Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 7 минута, Bokisd рече
пре 16 минута, Vedran рече

Јел ово јављање онда била слика или визија?

Мешаш овде појмове. То што је нешто типолошко не значи да није стварно. Оно је типолошко јер се открива једна виша реалност. И у овом веку и свету и не може другачије да нам се открије него тако (ко у огледалу...)

Ali, vidi, da li mislis da je Avrama bio svestan 100% da je ugostio sv.Trojicu kao jednog Boga ? Da je zaista verovao i misilio tako, onda bi na sva usta propovedao Trojicu jos u SZ, ne bi nam bio potreban NZ i Hristos i propoved Trojice, koja je tek vremenom, polako bogoslovski objasnjavana u Crkvi.

Znaci, njima je dato sve u vizijama i slikama i praobrazima realnih stvari, koje tek treba da se ispune Novim Zavetom u svom pravom obliku stvari.

Да ми је само знати како си ово закључио из овога што покушавам да ти кажем. Не знам колико је Аврам био свестан (нисам му био у глави). Јел ти у пуној свести приступаш Причешћу? Или та свест може бити и боља? Ако може бити боља, онда те питам приступаш ли ти Причешћу, Телу и Крви ХРИСТОВОЈ, или некој типологији, визији, слици, преобразу....све до оног тренутка кад постанеш потпуно свестан и да тек онда приступаш ПРАВОМ ТЕЛУ И КРВИ?

То што о нечему недостаје свест не чини то НЕШТО мање реалним.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 1 минут, Vedran рече

Да ми је само знати како си ово закључио из овога што покушавам да ти кажем. Не знам колико је Аврам био свестан (нисам му био у глави). Јел ти у пуној свести приступаш Причешћу? Или та свест може бити и боља? Ако може бити боља, онда те питам приступаш ли ти Причешћу, Телу и Крви ХРИСТОВОЈ, или некој типологији, визији, слици, преобразу....

То што о нечему недостаје свест не чини то НЕШТО мање реалним.

Magija bok se menja.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vedran рече

А како им је опрао ноге? Оно хтео да их ухвати за ногу а рука му прошла кроз њихове ноге? 12:smeha:

Слушај. Да ли Бог уводи голубосност у себе кад се Дух јавио као голуб? :)

Којим језиком је проговорио Бог Отац када је рекао:  "Ово је син мој љубљени". Ако је Арамејским, да ли је Бог Отац исто Јевреин? А како, ако се није оваплотио? Или је учио језике на небесима

Vidis da  u sledecem poglavlu, dva coveka od toje koji su bili kod Avrama, dolaze u Sodom kod Lota i kaze se, ....a uvece dodjose dva andjela u Sodom....

Andjeli po predanju mogu da dobiju telesni oblik u vidu coveka i mogu da se ponasaju i cine stvari kao i pravi ljudi. Mogu da jedu i piju.

Drugo je javljanje Trojice kod Krstenja Hristovog.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Vidis da  u sledecem poglavlu, dva coveka od toje koji su bili kod Avrama, dolaze u Sodom kod Lota i kaze se, ....a uvece dodjose dva andjela u Sodom....

Andjeli po predanju mogu da dobiju telesni oblik u vidu coveka i mogu da se ponasaju i cine stvari kao i pravi ljudi. Mogu da jedu i piju.

Drugo je javljanje Trojice kod Krstenja Hristovog.
 

Mad dosli na jedenje I pijenje da se stope sa okolinom.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја не знам више шта ти тврдиш. Са овим да је јављање на Јордану другачије, итд. и да су ово Анђели, не Тројица. итд. и томе слично. Стварно не могу да похватам конце.

Одох да спавам.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Vedran рече

То што о нечему недостаје свест не чини то НЕШТО мање реалним.

Jeste real stvar, ali kao u praobrazu stvari. Da je zaista poverovao kao sto treba ( da tako kazem ) onda bi na sva zvona propovedao Trojicu jos u SZ. I ne samo Avram, nego i drugi pravednici SZ koji su videli Trojicu u vizijama i praobrazima. Sve je u SZ bilo jos, kako da kazem, vidjeno u tim slikama i prilikama koje tek treba da se jasno predtsave u NZ.

Tek u NZ, pocinje da se propoveda realnost Trojice kao Jednog Boga u tri Licnosti, kada je dosao Hrist i doneo takvo ucenje.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vedran рече

Ја не знам више шта ти тврдиш. Са овим да је јављање на Јордану другачије, итд. и да су ово Анђели, не Тројица. итд. и томе слично. Стварно не могу да похватам конце.

Одох да спавам.

Pa valjda on bolje zna sta je javljanje Svete Trojice i od samog avrama.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Jeste real stvar, ali kao u praobrazu stvari.

Шта ти ово значи, жив ми ти?

Или се мени спава, или ти не мејкујеш сенс брате.

Мени се чини да си се непотребно запетљао са свим овим стварима, о опраобразу и типологијама ... 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Jeste real stvar, ali kao u praobrazu stvari. Da je zaista poverovao kao sto treba ( da tako kazem ) onda bi na sva zvona propovedao Trojicu jos u SZ. I ne samo Avrama, nego i drugi pravednici SZ koji su videli Trojicu u vizijama i praobrazima. Sve je SZ bilo jos, kako da kazem, videjenio u tim slikama i prilikama koje tek treba da se jasno predtsave u NZ.

Tek u NZ, pocinje da se propoveda realnost Trojice kao Jednog Boga u tri Licnosti, kada je dosao Hrist i doneo takvo ucenje.
 

Pa jeste u pravu si ti ta vidjenja Svete Trojice to su obicna vidjanja kao I svaka druga ono mozes svasta tu da vidis pa I to da andjeli jedu hleb.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, Vedran рече

Шта ти ово значи, жив ми ти?

Или се мени спава, или ти не мејкујеш сенс брате.

Мени се чини да си се непотребно запетљао са свим овим стварима, о опраобразу и типологијама ...

Dobro, tesko je sad da odgovaram i tebi i VSB u istom trenutku, mislio sam da razumes iz konteksta cele ove nase rasprave.

Jeste real , jer se taj dogadjaj desio, Avram je ugostio tri coveka koji su pojavila ispred njegove kuce ( satora ). Tipologoja ili praobraz jeste, da ta' tri coveka u obliku adjela predstavljaju Trojicu koja se javila Avramu.

Da li verujes, da moze da se javljaju Otac i Duh u telesnom obliku coveka kada su po prirodi duh i nematerijalni ? Na taj nacin bi uveli telesnost kod Oca i Duha. Cela prica je pocela oko Hristovog ovaplocenja i pojavi jos u SZ i sa te strane jos i mozemo pricati, jer se zaista Ovaplotio, ali, pricati o telesnosti druga dva Lica Trojice nema nikakvog smisla i logike.

Zbog toga se sveta Trojica javila Avramu preko andjela u obliku covecijem. Kako se kaze kod otaca, Bog coveku snishodi i javlja mu se po ikonimiji , onako kao covek moze najbolje prihvatiti ovakva vidjenja stvari. Tako je i bilo javljanje Avramu u obliku andjela, radi njegovog lakseg shvatanje da je ugostio Boga kao Trojicu. Svetom Isaiji  se javila Troijica kao vidjenje serafima koji poje Trisvetu pesmu jednom Bogu.

To su ti praobrazi javljanja Boga u SZ.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

Dobro, tesko je sad da odgovaram i tebi i VSB u istom trenutku, mislio sam da razumes iz konteksta cele ove nase rasprave.

Jeste real , jer se taj dogadjaj desio, Avram je ugostio tri coveka koji su pojavila ispred njegove kuce ( satora ). Tipologoja ili praobraz jeste, da ta' tri coveka u obliku adjela predstavljaju Trojicu koja se javila Avramu.

Da li verujes, da moze da se javljaju Otac i Duh u telesnom obliku coveka kada su po prirodi duh i nematerijalni ? Na taj nacin bi uveli telesnost kod Oca i Duha. Cela prica je pocela oko Hristovog ovaplocenja i pojavi jos u SZ i sa te strane jos i mozemo pricati, jer se zaista Ovaplotio, ali, pricati o telesnosti druga dva Lica Trojice nema nikakvog smisla i logike.

Zbog toga se sveta Trojica javila Avramu preko andjela u obliku covecijem. Kako se kaze kod otaca, Bog coveku snishodi i javlja mu se po ikonimiji , onako kao covek moze najbolje prihvatiti ovakva vidjenja stvari. Tako je i bilo javljanje Avramu u obliku andjela, radi njegovog lakseg shvatanje da je ugostio Boga kao Trojicu. Svetom Isaiji  se javila Troijica kao vidjenje serafima koji poje Trisvetu pesmu jednom Bogu.

To su ti praobrazi javljanja Boga u SZ.

 

Kako su trojica andjela olaksali avramu da shvati da mu je dosla Sveta Trojica?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Bokisd рече

Dobro, tesko je sad da odgovaram i tebi i VSB u istom trenutku, mislio sam da razumes iz konteksta cele ove nase rasprave.

Зашто гризеш више него што можеш да прогуташ. Које је твоје упориште да, дописујући се са мном, знаш ко сам, шта сам, одакле сам, дух, душа, или тело? Које осим веровања и искуства, а ми би о Богу, "...на прилику вола који једе траву."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Kako su trojica andjela olaksali avramu da shvati da mu je dosla Sveta Trojica?

Pa, zamisli situaciju, kada su ljudi u  dubinama vremena staroga zaveta, po spoljasnjosti i shvatanju stvari, bili  'grubi' i teski za razumevanje verskih pitanja, ......zamisli, da je dosao neki prorok Avramu i poceo da mu prica o postojanju sv.Trojice kao jednog istog  Boga u tri razlicite stvarnosti ( da tako kazem ), ....sta bi mu rekao otac Avram ?

Ovako je putem spoljasnjih i culnih stvari priveden veri u Trojicnog Boga , putem tri licnosti ljudi koji su mu se javili.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Pa, zamisli u dubinama starog zaveta kada su ljudi bili po spoljasnjosti i shvatanju stvari 'grubi' i teski za shvatanje verskih stvari, ......zamisli, da je dosao neki prorok Avramu i poceo da mu prica o postojanju sv.Trojice kao jednog istog  Boga u tri razlicite stvarnosti ( da tako kazem ), ....sta bi mu rekao otac Avram ?

Ovako je putem spoljasnjih i culnih stvari priveden veri u Boga , putem tri licnosti ljudi koji su mu se javili.
 

Evo zamisljam.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...