Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 6 минута, Paradoksologija рече

Moje najmlađe dete i ja bismo umrli bez hitnog carskog reza. Carski rez je  prilično bezbedna procedura. Ali to je i dalje ozbiljna operacija u kojoj se seče sedam slojeva tkiva, uključujući mišiće, koja nosi rizike, i od koje oporavak može poduže da traje. Moja beba je imala sindrom respiratornog stresa, što je često kod beba rođenih carskim rezom, jer im se prolaskom kroz porođajni kanal ne istisne voda iz pluća. Reći da je fiziološki porođaj bez komplikacija lakši za majku i bebu nije isto što i poreći da je sjajno što carski rez postoji.

Pa sad ne znam baš da se carski rez može nazvati ozbiljnom operacijom. To je pre svega rutinska operacija, nema veze što se sječe sedam slojeva tkiva, ali obavlja se izuzetno brzo u roku od gotovo 10 minuta, a oporavak je ništa manje ili više nego od operacije slijepog crijeva sa svim pomagalima oko umanjivanja bolova itd...Naravno da je oporavak individualan i da zavisi od osobe do osobe, ali nije ni približno nekoj biblijskoj muci. 

A ovo drugo nisam siguran da je baš često..šta više rijetko je da je sam carski rez uzrok respiratornog distresta, prvi je u najveći uzrok prijevremenost, kada se beba mora izvaditi prije navršenih 9 mjeseci. Kod nas je carski rez nešto što se uglavnom povezuje kao nužnost usljed nekih komplikacija. U Bangladešu žene rutinski zakazuju carski rez onda kada se navrši 9 mjeseci da bi izbjegli sav bol koji nosi prirodno porađanje. Gotovo da je izumrlo prirodno rađanje u sredini koja je poprilično konzervativna što je interesantno i nije uopšte čest slučaj to respiratornog distresa. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 5 минута, Paradoksologija рече

O, Dik Grantli-Rid i njegova rasistička i mizogina ničim potkrepljena ludila i u našem vodećem naučnom časopisu, YuMama... Lepo...

podnaslov teksta - Glavni krivac za bol prilikom porođaja je zapravo strah. Kako da ga se oslobodite?:unbelieveble:

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Bokisd рече

Malo me je Paradoksa :osmeh:, zainteresovala sa pricom oko istrazivanja na ovom polju prirodnog i epiduralnog pododjaja i nasao sam ovu tvrdnju :

"Danas je epiduralna anestezija postala sinonim za lagodan porođaj. Ipak, kao i sve što se kosi sa prirodom, i ovaj vid "obezboljavanja" porođaja nosi izvestan rizik. Osim toga, epiduralna anestezija često usporava i otežava porođaj, a dokazano je i da se u tom slučaju donekle gubi veza između majke i deteta. Na svu sreću, sve je više lekara koji savetuju budućim majkama da se odluče na potpuno prirodan porođaj, ukoliko ne postoje medicinske indikacije koje iziskuju neku drugu intervenciju."

Са истог сајта, из текста кад кликнеш на линк у првој реченици:

Цитат

Da li epidural skraćuje porođajno vreme?

- Prednost epidurala je da pacijentkinja ne oseća bolove, a druga velika prednost jeste što skraćuje vreme trajanja porođaja: ubrzava fazu dilatacije (otvaranja), omogućava trudnicama da se što pre porode. Porođaj od 12, 14 sati u epiduralu ne postoji. Od momenta davanja anestetika, dobro vođen porođaj može lako da se završi kroz nekoliko sati.

Može li skraćen porođajni tok na neki način da naškodi mami ili bebi?

- Logika govori da je, ako porođaj kraće traje, trauma bebe zbog prolaska kroz porođajni kanal manja. Naučni radovi pokazuju, pa čak i pedijatri to kažu - da su deca rođena uz epidural u daleko boljem stanju. Što kraće traje porođaj, dete se manje zadržava u porođajnom kanalu, što znači da će u boljoj opštoj kondiciji izaći na svet.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 47 минута, Justin Waters рече

Pa neka puzi, puzi i to vrlo sofisticirano, umije da se penje po drveću, i da pliva, ima izuzetan njuh...no problem. 

Rađanje za žene nekad i sad je nešto potpuno drugačije. Danas je tu epidural koji umanjuje bolove, stručno osoblje koje pratii porode, a ne kao nekad iskusnije žene iz sela, kao i carski rez koji nikakvu muku ne predstavlja, a u mnogim slučajevima spašava život i majke i djeteta, nekad je bez carskog reza značilo da će i majka i beba sigurno da umru....no problem. 

O kakvom znoju i prokletom trnju i korovu pričaš? Kupovina hrane u supermarketima? Razni hemijski aditivi koji sprečavaju bolesti biljaka i omogućavaju rast gdje bi nekad bio izgubljen prinos? Plastenici i sofisticirano navodnjavanje su trnje i korov? Sofisticirane mašine za poljoprivredu? Ljudi su nekada ponaosob  morali sebi sami obezbjeđivati hranu pomoću primitivnih alata, i pri tome su u mnogome zavisili od vremena, jer ako bi im suša uništila usjeve, ostali bi da gladuju i gladovanje je u vrijeme kada je pisac biblije kontemplirao bilo normalno da je takva opšta sudbina čovječanstva za vjek vjekova. o toj muci je on pisao..a ne ovaj luksuz u kome mi uživamo kakav ni judejski car David nije imao kada su ti biblijski stihovi napisani. 

Ne ja sam izuzetno svjestan šta pričam, dok ostali čini mi se ovdje nisu jer vidim da su na ovu temu koju je Grigorije zagrijao svijm komentarom nas**** da se čovjeku zavrti u glavi od muke. 

Dobro, niko nije pricao protiv carskog reza koji moze da spase zivote i majke i deteta.

Sto se tice hrane, opet, treba se zaraditi za hranu i pice, i to je muka, nekom vise nekom manje. (uglavnom je vise onih koji imaju vecu muku)

Opet, kakav je kvalitet hrane danas kada je prepun raznih aditiva i hemijskih sredstava koja mogu da naruse nase zdravlje ? I, to donosi neku odredjenu muku i probleme coveku. U svakom slucaju, covek ima muku i mora da se trudi oko svoje ishrane i danas.

Opet, Justine, da li danasnji luksuz donosi coveku vise mira i srece nego coveku proslih vekova ? Sledstveno tome, kome je zivot vise bio muka i teskoca i veliki trud ?

Mislim, da to jeste pitanje koje je kljucno kod ove tvoje price, jer, luksuz (luksuz u odnosu na tadasnje zivljenje) je bio i u ono vreme u kome su pisani ovi stihovi o korovu, pa je onda mnogo bitniji kontekst price oko truda i znoja za hranom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, GeniusAtWork рече

Са истог сајта, из текста кад кликнеш на линк у првој реченици:

Цитат

Da li epidural skraćuje porođajno vreme?

- Prednost epidurala je da pacijentkinja ne oseća bolove, a druga velika prednost jeste što skraćuje vreme trajanja porođaja: ubrzava fazu dilatacije (otvaranja), omogućava trudnicama da se što pre porode. Porođaj od 12, 14 sati u epiduralu ne postoji. Od momenta davanja anestetika, dobro vođen porođaj može lako da se završi kroz nekoliko sati.

Može li skraćen porođajni tok na neki način da naškodi mami ili bebi?

- Logika govori da je, ako porođaj kraće traje, trauma bebe zbog prolaska kroz porođajni kanal manja. Naučni radovi pokazuju, pa čak i pedijatri to kažu - da su deca rođena uz epidural u daleko boljem stanju. Što kraće traje porođaj, dete se manje zadržava u porođajnom kanalu, što znači da će u boljoj opštoj kondiciji izaći na svet.

Meni je to okey, svaka zena koja zeli epidural i ocekuje da sve prodje sto bezbolnije i brze i bez problema kako za majku tako i za bebu.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Justin Waters рече

Pa sad ne znam baš da se carski rez može nazvati ozbiljnom operacijom. To je pre svega rutinska operacija, nema veze što se sječe sedam slojeva tkiva, ali obavlja se izuzetno brzo u roku od gotovo 10 minuta, a oporavak je ništa manje ili više nego od operacije slijepog crijeva sa svim pomagalima oko umanjivanja bolova itd...Naravno da je oporavak individualan i da zavisi od osobe do osobe, ali nije ni približno nekoj biblijskoj muci. 

A ovo drugo nisam siguran da je baš često..šta više rijetko je da je sam carski rez uzrok respiratornog distresta, prvi je u najveći uzrok prijevremenost, kada se beba mora izvaditi prije navršenih 9 mjeseci. Kod nas je carski rez nešto što se uglavnom povezuje kao nužnost usljed nekih komplikacija. U Bangladešu žene rutinski zakazuju carski rez onda kada se navrši 9 mjeseci da bi izbjegli sav bol koji nosi prirodno porađanje. Gotovo da je izumrlo prirodno rađanje u sredini koja je poprilično konzervativna što je interesantno i nije uopšte čest slučaj to respiratornog distresa. 

Klasifikacija operacija po ozbiljnosti vrši se na osnovu toga koliko su invazivne - najozbiljnije (major surgery) su one u kojima se zadire u telesne šupljine i unutrašnje organe, posebno ako se organi pomeraju da bi se došlo do cilja. Jeste cr rutinska operacija, ali svaka takva operacija nosi rizike od hematoma, adhezija, bujanja ožiljnog tkiva...

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Ivan Marković рече

Основни значај Томе је тај што је у потпунисти Бога из Библије потчинио Аристотелу. Ово се дакле више не тиче толико ни анђела, него и самог Бога.

А ево како је то учинио:

  Movere enim nihil aliud est quam educere
aliquid de potentia in actum, de potentia autem non potest
aliquid reduci in actum, nisi per aliquod ens in actu, sicut
        calidum in actu, ut ignis, facit lignum, quod est calidum in
      potentia, esse actu calidum, et per hoc movet et alterat
       ipsum.
        "Кретање пак није ништа друго до извођење нечега из могућности у дејственост (актуалност), а из могућности се ништа не може свести на актуалност доли преко неког бића које је у дејству (акту). Тако на пример, оно што је актуално вруће, нпр.огањ, чини дрво, које је могуће вруће, да буде актуално вруће и да га на овај начин покреће и мења.
Па даље:
Non autem est possibile ut idem sit simul in actu et
potentia secundum idem, sed solum secundum diversa,
quod enim est calidum in actu, non potest simul esse
calidum in potentia, sed est simul frigidum in potentia.
Impossibile est ergo quod, secundum idem et eodem modo,
aliquid sit movens et motum, vel quod moveat seipsum.
Omne ergo quod movetur, oportet ab alio moveri. Si ergo
id a quo movetur, moveatur, oportet et ipsum ab alio
moveri et illud ab alio. Hic autem non est procedere in
infinitum, quia sic non esset aliquod primum movens; et
per consequens nec aliquod aliud movens, quia moventia
secunda non movent nisi per hoc quod sunt mota a primo
movente, sicut baculus non movet nisi per hoc quod est
motus a manu. Ergo necesse est devenire ad aliquod
primum movens, quod a nullo movetur, et hoc omnes
intelligunt Deum.
Није пак могуће да иста ствар буде истовремено и дејствена и могућа по себи, већ само по нечем другом. Оно што је актуелно вруће не може бити потенцијално вруће једновремено, већ је истовремено потенцијално хладно.Немогуће је дакле да то, по себи и у истом начину буде покретач и покренуто, односно да се креће само по себи. Потребно једакле да све што се креће буде покретано нечег другога. Ако се дакле то, од кога долази покрет и само покреће, потребно је да и само буде од нечега другог покренуто, а онда и ово друго од нечега трећег. А ово се пак не може настављати до у бесконачност, јер тако не би било првог покретача. И последично ни неког другог покретача, јер други покретачи се не крећу осим преко оних који су покренути од првог. Такон на пример, штап се не креће, осим преко покрета руке. Дакле нужно је вратити се до неког првог покретача, који пак ничим није покренут, а под овим првим покретачем сви подразумевају Бога.
 
Дакле, Бог јесте први покретач, као код Аристотела, али је закључак о његовом постојању изнесен на основу аристотелијанског концепта кретања, то јест једног вида овог концепта који је искључен из данашњег концепта кретања.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Ivan Marković рече

Дакле, Бог јесте први покретач, као код Аристотела, али је закључак о његовом постојању изнесен на основу аристотелијанског концепта кретања, то јест једног вида овог концепта који је искључен из данашњег концепта кретања.

Koja je razlika Ivane, izmedju tog Aristotelskog koncepta kretanja i tog drugog danasnjeg koncepta kretanja ?

Cini mi se da je i sv.Maksim Ispovednik pricao o Bogu kao 'nepokretnom pokretacu' svega i da se mi kao stvoreni krecemo prema tom uzroku naseg kretanja tj. prema Bogu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Justin Waters рече

Moj sin danas ne bi bio živ da nije izvađen hitno carskim rezom. 

Molim lijepo da iskustveno objasniš šta njemu fali to i šta njegovoj majci? Šta su to izgubili time što nisu prošli kroz prirodno rađanje? 

Ti brate ko s neba pa u rebra..de malo..smiri..

Naravno da će žena ići na carski ako ne ide porod kako treba o čemu ti??

Moje iskustvo da carski rez nije prirodan i da je grozan..i za majku i za bebu..puno teže i sporije se oporavlja nego od prirodnog..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Ivan Marković рече

А ево како је то учинио:

  Movere enim nihil aliud est quam educere
aliquid de potentia in actum, de potentia autem non potest
aliquid reduci in actum, nisi per aliquod ens in actu, sicut
        calidum in actu, ut ignis, facit lignum, quod est calidum in
      potentia, esse actu calidum, et per hoc movet et alterat
       ipsum.
        "Кретање пак није ништа друго до извођење нечега из могућности у дејственост (актуалност), а из могућности се ништа не може свести на актуалност доли преко неког бића које је у дејству (акту). Тако на пример, оно што је актуално вруће, нпр.огањ, чини дрво, које је могуће вруће, да буде актуално вруће и да га на овај начин покреће и мења.
Па даље:
Non autem est possibile ut idem sit simul in actu et
potentia secundum idem, sed solum secundum diversa,
quod enim est calidum in actu, non potest simul esse
calidum in potentia, sed est simul frigidum in potentia.
Impossibile est ergo quod, secundum idem et eodem modo,
aliquid sit movens et motum, vel quod moveat seipsum.
Omne ergo quod movetur, oportet ab alio moveri. Si ergo
id a quo movetur, moveatur, oportet et ipsum ab alio
moveri et illud ab alio. Hic autem non est procedere in
infinitum, quia sic non esset aliquod primum movens; et
per consequens nec aliquod aliud movens, quia moventia
secunda non movent nisi per hoc quod sunt mota a primo
movente, sicut baculus non movet nisi per hoc quod est
motus a manu. Ergo necesse est devenire ad aliquod
primum movens, quod a nullo movetur, et hoc omnes
intelligunt Deum.
Није пак могуће да иста ствар буде истовремено и дејствена и могућа по себи, већ само по нечем другом. Оно што је актуелно вруће не може бити потенцијално вруће једновремено, већ је истовремено потенцијално хладно.Немогуће је дакле да то, по себи и у истом начину буде покретач и покренуто, односно да се креће само по себи. Потребно једакле да све што се креће буде покретано нечег другога. Ако се дакле то, од кога долази покрет и само покреће, потребно је да и само буде од нечега другог покренуто, а онда и ово друго од нечега трећег. А ово се пак не може настављати до у бесконачност, јер тако не би било првог покретача. И последично ни неког другог покретача, јер други покретачи се не крећу осим преко оних који су покренути од првог. Такон на пример, штап се не креће, осим преко покрета руке. Дакле нужно је вратити се до неког првог покретача, који пак ничим није покренут, а под овим првим покретачем сви подразумевају Бога.
 
Дакле, Бог јесте први покретач, као код Аристотела, али је закључак о његовом постојању изнесен на основу аристотелијанског концепта кретања, то јест једног вида овог концепта који је искључен из данашњег концепта кретања.

On je koristio najbolje što je imao u svoje vrijeme a pošto je teologija nauka koja neprestano napreduje normalno da imamo i bolje spoznaje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Затим доказује да је Бог чиста актуалност:

Secundo, quia necesse est id
quod est primum ens, esse in actu, et nullo modo in potentia. Licet enim in uno et eodem
quod exit de potentia in actum, prius sit potentia quam actus tempore, simpliciter tamen actus prior est potentia,
quia quod est in potentia, non reducitur in actum nisi per ens actu. Ostensum est autem supra quod Deus est primum
ens. Impossibile est igitur quod in Deo sit aliquid in potentia. Omne autem corpus est in potentia, quia
continuum, inquantum huiusmodi, divisibile est ininfinitum.
Друго, нужно је то да је прво биће биће у акту и ни на који начин у потенцији. Премда  оном што  излази из могућности у дејственост, могућност претходи дејствености у времену, ипак је дејство испред могућности јер оно што је могуће не постаје дејствено доли преко другог дејственог бића. Показано је наиме горе да је Бог прво биће. Немогуће је дакле да у Богу буде ишта потенцијално. Свако тело јесте потенцијално, јер континуум када је неквантификован може бити дељен до у бесконачност.
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Bokisd рече

Koja je razlika Ivane, izmedju tog Aristotelskog koncepta kretanja i tog drugog danasnjeg koncepta kretanja ?

Cini mi se da je i sv.Maksim Ispovednik pricao o Bogu kao 'nepokretnom pokretacu' svega i da se mi kao stvoreni krecemo prema tom uzroku naseg kretanja tj. prema Bogu.

Полако, одговорићу...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, kopitar рече

On je koristio najbolje što je imao u svoje vrijeme a pošto je teologija nauka koja neprestano napreduje normalno da imamo i bolje spoznaje.

Само полако. Да видиш како иде пут од Бога као акта до Бога као чисте форме...

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...