Jump to content

Англиканска Црква не признаје једнополне бракове

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 часа, Lady Godiva рече

Шта то тачно значи? Како се то икона пројављује кроз Тајну?

Кроз Тајну Свештенства, не тајну у смислу нечега од нас сакривеног. 

Сама Тајна Свештенства је утемељена на иконичности. Свештеник је икона Христа Првосвештеника увек и у сваком свештенослужењу. Ту није битан физички изглед, етницитет и лепота Свештенослужитеља. То није оно на чему Тајна Свештенства почива. Она почива на самом Христу који је мушког пола и рода. Христос у себи носи очинство Очево у Духу Светом. Он то очинство предаје човеку мушкарцу и облачи га у самог себе. "Жена свештеник" никако не може бити Отац, нити носити Тајну очинства на себи. Она је, логично, мајка, а мајка не може бити и Отац истовремено. Христос није, нити може, бити мајка. Мајка је Богородица.

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Bokisd рече

 ali, bez prava vrsenja tajni, propovedi i rukovodjenja crkvom. Ali, sve ostalo moze da cini i da pripomaze u crkvi.


 

Zasto je zenama zabranjen propovedni cin ako pouzdano znamo da je Spasitelj u Novom zavetu promenio takav starozavetni pristup (da zene nisu smele muskarce poucavati dogmatima vere), jer je upravo zene (mironosice) poslao da unutar Njegovog sabranja propovedaju i pouce same Apostole??

Potrebno je dosta truda i prava vratolomija od duhovne gimnastike  pa da im se i to pravo ospori...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zar se u Pravoslavlju Marija Magdalena ne smatra ravnoapostolnom?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 58 минута, Васијан рече

Кроз Тајну Свештенства, не тајну у смислу нечега од нас сакривеног. 

Сама Тајна Свештенства је утемељена на иконичности. Свештеник је икона Христа Првосвештеника увек и у сваком свештенослужењу. Ту није битан физички изглед, етницитет и лепота Свештенослужитеља. То није оно на чему Тајна Свештенства почива. Она почива на самом Христу који је мушког пола и рода. Христос у себи носи очинство Очево у Духу Светом. Он то очинство предаје човеку мушкарцу и облачи га у самог себе. "Жена свештеник" никако не може бити Отац, нити носити Тајну очинства на себи. Она је, логично, мајка, а мајка не може бити и Отац истовремено. Христос није, нити може, бити мајка. Мајка је Богородица.

 

 

 

Е овако, све то схватам, али ми није јасно само одакле је дошло такво учење и тај став да само мушкарац може бити свештеник? Је ли постоји неки дио у Библији који се обраћа томе, или је то само плод каснијих умовања богослова прављењем аналогије са Христом?

( а све то питам изузимајући историјски друштвени контекст који јасно показује у чему је ствар највјероватније и била - жене и мушкарци нису третирани једнако и били су два подијељена свијета, свако са својим функцијама )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Lady Godiva рече

Бог је постао бели мушкарац,

Родио се као Семита у античком добу на Блиском истоку. Био је све, само не бијел :ani_biggrin:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ћириличар рече

Е овако, све то схватам, али ми није јасно само одакле је дошло такво учење и тај став да само мушкарац може бити свештеник? Је ли постоји неки дио у Библији који се обраћа томе, или је то само плод каснијих умовања богослова прављењем аналогије са Христом?

“Žena neka se uči u miru i svakoj pokornosti. Ženi pak ne dopuštam da druge uči, niti da gospodari nad mužem, nego da bude mirna.”

 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Кратос рече

“Žena neka se uči u miru i svakoj pokornosti. Ženi pak ne dopuštam da druge uči, niti da gospodari nad mužem, nego da bude mirna.”

 

Чек, ко је сад од вас двојице у праву?

пре 46 минута, Благовесник рече

Zasto je zenama zabranjen propovedni cin ako pouzdano znamo da je Spasitelj u Novom zavetu promenio takav starozavetni pristup (da zene nisu smele muskarce poucavati dogmatima vere), jer je upravo zene (mironosice) poslao da unutar Njegovog sabranja propovedaju i pouce same Apostole??

Potrebno je dosta truda i prava vratolomija od duhovne gimnastike  pa da im se i to pravo ospori...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ћириличар рече

Чек, ко је сад од вас двојице у праву?

 

Pazi sad dalje:

"... jer Bog nije Bog nereda, nego mira. Kao u svim crkvama svetih, neka žene u crkvama ćute. Nije im dopušteno da govore, nego neka se potčinjavaju, kao što i Zakon kaže. A ako žele nešto da nauče, neka kod kuće pitaju svoje muževe. Jer, ružno je da žena govori u crkvi." (1. Kor. 14:33-35)

Mislim da on greši jer tu nije reč ni o kakvom podučavanju već mironosnice imale tu čast da prve vide vaskrslog Hrista i šta su uradile?Krenule da propovedaju Jevanđelje po svetu?Nisu.Otišle da jave učenicima Hristovim,Apostolima.

Služba đakonisa kao saslužitelja,pomoćnica je bilo u Crkvi ali da žena bude sveštenik to ne može nikako,to SP pa i predanje Crkve kategorički zabranjuje.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Кратос рече

(1. Kor. 14:33-35)

Ово из посланица мојега имењака?

А не сине, дај ми Исусов цитат, или дјело. Влепа јесте ауторитет, али како сам схватио ( исправи ме ако гријешим ) он је доста тога накалемио што није нужно произилазило оз Исусових ријечи и дјела.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Благовесник рече

Zasto je zenama zabranjen propovedni cin ako pouzdano znamo da je Spasitelj u Novom zavetu promenio takav starozavetni pristup (da zene nisu smele muskarce poucavati dogmatima vere), jer je upravo zene (mironosice) poslao da unutar Njegovog sabranja propovedaju i pouce same Apostole??

Potrebno je dosta truda i prava vratolomija od duhovne gimnastike  pa da im se i to pravo ospori...

Mozda sam trebao biti precizniji. Mislio sam, na propoved sa amvona ili na sabranjima crkve ili pisanje pisama i poslanica kao sto cine svestena lica. Inace, koliko se secam, djakonise su mogle rukovoditi zenske katinumene i obajsnjavati im osnove hriscanske vere. Naravno, poznate su nam i velike zene u istoriji crkve koje sirile hriscanstvo u svetu, kao misionarsku delatnost.

Milim, da bi trebalo razdvojiti misionaranje i propoved u crkvi. Propoved unutar crkve, kao sluzbu koja je vezana za svestenicki poziv i misionarenje kao sirenje Hristove nauke u celom svetu. Sa te strane, svi smo pozvani na tu spoljasnju misiju u svetu, svi koji smo krtsteni i vernci smo u crkvi.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tu je rec upravo o zapovesti  da zene prenesu reci vere i pouke muskarcima i to o temeljnom dogmatu vere.

Neke od njih su se, doduse, uplasile da tu sluzbu izvrse jer ih je bilo strah, mozda i zbog pomenutog starog obicaja, ali nesto kasnije SVE ONE su tu sluzbu propovednog karaktera izvrsile uceci i propovedajuci  u crkvi.

No, svakako, obicaj da su one bile predstojatelji i u bogosluzenju nije poznat.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ћириличар рече

Ово из посланица мојега имењака?

А не сине, дај ми Исусов цитат, или дјело. Влепа јесте ауторитет, али како сам схватио ( исправи ме ако гријешим ) он је доста тога накалемио што није нужно произилазило оз Исусових ријечи и дјела.

Nije ti dovoljno što među Apostolima nije bilo žena na Tajnoj večeri,Njegova Prvosveštenička Molitva gde se moli isključivo za Apostole,pa izbor 70-orice Apostola.Nema žena nigde.Nema nikakvog kalemljenja kod Pavla,Pavle govori poučen Duhom Svetom.Mislim ko veruje u Sveto Pismo i apsolutno u skladu sa Hristovim učenjem.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Кратос рече

Nije ti dovoljno što među Apostolima nije bilo žena na Tajnoj večeri,Njegova Prvosveštenička Molitva gde se moli isključivo za Apostole,pa izbor 70-orice Apostola.Nema žena nigde.Nema nikakvog kalemljenja kod Pavla,Pavle govori poučen Duhom Svetom.Mislim ko veruje u Sveto Pismo i apsolutno u skladu sa Hristovim učenjem.

Па с обзиром на патријархално друштво које је тада постојало и како жене нису смјеле тек тако оставити све и кренути за неким лутајућим проповједником - наравно да ми није довољно. Било је то  другачије вријеме.

Ево неког мог размишљања. Исусова учења би ваљда требала бити ванвремена, али у складу са временом ( јер се често вјерници и позивају на аргумент контекста времена, што је и исправно. Па ево и ја да га искористим ). Другачија су времена била ономад. Данас је друштво наглавачке окренуло доста тога што је раније важило, и ако је Исусово учење ванвремено и у складу са временом - зар то не значи да је могуће и накнадно прилагођавање?

И да унапријед разјасним - "у складу са временом" и "прилагодити се времену" овдје код мене не значи промијенити доктрину и суштинска учења, основне постулате итд., него узимање у обзир тога да једна ствар значи једно у једном тренутку, а сасвим друго у другом тренутку. Тако је нпр. са демократијом, која је имала брдо инкарнација и шта још већ. Моај поента је, ако се узме у обзир аргумент контекста времена, то би онда значило да су Исусова учења значила једно у патријархалном друштву гдје су мушкарци и жене заиста имали раздвојене функције и из тога је и произилазила оправдано и подјела унутар Цркве сходно томе. Али ако се друштво промијени, и то толико да жене и мушкарци су сада, макар номинално, једнаки у свему и када се долази до сазнања да су полови скоро па идентични у многим стварима, тј. да имају скоро па идентичне потенцијале, зашто се онда не би могло и црквено учење прилагодити томе?

То би овдје конкретно значило да се каже:"Океј, ономад су мушкарци и жене биди раздијељени у друштву, са мушким и женским функцијама и сходно томе је засновано учење о Христу који има очинску природу и кога због тога могу само иконисати мушкарци. Сада знамо да су оба пола подједнако способна бити добри или лоши родитељи/пријатељи/функционери итд. и да је углавном ствар у васпитавању и културним нормама. Основ за ово учење се измјенио, па из тога слиједи да се и само учење прилагођава тој промјени.".

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Благовесник рече

Neke od njih su se uplasile da tu sluzbu izvrse jer ih je bilo strah,

Па шта ћеш, женско ти је то. Види миша и одмах цичи и бјежи, а камоли од нечег већег.

Пих...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Bokisd рече

Milim, da bi trebalo razdvojiti misionaranje i propoved u crkvi. Propoved unutar crkve, kao sluzbu koja je vezana za svestenicki poziv i misionarenje kao sirenje Hristove nauke u celom svetu. Sa te strane, svi smo pozvani na tu spoljasnju misiju u svetu, svi koji smo krtsteni i vernci smo u crkvi.

Добра поента. Само може јој се приговорити да је то беспредметно раздвајање, пошто се у суштини ради иста ствар - повећава се количина вјере. Једина разлиак је којим лицима се повећава количина вјере, онима који су већ декларисани вјерници или онима који то нису - што не условљава пол проповједника.

А овако, из личног искуства, жене су тврђи вјерници него било који мушкарац. И више је примјењују на приземније ствари од мушкараца :smeh1:

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...