Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

1 hour ago, Zoran Đurović рече

Превише се дружиш са кретардима па си и сам постао као они - лажов. Наиме, ови лажу када кажу да су ногате змије ограничена на Медитеран. Северна Патагонија у Аргентини није Медитеран, осим ако тако не пише у Библији по кредтардима!:))

Тамо је нађен фосил ногате змије а којој су оне биле повезане са карлицом: https://www.focus.it/ambiente/animali/quando-i-serpenti-avevano-le-gambe Тако да сви покушаји ових кретарда да фалсификују резултате са терена су испразни.

@Avocado ако га не мрзи може рећи нешто о 2 тезе око еволуције змија. 

Иначе, око порекла змија, њиховог првобитног хабитата, се искристалисало да су оне живеле под земљом. 

Могућ прелазни облик, врста: https://www.nature.com/articles/nature11227

   цео текст: https://www.researchgate.net/publication/230568056_A_transitional_snake_from_the_Late_Cretaceous_period_of_North_America/download

Колико видим из самог текста, ово навођење Медитерана се односи на сам цитат из научног рада француских истраживача, а не на дело неког креационисте.  „Činjenica da potvrđeno ili izvedeno sve nogate zmije su iz Cenomaijskog doba je iznenađujuće. … Dodatno, ove zmije imaju veoma ograničenu geografsku distribuciju. Sve se pojavljuju u „mediteranskom“ području Tetisa ili u njegovoj okolici, na severnim, istočnim i južnim marginama postojećeg Mediterana i njegovom proširenju sve do prelaznog područja između Akvitanije i Pariškog korita.“ 

Извор који се цитира је следећи: " Rage J.C. & Escuillié F., The Cenomanian: stage of hindlimbed snakes, Carnets de Géologie / Notebooks on Geology: Article 2003/01 (CG2003_A01_JCR-FE) "

Упрво сам нашао овај рад овде: http://paleopolis.rediris.es/cg/CG2003_A01_JCR-FE/index_uk.html

И управо је добро и цитирано: " In addition, these snakes have a very restricted geographic distribution. All occur in the "Mediterranean" area of the Tethys or in its immediate vicinity: the north, east and south margins of the existing Mediterranean and its extension as far as the transitional area between the Aquitaine and Paris basins ." http://paleopolis.rediris.es/cg/CG2003_A01_JCR-FE/index_uk.html

Тако да је овде ипак креациониста само цитирао оно што су Французи написали у раду и то је то. Уопште креациониста ништа ту не измишља сам него цитира онако како пише у научном раду.

 

We few, we happy few, we band of brothers

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 6 минута, ana čarnojević рече

 Znam da su morali da ispovedaju. Mene zanima samo jedna reč u sledećoj rečenici iz saopštenja profesora, zato sam htela da vidim šta to piše Vladika Maksim....Хришћанска вера у тројичног Бога, који је слободни творац света и живота, уопште није (нужно) у сукобу са теоријом еволуције. 

Zanima me šta bi sve moglo da znači ovo - ... (nužno) ...

Znači da može da se uklopi... tj. da je moguće da postoji Bog, koji je tvorac sveta i života i da je istovremeno TE tačna. Ta dva nisu nužno u koliziji.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, zivkov рече

онемогућити да хода на њима

Реци ми: да ли си ти сагрешио или твоји преци па ти је Бог онемогућио да користиш мозак?

пре 8 минута, zivkov рече

Тако да једење земље се односи на лизање земље

Писмо каже да ће се хранити прахом земаљским док је жива. Теби је слободно да пишеш своју Библију, памет не смета, како ти већ рекох.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, ana čarnojević рече

Ma dobro to, nego čime to obrazlažu, teološki. Iza toga mora da postoji neka argumentacija. Nisu ni  stigli do toga... u ovoj fazi 

Nikad niko unutar ijedne PC nije obradio ovu problematiku detaljno sa obrazloženje i porukama kako vjerni treba da se odnose prema pitanju TE. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Justin Waters рече

Nikad niko unutar ijedne PC nije obradio ovu problematiku detaljno sa obrazloženje i porukama kako vjerni treba da se odnose prema pitanju TE. 

 

а и зашто би?

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Снежана рече

а и зашто би?

Pa i ne mora i najvjerovatnije na žalost neće nikad. U PC neće ozbiljno da se pozabave sa nekim stvarno groznim stvarima koja joj se događaju u njedrima, a tek da se pozabave teološkom problematikom odnosa TE i crkvenog predanja. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Justin Waters рече

Nikad niko unutar ijedne PC nije obradio ovu problematiku detaljno sa obrazloženje i porukama kako vjerni treba da se odnose prema pitanju TE. 

 

Realno, 'sporni' apel grupe predavača sa PBF bio je dobro načinjanje problematike.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Paradoksologija рече

Realno, 'sporni' apel grupe predavača sa PBF bio je dobro načinjanje problematike.

Ma kai apel je samo apel dovoljno da se prikaže da ima osnova za diskusiju i analizu problematike. Duboko ulažanje u ovu problematiku zahtjevalo bi jednu doktorsku disertaciju, možda ne jednog nego više autora, ali jednog najmanje. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Justin Waters рече

U PC neće ozbiljno da se pozabave sa nekim stvarno groznim stvarima koja joj se događaju u njedrima,

па управо то хтедох рећи, има ствари које су приоритетније, ово је само бацање прашине у очи.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Branka62 рече

E pa to - "sporni". Meni ni danas nije jasno šta je tu bilo sporno.

Ono što mene čudi i što ostavlja prostora raznima za razna tumačenja je to što ne znamo ni šta piše u pokajničkom dopisu (čudi me da ga niko nije "iskopao"), niti šta je Sinod mislio pod pravim i zdravim kreacionizmom...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Avocado рече

Ono što mene čudi i što ostavlja prostora raznima za razna tumačenja je to što ne znamo ni šta piše u pokajničkom dopisu (čudi me da ga niko nije "iskopao"), niti šta je Sinod mislio pod pravim i zdravim kreacionizmom...

Pa u principu ne treba da te čudi. To pokajno pismo i nije za javnost plus u njemu vjerovatno stoji nešto tipa: "Preosvećeni vladiko izvini molim te što sam se usudio išta pisati i misliti svojom glavom, molim te nemoj me istjerati sa fakulteta i uzeti mi radno mjesto, povlačim sve što sam rekao makar to bilo istina". 

A što se tiče "Zdravog kreacionizma" prema ono šturom saopštenju, vjerovatno se zdrav kreacionizam odnosi na opoziciju prema "evoluciji koja je dogmatizovana ateističkim pogledom na svijet", ali kako se dodaje i "bibijsko sagledavanje istorije", onda je jasno da koliko ima elemanta da se ta izjava stvarno posmatra kao zdrav kreacionizam (koji jeste zdrav ako stoji na tvrdnji da je Bog kreator svega što postoji - uključujući i prirodne zakonitosti koje pokreće evoluciju), ali opet ovaj drugi dio oko "biblijskog sagledavanja istorije" navodi na onaj krivi kreacionzam o Adam i Evi kao jedinkama od koga potiče sav svijet, potop, pad pad tvorevine i koji kao takav apsolutno isključuje "ateističku evoluciju" i sve to jer ne postoji ozbilja bogoslovsko - naučna analiza koja bi rasvjetlila nedoumice i zablude koje vladaju po pitanju odnosa vjere i TE. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, zivkov рече

Што се тиче проклетства да се змија храни земљом, нормално да би свакоме ко зна ишта о змији то било разумљиво да она се не храни земљом за живот, тј. да једе земљу у правом смислу да би физички опстала. Тако уједно и Мојсије као писац Постања би знао да змија не једе земљу у правом смислу речи, а нико не би био луд ни да то сматра Божијом Речју, кад би то уопште и  било дословно значење да змија једе земљу као храну за свој опстанак.

Ljudi u to vreme mnogo toga nisu znali o životinjama, jer se niko nije ni bavio studioznim proučavanjem životinja, naročito divljih, pa su svašta mislili i dosta toga pogrešno mislili. Imaš u Bibliji i to da zec poput preživara ponovo žvaće polu-svarenu hranu (Lev 11:6)... kao i to da se prugaste i šarene koze rađaju ako im se roditelji pare pored "prugaste" ograde napravljene od grana (Postanje 30:39)...

Stoga je naročito besmisleno da tumačeći toliko star tekst pođeš od aksioma da je autor teksta znao da zmija ne jede zemlju, a i inače je besmisleno da uz taj aksiom tumačiš tekst u kojem upravo piše da zmije jedu zemlju.

Drugim rečima, da je autor tog teksta znao da zmija ne jede zemlju, verovatno je da ne bi to tako napisao... verovatnije je da je to tako napisao jer nije znao (što za to vreme ne bi bilo naročito čudno), nego ako je znao a mislio je na nešto drugo (napisao bi to drugo).

 

Цитат

Значи, управо то има другачије значење, а не дословно једење земље за физички опстанак. Ово се очито онда односи на змијино лизање земље, пода, којим она уноси прах у уста што јој служи за детектовање хемикалија итд. Јакобсон орган код змија служи у ту сврху: https://hr.wikipedia.org/wiki/Jakobsonov_organ

" Zmijama i sisavcima koji luče feromone, služe za davanje informacija o sebi (glodavci, mačke), ali i za pronalaženje plijena kod zmija."

Тако да једење земље се односи на лизање земље, пода код змије, а не једење земље у смислу исхране за одржање живота.

Sad zapravo tumačiš neku svoju verziju Biblije u kojoj piše da će zmija doveka lizati zemlju (i češće od toga - vazduh) kako bi prikupila informacije o plenu.

Dakle, Bog je zmiju "kaznio" tako što joj je dao prilično sofisticiran organ za hemijsko detektovanje plena? Interesting... :D

A i ona prva "kazna" je fenomenalna, što ne mogu da ismejem bolje od Gervaisa:

 

God punished man by making him toil all day instead of receiving manna from heaven.
He punished Eve by increasing the pain during child birth.
And the punishment he gave to the snake? The one thing that caused all of the problems?

The Lord God said to the serpent, "Because you did this, More cursed shall you be Than all cattle And all the wild beasts: On your belly shall you crawl And dirt shall you eat All the days of your life."

Not really a punishment for a snake, having to spend the rest of yours days crawling on your belly???
I bet the snake couldn't believe its luck.
"But I alread.......... ooh yeah, yep, yep, you got me! That's me punished"
How do I do this again? (mimics moving from side to side )
Oowww, owww, this really hurts, I'm really being punished. I wish I could fly like normal! 

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 6.10.2018. at 15:16, Кратос рече

Da znaš ne bi imala potrebe da veruješ...čisto vako uzgred budi rečeno,pošto vidim da si dobila jaku inspiraciju..:D

То су речи св.Николја Жичког  док је био у логору Дахау. Нажалост не нађе се неки зналац који би ми  опоменуо да копирам св.Николаја. :D Или си ти знао ( јак аинспирација ):D Успут,  вера је потврда ствари невидљивих. И Бог  даде стил.ф. " оксиморон ":D А , ако је потврда, онда је знање. И да сумирамо....веровати, значи знати.  Ееее моји ви :D

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 6.10.2018. at 14:00, Кратос рече

Nisam znao da se hrišćani dele na mrsne i posne...konačno da naziv foruma dobije svoje opravdanje....:))

Мрсни су ти пинк, а посни су  конзервице....:smeh1:

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...