Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

Колико сам видео он држи предавања и на неке друге теме које заиста нисам пратио и лично ми нису итенресантне, али када је ова тема у питању препоручујем свима да га одгледају ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 1 минут, Kratos рече

Tačno je itekako.Primer sa bakterijama koje su razvile sposobnost rezistetnosti na antibiotike.Originali imaju daleko bolju sposobnost razmožavanja i to je experimentalno dokazano.

Kakva bi bila mutacija koja omogucava virusu gripe da iznova svake sezone ugrozi imuni sistem ljudi iako su prethodno bili vakcinisani?

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Kratos рече

Tačno je itekako.Primer sa bakterijama koje su razvile sposobnost rezistetnosti na antibiotike.Originali imaju daleko bolju sposobnost razmožavanja i to je experimentalno dokazano.

Opet ne razumes ono o cemu pises. U evoluciji mora da se nesto zrtvuje da bi se dobilo. Dakle bakterije koje su stekle ovu sposobnost je prenose na narednu generaciju. Ta naredna generacija ce sasvim normalno da se razmnozava ali ce da poseduje novu sposobnost koje prethodne nisu imale.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Justin Waters рече

Kakva bi bila mutacija koja omogucava virusu gripe da iznova svake sezone ugrozi imuni sistem ljudi iako su prethodno bili vakcinisani?

Pričamo o mutiranim jedinkama u odnosu na svoje originale.

 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, grigorije22 рече

Opet ne razumes ono o cemu pises. U evoluciji mora da se nesto zrtvuje da bi se dobilo. Dakle bakterije koje su stekle ovu sposobnost je prenose na narednu generaciju. Ta naredna generacija ce sasvim normalno da se razmnozava ali ce da poseduje novu sposobnost koje prethodne nisu imale.

Neće.Upravo je to i rađeno.Njihova prednost je samo u sredini u kojoj su bili izloženi agensu.U prirodi riknjavaju.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Kratos рече

Pričamo o mutiranim jedinkama u odnosu na svoje originale.

 

Da o tome i ja pricam o mutiranim virusima. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Један текст др Михајловића:

 

 

 
 

Svi smo od iste krvi

 

hqdefault.jpg

Zasto je vazno da o ovome pricamo? Jedan momak je studirao medicinu. I prilikom jednog razgovora o religiji, kazao je: "Ma kakvi, pise u Bibliji da smo svi nastali od jedne krvi. To ti mozes da pricas bakama i dekama."

Biblijska je tvrdnja da su svi ljudi od iste krvi. Pogledacemo kako ova trdnja stoji u svetlu sadasnjih sistema krvnih grupa.

Postoji za sada negde oko 35 sistema krvnih grupa. Jedan od njih jeste "ABO sistem krvih grupa". Drugi, recimo, jeste "Rh sistem". Sve zavisi koji se antigeni i antitela posmatraju. Mi cemo ovde analizirati samo ABO sistem.

Postoje takozvana "crvena krvna zrnca". Nisu to nikakva "zrnca", to su crvene krvne celije. U "ABO sistemu" razlikujemo A krvnu grupu, B krvnu grupu, AB krvnu grupu i 0 (nultu) krvnu grupu (koja moze da se obelezava i sa H).

Kao i sve celije, krvne celije imaju membranu, koja predstavlja dvoslojni lipid u kojem su uronjeni proteini. Znate kako izgleda membrana celije? Ona izgleda kao kad bi mogli da zamislite dva sloja zita u polju. Zamislite zito u polju, i kako se lelujaju klasovi. Isto tako je i ovaj dvoslojni lipid. Ali to su kao dva polja okrenuta jedan prema drugom, i to se talasa, a unutra kao da trce neke zivotinje. Tako isto i proteini se krecu u tom dvoslojnom lipidu.

Neki od tih proteina u membrani mi cemo oznaciti kao "nosac" ili "protein nosac antigenske komponente". I sada, A krvna grupa ima na svom nosacu, ono sto je najrelevantnije, secer A. (slika)

410px-ABO_blood_type.svg.png

B krvna grupa takodje ima taj "protein nosac" i secer B. Znaci, prva celija sadrzi A gen ciji produkt jeste enzim koji "nakacinje" ovaj secer A. Znaci, u celiji mora da postoji gen A, i on kodira enzim koji nakacinje na nosac secer A.

Kod B celije postoji gen B koji kodira protein ili enzim B, koji nakacinje na nosac secer B.

Pazite, ovo se desava dok jos celija ima jedro. Znate da crvene krvne celije nemaju jedro. Iz kostane srzi se diferenciraju sve krvne celije. Druge celije ne gube jedro, samo crvene krvne celije gube jedro.

AB krvna grupa ima na svojoj membrani i secer A i secer B (slika), tako da pocetna celija ima i gen A i gen B, tako da ima informaciju za oba enzima.

42-40659825.jpg__800x600_q85_crop.jpg

A nulta krvna grupa ima samo nosac i ima svoj gen koji ne produkuje nikakav enzim. Da li je sada jasno zasto ne mozemo bez provere da dajemo krv.

Nulta krvna grupa je univerzalni davalac, zato sto ona sadrzi samo komponentu koju sadrze sve druge krvne grupe. I tako nosioci svih drugih krvnih grupa krv nosioca nulte krvne grupe ne dozivljavaju kao strano telo.

Ako ste vi nosilac A krvne grupe, a daju vam B krvnu grupu, to je kao da su vam dali bakterije, jer vi to dozivljavate kao strano telo.

AB krvna grupa je univerzalni primalac, jer ona ima i antigen A i antigen B (A/B).

Kako se nasledjuju krvne grupe? Krvne grupe se nasledjuju tako, sto su A i B krvna grupa dominantne u odnosu na nultu, a A i B su kodominantne. Ovo je cista logika.

Ako imamo oca koji je A, a majka 0, dete ce biti A, zato sto ima gen koji nakacinje secer A. A ako imamo od oca B, a od majke 0, dete ce biti B. Znaci, A i B su dominantne, dominiraju u odnosu na 0.

A ako imamo A/B, dobijamo AB krvnu grupu, jer imamo gen koji kaci secer A i gen koji kaci secer B. Nijedan od tih gena nije dominantan jedan u odnosu na drugi.

Zahvaljujuci metodologiji genetickog inzenjeringa klonirani su geni koji determinisu grupe u ABO krvnom sistemu, i procitane su sekvence, znaci, procitano je ono sto pise u njima.

Procitan je gen A, i kada se pogleda gen koji je prisutan u nultoj krvnoj grupi, vidi se da je doslo do delecije. Sta znaci deletirati? Imamo, na primer niz ABCDEF, i sad, ako skinete D, vi ste deletirali. I sad imate ABCEF. Znaci, iskrojiti, izvaditi, to se strucno kaze "deletirati".

Znaci, vidjeno je da je doslo do delecije jednog G (guanina). (Inace, imamo Adenin, Guanin, Timin, Citozin.) To G je u kodonu za 86. aminokiselinu. (Kodoni imaju po tri "slova".) Inace, ovaj gen ima 354 kodona. (Kodoni determinisu aminokiseline.) Ako hocete precizno, to je 258. nukleotid ("slovo") i on je deletiran, izbacen.

Dakle, kad pogledamo A gen i nulti gen, oni su svuda isti (isti nukleotidi - "slova"), a samo na 258. mestu postoji delecija nultog u odnosu na A.

Zbog toga dolazi do promene citanja. Jer, posto se citaju po tri nukleotida, dolazi do promene u desifrovanju geneticke informacije, tako da mi od 86. aminokiseline imamo razlicite aminokiseline koje se ugradjuju u protein, determinisan genom za nultu krvnu grupu, tako da ce se formirati "stop-kodon" i nece doci do formiranja enzima za nakacinjanje secera.

Kad se pogleda B krvna grupa u onosu na A krvnu grupu, vide se 4 razlike na nukleotidskom nivou. Te razlike su pozicionirane na 523. nukleotidu (175. aminokiselina u proteinskom lancu), gde je C promenjeno u G, zatim na 700. nukleotidu (234. A.K.) gde je G promenjeno u A, na 793 nukleotidu (265. A.K.) gde je C promenjeno u A, i na 800. nukleotidu (267. A.K.) gde je G promenjeno u C. (slika)

dbafdbf.jpg

Ove cetiri razlike ne dovode do stvaranja "stop-kodona", i vrsi se celokupno prevodjenje geneticke informacije u protein.

Kod A gena imamo enzim A, zato sto je to celokupan protein determinisan genom A. Kod B imamo takodje celokupan protein, ali on sada ne prepoznaje secer A, nego prepoznaje secer B, i zato njega kaci. A nulta krvna grupa nema taj protein, nego ima abortivan, i on je nefunkcionalan.

Dakle, B krvna grupa ima izmenu u odnosu na A, ali je on opet celi protein, tako da moze da bude funkcionalan. U nultoj krvnoj grupi imamo deleciju, znaci gubitak jednog nukleotida, i zato ulecemo u kodone koji su pomereni.

Recimo, ATG ACG CGG. Ako se deletira na prvom kodonu G, bice AT ACG CGG, i umesto da se u proteinski lanac ugradjuje aminokiselina kodirana ATG kodonom, ugradjuje se aminokiselina kodirana kodonom ATA. Znaci, dodje do pomeranja i onda imamo drugi smisao, i zbog toga se, kasnije, duz nukleotidne sekvence, formira stop-kodon.

Ali, kako da znamo koja je krvna grupa ishodna? Kako da znamo da li je A od B, ili B od A.

Da bi smo odredili koja je krvna grupa ishodna, treba samo da pogledamo kakvo je stanje u nultoj krvnoj grupi, u odnosu na razliku izmedju A i B. Ako je u nultoj isto kao u B, onda je B ishodna. A ako je u nultoj isto kao u A, onda je A ishodna.

I mi sada gledamo sta je na 573. u nultoj. Ako je C onda je A krvna grupa, a ako je G onda je B. Na 700. u nultoj je G, na 793. je C, i na 800. je G. Tako je ocigledno da sve krvne grupe u ABO krvnom sistemu poticu od A krvne grupe.

Dakle, ono sto je Biblija rekla u 1.veku, to je nauka otkrila u 20.veku. Zaista se sve krvne grupe ABO sistema mogu izvesti iz A krvne grupe. Dakle, prema raspolozivim podacima, mi mozmo da tvrdimo da je ishodna krvna grupa A.

A sada nesto sto je znacajno za prakticni zivot, jer teolozi nece samo propovedati, nego ce i prakticno ziveti ili davati savete u vezi sa prakticnim. Cesto ljudi pitaju: "Sta je to Rh faktor?", pa da ukratko objasnimo.

Rh+ ima Rh antigen, a Rh- nema Rh antigen. Isto je kao i kod ABO krvnog sistema.

Kako se oni nasledjuju? Rh+ je dominantno u odnosu na Rh-. To nije vazno za majke koje su Rh+, jer ako je njen genotip Rh+/Rh- i uda se za muskarca koji je Rh+/Rh- (znaci, on je fenotipski Rh+), ako dete bude bilo Rh+ (Rh+/Rh+ ili Rh+/Rh-) ili Rh- (Rh-/Rh-) nece biti problema prilikom porodjaja.

Ali, ako je majka Rh- (Rh-/Rh-), ona sa muskarcem koji je Rh+, koji ima iste alele na oba hromozoma (Rh+/Rh+), obavezno dobija Rh+ dete. Ali, ako je otac Rh+ sa razlicitim alelima (Rh+/Rh-), onda moze da dobije i jedno i drugo dete, i Rh+ i Rh-.

Za zenu koja je Rh- idealan je muskarac Rh-. Muskarac nulte krvne grupe i Rh- je univerzalni davalac krvi i nema problema za pol.

Ako je majka Rh-, a dete u utrobi Rh+, dete postaje strano telo u organizmu majke, i krv majke stvara antitela. Medjutim, da bi se dete rodilo prave se danas antitela na antitela. Na antitela od majke naprave se antitela (moze od zeca, kunica). I onda, majka proizvodi antitela u odnosu na svoj plod, ali se serumom ubace antitela na ta antitela. Tako je danas moguce da i Rh- majke radjaju Rh+ decu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 55 минута, о.Горан рече

"Ma kakvi, pise u Bibliji da smo svi nastali od jedne krvi. To ti mozes da pricas bakama i dekama."

Ni genetika ne tvrdi drugacije nego da su krvne grupe evoluirale i da jedna od njih, A grupa najvjerovatnije najstarija. Citirana tvrdnja je izmisljena kako bi se kasnije kreditovala kreacionisticka piskaranja. 

Fundamentalistcko stanovniste bi trebalo biti da je Bog stvorio sve ljude iz jedne krvi i da je to nepromjenjivo. Dakle ako su kreacionisticka naglabanja o prirodi svijeta tacna, svi ljudi bi danas morali imati samo jednu krvnu grupu. 

Ali ne posto su krvne grupe mutirale mehanizmom koji zapravo stoji u temelju evolucije, i ovo je ono sto ne mogu i ne smiju da negiraju, onda se izmisljaju koje kakve price koje se ogranicavaju na gore pomenuti citat. Onda se mehanizmi koji su doveli do pojave drugih krvnih grupa nazivaju nekakvim varijacijama te toboze postoji nekakvo ogranicenje (za koje nikad nijedan kracionista nije ponudio objasnjenje sta je uzrok ili ko ili sta ogranicava) koje onemogucava da se mutacije nagomilaju dovoljno da dovedu do pojave nove vrste. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оваква библијска вера у стварање света од стране Свемогућег Бога .садржи се у делима Светих Отаца, и то како древних, тако и оних који су недавно живели. Ево шта је писао у „Беседама на Шестоднев“ светитељ Василије Велики: „Природа створења, покренута једном заповешћу, равномерно се односи и на твар која се настаје и на твар која нестаје, чувајући редослед врста посредством уподобљења, док не достигне сам крај; јер она чини коња наследником коњу, лава лаву, орла орлу, и свака животиња која се одржава у својим потомцима који следе један за другим, траје до окончања васионе. Никакво време не нарушава и не уништава својства животиња“ (8,с. 139).

 

basil.jpg

 

https://svetosavlje.org/jeres-evolucionizma/5/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У истом духу је о постојаности врста животињског света писао свети праведни Јован Кронштатски: „Творац је у почетку створио само прве јединке риба и птица, њихове врсте, а њихово размножавање је препустио њима самима под Својом заштитом, слично као и размножавање људског рода. И до данас све врсте риба и птица, размноживши се до бесконачности, задржавају до танчина изглед, нарави и обичаје својих врста, нимало се не мешајући с другима. Свака риба и птица, и сваки гмизавац, какви су били пре неколико хиљада година, такви остају и данас са истим оним својствима која су добили од Творца на почетку“ (21,с. 79). Подвуцимо, између осталог, да св. Јован Кронштатски не помиње „милионе“, већ „хиљаде“ година, нимало се не обазирући на то што су еволуционистичке идеје Лајела и Дарвина тада већ веома снажно преластиле умове његових савременика.

a001339.jpg


Главна идеја еволуционизма састоји се у потпуној супротности црквеном учењу. Еволуционисти признају како, наводно, једне врсте, смењујући се, изазивају настанак других врста. То су мишљења која се међусобно искључују.

 

 

https://svetosavlje.org/jeres-evolucionizma/5/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Kratos рече

 

 

Одавно нисам одгледао бизарнији видео. Лик ладно каже за ову слику, која је ништа друго него графички приказ историје свемира...

F1.large.jpg?width=800&height=600&carous

...да је ова црна позадина "ништавило које ми не можемо уопште да појмимо", и онда почиње причу о вакууму у свемиру унутар ове мреже, како он није право ништавило за разлику од ове црнине унаоколо, итд. То је бре обична слика, неко је тако нацртао јер је мислио да ће људи тако најлакше да укапирају шта ово представља. Боја позадине је потпуно небитна и не представља ништа, могла је да буде ружичаста или жута, чисто ме занима шта би онда причао.

А на крају каже да су постојање и карактеристике фундаменталних сила природе доказ постојања Бога, јер је библијски Бог=фундаменталне силе природе (баш тако, ко не верује нек одгледа)  :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, о.Горан рече

Подвуцимо, између осталог, да св. Јован Кронштатски не помиње „милионе“, већ „хиљаде“ година, нимало се не обазирући на то што су еволуционистичке идеје Лајела и Дарвина тада већ веома снажно преластиле умове његових савременика

Tako je i sv.Jovan Zlatousti u omilijama tvrdio kako zemlja cudesno pluta na vodi ispod svoda jer sve to tako stoji opisano u Pismu, sve nakon nekih 700 godina od kad su drveni grcki astronomi prvi uocili postojanje kosmosa i planeta u onakvoj formi kakvu je i danas znamo. 

Identicno se ponavalja i sa evolucijom. Ishod ce naravno biti isti kakav je bio i sa Zlatoustovim misljenjem. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, GeniusAtWork рече

 

Одавно нисам одгледао бизарнији видео. Лик ладно каже за ову слику, која је ништа друго него графички приказ историје свемира...

F1.large.jpg?width=800&height=600&carous

...да је ова црна позадина "ништавило које ми не можемо уопште да појмимо", и онда почиње причу о вакууму у свемиру унутар ове мреже, како он није право ништавило за разлику од ове црнине унаоколо, итд. То је бре обична слика, неко је тако нацртао јер је мислио да ће људи тако најлакше да укапирају шта ово представља. Боја позадине је потпуно небитна и не представља ништа, могла је да буде ружичаста или жута, чисто ме занима шта би онда причао.

А на крају каже да су постојање и карактеристике фундаменталних сила природе доказ постојања Бога, јер је библијски Бог=фундаменталне силе природе (баш тако, ко не верује нек одгледа)  :) 

Čovek je uzeo sliku sa NASA sajta kao ilustraciju za objašnjenje.I U pravu je,vakum jeste unutar ovog vidljivog nama poznatog Kosmosa a izvan njega je nešto nama nepojmljivo što se može nazvati ništavilom.Boja je nebitna.

On je rekao da postoji nešto što preegzistira BB,a to su 4 fundamentalne sile prirode koje su u singularitetu bile jedno.S obzirom da vreme nastaje po BB i da nije postojalo ,,pre,, tog komsičkog početka onda izlazi da su te sile nadvremenske što jesu atributi božanstva.Evidence nije isto što i proof.evidence ima više značenje ukaza,indicija što ukazuje na postojanje Stvoritelja a što je Biblija predviđala i na neki način nauka kroz teoriju Velikog Praska potvrdila.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Justin Waters рече

Tako je i sv.Jovan Zlatousti u omilijama tvrdio kako zemlja cudesno pluta na vodi ispod svoda jer sve to tako stoji opisano u Pismu, sve nakon nekih 700 godina od kad su drveni grcki astronomi prvi uocili postojanje kosmosa i planeta u onakvoj formi kakvu je i danas znamo. 

Identicno se ponavalja i sa evolucijom. Ishod ce naravno biti isti kakav je bio i sa Zlatoustovim misljenjem. 

Gde to stoji u Pismu da zemlja pluta?I ako može citat konkretan iz Omilija gde to Zlatousti kaže.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Kratos рече

Gde to stoji u Pismu da zemlja pluta?I ako može citat konkretan iz Omilija gde to Zlatousti kaže.

Mozda je svetitelj mislio, na pocetak stvaranja, kada i jeste zemlja 'plutala' ispod svoda vode, kada su po Pismu i odvojeni svodovi vode i kada je nastalo kopno i sama zemlja sa svojim 'suvim' mestom  itd .

Verovatno se misli na to 'pocetno' plutanje. Ne na kasnije formiranje zemlje sa sve biljkama i zivotinjama.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...