Jump to content

Англиканска Црква не признаје једнополне бракове

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 9 часа, Васијан рече

Кроз Тајну Свештенства, не тајну у смислу нечега од нас сакривеног. 

Хвала на одговору, то сам и претпостављала. Сад сам у гужви, иначе имам још једно питање.

Оби је добро порценио ситуацију. :D

пре 8 часа, Ћириличар рече

Родио се као Семита у античком добу на Блиском истоку. Био је све, само не бијел :ani_biggrin:

Па сигурно није био бео као Исланђанин, али није био баш ни као Етиопљанин.

Иначе мислим да је класификација људи у некакве расе дебилна, управо што нас има свих боја и нијанси. Лепота је у различитости. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, Ronald рече

Na djakonise, znam da su kod njih žene biskupi. Evo da pitam tebe vise si upućen u teologiju, šta ti misliš da li bi bilo u redu da kod nas žene budu svestenici i ako ne zašto? Bilo je tih tema po forumu dosta, ranije.

Iako ovo sve sto Vasijan pise stoji, ne objasnjava do kraja vec s svodi na to Bog je tako htjeo i tacka. Bog je htjeo Adam da bude muskarac, i Eva zena. Interesantno je da u Postanju Eva se naziva drugom Adamu, a ne potcinjenom...kasnije patrijarhalno ustrojstvo drustva projektuje nazad do navodnih prvih ljudi i tako i Adam i Eva dobijaju svoje muske i zenske uloge. 

No gledaj to sa prakticne strane. Hristos se nije mogao nikako drugacije ovaplotiti nego kao muskarac, jer to bi bio skandal onog vremena da se objavio kao mesija, a zensko. Cak i da se ovaplotio kao zensko tesko bi se tu formirala bilo kakva Crkvena hijerarhija kada je drustvo bilo vec formirano na patrijarhalnom osnovu. Dalje zena je je bila vezana bremenom radjanja i svim propratnim efektima, menstrualni ciklusi, trudnicke teskoce, pa onda radjanje, pa podizanje djece itd.....prosto neprakticno je da zena bude svestenik s obzirom kolike su svestenicke obaveze, sve liturgije tokom godisnjeg ciklusa, sahrane, vjencanja, krstenja, vodjenje parhoije itd.....Moglo bi se reci da bi onda mogle biti zene koje se obavezu na neradjanje, ali i dalje i one su podlozne menstruaciji i propratnim nuspojavama (glavobolje recimo) tako da nije prakticno i dalje. 

Istina je da kako tehnologija napreduje da svi ti nusefekti polako eliminisu jedan po jedan, ali i dalje nema osnova da zena s prakticne strane bude svestenik. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Lady Godiva рече

Па сигурно није био бео као Исланђанин, али није био баш ни као Етиопљанин.

jesus2.jpg

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Justin Waters рече

Iako ovo sve sto Vasijan pise stoji, ne objasnjava do kraja vec s svodi na to Bog je tako htjeo i tacka. Bog je htjeo Adam da bude muskarac, i Eva zena. Interesantno je da u Postanju Eva se naziva drugom Adamu, a ne potcinjenom...kasnije patrijarhalno ustrojstvo drustva projektuje nazad do navodnih prvih ljudi i tako i Adam i Eva dobijaju svoje muske i zenske uloge. 

No gledaj to sa prakticne strane. Hristos se nije mogao nikako drugacije ovaplotiti nego kao muskarac, jer to bi bio skandal onog vremena da se objavio kao mesija, a zensko. Cak i da se ovaplotio kao zensko tesko bi se tu formirala bilo kakva Crkvena hijerarhija kada je drustvo bilo vec formirano na patrijarhalnom osnovu. Dalje zena je je bila vezana bremenom radjanja i svim propratnim efektima, menstrualni ciklusi, trudnicke teskoce, pa onda radjanje, pa podizanje djece itd.....prosto neprakticno je da zena bude svestenik s obzirom kolike su svestenicke obaveze, sve liturgije tokom godisnjeg ciklusa, sahrane, vjencanja, krstenja, vodjenje parhoije itd.....Moglo bi se reci da bi onda mogle biti zene koje se obavezu na neradjanje, ali i dalje i one su podlozne menstruaciji i propratnim nuspojavama (glavobolje recimo) tako da nije prakticno i dalje. 

Istina je da kako tehnologija napreduje da svi ti nusefekti polako eliminisu jedan po jedan, ali i dalje nema osnova da zena s prakticne strane bude svestenik. 

 Kao da se zanemaruje kontekst vremena, a posto mene zanima kukturna evolucija, onda isto razmisljam kao ti:) Ako si citao nesto o Dzulijana Dzejnsa, odnosno njegov Poredak svijesti u slomu bikameralnog uma, vidjeces da on prateci knjizevna djela koja su i najstariji izvori govori da je svijest ovakva kakvu imamo sad nastala kulturnim adaptacijama u rasponu od 1900 do 1200 godine prije nove ere, jer je prije toga bilo sasvim normalno da ljudi cuju glasove iz kamenja i drveca itd. Otud ove sada teorije koje smatraju da je svijest razvijena duboko u jeziku. Njegovu teoriju su i podrzali neki savremeni testovi koji kazu da i danas 80% ima odredjen nivo halucinacija. Teorija je kontroverzna, ali zanimljiva, pogotovo sto sam ja negdje izmedju hofmanna i deneta kada je rijec o svijesti:) Kultura je brza, i odnosi su danas dosta drugaciji u drustvu. I bioloska evolucija je ubrzala, a nesto tome mozes vidjeti na blogu John Hawksa:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Justine

Zanima me da li ti mislis da ce u buducnosti ukoliko svijet nastavi ovako da se razvija kulturni kontekst biti kompatibilan sa njihovi sluzenjem? Pazi u periodu menstruacije bi mogli muskarci da sluze, a posle zene da ih zamjene, ne vidim tu neki problem, izmijesano svestenstvo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Justin Waters рече

jesus2.jpg

Резултат слика за Isus Hristos

 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ronald рече

a posle zene da ih zamjene, ne vidim tu neki problem,

PMS?:smeh1:

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Кратос рече

Резултат слика за Isus Hristos

 

Ovo je grkoizovana verzija Hrista i ne odgovara onome kako je on zaista izgledao. Ona prva slika je kako jeste najvjerovatnije prema rekonstrukciji lobanje tipicnog semita onog doba, boje koze, proporcije lica itd....

  • Волим 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Кратос рече

PMS?:smeh1:

Tada su ljute, vjerovatno bi teske epitimije padale:)

 Mislim da bi zene imale hrabrosti i ove kao Kacavenda protjerale iz Crkve, jer ne zee da se pokaju. Ali ozbiljno ne treba zanemariti da je daleko, daleko manji broj zena pedofila, nego muskaraca:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Ronald рече

Kratos

Ne slazu se oko toga kako je Hristos izgledao.

Ko se ne slaže?Naučnici?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Justin Waters рече

Ovo je grkoizovana verzija Hrista i ne odgovara onome kako je on zaista izgledao. Ona prva slika je kako jeste najvjerovatnije prema rekonstrukciji lobanje tipicnog semita onog doba, boje koze, proporcije lica itd....

Čisto nagađanje i spekulacija.Prvu ikonu Hrista naslikao je Apostol Luka.Plaštanica svedoči da ovaj konstrukt gore nema veze sa mozgom.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Justin Waters рече

Ovo je grkoizovana verzija Hrista i ne odgovara onome kako je on zaista izgledao. Ona prva slika je kako jeste najvjerovatnije prema rekonstrukciji lobanje tipicnog semita onog doba, boje koze, proporcije lica itd....

Ko kad bi uzeo lobanju zmaja od šipova ili recimo bore drljače ili đanija ili seje kalača i rekao to je tipična glava Srbina tog doba i onda kompjuterski odradiš lik Patrijarha Pavla.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Кратос рече

Čisto nagađanje i spekulacija.Prvu ikonu Hrista naslikao je Apostol Luka.Plaštanica svedoči da ovaj konstrukt gore nema veze sa mozgom.

Kako izgleda ta ikona? 

 

пре 1 минут, Кратос рече

Ko kad bi uzeo lobanju zmaja od šipova ili recimo bore drljače ili đanija ili seje kalača i rekao to je tipična glava Srbina tog doba i onda kompjuterski odradiš lik Patrijarha Pavla.

Ovo ti je bezveze tandraljanje jer nisu se rukovodili takvom metodologijom. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Justin Waters рече

Kako izgleda ta ikona? 

Kako izgledaju gotovo sve ikone Isusa Hrista u pravoslavnom ikonopisu.

пре 1 минут, Justin Waters рече

Ovo ti je bezveze tandraljanje jer nisu se rukovodili takvom metodologijom.

Kojom metodologijom su utvrdili Hristov izgled?Šta je to tipičan izgled?Oćeš da kažeš da su đani i sejo kalač atipični Srbi?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...