Jump to content

Расправе о бесмртности душе и о свесности душе након смрти


Препоручена порука

link=topic=776.msg466586#msg466586 date=1308420460]

evo da citiram misao sv.Atanasija iz klipa- nije sporno da je duša besmrtna-sporno je na toj misli graditi osnovu za večni život jer besmrtnoj duši ta besmrtnost ne koristi ništa ako čovek ( a čovek nije isto što i duša-što je vrlo bitno)

nema odnos sa Bogom u Hristu jer VEČNI ŽIVOT NAM DAJE ODNOS SA BOGOM A NE BESMRTNA DUŠA a BEZ ODNOSA SA BOGOM TA ISTA,BESMRTNA DUŠA ĆE ISPASTI IZ BOŽIJEG SEĆANJA U NEPOSTOJANJE TJ. ANONIMNOST ILI BEZLIČNOST -kako vam drago  klapklap

Mene je ovo oborilo kad sam prvi put pročitao u knjizi florovskog o istočnim ocima  1414_feel

p.s. u svetlu ovakve teologije,lično mi je totalno nebitno da li je duša smrtna ili besmrtna... jer kako reče jedan pesnik-Gospode,mi (kao) znamo ko smo ali ne znamo šta možemo postati

O ovome treba doooobrooo razmisliti i to svako po na osob...Hvala Moci u moje ime,ceo klip je za kako rekoh duuuuboookooo razmišljanje  0212_rolleyes ekstra 0442_feel

Nije važno da li te vole - važno je da ti voliš!

Starac Porfirije Kavsokalivit

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 2.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

vidis,ja poslije ove tvoje recenice nemam nikakvu potrebu da citam ove citate dole...zasto?

To se vidi na kilometre da se ti drzis one balkanske "sta ce meni ucenje jer sta su knjige naspram

mojih autognoseoloskih moci.". Ili sto bi rekli stari po jutru se dan poznaje.

nema nikakve potrebe da SAVREMENI teolozi izmisljaju toplu vodu,niti da,kako rece,osnove za svoja kazivanja traze u SAVREMENOJ neurobiologiji...nije li istinsko ucenje Crkve isto juce,danas i sutra

A da mislim ovako oci prvih vekova su znali sve isto kao i mi nisu oni znali nista manje od nas

pa mislim sto bi smo mi uopste razmatrali sta kazu neurobiolozi dosta je zamisliti sta nam se svidja i to

ti je pih al je lako biti ignorantan. 0212_rolleyes

Sto po toj logici ne bi prihvatili geocentrizam svi rani oci ga se doslovno drze? Ili sto ne bi od reci do reci

prihvatili hermeticko ucenje o coveku koje je sv Jovan Damaskin ne samo prihvatio nego krenuo da gradi

neko bogolsovlje na tome? Ili ucenje sv Vasilija Velikog da celi organizmi naprimer misevi mogu da nastanu

iz nezive tvari, blata?

Sto sve to ne bi smo prihvatili? Sto bi sada mi menjali to sto su oci zapisali?

Pa zato sto to nije istinito!!!

...ti ga aquilio dodjes nesto k'o 3/1,mozda i vise  ekstra  i vjernik si,i evolucionista,i podrzavas apokastazu 0442_feel  ja bi se npr. da sam na tvom mjestu opredjelila konkretno za nesto,brate mili...npr. apokastaza svakako sve obuhvata,i sam djavo ce da se spasi,zasto uopste imas potrebu da budes vjernik,a ako evolucija cini cuda,opet zasto vjera i moral,kad je u pitanju zakon jaceg klapklap

E- Evoluciona bilogija govori o tome da niz mutacija proizvodi set varijacija u populaciji vrste nad kojom prirodna selekcija pritiska najprilagodljivije jedinke da prenesu svoje gene na potomke. Akumulacijom ovih mehanizama dolazi do razvrstavnja a na velikim vremenskim skalama do formiranja novih porodica. A TE je skup objasnjenja koji mapira ove mehanizme i postalvja predvinjanje nad njima. To je TE nista vise.

A- Apokastaza po sv Maksimu Ispovedniku govori o tome da ce se u eshatonu odvijati neprestano kretanje SVIJU ka Bogu. Od najgoreg do najboljeg i da stoga vecne muke imaju pedagoski karakter a ne otnolosku datost. To govore i ostali oci koji su zastupali ovo btw osudjeno ucenje.

V- Hriscanska vera, skup molitvenih i ostalih podviznickih delatnosti usmerenih ka liturgijskom sabranju u kome pojedinac postaje Licnost tako sto ulazi u zajednicu sa Bogom i ljudima i tako i sam postaje bog.

E sad. Kakve veze ima V sa E? Kakve veze ima E sa A? Nikakve? To su tri potpuno nevezane i medjusobno

neuslovljena pitanja.

Kao da si me pitala  kako mogu da vozim bicikl kad koristim MSI laptop a da pri tome nosim samo Adidas carape.

Dakle pitanja van pameti. Nekad mi dodje tako zao sto je GUI razvoj krenuo u ovom pravcu pa serveri moraju

da trpe ovakve rasprave.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E vala cu da nadjem nekog neurologa da konacno razjasnim tu ujdurmu

0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha

Zvucis kao onaj Slobodan "Znam da je zaver i dosta!" hahahahahahahahahaahah.

Nego gledaj ti blago nama da taj "neurolog" ne bude mitropolit Milivoje sa muzickim instrumentima kao onomad.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E vala cu da nadjem nekog neurologa da konacno razjasnim tu ujdurmu

0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha

Zvucis kao onaj Slobodan "Znam da je zaver i dosta!" hahahahahahahahahaahah.

Nego gledaj ti blago nama da taj "neurolog" ne bude mitropolit Milivoje sa muzickim instrumentima kao onomad.

Ne nego necu da verujem u svaku glupost samo zato sto je to misljenje jednog naucnika.

Milivoje od njega niste smeli da pisnete na verujem imao sam prilike da uzivam prateci njegove debate.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne nego necu da verujem u svaku glupost samo zato sto je to misljenje jednog naucnika.

Nije nikakvo "misljenje" naucnika nego empirijska cinjenica ovog naseg fizikcog sveta. Isto kad kazem

da hard diskovi imaju 7200 rpm a to nije nikakvo "misljenje" nego nesto sto je empirijski ustanivljeno

povrdjeno u 100% slucajeva i sto je najvaznije objektivno je skroz moze svako da proveri. E isto tako

i ovo nije Milosevo misljenje nego empirijska cinjenica o tome kako se ponasa ovaj nas ljudski mozak koji

svi posedujemo.

Milivoje od njega niste smeli da pisnete na verujem imao sam prilike da uzivam prateci njegove debate.

Da a kad sam  mu ja rekao ajmo u debatu o evoluciji on "eee meni se slosi od tih rapstava". 0110_hahaha

Al dobro video sam vec i gora izvlacenja i bezanja iz rasprave.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne nego necu da verujem u svaku glupost samo zato sto je to misljenje jednog naucnika.

Nije nikakvo "misljenje" naucnika nego empirijska cinjenica ovog naseg fizikcog sveta. Isto kad kazem

da hard diskovi imaju 7200 rpm a to nije nikakvo "misljenje" nego nesto sto je empirijski ustanivljeno

povrdjeno u 100% slucajeva i sto je najvaznije objektivno je skroz moze svako da proveri. E isto tako

i ovo nije Milosevo misljenje nego empirijska cinjenica o tome kako se ponasa ovaj nas ljudski mozak koji

svi posedujemo.

Milivoje od njega niste smeli da pisnete na verujem imao sam prilike da uzivam prateci njegove debate.

Da a kad sam  mu ja rekao ajmo u debatu o evoluciji on "eee meni se slosi od tih rapstava". 0110_hahaha

Al dobro video sam vec i gora izvlacenja i bezanja iz rasprave.

Milosevo misljenje je da je dusa jednako mozak i da znaci posle smrti nema nicega.

Sto se Milivoja tice njega ne interesuju te teme vezane za evoluciju, ali teoloske teme da

Tako da kada bi sa njim usao u neku teolosku raspravu mislim da nebi dobro proso. Primer za to je Nishizawa

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Milosevo misljenje je da je dusa jednako mozak i da znaci posle smrti nema nicega.

Tacno, to i ja govorim jedino sto nakon ovog eksperimenta dusa nemoze da ima centralnu ulogu

u nama nego mo dularnu. A taj modul ne moze biti svestan sam po sebi mora imati neku podlogu. Ili

mozak sada ili opstenje sa Bogom nakon smrti. To je cela poenta i o tome govori i Zizijulas da nemoze

dusa da zadrzi svest sama po sebi i da leti okolo po kosmosu kao neki duh nego tu svest nakon smrti

crpi iz opstenaj sa Bogom kao sto sad crpi iz mudularne integracije sa mozgom.

Sto se Milivoja tice njega ne interesuju te teme vezane za evoluciju, ali teoloske teme da

Tako da kada bi sa njim usao u neku teolosku raspravu mislim da nebi dobro proso. Primer za to je Nishizawa

Super samo sto ja viceve i sale o nekim savetodavnim centrima (ili sta je vec onda tamo pricao Nishiju) ne smatram za sastavni deo teoloskih argumenata narocito ne onih koji se ocekuju od jednog mitropolita.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Milosevo misljenje je da je dusa jednako mozak i da znaci posle smrti nema nicega.

Tacno, to i ja govorim jedino sto nakon ovog eksperimenta dusa nemoze da ima centralnu ulogu

u nama nego mo dularnu. A taj modul ne moze biti svestan sam po sebi mora imati neku podlogu. Ili

mozak sada ili opstenje sa Bogom nakon smrti. To je cela poenta i o tome govori i Zizijulas da nemoze

dusa da zadrzi svest sama po sebi i da leti okolo po kosmosu kao neki duh nego tu svest nakon smrti

crpi iz opstenaj sa Bogom kao sto sad crpi iz mudularne integracije sa mozgom.

Sto se Milivoja tice njega ne interesuju te teme vezane za evoluciju, ali teoloske teme da

Tako da kada bi sa njim usao u neku teolosku raspravu mislim da nebi dobro proso. Primer za to je Nishizawa

Super samo sto ja viceve i sale o nekim savetodavnim centrima (ili sta je vec onda tamo pricao Nishiju) ne smatram za sastavni deo teoloskih argumenata narocito ne onih koji se ocekuju od jednog mitropolita.

Samo sto Milos ne misli kao Zizjulas on smatra da je sve do hemijskih procesa u mozgu

Postoje rasprave izmedju njega i Nishizawe na forumu Pravoslavlje

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samo sto Milos ne misli kao Zizjulas on smatra da je sve do hemijskih procesa u mozgu

Sto je sasvim legitiman stav kao i moj(dobro istina moj ima mnogo manju plazuabilnost) samo

sto dok se ne nadje objasnjenje za uzrok svesti do tada je ovo moje isto hipoteza sa naucne strane

kao i ona o potuno materijalnom coveku. Ma da i sam znas da ima onih koji iz nekih, meni nejasnih, teloskih

razloga stoje iz potpuno materijalne svesti.

Postoje rasprave izmedju njega i Nishizawe na forumu Pravoslavlje

Moguce ali sam ja video jednu u kojoj je Milivoje samo terao segu sa nekim savetodavnim centrom ili

klubom ili kako se to vec zvalo.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A mogu da postoje i dve svesti materjalna kao proizvod mozga i duhovna svest. Mnogi svetitelji su

jos za zivota mogli da gledaju duhovnim ocima ono sto je telesnom oku nevidljivo. Primeri blazena Matrona

Sveti Nifont.

Da samo sto taj nematerijalni aspekta ne moze da ima centralnu ulogu nego samo modularnu.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dakle pitanja van pameti. Nekad mi dodje tako zao sto je GUI razvoj krenuo u ovom pravcu pa serveri moraju

da trpe ovakve rasprave.

0110_hahaha  ma necu vise,ne brini,nemam ja vremena da diskutujem s tobom 0110_hahaha

ali ti si meni skroz o.k lik,majke mi,bas mi je zabavno da te citam...rasparcas covjeku citat,tako da ne moze ni da ga prepozna 0110_hahaha

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dakle pitanja van pameti. Nekad mi dodje tako zao sto je GUI razvoj krenuo u ovom pravcu pa serveri moraju

da trpe ovakve rasprave.

0110_hahaha  ma necu vise,ne brini,nemam ja vremena da diskutujem s tobom 0110_hahaha

ali ti si meni skroz o.k lik,majke mi,bas mi je zabavno da te citam...rasparcas covjeku citat,tako da ne moze ni da ga prepozna smej.gif

1000000001010

Eto ako drugo ne zabavljam te. 319.gif 0304_smile4 whackado



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dakle pitanja van pameti. Nekad mi dodje tako zao sto je GUI razvoj krenuo u ovom pravcu pa serveri moraju

da trpe ovakve rasprave.

0110_hahaha  ma necu vise,ne brini,nemam ja vremena da diskutujem s tobom 0110_hahaha

ali ti si meni skroz o.k lik,majke mi,bas mi je zabavno da te citam...rasparcas covjeku citat,tako da ne moze ni da ga prepozna smej.gif

1000000001010

Eto ako drugo ne zabavljam te. 319.gif 0304_smile4 whackado

319.gif

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...