Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 1 минут, Avocado рече

Nije ni jedan vodoinstalater, lekar, automehaničar ili vajar u svom radu osporio postojanje Tvorca, jer to i nije predmet njihovog posla... baš kao što ni potvrđivanje ili osporavanje Boga i ostalih natprirodnih pojava nije predmet nauke... ne mešaj nečiji naučni rad i njegovu veroispovest... Dokins je ateista u svoje "slobodno vreme", kao što je i Kolins teista u svoje "slobodno vreme", a kad se bave naukom, onda njihova veroispovest nije ni od kakvog uticaja ili bar ne bi smela da bude...

Ni jedan od velikana koje navodiš nema u svom naučnom radu neko X koje je = "Bog" u nekoj od svojih formula... Bojlov zakon ne pominje Boga, samo zapreminu i pritisak gasa... funkcioniše isto i ako Bog postoji i ako ne postoji...

Hipoteze kreatarda ne funkcionišu ako Bog ne postoji.

Tu je razlika između Njutna, Bojla, Pastera, Mendela sa jedne strane i kreatarda sa druge... i koliko god kreatardi pokušavali da ih prisvoje, ta fundamentalna razlika će ostati...

Obraćanjem avi, hteo sam da podsetim verujuće učesnike foruma da je prema Objavi: Bog stvorio svet i da ga je ustrojio premudro.
Zatim, svet ima svoj logos i svaka stvar i biće u njemu ima svoj logos (sv. Maksim Ispovednik).

Da se podrazumeva da empirijskim metodom, posmatranjem sveta i njegovih zakona ne možemo da znamo da li je svet stvoren ili ne, a ako je stvoren, da li ga je stvorio Demijurg ili biblijski Bog. Ali da ako smo hrišćani onda raspolažemo još nečim, nečim što smatramo veoma značajnim i  na osnovu čega verujemo da je biblijski Bog stvorio svet i udesio ga tako kako jeste.

Ovo sa Njutnom, Bojlom, Pasterom i Mendelom je bila ilustracija principa da su vera i znanje odvojeni pristupi a da se pitanju prapočetka pristupa samo verom a ne znanjem. Zato je moguće ljudima da vladaju istim znanjima o prirodi ali da imaju različita uverenja o prapočetku (jer to je oblast filozofije i religije).

Stvar je bila u tome što je on rekao da to što svet ima zakone ne znači da ima Zakonodavca jer Bibilija nije naučni priručnik. Time je implicirao da, u tom pogledu, u pogledu stvaranja, ne veruje u biblijsku Objavu. Dakle, tu nije bila reč o evoluciji, čak postoje vernici (teistički evolucionisti) koji će alegorijski tumačiti delove Postanja tako da neće negirati Tvorca u načelu. Reč je o tome da je ava dozvolio mogućnost da Bog nema nikakve veze sa postankom prirodnog sveta i njegovim zakonima. To je apsolutno nespojivo sa hrišćanskim pogledom na svet.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 48 минута, Zoran Đurović рече

ПС. Заборави да ћу ти одговарати на сличне изливе глупости. 

Pa ni na prethodno nisi morao da odgovoriš (ako ćemo "ja imam doktorat a ti si glup" da kvalifikujemo kao odgovor).

Forum je javna stvar, nisam ti nikada pisao u inbox.

Uzgred, zanimljiv rečnik koristi čovek koji druge optužuje da su ostrašćeni...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Tumaralo. рече

Reč je o tome da je ava dozvolio mogućnost da Bog nema nikakve veze sa postankom prirodnog sveta i njegovim zakonima. To je apsolutno nespojivo sa hrišćanskim pogledom na svet.

Ти имаш неки озбиљан поремећај у расуђивању, какав сретох у Милана Николића. Ако уведеш принцип да је Објава=Истина, онда ћеш да спаљујеш људе по трговима. То што ја верујем да је свет настао кроз Исуса Христа, нема н икакве везе са научним знањем. То је вера. И када се прави неки дискурс, онда се прича са одређених позиција, а не "у молитвама светих отаца". Алах да ти просветли разум! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

Ако уведеш принцип да је Објава=Истина, онда ћеш да спаљујеш људе по трговима.

Na osnovu Objave i Predanja, uz pomoć Svetog Duha, kroz Crkvu dolazimo do određenih dogmi.

Dogma = ono što deluje istinito, što deluje dobro (grč.)

Dogma je predmet verovanja.

Dogma je da je Bog svorio svet i ustrojio ga premudro.

Ne planiram nikoga da spalim na trgu.

Peace out.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Tumaralo. рече

Dogma je da je Bog svorio svet i ustrojio ga premudro

Možeš li malo elaborirati ovo premudro? 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

Не бих ово потписао. У питању је само друга физика, а не рушење природних закона. Како заиста и на основу којих закона се десило васкрсење, то не знамо, јер самим тим што нешто не знамо како ради, не значи да то нешто не функционише по неком закону. Зато оно што не знамо како ради често називамо чудом. И само камење има потенцијално способност да рађа људе. Да то нема у себи, ни Бог од камења не би могао подићи синове Аврамове. 

Али по логици, када дејствује та "друга физика", онда она поништава или нарушава ову прву физику и уопште науку и доказане законе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Просечан србенда рече

Али по логици, када дејствује та "друга физика", онда она поништава или нарушава ову прву физику и уопште науку и доказане законе.

Не значи. Ава Римски рече: Ми растемо одозго, корени су нам у есхатону. - Зато су светови прожети, и зато се овде са истим Христом причешћујемо као што ћемо тамо. Овај свет не постоји у себи и по себи. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Tumaralo. рече

Dogma je da je Bog svorio svet i ustrojio ga premudro.

Где сам ја изјавио да не верујем у Тројицу која је створила свет и човека? Али то што ја верујем да је тако, не значи да то тако и јесте. Реци ми ти, што се Исус плашио смрти?  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, Просечан србенда рече

Ево занимљивог дела из апологетике о. Лазара Милина.

Да си пратио моју смиреност, видео би да сам управо овим текстом покопао безбожног попа Горана (@о.Горан). Мојнете ме са овим текстовима, ја сам био одличан студент. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Tumaralo. рече

Pa čekaj, sad negiraš i načelno da je Gospod stvorio svet i da svime upravlja premudro?

A koliko si puta pevao onaj Psalm.... ?

Ovde empirijski metod uzdižeš iznad Božanskog Otkrovenja? Posmatranjem pale prirode dolaziš do zaključaka pomoću svog palog razuma i to ti je jači argument od Božje objave? Pa dopuštaš čak i spekulisanje o Demijurgu jer eto, ne vidimo zašto ne bi Demijurug bio realniji kao Tvorac u odnosu na biblijskog Boga?

Mislim, ne bi to bio toliki problem da nisi vernik pa još i svešteno lice.

Nije SVE napisano, ni ne mora da bude, niti bi to stalo u jednu knjigu. Ali princip je jasno iskazan a to je da je Bog tvorac sveta. I da svet ima svoj  logos i da svaka pojedina stvar u svetu ima svoj logos (valjda je sv Maksim Ispovednik govorio na tu temu podrobnije).

A proučavanje tog sveta i tog logosa je prepušteno nama. Uzgred, svaki pionir neke naučne oblasti i svaki veliki naučnik u istoriji je bio teista ili makar deista, a neretko behu fanatični vernici (teisti) kao npr Njutn, Bojl, Paster, Mendel... 

Dakle, niko od njih nije sporio načelan stav: svet ima svog Tvorca, Boga čiju objavu imamo u Bibliji, i koji je ustroijo čitav svet koji svojim logosom svedoči o premudrosti i slavi Božjoj.

Brt, nije ni čudo što toliko hrišćana u Evropi prelazi u islam jer njihovo sveštenstvo za razliku od cuck-hrišćana ne haje da Objavu prilagođava nekakvim maglovitim novotarijama, okultnim Teorijama Svega, Haosa, Crne energije i Crne materije. :smeh1:

 

Tako je..Alah je jedini Bog..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Tumaralo. рече

Stvar je bila u tome što je on rekao da to što svet ima zakone ne znači da ima Zakonodavca jer Bibilija nije naučni priručnik. Time je implicirao da, u tom pogledu, u pogledu stvaranja, ne veruje u biblijsku Objavu. Dakle, tu nije bila reč o evoluciji, čak postoje vernici (teistički evolucionisti) koji će alegorijski tumačiti delove Postanja tako da neće negirati Tvorca u načelu. Reč je o tome da je ava dozvolio mogućnost da Bog nema nikakve veze sa postankom prirodnog sveta i njegovim zakonima. To je apsolutno nespojivo sa hrišćanskim pogledom na svet.

Potpuno si sam i proizvoljno izveo ovaj zaključak. 

Ako svijet ima zakone po kojima možemo da predviđamo i spoznajemo prirodne pojave, to apsolutno ne znači da postoji ikakav zakonodavac jer je riječ o prirodnim zakonima, a ne o pravnim. 

Ava stoji na gledišu da ako uzimamo Boga kao uzroka svega što postoji, tj u ovom konkretnom slučaju prirodnog svijeta, to moramo i možemo jedino da uzmemo sa vjerom i tu vjeru propovjeda Biblija. A nikako iz poznavanja tih zakona, niti iz posmatranja same prirode ne stoji implicitni zaključak koji može biti svakome jasan da je Bog stvorio svijet, i da je još apropro toga Bog hrišćanski Bog. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Tumaralo. рече

Obraćanjem avi, hteo sam da

To raspravi sa njim...  :)

Ja sam samo prokomentarisao onaj deo...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Justin Waters рече

A nikako iz poznavanja tih zakona, niti iz posmatranja same prirode ne stoji implicitni zaključak koji može biti svakome jasan da je Bog stvorio svijet, i da je još apropro toga Bog hrišćanski Bog. 

Čak i njegove nevidljive osobine, njegova večna sila i božanstvo, mogu se od stvorenja sveta jasno sagledati, ako se na njegovim delima promatraju, da nemaju izgovora, 21 jer iako su Boga poznali, nisu ga kao Boga proslavili, niti zahvalnost pokazali, nego u svojim mislima padoše u ništavnu varku, te potamne njihovo nerazumno srce. 22 Postali su ludi govoreći da su mudri, 23 pa zameniše slavu besmrtnoga Boga slikom i prilikom smrtnog čoveka, i ptica, i četveronožnih životinja, i gmizavaca.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...