Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

Не, ово је све у складу са мојом тезом о Васкрсењу и Преегзистентном Исусу.

Super za Isusa a šta je sa nama?

"I mi takođe, u meri ljubavi, vere, blagodati.." jel?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Tumaralo. рече

Da dopunim.

"Pre nego te sazdah u utrobi, znah te; i pre nego iziđe iz utrobe, posvetih te ".. (Jeremija, 1:5)

Ovde postoji biblijski osnov za, po mom skromnom mišljenju, jedino moguće hrišćansko opravdanje za identitet, ličnost, dušu itd u svetlu savremenih naučnih otkrića koji odriču postojanost i pripadnost bilo kakvih atributa duše.

Origen je zastupao ovo back in the day, proglašen je jeretikom i tako.. (pre-existenciju su smatrali paganskom, a na primer, muslimani, koji su daleko rigidniji i bliži starozavetnom poimanju, prihvataju pre-existenciju u fullu)...

Koliko ja vidim, ovo Origenovo nije nužno pre-existencija duše već govori o esenciji duše u Božjem umu dok egzistencija nastaje kasnije, začećem.

Pa, trebalo bi da Bog poznaje svoja stvorenja i pre nego sto ih je stvorio, pre nego sto su dobili postojanje u ovom materijalnom svetu i vremenu, Bog cak sve poznaje i pre vremena, pre stvaranja prostora i vremena i tvari i coveka i svih bica.

 Kako ih Bog poznaje pre nego sto ih je stvorio, pa, po onome sto si vec ranije naveo postoje u Bozijem umu ili mozda bolje reci kao logosi stvari koje postoje kroz (u) Logosu (sv.Maksim Ispovednik), sto je prihvatljivije jer je sve stvoreno kroz Boga Logosa, sve je stvoreno Sinom Bozijim.

Zasto ne postoji real preegzistencija dusa i sveta i tvari i bica pre vremena i pre svog sopstvenog stvaranja u prostoru ? Pa, zbog toga sto bi pored Boga uvodili jos jednu egzistenciju koja je savecna Bogu, koja nema pocetak i koja je samim time jednaka sa Bogom i koja je bezuzrocna i postoji sama po sebi.

A, to su sve samo odlike jednog Boga koji je zbog toga i jedini Stvoritelj svega.

Origen je osudjen i zbog toga sto je ucio o pretpostojanju dusa,... plasticno, ne smemo da mislimo ili tvrdimo ili verujemo da je dusa postojala na bilo kakav nacin pre svog egzistencijalnog ali i esencijalnbog postojanja u vremenu.... 0% postojanja pre stvaranja u vremenu, cak je i nekih 0,1111% vec kao neko postojanje...:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Bokisd рече

Zasto ne postoji real preegzistencija dusa i sveta i tvari i bica pre vremena i pre svog sopstvenog stvaranja u prostoru ? Pa, zbog toga sto bi pored Boga uvodili jos jednu egzistenciju koja je savecna Bogu, koja nema pocetak i koja je samim time jednaka sa Bogom i koja je bezuzrocna i postoji sama po sebi. 

Ne mora da znači da ako duša postoji pre začeća da je večna i da postoji sama po sebi.

Možda je samo starija od zemaljskog bivstvovanja, ali svakako da je stvorena od Boga.

Kao kod muslimana... Oni svakako ne veruju da postoji nešto što je jednako Alahu po bilo čemu that's for sure...

U svakom slučaju, imamo biblijski osnov za to - onaj citat iz Jeremije.

Takođe i ovaj citat:

Jer još dok se deca ne behu rodila, ni učinila dobra ni zla, da ostane Božija naredba po izboru, Ne za dela, nego Onog radi koji poziva reče joj se: Veći će služiti manjem,Kao što stoji napisano: Jakov mi omile, a na Isava omrzoh. Rimljanima 9:11-13

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako je Bog stvorio moju dušu prilikom začeća, zašto sam rođen ogrehovljen?

Kako sam to nasledio greh te mi je potrebno spasenje, kada sam stvoren bez greha?

Kako se to i kada, greh "zalepio" za moju, inicijalno čistu, dušu?

Ili je Bog originarno stvorio moju dušu grešnom?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 31.1.2019. at 12:51, Heraklit рече

U ovoj hipotezi vidim barem tri velika problema. Prvo, ona nanosi štetu naučavanju Svetog Pisma i Crkve o posebnom dostojanstvu čovjeka, koji je stvoren na sliku i priliku Božju (Post 1, 27). Čovjek je stvoren u stanju svetosti, što ga jasno odvaja od ostatka stvorenoga. Jedinstvenost čovjeka očita je u jeziku kojim se opisuje njegovo specijalno stvaranje (Post 1, 26-27; Post 2, 7), u vlasti nad svim životinjama koja mu je odmah dana (Post 1, 28) i kasnijem dopuštenju da ih koristi kao hranu (Post 9, 2-3), kao i u Božjoj izjavi da ni jedna od životinja nije prikladna da bude čovjekov pomoćnik (Post 2, 18-20).

Drugi veliki problem sa specijalnim transformizmom ležu u tome da on proturječi jedinstvenoj vezi koja postoji između muškarca i žene – vezi koja je sveta i koja predstavlja temelj za brak, kao što sam Krist jasno očituje: „I njih dvoje bit će jedno tijelo.” (usp. Mt 19, 3-6). Budući da je Eva uzeta iz Adamovog boka, postoji profinjeno jedinstvo između muškarca i žene u braku. Ako, međutim, smatramo da je Adam uzet iz žive tvari neke zvijeri, onda tu pogrešno uvodimo trojstvenu zajednicu između muškarca, žene i zvijeri. Ova nevjerojatna ideja je potpuno lišena bilo kakvog smisla u cijelom kanonu Svetoga pisma i ukupnom pologu vjere.

Treći veliki problem sa specijalnim transoformizmom je taj što je nelogičan. Budući da su tolike zasade neodarvinističke evolucije isključene, ono što ostaje je prilično nepovezani proces: na Boga se gleda kao na onoga koji vodi evoluciju primata u neko biće koje se čini da liči na čovjeka; tada Bog intervenira i koristi barem nešto od žive tvari iz toga bića kako bi formirao Adamovo tijelo; zatim, Bog stvara Evu izravno iz Adamovog boka; tada zaustavlja evolucijski proces kako ni jedno drugo biće ne bi nastalo na taj način. Ne bi li bilo puno logičnije za Boga da zaobiđe sve te nepovezane korake i formira čovjeka izravno iz praha – baš kao što Sveto Pismo i bilježi (Post 2, 7), a sam Bog potvrđuje kada kaže Adamu: „U znoju ćeš lica svojega jesti kruh dok se ne vratiš u zemlju iz koje si uzet” (Post 3, 19; kurziv je moj).

Да прескочим све остало (мада већина стоји), овде у цитираном не да НЕ ДОКАЗУЈЕ немогућност стварања човека од другог живог бића, већ показује своја предубеђења.

Сличност са Богом ставља (НАМЕРНО ИЛИ НЕ?) у раван телесне сличности?!?

Еволуциони процес не би никада довео до стварања таквог бића, па је интервенција та која му даје посебност. Самим тим нема заустављања већ надилажења еволуционог процеса, који је послужио до одређене тачке.

Итд.

Пуно паушала и рупа само у овом делу...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Tumaralo. рече
пре 3 часа, Bokisd рече

Zasto ne postoji real preegzistencija dusa i sveta i tvari i bica pre vremena i pre svog sopstvenog stvaranja u prostoru ? Pa, zbog toga sto bi pored Boga uvodili jos jednu egzistenciju koja je savecna Bogu, koja nema pocetak i koja je samim time jednaka sa Bogom i koja je bezuzrocna i postoji sama po sebi. 

Ne mora da znači da ako duša postoji pre začeća da je večna i da postoji sama po sebi.

Možda je samo starija od zemaljskog bivstvovanja, ali svakako da je stvorena od Boga.

Kao kod muslimana... Oni svakako ne veruju da postoji nešto što je jednako Alahu po bilo čemu that's for sure...

U svakom slučaju, imamo biblijski osnov za to - onaj citat iz Jeremije.

Takođe i ovaj citat:

Jer još dok se deca ne behu rodila, ni učinila dobra ni zla, da ostane Božija naredba po izboru, Ne za dela, nego Onog radi koji poziva reče joj se: Veći će služiti manjem,Kao što stoji napisano: Jakov mi omile, a na Isava omrzoh. Rimljanima 9:11-13

Pa, mogu da postoje duhovna bica i pre vremena i prostora, recimo andjeli i oni postoje kao bica umstvene sustine i prirode,.....ali, pre nego sto su stvoreni, postojali su u umu Bozijem ili kao logosi stvari kroz Logosa.Tako i kada Bog stvara dusu, ona dobija postojanje kao sustina, kao duhovna i umna priroda u trenutku naseg zaceca i zajedno sa telom dolazi na svet,...pre toga, nije postojala kao priroda i sustina, kao duh i umstvena prioroda.

Nemamo nigde u pismu da je dusa stvorena pre vremene u bilo kom smislu (stvaranja), recimo pise :

А створи Господ Бог човека од праха земаљског, и дуну му у нос дух животни; и поста човек душа жива.

Kada je covek stvoren od praha zemaljskog tj. nasa telesna komponenta tada je coveku Bog udahnuo i duh zivotni, umnu dusu i covek je postao ziva dusa, ....jer upravo dusa je i ono sto u coveku daje' njemu zivot.

Ili :

Бјеше свјетлост истинита која обасјава свакога човјека који долази на свијет.

Ovo moze da se tumaci u neku ruku i  (jer se kaze da se odnosi na svakog coveka, znaci svi ljudi koji se radjaju i dolaze na svet...) da Bog u trenutku zaceca coveka stvara njegovu prirodu koja je dusa i telo.

Jer, Tumaralo, ako mi ljudi recimo, u nasem umu imamo nacrt kuce i prenesemo na papir i dobijemo skicu kuce koja ce bas tako izgledati, .... to ne znaci jos da kuca postoji u realnosti i kao priroda i sustina postojeca po svojem bicu i nacinu postojanja na kojima kuca i postoji :laie_14:... :D,... nego kada pocnemo kucu da gradimo po nasem umnom nacrtu u realnom vremenu i prostoru tek tada dobijamo pravu kucu u kojoj mozemo da zivimo .... :1303_womens:

Tako slicno po analogiji i sa dusom i Bogom koji poznaje nas jos pre nego sto nas je i stvorio.

(ovo oko citata iz Rimljanima cini mi se da se govori o Bozijem predznanju i promislu o ljudima...)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Bokisd рече

Jer, Tumaralo, ako mi ljudi recimo, u nasem umu imamo nacrt kuce i prenesemo na papir i dobijemo skicu kuce koja ce bas tako izgledati, .... to ne znaci jos da kuca postoji u realnosti i kao priroda i sustina postojeca po svojem bicu i nacinu postojanja na kojima kuca i postoji :laie_14:... :D,... nego kada pocnemo kucu da gradimo po nasem umnom nacrtu u realnom vremenu i prostoru tek tada dobijamo pravu kucu u kojoj mozemo da zivimo .... :1303_womens:

А куд дођох да ово прочитам!!!!

7896634

 

слошило ми се

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12.2.2019. at 13:04, Volim_Sina_Bozjeg рече

Са тобом о.Горане, не би ишао у ослободилачки рат, сви би изгинули како се бориш.

 

Наравно да би сви изгинули, и то из противничког табора :)). Зато и не треба да идеш на мене, џаба ти што се кријеш иза неповеза Ђуре :smeh1:.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, о.Горан рече

Наравно да би сви изгинули, и то из противничког табора :)). Зато и не треба да идеш на мене, џаба ти што се кријеш иза неповеза Ђуре :smeh1:.

Ма пушти Ђуру и диносаурусе. :D

Ај мени одговори на питање. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12.2.2019. at 18:51, Ведран* рече

Којима "вама"? 

Како којима :smeh1:... Па свима нама који немамо минус интелигенцију као Ђура који је показао завидну натпросечност :)) и ови његови комплет неоригинални ботови који без даха читају све ове његове полу-баљезгарије па одма` брже-боље лајкују јер за боље и нису. Кажем полу-баљезгарије јер он упреже објективно штреберско знање у своје имбецилне пројекције, ово "полу" је еуфемизам који се односио на штреберско знање. Као што рекох, нема горе феле од полуиинтелектуалаца, само су гори полутански тј. полу-теолози као дотични.

А ти се брале сам нађи ђе си ....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дакле, кад Ђури не успеју којекакве бедне увреде он одма` брже боље мења тему па повезује пелагијанство са креационизмом :)). Колико човек лупета :)):)):)), требало би увести неку форумску почаст, неку медаљу за лупетање, па да му се додели подхитно. 

На духовно-етичком плану главна примедба критичара еволуционе бајке је у томе да је смрт као антитеза Богу један од главних мотора развитка живог света. И овом теолошком продавцу магле је то сад прихватљиво, а ова лаж( ништа ново од једног архилажова) да креационисти говоре о створеном које постаје аутономно од Бога нећу ни да коментаришем колико је бедно и колико везе са истином и мозгом нема. То је толика хрпа глупости и интелектуалног смећа да је овога пута превазишао и сам себе.

Већег лажова и хохштаплера од овога типуса нисам срео по форумима, чак ни оним атеистичким као Б92 нпр.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Ведран* рече

Ма пушти Ђуру и диносаурусе. :D

Па ја њега и не дирам, него се он к`о крпељ наврзо на мене и лаже ли лаже. Рече Рапсоди "Поп Ћира и поп Спира". То није тачно. Ни на једној форумској теми нисам први поменуо дотичну персону нит` ме занима шта пише. То што он импресионира ове ботове:)), то је њихова ствар, ботови зато и постоје. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Zoran Đurović рече

Ово писао онај твој "није за потцењивање" атеиста Поробија :)). Опет Similis simili gaudet :smeh1:...

Причам јуче са зубаром који се води да је најбољи у овом нашем округу и каже он мени, диван човек иначе, парафразирам његове речи "Кад би само знао колико смртних случајева се деси годишње по болницама грешком лекара и ником ништа". Онда ми помену скорашњи случај када су повредили неког његовог познаника током неког прегледа простате, не сећам се како се зове тачно та операција, човек за неколико дана умр`о и ником ништа.

Где ћу ближи пример него моја мајка која се упокојила, Бог душу да јој прости, на св.Јакова брата Господњег прошле године, био је понедељак. У петак су је примили у Ургентно, дали јој инфузију и пустили кући( уместо да је хитно хоспитализују). Њој се слошило у суботу и кад смо се "дочепали" интерног доктор се хватао за главу што није одмах хоспитализована претходног дана. Издржала је до понедељка рано ујутру. Неколико дана пре тога је ходала и била релативно здрава. Кажем релативно јер се никад потпуно није опоравила од доброћудног тумора на кичми 1996.г. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...