Jump to content

Председник Америке, Доналд Џ Трамп

Оцени ову тему


RYLAH

Препоручена порука

пре 4 минута, Juanito рече

И још нешто, написах већ да ми реглуације нису философски и етички проблем. Није ми спорно да прихватим да је нека тамо регулација имала или има позитивни ефекат и није ми у питању јерес. Имам практични проблем. Спорно ми је то што могућност регулације даје огромну моћ политичарима. А у последњих годину дана сам схватио (иако сам знао и пре, али човек одбија да поверује све док не ) да су сви politi;ari једноставно потпуни ретарди и да је изразито опасно то што имају моћ да регулишу и стално измишљају неке нове регулације. Да, чак и чувени богови из Шведске су ретардирани до крајњих граница. Не верујем више ништа држави, то је све. Одатле моје скретање у десно, не због неке философије (иако сам и философски прилично десно, али не баш толико).

Слажем се у потпуности, стварно. Само да видимо неку алтернативу која ће и у пракси да функционише. Иначе, знаш и моје мишљење о политичарима, нема потребе да трошимо речи више о томе.

пре 5 минута, Juanito рече

Е сад, зашто онда не престати штитити те што гледају парове и натерати их да размисле како да креативније искористе своје време (као што су регулације натерале привреднике) и побољшају свој живот?

Зато што је већина људи задовољна таквим животом. Не жели да се сналази, жели мир и спокој. Нисам мислио на оне који неће да раде а могу и имају где, за њих ме заболе, него на оне који хоће да раде, али једноставно нису у фазону да буду неки предузетници или да морају поред свог редовног посла још да се бакћу са неким Монтгомери Брнсом који би да им, зарад трица које ће да заради, отме права која су за њих изборена, и који би заклао вола за кило меса јер не види даље од краткорочног добитка.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Grizzly Adams

    1009

  • Аурор

    2184

  • cloudking

    1021

  • Avocado

    956

Популарни дани

пре 4 минута, RYLAH рече

Ево, да се одмакнемо од индустријске револуције, и код нас је пре пар година укинуто "право послодавца" да постави питање женским кандидатима за посао да ли планирају да рађају. И у прво време су то игнорисали, али кад их је пар пресуда пукло по глави, више не смеју да се зезају.

А зашто су постављали то питање? Због једне плате коју морају да исплате ћени кад оде на породиљско. Једне плате, после које све остало плаћа држава. Због једне плате им није фрка да ограниче жени право на породицу и на рађање.

Значи, нема оне толико слављене филантропије, нема бриге за свог брата, има само похлепе која нема границе ако се не ограничи од стране јачег од њих. А тај јачи је, за сада, једино држава. Али држава која своје законе не само доноси него их и примењује.

Тај послодавац је кретен, али мислим да држава не треба те ствари да регулише. Најпре жене морају да буду јаке и да имају своје ја, те да отерају такве у три лепе. Кад га све отерају, мало сутра ће и даље тако да поступа и опстаје. Знаш докле је такво мишљење довело на западу? До тога да држава говори црквама шта смеју, а шта не. Јер ако послодавац не сме да пита жену која долази у његову фирму о њеном личном животу који де факто утиче на њен рад у тој фирми, онда ни црква не сме некога да пита да ли је геј или ово или оно. Не видим зашто би цркве биле различите од послодаваца ако је интерес здравље и добробит грађана. Одбијање цркве да прими некога ко жели да уђе јер је геј сасвим сигурно нарушава психичко, а онда и физичко здравље те особе. Мислим да је немогуће регулације зауставити на нормалној мери. Увек ће порасти у аждају, увек и без изузетка. 

И на крају, такве и сличне регулације можда чине оно што су тренутно наумиле, али такође чине да се послодавци одлучују да генерално мање људи запошљавају и тиме повећавају свеопшту незапосленост. Зашто је та трудница претежнија од неке, рецимо, мајке са малом децом која због регулације губи посао? Ма колико покушавао регулацијама, никада не можеш испасти морално исправан до краја, увек ће неко ни крив ни дужан да награбуси.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени није јасно како су хришћани за регулације, тј. како спајају два супротна погледа на свет. Црква је изразито суровија од сваког капиталистичког слободног друштва. У капитализму човек има милион избора. У цркви само један једини или идеш у пакао. Не могу да отворим приватно царство небеско ако ми се не свиђа ово наметнуто и услови за улазак, нити могу да одем код другог Бога ако ми се овај не свиђа. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Juanito рече

Тај послодавац је кретен

То је било опште место, не код једног послодавца. Чак су у свом лудилу ишли дотле да су терали жене да потписују документа у којима се обавезују "под пуном моралном, материјалном и кривичном одговорношћу" д анаредне две године неће да рађају децу.

пре 6 минута, Juanito рече

Јер ако послодавац не сме да пита жену која долази у његову фирму о њеном личном животу који де факто утиче на њен рад у тој фирми, онда ни црква не сме некога да пита да ли је геј или ово или оно. Не видим зашто би цркве биле различите од послодаваца ако је интерес здравље и добробит грађана. Одбијање цркве да прими некога ко жели да уђе јер је геј сасвим сигурно нарушава психичко, а онда и физичко здравље те особе. Мислим да је немогуће регулације зауставити на нормалној мери. Увек ће порасти у аждају, увек и без изузетка. 

 

Није ту интерес био "психичко здравље жене", него спречавање малтретирања неког ко је у једном односу слабија страна. Немогуће је рачунати да ће се то решити само од себе, договором послодаваца и радника, или "невидљивом руком тржишта" или сличним бајкама, јер се одавно поклазало да неће. Чак не знам ни како би се решило, пошто већина десничара либертаријанаца и сам штрајк сматра комунизмом и нечим апсолутно непожељним и нелегалним, јер руши принцип слободе и смета невидљивој руци тржишта да магично реши све проблеме овог света. А како би се ти филантропи и беневолентни предузимачи понашали само да нису зауздани, имаш бројне примере кад видиш како се понашају у друштвима где нису зауздани, нема чак ни потребе да идемо у историју. И немој чак ни да гледаш права радника, гледај еколошке катастрофе које су изазивали, јер штеде паре на мерама заштите.

Слажем се и то за регулације, али опет, као и горе, ако имаш бољи начин да се обузда бескрајна похлепа кратковидих кретена који би нас иначе одвели у потпуну деструкцију, дај предлог. Овако, људи нису анђели, што рече Френклин, и потребно је да имамо нешто да их заузда да не отерају и себе и све нас са њима у три мајчине.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Neki opsti principi vrijede svuda, ali je svaka drzava prica za sebe. Ja sam jedino sada duboko uvjeren nakon godina razmisljanja i iijevog i desnog istrazivanja, da ni diktatura drzave, niti minimalisticka drzava jesu neko rjesenje za ekonomske i druge probleme u ljudskom drustvu. Optimalan balans je neko najbolje rjesenje, gdje postoji sloboda preduzetnistva, ali drzava koja donosi i sprovodi zakone sa jakim i stabilnim institucijama. Naravno da drzava moze biti korumpirana tj njeni predstavnici, ali i privatnici mogu biti korumpirani i praviti dilove sa drzavom kako bi izgurali svoje interese nehajuci da li nekome cine stetu. Apsolutna je neistina da u svim slucajevima nastojanje preduzetnika da bolje posluje automatski radja dobre akcije i planove. 

Svojim sam ocima vidio kako se ljudi recimo u Bangladesu iskoristavaju. Preduzetnik radije pusti sirotana da vodu vadi kofom, nego sto bi kupio pumpu koju bi spustio u jamu i iscrpio vodu. Rucno se asfalt razbijao pijucima i maljevima, umjesto pneumatskim cekicem. Jeftiniji su ti jadnici nego masine. Ne pomaze tu nikakva konkurencija, jer su svi isti niko ne nudi bolje uslove. Vidjao sam zene koje rade zemljane radove, i zidaju kisne kanale pored saobracjanica. U tekstilnoj industriji u neljudskim uslovima radi se po 12 sati za 40 evra. Da ti ljudi bi umrli od gladi ako ne bi radili takve poslove, ali to ne znaci da ih se treba tako tretirati, i da su oni time zadovoljni. Cistacica koja nam je cistila stan, radila je to za 40 evra mjesecno. Pitala nas da joj udjelimo nesto para da moze zapoceti djeci kakvo takvo skolovanje kako bi mogli naci neki bolji posao iole umjesto da zive mizernim zivotom u slamnatim kucama na prljavoj perferiji grada, potpuno nepisemni. To pokazuje da ti ljudi sto bi se reklo takodjer imaju dusu, zele normalan zivot iako su prisiljeni robovati da ne bi umrli od gladi. Ovo je samo mali milion primjera gdje su regulacije neophodne, ma kako se nekome to ne svidjalo. 

E sad to sto su se na zapadu rastosiljali ovih srednjevjekovnih metoda ne znaci da podmuklost nije na sofisticiranijem nivou i dalje pristuna i da je aposlutno potrebno pustiti preduzetnike da divljaju kako im se prohtje. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Justin Waters рече

ali i privatnici mogu biti korumpirani i praviti dilove sa drzavom kako bi izgurali svoje interese nehajuci da li nekome cine stetu.

Управо се о томе и ради. Приватници могу да праве дилове са државом само ако политичари имају моћ да им додељују привилегије. Не контам како је цитирано критика минималне државе која се не меша у економију...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Juanito рече

Управо се о томе и ради. Приватници могу да праве дилове са државом само ако политичари имају моћ да им додељују привилегије. Не контам како је цитирано критика минималне државе која се не меша у економију...

Pa i neka minimalna drzava bi se u nekom periodu pocela opet pretvarati u maksimalnu jer bi jedan za drugim politicari krenuli mijenjati zakone koje bi im dali vece ovlasti da mogu praviti dilove sa privatnicima. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Justin Waters рече

Pa i neka minimalna drzava bi se u nekom periodu pocela opet pretvarati u maksimalnu jer bi jedan za drugim politicari krenuli mijenjati zakone koje bi im dali vece ovlasti da mogu praviti dilove sa privatnicima. 

То је тачно, али што више држави одрешиш руке, то има бољу стартну позицију да израсте у аждају. 

Боље је кренути од минималне државе (устав који штити слободу појединца, полиција, судство, војска) и враћати је стално назад кад се распомами него кретати од моћног регулатора и стално завршавати са овим манијакалним левичарима типа Обаме и чувених скандинавских митских бића који су умислили да имају право да контролишу сваку пору људског живота и да одозго диктирају како читаво друштво треба да изгледа, шта људи смеју да једу, шта смеју да причају и остало. Па онда након њих добијеш десничаре (не слободарске десничаре, него ове етатистичке што сада свуда побеђују) и тако у круг ако у међувремено неко (да ли леви или десни) не изазове трећи светски рат и не одемо сви у три лепе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, Juanito рече

То је тачно, али што више држави одрешиш руке, то има бољу стартну позицију да израсте у аждају. 

Боље је кренути од минималне државе (устав који штити слободу појединца, полиција, судство, војска) и враћати је стално назад кад се распомами него кретати од моћног регулатора и стално завршавати са овим манијакалним левичарима типа Обаме и чувених скандинавских митских бића који су умислили да имају право да контролишу сваку пору људског живота и да одозго диктирају како читаво друштво треба да изгледа, шта људи смеју да једу, шта смеју да причају и остало. Па онда након њих добијеш десничаре (не слободарске десничаре, него ове етатистичке што сада свуда побеђују) и тако у круг ако у међувремено неко (да ли леви или десни) не изазове трећи светски рат и не одемо сви у три лепе.

Ja isto kao i te ne poznajem dovoljno pocetke industrijske SAD, ali meni se cini da su ti poceci odgovarali upravo necemu sto je slicno minimalistickoj drzavi. Pa ipak izrodili su se problemi koje su pominjali Cirlicar i Rile gore, i sto je na kraju rezultiralo pojavom socijalistickih pokreta za trazenje boljih uslova rada za radnike itd. Dakle imamo jedan primjer gdje se minimalna drzava raspala i gdje je bilo neophodno uvesti odredjene regulacije koje su donijele beneficte koje je isto Rile pomenuo, preduzetnici su bili natjerani da priglre bolju tehnologiju za svoje poslove, a vise je djece i ljudi dobilo vrijeme da se posvete edukaciji. 

Slazem se za drugi pasus da su ponegdje regulacije postale opterecenje. Regulisanje ne znam zakrivljenosti krastavca itd..je obicna glupost. Ja sam za to da se regulacije primjenjuju ne kao princip na sve zivo, vec kao potreba. Ti si uplovio u programerske vode, i znas bolje od mene kako to sve funkcionise u IT svijetu i ja mislim da je IT sektor nesto sto ne treba da se regulise. Ne treba drzava da odredjuje kako ce se koji programi pisati, u kom jeziku s kojom namjenom itd....i to se manje vise mislim i desava IT je sektor koji nije regulisan. S druge strane gradjevinski sektor, kome pripadam, je svuda u svijetu apsolutno regulisano trziste sa gomilom propisa i standarda, dokumenata koji ovlascuju ljude da se bave odredjenom djelatnoscu. Smatram da su ove regulacije esencijalne kako bi izgradnja bila dobra i kako bi se ljudi sacuvali od potencijalnih negativnih ili cak smrtnosnih situacija. Slicno je i sa medicinom gdje se barata sa zivotima ljudi i to je nesto sto mora da bude regulisano. 

Evo malo za razonodu, jesi gledao onu emisiju od mythbastera, gdje testiraju americku all-stop raskrsnicu i evropski kruzni tok? Americka all-stop je manje regulisana raskrsnica od kruznog toka, pa ipak njihovo testiranje je pokazalo da se saobracaj odvija za 30% vecom propusnoscu od all-stop raskrsnica, i ne samo to, kruzne raskrsnice su sigurnije sa apsekta udesa je sprecavaju bocne sudare nesavjesnih vozaca. Tako je isto u dustvu puno je situacija koje bi se mogle poistovjetiti sa all-stop ili roundabout raskrsnicom. :) 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Justin Waters рече

Ja isto kao i te ne poznajem dovoljno pocetke industrijske SAD, ali meni se cini da su ti poceci odgovarali upravo necemu sto je slicno minimalistickoj drzavi. Pa ipak izrodili su se problemi koje su pominjali Cirlicar i Rile gore, i sto je na kraju rezultiralo pojavom socijalistickih pokreta za trazenje boljih uslova rada za radnike itd. Dakle imamo jedan primjer gdje se minimalna drzava raspala i gdje je bilo neophodno uvesti odredjene regulacije koje su donijele beneficte koje je isto Rile pomenuo, preduzetnici su bili natjerani da priglre bolju tehnologiju za svoje poslove, a vise je djece i ljudi dobilo vrijeme da se posvete edukaciji. 

Не знам. Када год либертаријанци употребе рану Америку као пример либертаријанског раја, они који се залажу за регулације тврде да рана Америка баш и није била толико слободна наводећи пример разних царина и осталог. А када је потребно бранити регулације, онда "регулатори" користе рану Америку као пример друштва јако блиског либертаријанском као доказ да ће без регулација све да се отме контроли.

Лично мислим да су регулације генерално лоше, и да тржиште може скоро све да саморегулише, али (и ово је кључно) у правној држави са јаким и стабилним институцијама. Фора је да то никада нисмо имали. Увек је била или нека деспотија са капиталистичким економским уређењем или пак некаква мешана социјална демократија која има јаке институција, али и регулише доста. Углавном, кад погледам данашње политичаре и схватим да су они ти који треба да донесу и спроведу регулације, најежим се. Тачно је да има привредника можда још горих, али ме нико не тера да с њима имам било шта док сам за политичаре везан и живот ми зависи од њихових одлука и дела. 

И коначно, иако верујем у минималну државу, не верујем да се она може наметнути одозго нити бих то покушао чак и да имам власт. Мора да дође одоздо, тако што људи заволе слободу и схвате да нема ничег бољег од узимања свог живота у своје руке. Тако треба схватити моју причу, као проповед људима, а не као политички програм. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овај документарац је одличан да макар у једном делу покаже атмосферу која је тад владала:

Погледајте свих 5 или 6 делова, стварно је одличан документарац, и врхунски урађен.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, RYLAH рече

Погледајте свих 5 или 6 делова, стварно је одличан документарац, и врхунски урађен.

History? Ако нема ванземаљаца у филму, онда ништа не верујем! :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Juanito рече

Лично мислим да су регулације генерално лоше, и да тржиште може скоро све да саморегулише, али (и ово је кључно) у правној држави са јаким и стабилним институцијама.

Ti si se ogradio ovde i to je sasvim ok... dok ne pređe u dogmu kakvu zastupaju libertarijanci... da, regulacije su u velikom broju slučajeva loše (ali ne uvek) i tržište može skoro sve da samoreguliše (ali ne može sve).

Prava radnika su jedna od tih stvari koje ne može tržište da samoreguliše i da imamo normalnu i pristojnu situaciju. Prosto, ako je dozvoljeno da deca od 8 godina rade u rudniku 15 sati dnevno, to će se dešavati...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zanimljivo je primetiti da su u samim začecima industrijske proizvodnje, kada su neki fabrički radnici imali i neku poljoprivredu/zanat u familiji kao siguricu i odstupnicu, a radne snage bilo malo, industrijalci u nekim zemljama pribegavali tome da preko zakona pokušaju da nateraju radnike na duže radno vreme. Oni su prosto odrađivali onoliko koliko im je bilo potrebno, a bili su plaćeni po učinku. Kada dolazi do viška radne snage u situacijama gde mase ljudi ne poseduju ništa od čega bi počeli niti na šta bi se oslonili za puko preživljavanje, oni nemaju izbor do da prihvate bilo šta što im je ponuđeno.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Juanito, ako je tvoja mama mogla da započne privatni biznis a vi time budete na nuli, to je već pozicija u kojoj gomila ljudi nije niti iz koje može da pođe, ako ne poseduje krov nad glavom i hranu za neko vreme dok se biznis razvije; ili ako poseduje kućicu u propalom kraju u kome niko nije zainteresovan da tu nekretninu ni kupi, i u kojoj postoji jedna fabrika ili 5 fabrika/šivara/pilana/rudnika koje nude iste ili slične uslove jer im se može i jer kome se ne sviđaju uslovi, ima ko je očajniji pa će da radi. U ruralnijim krajevima može se bar za nešto hrane osloniti na zemlju, čak i ako se neko nije bavio poljoprivredom ranije, ali masa gradske sirotinje nema kuda ni odakle osim da pristane na pouđeno, pa makar to bilo više od 12h dnevno 6 dana u nedelji za 18000 pa jedeš kupus i krompir do 25.-og u mesecu, a od 25.-og hleb i džem. U toj situaciji nema se ni novca ni vremena da se započne bilo šta.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...