Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 1 минут, grigorije22 рече

@Zoran Đurović Evo jedan Terzin za tebe. :ani_biggrin:  

Уживаћу, а сада ћу ти окачити само на основу једне емисије примедбе. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 59 минута, grigorije22 рече

@Zoran Đurović   A što je Vasilije Veliki verovao u 24h?:ani_biggrin:

Проблем је што није веровао. Није био интелигентан као Горан. И он је учио о стварању ван времена, а да јом ехад није дан од 24 сата. Горан се куне у Василија, али га није читао и не зна да овај пише против суботарских тлапњи. Не би био Велики да је био Суботар. Писао сам већ о Василију, али немам појма где. Сигурно имам негде сачувано, погледаћу, али сам измешао доста материјала јер сам мењао компјутер. - Сећам се да је Ведран реаговао на то и био одушевљен Василијем и том његовом спекулацијом.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, о.Горан рече

Ово је сукоб две концепције читања Светог Писма. Ја начелно видим у СП богонадахнути документ и када тамо пише да је Аврам живео 175 година ја ту не видим никакав разлог да не верујем писцу 

Razlozi:

1. Ljudi ne zive 175 godina.

2. Ljudi vole da preteruju, narocito kada pricaju o davnim vremenima i slavnim precima

3. U vreme kada je to zapisano nije ni bilo nekog ko bi mogao tu cifru da potvrdi ili ospori.

4. Isto takvo preterivanje vidjamo u raznim kulturama i njihovim mitovima.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Zoran Đurović рече

Сећам се да је Ведран реаговао на то и био одушевљен Василијем и том његовом спекулацијом.  

Ја се више не сећам тога, али да с ким бих био одушевљен :D

:))

А би ми страшно смешно то помињање св. Василија у контексту 24 сата, но забавих се крокодилима и Зајроном :)), па не стигох да коментаришем.

Него, да ли сте ви знали да крокодили не престају да расту док су живи? А сада замислите бесмртне крокодиле. :)))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, GeniusAtWork рече

Наравно да нема, пошто фосилизовање траје од неколико стотина до неколико хиљада година, често и преко 10.000 год. Исто као што нико није био сведок како настаје неки кањон или планина.

Znači ne prolazi naučni metod?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Еве вам на контемплацију...:D

Треба прочитати најпре цитирани од Аве свВасилијев текст.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ово сам наводио раније на другој теми. Но ваља поновити.

„... И зато, ко без проучавања тврдоглаво остаје на голом слову [букви], држећи се првога значења које му се учини, он ће, предавши се јудејским бапским причама [:))],  остарити потпуно осиромашен достојног разумевања о Богу.“ Св Василије Велики (Adversus Eunomium, 1)

12:smeha:

Мени ова дрога 100% боља и од Тарзана и од Рафаиловог скупог хероина. 12:smeha:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Ведран* рече

Еве вам на контемплацију...:D

Треба прочитати најпре цитирани од Аве свВасилијев текст.

Невероватни Ведран: Пронашао је шта је писано:

Ево из Василија Великог, на Шестоднев, 1, а против ВиГдовите Зорке која каже да је било времена пре времена. 

Пошто, по природи ствари, почетак претходи ономе што је из њега произишло, нужно је да, говорећи о ономе што је у неком времену постало, пре свега осталог придодамо речи које кажу: У почетку створи. Јер, као што се види, постојало је нешто и пре овога света, нешто што наш ум не може замислити; али је оно схваћено као неистраживо, јер није прикладно за оне који се тек уводе у знање и који су деца по знању. Било је то стање које је старије од постанка света, подобно небеским силама: стање надвремено, вечно и бесконачно. У такво стање је Саздатељ и Творац свега превео створења: умствену светлост која доликује блаженству оних који љубе Господа, словесна и невидљива бића, и сав хармонични свет умствених бића која надилазе наш разум, којима ни имена не можемо изнаћи. Та створења сачињавају суштину невидљивог света, као што нас Павле учи говорећи: Јер Њиме би саздано све, што је на небесима и што је на земљи, што је видљиво и што је невидљиво, били престоли или господства, или началства или власти или силе, или војске анђела или одреди арханђела. А кад је дошао час да у биће пређе и овај свет, најпре као школа и училиште људских душа, а затим као прикладно пребивалиште свега онога што уопште настаје и пропада, као основа свега створен је ток времена који је прирођен свету и животињама и биљу које је на њему; ток који непрекидно хита и протиче покрај њих и нигде нема краја његовом путу...

Или је, можда, речено у почетку створи, зато што је стварање било целовито и безвремено, пошто је сам почетак неподељен и без временског размака. Јер, као што почетак пута још увек није пут и почетак куће није кућа, тако ни почетак времена није време, па чак није ни његов најмањи део. Но, ако се неко противи овоме и каже да почетак јесте време, нека зна да онда треба да га подели на делове времена. Ти делови су почетак и средина и крај – а замислити почетак почетка, потпуно је смешно. Онај, пак, који раздељује почетак, начиниће два почетка уместо једнога, или чак много и небројено почетака, пошто ће се оно што је раздељено увек раздвајати на друге делове. Речено је, дакле, у почетку створи, да бисмо увидели да је свет саздан истога трена кад је изречена воља Божија, и то без протока времена.

Гледајте сада кад Зорка припише Василију како говори о времену пре времена!:)) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, о.Горан рече

Погледајте ову вест

 

Добро вели на 4.20 да је секс замишљен без обзира на пад. - Дакле, Адам и Ева су људи као ми, сексуално издефиринцирани. Код православних ригориста се нађе мишљење да је подела на полове дошла после пада.

Добро вели 5.50 да је аскетизам ок као одраз слободе. – То тешко протестанти прихватају. Овде се показао на висини.

Сех није ради репродукције само (6). – Одлично. Ово и ја са просвећенима тврдим.

Моногамија код животиња ретка, пингвини, лабудови... 6.50. Овде се види резидијум старих суботарских предрасуда да је брак моногам. То имамо и код отаца, па Амброзије лупа да је грлица моногама, а она се сатире... Такође је мит да су лабудови моногами. Било и Отаца који су то мислили, али је њима за опростити, Терзину, као биологу, није.

Мало пре 8, одлично! Да смо стално сексуално активни и тиме различити од животиња, а не само умом, што указује на потискивање сексуалности. Августин је овде био напреднији од Терзина и рекао: Секс би био и у Рају, и са страшћу, јер је поседујемо зато што смо обдарени разумом!

Крши се морал предбрачним односима 10, јер се матори данас узимају. То је тачно, али је нужно да се морал онда крши

10.50 савет од Бога како да се секс спроводи. – Има у Октавију Минуција феликса где паганин зеза хришћанима и каже да је наш Бог воајер. Библија није Кама Сутра. Бог није дао упуства.   

11.30 млади падају у грех јер верују у еволуцију, а не да их је Бог створио. Ја практично не знам попа који је невин ушао у брак. Нити адвентистичког пастора. Гледао сам неке емисије о злочинима, па се и јеховисти сатиру од... То је глупост.

11.50. Ванбрачни секс Библија не подржава. – Нетачно. Самсон окроји курву и Дух Божији га није напустио. Рава била курава. Тамара се прерушила у курву и са својим свекаром занијела.

13.40 Химен. – Овде је старомодан, патријархалан. Данас се химен може зашити па се ликовима са таквим менталитетом продаје курва-девица по огромним ценама. Химен може пући из разних разлога, не само због пенетрације пенисом, а то су физички напори, мастурбација, докторски преглед, нека болест и сл.

17 Предбрачни односи штетни. - Нису нужно штетни, често су корисни. У развијеном свету се не удаје више са 14 година (изузеци потврђују правило), а апстиненција до 25-30 год. може да произведе да неко прегори као лицна, као и да постане импотентан или фригидна. Виђао сам доста примера где су фијукнули због немања секса. Дакле, Терзинови савети су више него штетни и неупотребљиви. Не бих улазио у свакакве проблеме који се стварају када особа није у скледу са својим телом.

22 Буквално узбрали плод – јабуку. – Овде се види колико др Терзин нема појма о Библији, јер никаква  јабука се не помиње него је она иконографски мотив. Он не чита Писма, него препричава неку своју верзију Писма. Такође, жена је посегла за плодом, а не муж. Дакле, опет неко сопствено писање Писма.

Наставља: Тиме су прекршили неколико Божијих заповести, и тиме изгубили светлосно одело, јер су људи били као анђели. Ту ауру, коју још увек имамо али је не видимо јер смо грешни. – Опет Писмо по Терзину. Прекршена је 1 заповест, не неколико. Људи нису били као анђели, јер би се полно размножавали, док се анђели не попрцкују, него су бестелесна бића (или суптилних телеса, таквих да их не можемо опазити). Оваквих екскурза имамо и у Отаца, али су то бесмислице, односно пројекције идеје о стварању савршеног света од Бога.  

24 Ово му добро: Гађење на секс из платонизма, јер телесно је лоше.

26 Државе са највећим наталитетом конзервативне. Кина, где је порнографија била забрањена. – Стравична глупост. Кинези имају 0 или 1 дете. Ваљда им тек сада закон промењен. Било би интересантно питати Терзина шта мисли о контрацепцији, јер су је Кинези нужно користили.

Додаје: Исламске земље са полигамијом која је законита, он лично не одобрава, али је законита. – Овиме свако његово евентуално позивање на Ис да је Бог замислио другачије, да буду 1 муж и 1 жена, бива депласирано. Да питам Терзина, или о. Горана, да ли је законом допуштен орални секс?   

29 Младима препоручују да не пробају секс јер је живот дуг. – Супер савет за младе у Византији где су се узимали са 14-16 година.

У томе види узрок за разводе, празнину. – Када би то био узрок, онда би се сви развели или 99%. Узрок је у томе што се свет социјално променио, па морају да раде обоје и не виђају се, као и то што је жена постала добрим делом финансијски неовисна и одлази. Патријархални брак, кога Терзин велича је често био пакао.  

31 Уз молитву да се тражи прави брачни друг. – Ово је тешка глупост. Неко се прими као примаријус да су му се примиле молитве код Богас и ожени се вештицом. Ми се молимо Господу да нас води кроз живот, али ми ово делује као: Реци ми који бројеви на лото вечерас излазе?

Један искусан прота рече: Никад немој да дозволиш жени да помисли да је она једина од Бога намењена теби!

 @grigorije22

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ах. А ја сам мислио да овј прича о стварању, а он само о сексу!

:))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ведран* рече

Ах. А ја сам мислио да овј прича о стварању, а он само о сексу!

:))

pa to je najlepše

stvoreni smo pa smo stvoreni, nego šta ćemo dalje...to je pitanje :D

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, zanemarimo prva tri dana. ( iako, opet ostaje nejasno kako je sljakala fotosinteza kod biljaka  bez Sunca, ako je drugi dan bio hiljadama i milionima godina dugacak.... :scratch_head:)

Ako je cetvrtog dan stvoreno Sunce i Mesec i dan kakvog ga poznajemo danas, onda su zive duse u vodi stvorene petog dana,.....( opet) stvorene u danu koji je vremenski slican ovom nasem danu, zar ne ?

Ili, zivotinje stvorene sestog dana i u istom danu i prvi ljudi, zar nije opet to' dan koji je omedjen vremenom dana Sunca i nocu Meseca.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, о.Горан рече

Ценим његово познавање патрологије, али овде човек једноставно не зна и није у праву, а хтео би да покаже како зна и како јесте у праву. Ово је сукоб две концепције читања Светог Писма. Ја начелно видим у СП богонадахнути документ и када тамо пише да је Аврам живео 175 година ја ту не видим никакав разлог да не верујем писцу јер ми је сумануто да неко пише нешто што је нелогично његовим савременицима и да би то исто издржало тест времена.

Колега, није проблем шта ја знам и какав сам као патролог. Оно што је битно је да сам ја доктор са првог папског универзитета. И да мени докторат није поклоњен. То се ради тамо у Србији. Овде је Боси био присиљен да свог сина пошаље у тирану и купи му факултет. И то је пукло. Код нас је Министар Полиције фалсификатор. Замисли кад лопова поставиш да чува банку? 

Ти мене не познајеш нити знаш мој курикулум, али здрава логика ће ти рећи да ми нико ништа није поклонио. Оно што сам посебно поносан је да се сада аплицира мој метод научног истраживања на Августинијануму. Ја нисам Ђоковић, па да би се то чуло. Као што некога забрига да је неки наш освојио злато у каратеу и сл. Зна се за велике спортове. - Оно пак што је битно је то да сам ја света звер за ове теолошке ствари. Нисам познат као Зизјулас, јер, разумећеш, иза је једна машинерија. Време ће показати и за друге шта сам оставио и каквог доприноса имам. Проблем је и што нисам монах па да се прави одмах неки култ. Дакле, ја сам човек науке. 

Зато ти сада кажем да није коректно твоје инсинуирање ако неко не прихвата 175 година да негира надахнутост Писма. Даћу ти, ако будем имао снаге, управо бројеве из 2 извештаја о Потопу, где ћу те питати који је прави? Оци истока, ин примис Кападокијци, су од Оригена прихватили: Цело писмо има преносни (духовни) смисао, али цело нема и буквални! Ако ово будеш разумео, ослободићеш се терзијанизма.

Суботарство је јерес. Кад неко почиње да размишља у том кључу, мора да оболи. Као и неко ко стално мастурбира, или се дрогира, или пије... Зато сам те упозорио да не наседаш на Терзинове форе. Он негира евхаристију и култ светаца и икона. Учи да душа умире са телом. И каква њему корист од свега тога и да је у праву да је земља стара 7.000 година? Каква духовна корист? Када одбија Цркву, свеце, мошти, иконе, причешће? Мене Бог неће судити ни за облик ни за године земље, поготово што све имам у предању, али за ово хоће. Како га његов креационизам није привео причешћу? 

Зато сам те саветовао да не пијеш са затрованог извора.   

  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...