Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 18 минута, Zoran Đurović рече

Kад неко почиње да размишља у том кључу, мора да оболи. Као и неко ко стално мастурбира, или се дрогира, или пије...

Taman si lepo krenuo i ovde ga ukenja :D

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, cloudking рече

Taman si lepo krenuo i ovde ga ukenja :D

:))Мислио сам на претеризам али се нисам лепо изразио, јер "стално" не подразумева и претерано. Мислим на кад се људи оштете. Пошто сам имао осврт на Терзина и секс, по мени је здрав секс више него пожељан, па и маштовитост, али би случај и оне порно звезде Бетани, која поломи уд (да ме не цензуришу), свом партнеру. Скакала превише.

Надам се да сам објаснио концепт... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Zoran Đurović рече

Патријархални брак, кога Терзин велича је често био пакао.

Василије Велики, канон 9. Да се брак не може развести, треба на основу исказа, схватити да се једнако односи и на мушкарца и на жену. Но, по црквеном обичају то се не сматра тако, него се на жену гледа строжије (1 Кор. 6, 16; Јерем. 3, 1), па зато муж може отерати жену која га превари, док жена не сме да остави мужа ни ако је туче, ни ако је неверник, ни ако расипа новац, нити се, по црквеном обичају, обраћа пажња на то ако он живи блудно. Муж који живи са другом женом, ако га је оставила његова, није крив, као ни она која је са њиме; она која напусти мужа и оде за другога, прељубница је. Муж пак који остави жену, прељубник је, а, такође, осуђује се и она која га је преотела.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово је један мој стари одговор Салету Кнежевићу из кога се види да Оци нису певали у хору:

1. Сале, царе, брате мој... Не постоји начин да ти дочарам да се мешаш у ствари које не разумеш. Мени не би пало на памет да учим хирурга како да одсече ногу са гангреном, иако бих и ја могао сатаром човеку да одсечем стопало... Но, других ради да укажем на твоју немогућу мисју и „недоследност“.

Позиваш се на Васлилија. Лепо. Кад се пак позиваш на њега, позивај се и у другим стварима. Јер он Почетак не сматра временом, а вели и да су анђелске силе постојале пре стварања. Ево: „Пошто, по природи ствари, почетак претходи ономе што је из њега произишло, нужно је да, говорећи о ономе што је у неком времену постало, пре свега осталог придодамо речи које кажу: У почетку створи. Јер, као што се види, постојало је нешто и пре овога света, нешто што наш ум може замислити; али је оно схваћено као неистраживо, јер није прикладно за оне који се тек уводе у знање и који су деца по знању. Било је то стање које је старије од постанка света, подобно небеским силама: стање надвремено, вечно и бесконачно. У такво стање је Саздатељ и Творац свега превео створења: умствену светлост која доликује блаженству оних који љубе Господа, словесна и невидљива бића, и сав хармонични свет умствених бића која надилазе наш разум, којима ни имена не можемо изнаћи. Та створења сачињавају суштину невидљивог света... или војске анђела или одреди арханђела. А кад је дошао час да у биће пређе и овај свет, најпре као школа и училиште људских душа, а затим као прикладно пребивалиште свега онога што уопште настаје и пропада, као основа свега створен је ток времена који је прирођен свету и животињама и биљу које је на њему; ток који непрекидно хита и протиче покрај њих и нигде нема краја његовом путу“…

 

2. Гледај сада како Васа није једноумац како ти замишљаш да треба да буде теолог: „Пошто се о почетку говори на толико начина, обрати пажњу на то да ли та реч овде одговара свим својим значењима. Јер, можеш да сазнаш од ког времена је започело устројавање овога света ако, идући уназад од садашњости према прошлости, покушаш да откријеш први дан постанка света“…

 

Реци ми сада, пошто имамо цео спектар значења једне те исте речи, из те полисемије које ти значење узимаш за научно? Да ли ти је јасно да тако делујеш сасвим арбитрарно? Да не можеш изабрати научни став јер он једноставно не постоји. Кад се каже 2†2=4, онда нема полисемије и ово-оно. Међутим, кад читаш Писмо има и ово и оно.

 

3. Гледај сада како почетак није време и како је све створено одједанпут: „Или је, можда, речено у почетку створи, зато што је стварање било целовито и безвремено, пошто је сам почетак неподељен и без временског размака. Јер, као што почетак пута још увек није пут и почетак куће није кућа, тако ни почетак времена није време, па чак није ни његов најмањи део. Но, ако се неко противи овоме и каже да почетак јесте време, нека зна да онда треба да га подели на делове времена. Ти делови су почетак и средина и крај – а замислити почетак почетка, потпуно је смешно. Онај, пак, који раздељује почетак, начиниће два почетка уместо једнога, или чак много и небројено почетака, пошто ће се оно што је раздељено увек раздвајати на друге делове. Речено је, дакле, у почетку створи, да бисмо увидели да је свет саздан истога трена кад је изречена воља Божија, и то без протока времена. Износећи јасније смисао ових речи, неки други тумачи су говорили: У целини створи Бог, односно наједанпут и у малом раздобљу“…

 

4. Сви кападокијци и Августин и Амброзије говоре о стварању свега у једном моменту. Без 6 дан. Мало ли је ово светаца? Они нису читали Писма? Наравно да јесу, иако ти велиш да су нешто шкрабали.

Но, да ти сада мало закомпликујем ствар. Имамо Јефрема Сирина који децидирано одбија ову идеју и говори о 6 буквалних дана. Дакле, као да Јефрем и ови други свеци нису читали исто Писмо!

 

Јефрем: „Нико не треба да мисли да је стварање од шест дана алегорија. Није дозвољено да се говори да су ствари, које су настале у току шест дана, настале су у једном моменту, нити се може рећи да су те ствари описане у Писму само празна имена, и да означавају нешто друго. Напротив, мора да се зна да, небо и земља, који су створени у почетку заиста небо и земља, а не да се нешто друго подразумева под именом неба и земље; и тако све остало, што је створено касније нису пука имена, него суштине ових имена одговарају самим суштинама створених природа“.

 

Сасвим је јасно да Јефрем гледа на стварио као наш Сале (ти). Но, Јефрем не одбацује мишљења која не постоје (него су била веома раширена и јела су му душу), и не мишљења неких јеретика, него оних које је Црква убројала у свеце, а чије мишљење ја делим.

Није ми никаква непознаница трајање дана од 24 сата и без сунца и месеца, али то мишљење одбацујем као и Августин. Не бих овде напомињао и за јом ехад, односно први дан о коме ће говорити надаље Васа, јер га је упоредио са веком, односно целокупношћу времена, иако даје и он ову идеју коју налазимо у младог Аг о 24 сата.

5. Некако могу да ти прогутам дане, јер то отписујем на твој фундаментализам, али не могу да се сложим са твојим крипто-манихејством, јер велиш да Бог није створио ланац исхране, односно није створио овај свет и каквим га је он хтео, него је све Адам сјебао па су животиње после постале грабљивице. То је у директном сукобу са Василијем који вели да су животиње створене по својим природама какве сада јесу: „И тако је свака од животиња ПОПРИМИЛА СВОЈСТВА ВЛАСТИТЕ ПРИРОДЕ ОНОГА ЧАСА КАД ЈЕ САЗДАНА. Заједно са лавом настала је и његова јарост, самотност његова живота, као и недружевност према једноплеменицима. Јер он, због своје урођене гордељивости, као какав господар бесловесних животиња, не може трпети друге који су му равни по части. Па ни јучерашње хране неће јести, нити се изнова враћа на телесне остатке свога плена. Природа га је обдарила тако силовитим органима гласања, да је у стању да многе животиње, које су хитрије од њега, улови само својим рикањем. Леопард је муњевит и жустар у својим кретњама; но и његово тело је тако удешено да се лако може прилагодити свакој делатности његове душе. Медвед је по природи лењ, а по нарави је својевољан, подмукао и притворан. Слично је и његово тело, које је тешко, здепасто, тромо, што уистину и приличи његовом хладном брлогу. Ако започнем говорити о томе колико природног и урођеног старања о своме животу улажу ове бесловесне животиње, тада или ћемо гледати како да се од њих заштитимо и да спасимо своје животе, или ћемо себе више кривити јер чак и у поређењу са бесловесним животињама заостајемо“.

 

Зашто не примаш Васу кад вели да је Бог створио овакве животиње по природи? Примаш из њега оно што је хипотетички (24 сата), а не примаш експлицитне тврдње! Животиње нису саздане пошто је Адам пао, него пре, јер не би било ни змије. Дакле, кад гледаш на тв документарце о животињама, ти гледаш оно што је Бог хтео, а не што је производ човековог греха или неког злог или дефектног бога. Зато си у једној крипто-манихејској ситуацији, јер ћеш и једење меса прогласити грехом (јер то Бог није хтео) и нека назови монашка правила прописати на све хришћане, како су многи пре тебе урадили.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Avocado рече

 

Ti ne primećuješ da je na skici koju si sam postavio vidljivo da je kit u potpuno horizontalnom položaju u odnosu na sediment ispod (cenim da je sediment nekadašnjeg morskog dna u pitanju), kao i u odnosu na sediment iznad gde imaš i linije koje ti ukazuju na to...

Poznato ti je valjda da stene mogu da se uzdižu?

 

Боље се ти позабави овом тематиком ако те већ интересује, имаш овде https://creation.com/images/pdfs/tj/j09_2/j09_2_244-258.pdf . Снелинг је доктор геологије иначе, а ово је један од највећих фосила икада нађених, дугачак је скоро 25 метара.

Знам да верујеш у бајке, али чак ни ти нећеш да поверујеш у то да је овај кит решио да еволуира па испливао и прешао 20км од пацифичке обале до Ломпока и тамо се заглавио у муљу па фосилизовао. Мада, ко зна, ко верује у бајке о томе да су нам кленови и беовице парабабе :smeh1:, можда "падне" и на ову ...

 

a_bipunctatus05-500.jpg

 

Дакле, Авокадо и cloudking су рођаци по бабине линије, а ово горе им је парабаба... Мислим, то је оно у шта они верују. Јака им је вера, морам признати, ко верује у такве бајке стварно мора да буде велики верник :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Него, пустимо бајке, то је за незреле људе, иако је увек лепо насмејати се када видиш у шта све људи из сујете и снобизма верују. Па још и очајнички бране :smeh1:...

Него да се вратимо на озбиљне ствари, на разбијање атеистичког мита... Што се тиче геолошких доказа за младу земљу, изнећу неколико оних о којима говори др Хенри Морис:

 

1)   У југозападним државама, Аризони, Јути, Колораду, Новом Мексику, Тексасу и Оклахоми, сусрећемо се са стотинама хиљада квадратних километара хоризонталних седиментних слојева, често по хиљаду метара дебљине. Сличне наслаге се налазе у другим деловима света. На било којој локацији на земљи данас, може да се примети слично депоновање.

2)   Не само да структуре које су формиране седиментним наслагама, већ и сам састав стена сведочи о катастрофалном воденом таложењу. Шкриљци, пешчари, кречњак, доломит, конгломерати итд. који се налазе у седиментима, више се данас не стварају. Фактички, они су били формирани у прошлости кроз масивне, рапидне хидрауличке и хемијске процесе у континенталним и глобалним размерама, какве човек није видео у садашњем свету.

Обим и снага воде која је била потребна да створи те наслаге у простору од хиљаде квадратних километара је несхватљива. Страхоту вртлога који су набацали стотине хиљада квадратних километара разних материјала није могуће ни замислити. Сила која је наталожила калцијум-карбонат, маг- незијум-карбонат, силицијум гел, који су формирали огромне наслаге кречњака и доломита, је запањујућа за лабораторијског хемичара. Огромне наслаге соли и гипса, чистих и без органских материја, морале су да буду формиране у рапидном процесу кроз геотермални начин, а не кроз постепено испаравање плитких мора, што је уобичајено објашњење еволуциониста.

3)   На северозападу Америке у државама Орегону, Ајдаху и Вашингтону (и многим другим деловима света) постоје стотине квадратних километара територије покривене дебелим слојем базалтне лаве која је истекла са површине земље и разнета у Потопу. Таква вулканска активност се не јавља више.

4)   Још једна врста вруће стенске формације која се више не ствара је гранитски батолит (стенска формација кристализована на великој дубини Земље), који формира базу многих планинских венаца.

5)   Многи већи речни системи имају подокеанске кањоне који се простиру на великим даљинама од данашњих обала. То доказује да је океански ниво у прошлости био далеко нижи него данас.

6)   Савијање, подизање и преламање великих размера у Земљиној седиментној структури захтевало је силу и брзину која се данас више не виђа.

7)   Систем дубоких вијугавих кањона које су усекле реке указује да се то рапидно догодило кад су седиментне наслаге биле у меком стању.

grand-canyon-west-rim-colorado-river.jpg

8)   У многим деловима Земље постоје наслаге у којима су седименти на погрешном месту (чак и по еволуционистичком распореду). Добар пример је такозвани Левисов преврнути слој који покрива површину од 20.000 квадратних километара у северним Стеновитим планинама. Тамо, цела планинска област је од стена из камбријумске епохе, лежећи на стенама из креде који је према еволуционој фосилној науци 400 милиона година млађи него камбријумски слој. Једино објашњење које геолози који заступају униформност дају, јесте да је 800 трилиона тона старог стења векако гурнуто преко новог стења. Али, не постоје никакви докази да је тако нешто могло да се деси. У сваком случају Левисов преврнути слој брише 400 милиона година наводне историје.

Ми имамо у нашим архивама преко 500 сличних случајева седиментних азојева који се налазе на погрешном месту које је каталоговао др Волтер Лемертс. Та документација ствара проблеме за униформну геологију.

9)   Наслаге угља по својој природи су фосилни материјал геолошке структуре. Најчешће еволуционо објашњење постанка угља је да се биљни материјал накупио и преобратио у угаљ на истом месту где је растао. Међутим, већина доказа показује да је биљни материјал транспортован водом, онпа закопан и под притиском трансформисан у угаљ. Угљенисана стабла дрвета и грања се налазе у хоризонталном или вертикалном положају у разним слојевима угњених наслага. Фосилна стабла од десет до тридесет метара дужине често се налазе. Таква евиденција само може да укаже на рапидну. катастрофалну депозицију седимента. Вертикална фосилизована дрва би иструлила у прашину пре него што би прошао милион година постепене униформисане фосилизације коју еволуционисти захтевају. То је још потврђено кад се виде различити слојеви угљених наслага око вертикално фосилизованих стабала. Можда треба исто поменути (што је демонстрирано експериментима), да је, уместо милиона година које еволуција тражи могуће трансформисати дрво у угаљ за мање од једног сата уз високу гемпературу и притисак.

Још један важан фактор у вези са угљеним слојевима (што чини униформност неприхватљивом) јесу узастопни слојеви, једни преко других. У Новој Шкотској је нађено 76 слојева један преко другог. У Енглеској и Немачкој је нађено по 100 слојева. Сваки је слој угљенисан и поново покривен седиментима за нови циклус дрвећа, који је исто тако поново угљенисан, и тај циклус се наставља 100 пута. Чињенице указују на рапидно катастрофално слагање под великим притиском.

aHR0cDovL3d3dy5saXZlc2NpZW5jZS5jb20vaW1h

10)  Метеори различитих врста стално пролазе кроз Земљину атмосферу и неки доспевају до Земљине површине. Наводно, то се дешавало мил јардама година, са више метеора у ранијим годинама. Али метеорски остаци не могу да се нађу у доњим слојевима седимената - само у горњим скорашњим слојевима. Зар то не доказује да су доњи седименти формирани врло брзо у кратком времену и да метеори нису имали времена да оставе свој отисак?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, о.Горан рече

Боље се ти позабави овом тематиком ако те већ интересује, имаш овде https://creation.com/images/pdfs/tj/j09_2/j09_2_244-258.pdf . Снелинг је доктор геологије иначе, а ово је један од највећих фосила икада нађених, дугачак је скоро 25 метара.

Знам да верујеш у бајке, али чак ни ти нећеш да поверујеш у то да је овај кит решио да еволуира па испливао и прешао 20км од пацифичке обале до Ломпока и тамо се заглавио у муљу па фосилизовао. Мада, ко зна, ко верује у бајке о томе да су нам кленови и беовице парабабе :smeh1:, можда "падне" и на ову ...

Jel ti neko preveo ovaj članak ili si samo našao Snelingov članak povodom tog i kita, pa pomislio da i Sneling deli tvoje budalaste ideje samo zato što je kreacionista? :)

OBAVEZNO nađi nekog da ti prevede ceo Introduction deo... da se nadalje ne blamiraš...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo vise nije ni zabavno... sta god goran da proba da napise, istog momenta se ispostavi da se radi o totalnoj nebulozi, gluposti ili namernom laganju...

 

Osecam da cu da stanem na njegovu stranu samo zato sto pocinje da mi bude zao...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе, мени уопште не сметају ови чопоративни напади, одавно сам се навикао на исте, а и добро ми дођу за духовно-интелектуалну кондицију. Напротив, као и некада на у то време најјачем балканском форуму, б92 форуму( укинули су подфорум Религија јер су атеисти били потучени на свим фронтовима па није било друге, иако је администрација била професионална тј. плаћена за свој рад), па и касније на другим форумима, тако и овде када ме манипулатори чопоративно нападну прођу овако

 

 

Авокадо пролази као овај на 2:00-2:05 :))

 

Дакле, газим и згазићу све лажове овде који манипулишу неупућенима и продају им маглу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, о.Горан рече

Боље се ти позабави овом тематиком ако те већ интересује, имаш овде https://creation.com/images/pdfs/tj/j09_2/j09_2_244-258.pdf . Снелинг је доктор геологије иначе, а ово је један од највећих фосила икада нађених, дугачак је скоро 25 метара.

Знам да верујеш у бајке, али чак ни ти нећеш да поверујеш у то да је овај кит решио да еволуира па испливао и прешао 20км од пацифичке обале до Ломпока и тамо се заглавио у муљу па фосилизовао. Мада, ко зна, ко верује у бајке о томе да су нам кленови и беовице парабабе :smeh1:, можда "падне" и на ову ...

 

a_bipunctatus05-500.jpg

 

Дакле, Авокадо и cloudking су рођаци по бабине линије, а ово горе им је парабаба... Мислим, то је оно у шта они верују. Јака им је вера, морам признати, ко верује у такве бајке стварно мора да буде велики верник :smeh1:

Zapravo uopste ne morasd a budes vernik... dovoljno je samo "ko ima oci da vidi":

e pa vidi skoro pa uspravan sediment

0f6f878fa1baed83cf0b17bf3a37056c.jpg

i jedan malo pod uglom

The+principal+types+of+unconformities+xx

 

 

 

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, о.Горан рече

укинули су подфорум Религија јер су атеисти били потучени на свим фронтовима па није било друге

Ako "potuceni na svim frontovima" koristis na isti nacin na koji tu frazu koristis na poukama, onda mi je jasno kolko su te tamosnji ateisti sastavili sa zemljom i na tome im cestitam, ovako iz buducnosti :D

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, о.Горан рече

Иначе, мени уопште не сметају ови чопоративни напади, одавно сам се навикао на исте, а и добро ми дођу за духовно-интелектуалну кондицију. Напротив, као и некада на у то време најјачем балканском форуму, б92 форуму( укинули су подфорум Религија јер су атеисти били потучени на свим фронтовима па није било друге, иако је администрација била професионална тј. плаћена за свој рад), па и касније на другим форумима, тако и овде када ме манипулатори чопоративно нападну прођу овако

 

 

Авокадо пролази као овај на 2:00-2:05 :))

 

Дакле, газим и згазићу све лажове овде који манипулишу неупућенима и продају им маглу.

Пошто волите карате или шта ли већ од борилачких вештина....Брус Ли.....како закуцава двојицу :smeh1: Ви сте у овом случају Брус Ли, а Авокадо и  Клуд бој ова друга двојица . 12:smeha: 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...