Jump to content

Англиканска Црква не признаје једнополне бракове

Оцени ову тему


Препоручена порука

Англиканска Црква не признаје једнополне бракове

30. Јануар 2017

cofe_tx.jpgПосле двогодишњег проучавања бискупи Енглеске Цркве донели су одлуку да се и даље држе традициолног хришћанског учења о браку као заједници мужа и жене, јавља у петак лист Гардијан.

„После две године темељите дискусије уз учешће свештенства и мирјана, а после 10-годишњег раздора у Цркви поводом овог питања, бискупи су припремили документ којим се потврђује да је брак савез заснован на чврстој основи и на сав животни век једног мушкарца и једне жене“, пише лист.

Бискуп Норвича Џејмс, каже се у чланку овог угледног листа, истиче да Англиканска Црква није дужна „прилагођавати своје учење тенденцијама времена“. Па ипак, даје се „максимална слобода“ по питању учешћа у црквеном животу лица која су већ у једнополном браку, а о чему ће одлучивати свештеник у свакој конкретној ситуацији.

Лист наводи да су неки активисти већ иступили против документа Енглеске Цркве; назвали су га „оштрим“ када је у питању однос према пастви.

Из овог разлога, каже се у чланку, може се прогнозирати повећани степен непослушности свештенству Англиканске Цркве.

извор: Катпрес (превод – Информативна служба СПЦ)

Коментар: Већ двије године, нако одлуке да жене могу да постану бискупи, се у либералним гласилима, као што је лондонски Економист, пише да је прихватање црквеног геј вјенчања у Англиканској цркви. Наравно, о томе се писало афирмативно, без обзира, какве би посљедице имала та одлука англиканаца на односе са римокатолицима и православним. Вјероватно је и екуменска димензија проблема имала утицај на ову одлуку англиканаца.

|
  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam ni očekivao drugačije, mada bi mogli i kod nas početi rukopolagati žene, bar tu ne postoje ograničenja. Aleks zamisli kad bi kod nas ili u katoličkoj dozvolili istopolne brakove ostali bez 95% vjernika, hehehe:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Ronald рече

Nisam ni očekivao drugačije, mada bi mogli i kod nas početi rukopolagati žene, bar tu ne postoje ograničenja. Aleks zamisli kad bi kod nas ili u katoličkoj dozvolili istopolne brakove ostali bez 95% vjernika, hehehe:D

Ti to ceniš da u Crkvi ima 5 % pedera?:D

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, александар живаљев рече

Англиканска Црква не признаје једнополне бракове

30. Јануар 2017

cofe_tx.jpgПосле двогодишњег проучавања бискупи Енглеске Цркве донели су одлуку да се и даље држе традициолног хришћанског учења о браку као заједници мужа и жене, јавља у петак лист Гардијан.

„После две године темељите дискусије уз учешће свештенства и мирјана, а после 10-годишњег раздора у Цркви поводом овог питања, бискупи су припремили документ којим се потврђује да је брак савез заснован на чврстој основи и на сав животни век једног мушкарца и једне жене“, пише лист.

Бискуп Норвича Џејмс, каже се у чланку овог угледног листа, истиче да Англиканска Црква није дужна „прилагођавати своје учење тенденцијама времена“. Па ипак, даје се „максимална слобода“ по питању учешћа у црквеном животу лица која су већ у једнополном браку, а о чему ће одлучивати свештеник у свакој конкретној ситуацији.

Лист наводи да су неки активисти већ иступили против документа Енглеске Цркве; назвали су га „оштрим“ када је у питању однос према пастви.

Из овог разлога, каже се у чланку, може се прогнозирати повећани степен непослушности свештенству Англиканске Цркве.

извор: Катпрес (превод – Информативна служба СПЦ)

Коментар: Већ двије године, нако одлуке да жене могу да постану бискупи, се у либералним гласилима, као што је лондонски Економист, пише да је прихватање црквеног геј вјенчања у Англиканској цркви. Наравно, о томе се писало афирмативно, без обзира, какве би посљедице имала та одлука англиканаца на односе са римокатолицима и православним. Вјероватно је и екуменска димензија проблема имала утицај на ову одлуку англиканаца.

|

Ovdje nije jasno dali se te odluke moraju držati i biskupi van Engleske , jer su poznate određene oscilacije i autonomija američkih biskupa koji imaju liebralniji pristup ovom problemu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Ronald рече

mada bi mogli i kod nas početi rukopolagati žene, bar tu ne postoje ograničenja. 

Брате, да ли могао да појасниш ову мисао? Мислиш на ђаконисе или?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Кратос рече

Ti to ceniš da u Crkvi ima 5 % pedera?:D

Lupio sam procente, možda ima 2 do 3 %.:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Васијан рече

Брате, да ли могао да појасниш ову мисао? Мислиш на ђаконисе или?

Na djakonise, znam da su kod njih žene biskupi. Evo da pitam tebe vise si upućen u teologiju, šta ti misliš da li bi bilo u redu da kod nas žene budu svestenici i ako ne zašto? Bilo je tih tema po forumu dosta, ranije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ronald рече

Na djakonise, znam da su kod njih žene biskupi. Evo da pitam tebe vise si upućen u teologiju, šta ti misliš da li bi bilo u redu da kod nas žene budu svestenici i ako ne zašto? Bilo je tih tema po forumu dosta, ranije.

Нисам пратио те теме на Форуму.

Што се тиче учења Цркве (од Њеног постања, па до данас) никада се није ни размишљало у том смеру, бар колико ја знам.

Ствари су ту просте. Жена не може да буде Свештенослужитељ (Епископ/Презвитер), јер не може да иконизује Христа Првосвештеника. Њена улога је, по Божијем домостроју и плану, другачија. Међутим, и жене и мушкарци, као удови Тела Христовог, јесу својеврсни свештеници (1Петр 2. 9) који својим црквеним животом освећују васцелу природу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Ronald рече

Na djakonise, 

Опрости, пошто пишем са Таблета, слова су ми ситна и нисам видео да си написао "На ђаконисе", већ ми се учинило "Не ђаконисе".

Што се тиче ђакониса, ту нема никаквог проблема да се тај чин обнови. Но, ђаконисе нису свештеници, већ саслужитељи. То је огромна и суштинска разлика.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ok Vasijane a kako ne može da ikonizuje Hrista Prvosveštenika, zbog toga što je on bio muškarac? Nisam čuo od Ave Zorana Đurovića ranije za slično razmišljanje ili nekoga drugog teologa. Gdje si ti i kod koga to citao?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Васијан рече

Опрости, пошто пишем са Таблета, слова су ми ситна и нисам видео да си написао "На ђаконисе", већ ми се учинило "Не ђаконисе".

Што се тиче ђакониса, ту нема никаквог проблема да се тај чин обнови. Но, ђаконисе нису свештеници, већ саслужитељи. То је огромна и суштинска разлика.

Znam to, pitao sam za sveštenice?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Ronald рече

Ok Vasijane a kako ne može da ikonizuje Hrista Prvosveštenika, zbog toga što je on bio muškarac? Nisam čuo od Ave Zorana Đurovića ranije za slično razmišljanje ili nekoga drugog teologa. Gdje si ti i kod koga to citao?

Не може. Христос је био мушкарац, главом и брадом. Сваки Свештенослужитељ јесте икона Христова. Сам Христос Богочовек тајнодејствује кроз њега. То је суштински важан моменат због којег се никада у Цркви није ни помињало рукоположење жена у презвитерски чин. То нема никакве везе са културолошким аспектом. Ствар је чисто догматска. Женска природа није предодређена за свештенички чин. Христос је оваплоћењем узео људску - мушку природу и начинио је иконом Њега самог. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Ronald рече

Da čuo sam slično objašnjenje i prije. A zašto misliš da ženska priroda nije predviđena za sveštenički čin? 

Да је Логос Божији, којим случајем, узео женску природу и оваплотио се као женско, ствар би била обрнута и мушкарци би били ти који не би били Свештенослужитељи. То је полазна и основна тачка. Међутим, тај исти Логос је и у Старом Завету дао упуства о Свештенству које је искључиво било мушко, јер је и тада иконизовало Бога.

Женска природа, надасве узвишена и највише постављена  у Царству Божијем (Богородица највећа од свих људи икада), је од Бога створена и предодређена за нешто друго. Жена је саслужитељ, а не Предстојатељ/Служитељ и Приноситељ. Од самог стварања Адам је био тај који је свештенослужио Богу. Нови Адам Исус Христос је само потврдио и спасио то назначење и службу Човека/ Мушкарца.

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znači žena nije ikona Božija?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...