Jump to content

Расправе о бесмртности душе и о свесности душе након смрти


Препоручена порука

Душа је свакако бесмртна због тога што је то воља Божија. Занимљиво би било пронаћи разлог због чега се стварају толике дилеме о души.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 2.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Posto zivim u selu gde je stanovnisto raznih nacija imam priliku da se cesto susretnem sa ocem Jozefom Totom katolickim svestenikom.Jednom sam ga pitao kako su njih ucili na fakultetu o besmrtnosti duse(zavrsio ga je negde na severu Madjarske).Kaze otac Joska da mu je njegov profesor rekao da dusa bez tela ne postoji,da kad bi postojala to bi bila avet.Dusa postoji u secanju Bozijem do drugog dolaska i vaskrsava zajedno sa telom.On je zavrsio taj fakultet ok pre 1997.Nekako mi je to bilo interesantno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Posto zivim u selu gde je stanovnisto raznih nacija imam priliku da se cesto susretnem sa ocem Jozefom Totom katolickim svestenikom.Jednom sam ga pitao kako su njih ucili na fakultetu o besmrtnosti duse(zavrsio ga je negde na severu Madjarske).Kaze otac Joska da mu je njegov profesor rekao da dusa bez tela ne postoji,da kad bi postojala to bi bila avet.Dusa postoji u secanju Bozijem do drugog dolaska i vaskrsava zajedno sa telom.On je zavrsio taj fakultet ok pre 1997.Nekako mi je to bilo interesantno.

 

Наравно да свака људска личност, свака душа, вечно (пре)бива у сећању Божијем, то је неоспорно...али, овако формулисан одговор има призвук метафизичке летаргије и нагиње, без прецизнијег објашњења, ка адвентистичком поимању загробног стања душе.

 

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sto puta sam to cuo isto ovde od pravoslavnih teologa samo me jako mrzi da sad kopam po starim temama.

 

Ништа нисте погрешили, оче...тачно је то да сте исто чули од многих теолога са овог форума. Међутим, мислим да је поента у следећем...колико год савремена теолошка мисао изнедрила наводно адекватније одговоре на одређене теолошке нејасноће, недоумице или недоречености, толико сопственим одговорима порађа нова питања, генерише нове недоумице, ствара могућност претумачења сопствених одговора, и неизбежно порађа нове теолошке умове који претходне одговоре подвргну критици, тако да...теолошка дијалектика је изгледа бескрајног карактера. :)

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не разумем како душа без тела не постоји, док истовремено постоји у сећању Божијем. Да ли оно што је у сећању Божијем не постоји?

 

Моје је мишљење да душа конкретно постоји након телесне смрти. Тај вид информација - кроз логосе бића - доступан је само Богу.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vaskrsavajuci telo sacuvana dusha (licnost) u Bogu nastavlja da zivi i kao telo ponovo.

 

Наилазимо на проблем ако душу схватимо као личност. Христос има човекову душу, а у учењу светих Отаца наглашава се да Христос нема човекову личност.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Смрт тела је одвајање душе од тела. Смрт душе је одвајање душе од Бога.

 

Блажени Августин

 

То су две, ипак, различите смрти.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наилазимо на проблем ако душу схватимо као личност. Христос има човекову душу, а у учењу светих Отаца наглашава се да Христос нема човекову личност.

 

Verovatno si hteo nesto sasvim drugo da kazes, jer ovo je vec veoma pogresno...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...