Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 9 часа, Bokisd рече

(ovo neke pantomime... :D.. moram na lalanje' sutra idem kod doce', nesto me opet malo vise boli ovaj facijalni nerv na obrazu, pijem lekove, izgleda da ce trebati dosta strpljenja nece da prodje bas tako, nije mi bas lako', .. malo se setite braco u molitvi za moju malenkost da Bog da' zdravlje,...:945729:)

Какве лекове пијеш? За болове? И сам знаш да то не лечи. А тебе то већ дуго мучи, отроваћеш се са толиким аналгетицима!

А оно за предукус, смо већ причали на оној маратонској теми. Ти то погрешно разумеш заједно са "праобразима и прасликама".

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 10 часа, Bokisd рече

(ovo neke pantomime... :D.. moram na lalanje' sutra idem kod doce', nesto me opet malo vise boli ovaj facijalni nerv na obrazu, pijem lekove, izgleda da ce trebati dosta strpljenja nece da prodje bas tako, nije mi bas lako', .. malo se setite braco u molitvi za moju malenkost da Bog da' zdravlje,...:945729:)

Bog neka te oslobodi svih muka i neka te primi u Kraljevstvo Nebesko..čim prije..:sunce:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 11.2.2019. at 21:53, Zoran Đurović рече

Ништа не разумеш. Молитва и доброчинство су заповест, модус вивенди. Не функционише у смислу намене. Нико од нас не воли другога више од Бога. Јер, Бог је љубав. Молитва и добро "покривају" оно што је лоше. 

Скоро сам имао случај мог школског, Дуке. Јавила ми моја мајка да је умро. А ја и он у истој клупи били од основне (коју немам, како потписаше херцеговци). Би ми жао човека, и узех да се помолим за њега. И помињах га 2 дана, али ми Господ у духу рече да ми молитва није исправна и да ту нешто смрди. Ја га нисам видео да се преселио у бољи живот. Узех и послах поруке нашим заједничким пријатељима за њега (ни они нису ишли у ОШ), и рекоше ми да нису чули да је овај умро (и то од дроге!). Докопах се некако и Дукиног броја, и причах са "мрцем"! Човек жив и здрав, злотвори пустили буву. И то рекли мојој мајци на сахрани њене сестре, Драгице, моје тетке. 

И те молитве ја не сматрам узалуднима. Оне ће га свакако пратити на оном свету. Али сам видео да сада "не раде". И Господ ме утеши тиме што сам сазнао истину. 

Имаш исцелења и са молитвама непостојећим свецима. Дух Свети је тај који врши све ово. Онострани свет је присутан преко Духа Светог овде. То је прави "интернет". Како све фиункционише, то не знамо, него можемо да имамо неке интерпретације, у складу са нашим предиспозицијама. Богонадахнут је текст Амоса пастира, кога језик одаје као простог човека, као и софистицирани Лукин или Павлов. Слике и појмове, односно језик, не смемо обогтворавати, јер ћемо лако одлетети у јерес. Петар ће рећи да учествујемо у Божијој природи. Али то, ако природу разумемо у нашем кључу, једноставно није тачно. - Узми и пореди Јаковљеву посланицу са Павловом доктрином о вери. Наћи ћеш се у лудилу, ако не умеш да разумеш Писма. Озбиљан проблем имамо и са Откривењем, које је касно ушло у канон. 

Зато је теологија озбиљна ствар и захтева много врлина. Ја се никада не бих усудио да причам о та прота и та есхата, без да сам о томе дуго размишљао, односно да нисам крварио над тим стварима.    

Kada smo se vec dotakli ove teme interesuju me neka pitanja. Sta ce da bude sa ljudima koji imaju problem visetruke licnosti? Ili recimo dodje do povrede mozga pa se coveku promeni ponasanje. Na koji nacin ce on da bude spasen? Postoji jos jedan primer koji cu sada da postavim fenomen split brain. Ako prihvatimo sve ove stvari ispada da je mozak dusa i to vodi u cist materjalizam.
Jedna od najfascinantnijih cinenica o ljudskom mozgu tice se fenomena javljanja dve odvojene svesti prilikom podele mozga pri kojoj se sece takozvani Korpus Kalosum koji spaja levu i desnu hemisferu. Ova hirurska procedura naziva se "Corpus callosotomy" ili "kalosotomija" na srpskom.

Evo kako ovaj fenomen opisuje nas strucnjak Milos Babic, molekularni biofizicar.

"Radi se o podelama mozga, hirurgiji u kojoj biva presecen korpus kalosum, konektivni deo koji povezuje dve hemisfere. Ovo je operacija koja se koristi u slucajevima veoma teske epilepsije, kao poslednji rekurs ako nista drugo ne uspe da kontrolise bolest. I znas sta se dogadja?

Nastaju dva uma! Dve svesti, sa odvojenim ciljevima, zeljama, planovima... Emocije i neke osnovne funkcije ostaju povezane (zato sto srednji mozak i brainstem ostaju jedinstveni, sto uspostavlja jedinstvo bazicnih funkcija), ali sve ostalo se deli na dva dela. Mozes da vidis ljude kako se oblace - jedna ruka zakopcava dugmice, druga ih otkopcava. Jedna ruka krene da potpise dokument, druga je uhvati i ne da joj da pise. Dve hemisfere se ponasaju kao dva odvojena uma.

Ovo je dugo bilo kontroverzno, zato sto se sistemi za jezik kod skoro svih ljudi nalaze iskljucivo u jednoj hemisferi (skoro uvek levoj). Tako da ako razgovaras sa ovakvom osobom, dobices naizgled sasvim normalne odgovore. Tek kada pazljivo pogledas, mozes da vidis razlike.

Recimo, covek koji razgovara sa tobom i kontrolise desnu ruku je leva hemisfera; taj covek nije u stanju da razluci kompleksne slike. Ako trazis da desnom rukom izabere kasiku iz fijoke pune kasika i viljusaka...on ne moze; to je funkcija desne hemisfere, i leva ne moze da je izvede. Ali leva ruka nema problema, posto levu ruku kontrolise desna hemisfera, koja ovaj zadatak obavlja automatski. I ocigledno je da dve hemisfere imaju znacajno razlicite zelje; jedini razlog sto ovakvi ljudi mogu da hodaju je taj sto su ritmicke funkcije (kao sto je hodanje) umrezene u koren mozga, koji nije podeljen operacijom.

I polako su se skupljali ovakvi slucajevi, dok se nije naslo nekoliko koji imaju delimicnu sposobnost komunikacije kroz desnu hemisferu - oblast mozga posvecena jeziku je kod njih (sto je veoma retko) bila podeljena izmedju dve hemisfere. Kod ovih ljudi, i dalje samo jedna hemisfera kontrolise govor. Ali obe ruke mogu da pisu nezavisno. I ako takvom coveku postavis pitanje, njegove dve ruke ce nezavisno dati dva razlicita odgovora.

Dakle, secenje korpusa kalosuma proizvodi dve odvojene svesti - dve duse u istoj glavi. Svaka zadrzava one sposobnosti koje su bile ugradjene u hemisferu za koju su vezane. Ovo je direktno protivno ideji neke opste besmrtne duse koja kontrolise ceo mozak, posto secenje korpusa kalosuma ne bi imalo nikakav uticaj na nju. Takodje, ovo jos dodatno pojacava celu onu pricu o nedostatku kompenzacije: jer dve svesti ne mogu da komuniciraju jedna sa drugom nakon operacije. Da besmrtna dusa postoji, ona bi bila ujedinjena. Ne bi bilo problema sa izborom kasike: dusa bi upotrebila desnu hemisferu da pronadje kasiku, pa bi onda upotrebila levu da kontrolise desnu ruku i uhvati kasiku iz fijoke."

http://www.youtube.com/watch?v=WsPn5dXfTvA#t=5m14s

5:14 - 6:07

And you believe 1405_love and Hell exist? Two Minds - One Body

Treci video prikazuje osobu sa isecenim Korpus Kalosumom, kako odgovara na brojna pitanja i zagonetke u seriji testova. Video je malo stariji, pa u to vreme jos nisu sa sigurnoscu znali da se radi o podeljenoj svesti. Odnosno smatrali su da se svest nalazi samo u jednoj hemisferi, dok druga hemisfera, (ona koja nije u mogucnosti da razgovara) ne sadrzi svest, vec su u pitanju procesi koji funkcionisu nezavisno od same svesti. Za ovo sada znamo da je netacno, i kako su zapravo obe hemisfere svesne, medjutim video je dobar jer cete videti potpuno odvojene reakcije jedne i druge hemisfere.

 

Kao sto doktor Ramachandran kaze, ovo povlaci mnoga duboka teoloska pitanja, sta bi se desilo kada ta osoba umre, da li ateisticna hemisfera odlazi u pakao a verujuca u raj?

Naravno on se malo nasalio posto ni jedna religija nas ne uci o podeljenoj svesti. Ko je u istoriji mogao pa da poseduje takvu informaciju.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, grigorije22 рече

Dakle, secenje korpusa kalosuma proizvodi dve odvojene svesti - dve duse u istoj glavi.

Нека ти поп Ђуровић одговори, он је квалификованији. :D

А ја ћу само да набодем. Ти овде не причаш о души него о физиолошким функцијама мозга, са којима си поистоветио душу. Отуда ти концепт о две душе у једној глави по пресецању корпуса калосума. 

Није мозак душа, душо. :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Ведран* рече

Нека ти поп Ђуровић одговори, он је квалификованији. :D

А ја ћу само да набодем. Ти овде не причаш о души него о физиолошким функцијама мозга, са којима си поистоветио душу. Отуда ти концепт о две душе у једној глави по пресецању корпуса калосума. 

Није мозак душа, душо. :))

Djurovica sam i pitao. Tekst koji sam postavio nisam pisao ja vec Milos Babic koji vodi sajt teorijaevolucije.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, grigorije22 рече

Tekst koji sam postavio nisam pisao ja vec Milos Babic koji vodi sajt teorijaevolucije.com

А, па да! Видим да има пар неких паламуда у тексту, па ми би чудно да си их ти запатио.

Човек се бави биологијом, па се незналачки расплинуо у теологију.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Ведран* рече

Какве лекове пијеш? За болове? И сам знаш да то не лечи. А тебе то већ дуго мучи, отроваћеш се са толиким аналгетицима!

А оно за предукус, смо већ причали на оној маратонској теми. Ти то погрешно разумеш заједно са "праобразима и прасликама".

Da, imam nervi nerualgija trigemini, ima samo dva leka koji se piju da ublaze bol i smire nerv (pricao sa jednom zenom, pila je lek tri godine, udarali je blokade zivaca i na kraju je proslo), sta da se radi, cuo sam da ima neka akupunktura za neuralgiju pa cu da idem, bice bolje dace' Bog... lepo kaze ovde sv.Vasilije Veliki :

" Dakle, ne uzdaj se u lekarsku veštinu bez blagodati i ne odbacuj je iz svojeglavosti, već moli od Boga spoznanje uzroka kazne, a zatim izbavljenje od nemoći, trpeći sečenja, spaljivanja, gorke lekove i sve lekarske kazne."

(da secam se, ipak stojim i dalje na stavovima koje sam izneo u temi...)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 часа, Zoran Đurović рече

Зато сам кретардима дао буквалан превод 3 главе постања. ВСБ зна и за оно кад сам пренео идеју о човековом саучествовању у стварању самог себе. Што ресетује Кратоса..

na koji način je to čovek saučestvovao u stvaranju samog sebe sa tim tvojim bukvalističkim prevodom?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, grigorije22 рече

Kada smo se vec dotakli ove teme interesuju me neka pitanja. Sta ce da bude sa ljudima koji imaju problem visetruke licnosti? Ili recimo dodje do povrede mozga pa se coveku promeni ponasanje. Na koji nacin ce on da bude spasen? Postoji jos jedan primer koji cu sada da postavim fenomen split brain. Ako prihvatimo sve ove stvari ispada da je mozak dusa i to vodi u cist materjalizam.

 

Jedino moguće objašnjenje jeste da već u Božijem umu, pre telesnog začeća, postoji naš identitet (koren reči latinska reč "idem", znači isto, istovetno).

Tako da šta god da ga naruši tokom zemaljskog života, kakva god promena da se desi (promena je suprotna pojmu identiteta po samoj definiciji), biće ispravljena prilikom vaskrsenja, kada nas Gospod bukvalno obnovi (ako nas uopšte vaskrsne).

Kao što sakato i truležno telo vrati u stanje "kada je sve bilo dobro" tako će biti i sa dušom. A šta je pravi oblik naše duše? Mi to ne znamo jasno. Vidimo samo u fragmentima, nesavršeno. Onaj gore duševno oštećen čovek se ne razlikuje od nas "zdravih" suštinski već samo po stepenu oboljenja/poremećaja.

Mi prilikom osvešćivanja zatičemo već narušenu i bolesnu dušu kao što zatičemo i truležno telo. Mi ne znamo, ali Gospod zna. Zato treba imati vere u Njega a ne u sopstveno znanje.

Ako ovo gore ne važi, odn. ako ne verujemo u to, onda identitet čoveka, njegova ličnost je samo ILUZIJA. Baš kao što to tvrdi budizam.

https://bigthink.com/ideafeed/good-news-science-buddha-agree-theres-no-you

Savremena neuronauka, uzeta sama za sebe, bez upliva vere, najviše je u skladu sa budizmom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, CutieBub рече

Опростите на овоме, али вас молим да ме, као некога ко обожава да чита ваше текстове, у овом послушате. Пустите те Оце који су се тако изражавали, можда су баш то чинили како ми данас не бисмо морали.

Разумем све ово што говориш. И наравно да је за поштовање. Такође поздрављам твоју очигледну добронамерност, и због људи као што си ти жао ми је што мој перформанс има и ове бруталне црте. Чак и моја племенита госпа ме често критикује због тога. Сада, тешко је извагати колико мој модус презентирања теологије има позитивне или негативне ефекте. Али је он намеран. 

Исус је вређао људе. Написао сам овде текст о томе: 

Јавили су се неки, не баш обдарени интелигенцијом, да ми кажу како Исус није никог вређао. То су опрелешћени људи који ни буквални смисао реченог не прихватају. Са њима нема расправе. Помреће у гресима својим. 

Ја сам неко ко је посветио цео свој живот Светоме. Никада се нисам шалио или трговао. Имао бих сјајну црквену каријеру да сам жмирио. То је за мене лицемерје, ствар коју мрзим из дна душе. Код нас је жабокречина, а свако одступање од неког клишеа се доживљава као смртни грех. На страну ја, СПЦ има сјајних и благочестивих пастира који тихо проповедају Јеванђеље. Имаш чудотвораца, имаш учитеља, имаш милостивих, имаш молитвених итд. Нисмо исти. Нема једног који има све дарове. И нема једне слике. Јер онда верни, гледајући и упоређујући разне поруке и моделе, могу да стекну неку идеју о хр животу и да иду својим путем.   

Пророк је ставио Јахвеу у уста: Размазаћу вам по лицу балегу ваших празника! Јеврејски текст говори о животињском измету. Млади би рекли: Говна ћу ти размазати по фаци! Први превод је за нас прихватљив, младалачки нас узнемирава. Али, веруј ми, пророков текст је био бруталнији у ушима његових савременика, него данас овај младелачки у нашим! Јер треба да познајеш менталитет. Ограничићу се на 2 примера: 1) Радио мој ђед, Лука Мила Радова у једном магацину у Спичу (магацин Цотоића - јер је тај ћопао) и са степеништа му један пријатељ повиче да му добаци упаљач. Ђед му га баци горе, овај га погледа, и каже: Чесои ти је ово упаљач, не вриједи ни двије паре. Лука скине секирицу (неки томахавк) са паса, и бачи га на овога, удри га у бутину и овај се стровали са степеништа! Није га убио. 2) Почетком 20. века један Италијан у Котору види црногорца са брцима као Френки Белевен photo.jpg&key=ff2ee6f1b949b3b04cffaad74a Узме и повуче га за брк, и каже: Какви сјајни брци! Црногорац извади кубуру и одстрели га на лицу места! 

Ако бих могао да ти дочарам менталитет, ја, иако сам хр и поп, ако би ме неко пљунуо у лице, сумњам да га не бих убио одмах. Дакле, начин изражавања је увек био тежак. Па и сада. Мој језик хоће да испровоцира људе, да изађу из себе, где су се учаурили. Гледај кад код Јована долазе да се крсте, а он их части са змијским породом и ко им је рекао да беже? Нису сви за фине речи. 

Вулгарност је оправдана. И има своју функцију. Као и гротескно. Но, битна је порука. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Tumaralo. рече

Jedino moguće objašnjenje jeste da već u Božijem umu, pre telesnog začeća, postoji naš identitet (koren reči latinska reč "idem", znači isto, istovetno).

Tako da šta god da ga naruši tokom zemaljskog života, kakva god promena da se desi (promena je suprotna pojmu identiteta po samoj definiciji), biće ispravljena prilikom vaskrsenja, kada nas Gospod bukvalno obnovi (ako nas uopšte vaskrsne).

Kao što sakato i truležno telo vrati u stanje "kada je sve bilo dobro" tako će biti i sa dušom. A šta je pravi oblik naše duše? Mi to ne znamo jasno. Vidimo samo u fragmentima, nesavršeno. Onaj gore duševno oštećen čovek se ne razlikuje od nas "zdravih" suštinski već samo po stepenu oboljenja/poremećaja.

Mi prilikom osvešćivanja zatičemo već narušenu i bolesnu dušu kao što zatičemo i truležno telo. Mi ne znamo, ali Gospod zna. Zato treba imati vere u Njega a ne u sopstveno znanje.

Ako ovo gore ne važi, odn. ako ne verujemo u to, onda identitet čoveka, njegova ličnost je samo ILUZIJA. Baš kao što to tvrdi budizam.

https://bigthink.com/ideafeed/good-news-science-buddha-agree-theres-no-you

Savremena neuronauka, uzeta sama za sebe, bez upliva vere, najviše je u skladu sa budizmom.

Da dopunim.

"Pre nego te sazdah u utrobi, znah te; i pre nego iziđe iz utrobe, posvetih te ".. (Jeremija, 1:5)

Ovde postoji biblijski osnov za, po mom skromnom mišljenju, jedino moguće hrišćansko opravdanje za identitet, ličnost, dušu itd u svetlu savremenih naučnih otkrića koji odriču postojanost i pripadnost bilo kakvih atributa duše.

Origen je zastupao ovo back in the day, proglašen je jeretikom i tako.. (pre-existenciju su smatrali paganskom, a na primer, muslimani, koji su daleko rigidniji i bliži starozavetnom poimanju, prihvataju pre-existenciju u fullu)...

Koliko ja vidim, ovo Origenovo nije nužno pre-existencija duše već govori o esenciji duše u Božjem umu dok egzistencija nastaje kasnije, začećem.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Tumaralo. рече

Koliko ja vidim, ovo Origenovo nije nužno pre-existencija duše već govori o esenciji duše u Božjem umu dok egzistencija nastaje kasnije, začećem.

Не, ово је све у складу са мојом тезом о Васкрсењу и Преегзистентном Исусу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...