Jump to content

Председник Америке, Доналд Џ Трамп

Оцени ову тему


RYLAH

Препоручена порука

пре 2 минута, Juanito рече

Мени је то увек било чудно и проблематично. Конституционалисти увек подржавају суверенитет држава, чак и када оне крше људска права, уводе регулације, понашају се изразито анти-либертаријански и анти-тржишно итд. Ваљда је код либертаријанизма на првом месту минимална држава и индивидуалне слободе. Ако федерална влада брани људске слобде на уштрб суверенитета појединачних држава, онда би либертаријанац морао да подржи федералну владу. Ако, насупрот томе, федерална влада тера државе да укидају слободе, онда либертаријанац мора да буде против федералне владе. Али то није случај с конзервативицима, они су увек против федералне владе, без обзира на све. То је чист догматизам, нема везе са слободама. Слобода мора да буде на првом месту, а ово остало би требало да буду техничка питања. 

Није, ја нисам конзервативац.

Него се ради о историјском контексту. Лако је данас паметовати о робовласништву, али то је било нормално у људском друштву хиљадама година. И, хвала Богу, у том тренутку се превазишло, успешно и без проливања крви решавало свуда у свету.

Слична ситуација је данас са смртном казном - неке државе имају неке немају. А за 100 година ће људи на то вероватно гледати као невиђено варварство. Али у овом тренутку се то полако превазилази свуда у свету и биће укинутос сигурно и у Тексасу.

Да сад федералци објаве рат Тексасу и побију милион људи због тога... не иде брате... Већа штета од "решења" него од проблема.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Grizzly Adams

    1009

  • Аурор

    2184

  • cloudking

    1021

  • Avocado

    956

Популарни дани

пре 6 минута, Crna-Emilija рече

Postoji li za ostale drzave ili samo za Juznu Karolinu? Konfederacija je brojala oko 10 drzava. Ako postoji moze li da se vidi. 

Тренутно сам на мобилном па не могу да тражим, али има сигурно.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Аурор рече

Јужњаци су били под инвазијом, нису они извршили инвазију па да накнадно дају своје разлоге за то.

Ето, сад се опет вртимо у круг, ко да нико до сад ништа није причао, него сад кренеш са причом отпочетка, као што увек радиш, па ће ваљда сад сви да забораве шта су причали. А онда кад ти се напише подужи аргументпвани пост, ти ћеш једноставно да га опет изигноришеш, и после три сата да опет избациш овако нешто, као да нико ништа на теми није причао до сад.

Нека, хвала.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Crna-Emilija рече

Postoji li za ostale drzave ili samo za Juznu Karolinu? Konfederacija je brojala oko 10 drzava. Ako postoji moze li da se vidi. 

Ovde imaš još za Džordžiju, Teksas i Misisipi.

https://web.archive.org/web/19980128034930/http://sunsite.utk.edu/civil-war/reasons.html

Džordžija jasna već u prve tri rečenice:

The people of Georgia having dissolved their political connection with the Government of the United States of America, present to their confederates and the world the causes which have led to the separation. For the last ten years we have had numerous and serious causes of complaint against our non-slave-holding confederate States with reference to the subject of African slavery. They have endeavored to weaken our security, to disturb our domestic peace and tranquility, and persistently refused to comply with their express constitutional obligations to us in reference to that property, and by the use of their power in the Federal Government have striven to deprive us of an equal enjoyment of the common Territories of the Republic.

Misisipi u drugoj odma "cilja u glavu":

Our position is thoroughly identified with the institution of slavery-- the greatest material interest of the world.

Teksas ga je malo zamuljao jer nije bio baš toliko robovlasnička država, a i doneo je ovu deklaraciju kada je već počeo rat, pa se malo pazilo šta se piše ali je i tu sasvim jasno da je robovlasništvo glavna tema.

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Juanito рече

Сва ова расправа је само академска форумска. У пракси је небитна. Ми Мексиканоси смо, мислим, већ већина у Тексасу. Џаба су кречили, све јужњакиње ће временом еволуирати велике задњице. :smeh1:

Ali nama crncima je ključna... ;)

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Grizzly Adams рече

Слична ситуација је данас са смртном казном - неке државе имају неке немају. А за 100 година ће људи на то вероватно гледати као невиђено варварство. Али у овом тренутку се то полако превазилази свуда у свету и биће укинутос сигурно и у Тексасу.

Да сад федералци објаве рат Тексасу и побију милион људи због тога... не иде брате... Већа штета од "решења" него од проблема.

Не говорим о рату. Говорим о законима. Поптуно ми је лудило мозга да неко сматра да је бољи систем у коме Тексас треба по сваку цену да има суверенитет по том питању од оног у ком фед. влада има право Тексасу да забрани смртну казну. Федерална влада би морала да има ингеренције да штити личне слободе и право на живот грађана у савезним државама. Они су грађани САД, а не Тексаса. Децентрализам је добар за 95% ствари, али не може се користити као изговор за варварство, као што рече. Искрено, ја не могу да сматрам да је лоше што тог варварства нема у Европи само зато што су га укинуле бирократе из Брисела. А ако је Тексас спреман да иде у рат због смртне казне, онда не знам шта да кажем, заиста.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, RYLAH рече

Тренутно сам на мобилном па не могу да тражим, али има сигурно.

Vi niste procitali sva dokumenta o gradjanskom ratu u usa i ne znate sve cinjenice vec verujete avokadu na rec na osnovu dokumenta iz juzne karoline, delova govora predsednika konvederacije.

Jesam malo naporna i dosadna, ali od kada je jutjuba ja sve manje i manje verujem zvanicnim medijima, jer izuzetno lazu. Ja o gradjanskom ratu u americi ne znam nista, ali znam da zvanicna prica gde imamo pozitivca i negativca u vecini slucajeva nije istinita.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Crna-Emilija рече

verujete avokadu na rec na osnovu dokumenta

:smeh1:

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Avocado рече

:smeh1:

Momak je lepo rekao da ih nije procitao(sigurno da ih ima, sto znaci ne zna da li ih ima, sto znaci nije ih procitao), sto implicira da veruje vama na rec. Veruje da niste izvadili citate samo koji vama odgovaraju, da niste namerno izostavili neke stvari koje pisu a idu suprotno vasim argumentima i slicno. 

To vase bezobrazno vadjenje par reci u svrhu cinizma je shodno ostalim ateistima koje sam susretala po fejsbuku kao onaj buckasti Predrag naprimer, on to stalno radi. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Juanito рече

Не говорим о рату. Говорим о законима. Поптуно ми је лудило мозга да неко сматра да је бољи систем у коме Тексас треба по сваку цену да има суверенитет по том питању од оног у ком фед. влада има право Тексасу да забрани смртну казну. Федерална влада би морала да има ингеренције да штити личне слободе и право на живот грађана у савезним државама. Они су грађани САД, а не Тексаса. Децентрализам је добар за 95% ствари, али не може се користити као изговор за варварство, као што рече. Искрено, ја не могу да сматрам да је лоше што тог варварства нема у Европи само зато што су га укинуле бирократе из Брисела. А ако је Тексас спреман да иде у рат због смртне казне, онда не знам шта да кажем, заиста.

Ми се слажемо све око принципа.

Проблем је само нешто што би ја назвао "историјска дисконекција". Идеје свакако треба разматрати изван историјског контекста. Шта је "исправно" не зависи од тога да ли си рођен у XV или XX веку.

Али историја има свој ток. Брате, већина људи на свету је до пре 100 година живела у земуницама и јела корење. Друштво се мења постепено, а опет у тих претходних 100 година муњевито у односу на остатак историје. Морамо то да имамо у виду када разматрамо догађаје.

Ево ја сад сматрам да је порез на приход невиђено зло, али да Тексас изврши инвазију на Калифорнију због тога нема никаквог смисла... Требаће вероватно још сто година да сви схвате да то није ништа друго него неки облик "меког ропства" - неколико месеци у години радиш за "господара" под претњом силе. Шта је то него ропство?

Али још није сазрело време да се то укине. Иако сматрам да је то велико зло, такође се супротим сваком рату и свакој државној инвазији са тим оправдањем. Рат не ваља. Државе га воде за власт, не за било какве племените циљеве. Рат је зло.

(ОК, ниси говорио о рату.... :) )

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Grizzly Adams рече

Проблем је само нешто што би ја назвао "историјска дисконекција". Идеје свакако треба разматрати изван историјског контекста. Шта је "исправно" не зависи од тога да ли си рођен у XV или XX веку.

Ovo je odlicno receno. Stvari je bitno gledati u kompletnom istorijskom kontekstu. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Crna-Emilija рече

Nije valjda da je to avokado? Podseca ali nisam sigurna...

Не бре... :)

Мене је на њиховом старом форуму бановао још 2009, а имао је и неславно гостовање овде. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...