljna..

Што се некада у Рвата говорило вако а сад овако?:

Banda = strana
Beštija = životinja
Bjuvati = povraćati
Dumiti = mirno stajati, razmišljati
Evala = hvala bravo

Podjebavati = neslano se šaliti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Zoran Đurović рече

Што се некада у Рвата говорило вако а сад овако?:

Banda = strana
Beštija = životinja
Bjuvati = povraćati
Dumiti = mirno stajati, razmišljati
Evala = hvala bravo

Podjebavati = neslano se šaliti

staniiiiiiiok,shvatila sam.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...