Jump to content

Председник Америке, Доналд Џ Трамп

Оцени ову тему


RYLAH

Препоручена порука

  • Одговори 11.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Grizzly Adams

    1009

  • Аурор

    2184

  • cloudking

    1021

  • Avocado

    956

Популарни дани

пре 4 минута, Juanito рече

Већ се претерало. Свуда, без изузетка. Можда Немци солидно балансирају, остали су дебело пукли. Рецимо, социјално здравство у Холандији није помоћ онима који немају, већ потпуни и апсолутни монопол државе на здравствене услуге и присиљавање људи да користе услуге катастрофално нестручних и незаинтересованих ”кућних лекара”, тј. лекара опште праксе који покушавају да лече све и свашта и одбијају да раде тестове, да те пошаљу код специјалисте итд. Потпуна катастрофа. А и то плаћаш 100+ евра месечно + 375 евра медицинских рачуна годишње (тек преко тога покрива осигурање). Тржишна цена лекара опште праксе је далеко нижа од тога. 

Управо то. А са друге стране у Америци имаш ситуацију да жене још немају гарантовано породиљско одсуство због... "muh free murket". Политичари као да намјерно индивидуално примјењују тамо гдје треба колективно и обрнуто, као у инат здравом разуму.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Аурор рече

But muh HELPING THE POOR... :)

MUH FRI MURKET

MUH FRIDUM

MUH GERD END MUH GUNZ

OBAMERS A NAZI KOMUNIST!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako ste samo uspeli zakljuciti da libertarijanizam zagovara neke super nezavisne pojedince?

Naprotiv, bas u kapitalizmu ne mozes nista uraditi ako ne saradjujes.

Razlika je u obliku saradnje. Komunizam zagovara prinudnu saradnju dok se libertarijanci zalazu za dobrovoljnu saradnju sto se pokazalo kao mnogo humanija, radosnija i uspesnija opcija.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Juanito рече

Деца су проблем за либертаријанску догму (догма не мора да има погрдно значење, реч користим као што се користи централна догма молекуларне биологије) генерално, не само за рад.

Nisu samo deca problem...
 

Цитат

Дакле, мислим да деца морају бити заштићена од споменутог рада, али ту се онда постављају разна питања:

1) Да ли треба одрасле људе штитити од рада у руднику? Није питање да ли је идеалан и апстрактно праведан свет у коме неки људи морају да раде у руднику (наравно да није), него колико је користи, а колико ланчаних лоших ефеката од такве заштите? Може ли рад у руднику било шта да реши осим напретка технологије који ће довести до потпуне аутоматизације тих најтежих послова? Да ли регулације онда успоравају напредак такве технологије и зар није то подједнако неморално према будућим рударима? Како помирити трошкове регулације која штити рударе или раднике на нафтним плаформама са осталим суштинским потребама цивилизације? Ајмо један пример, већа цена струје за породилишта, већа цена горива за амбулантна кола - макар један човек ће да умре јер ће хитна помоћ морати да набави један аутомобил мање.Схватају ли уопште људи да скоро да не постоји регулација која није без глобалних последица по систем, што предвидивих, што непредвидивих? Да ли су људи који траже заштиту за одређена занимања уопште спремни да прихвате повишење трошкова или то траже једино у неком имагинарном и немогућем свету у коме су регулације бесплатне? Разумеју ли уопште регулатори комплексан систем кога регулишу? Да ли их је уопште брига? 

 

Većina ljudi koji traže zaštitu za određena zanimanja nisu spremni da prihvate povišenje troškova i to traže u imaginarnom svetu u kojem su regulacije besplatne. Većina ljudi nije racionalna niti obrazovana o pitanjima o kojima imaju stavove... što je ujedno i problem libertarijanizma, odnosno činjenica na koju pola libertarijanaca zaboravlja, dok druga polovina zna i računa upravo na to, smatrajući da će u svetu bez regulacija lakše moći da zeznu gluplje od sebe. Libertarijanizam bi verovatno super šljakao u svetu racionalnih ljudi (kao što bi i komunizam verovatno super šljakao u svetu poštenih i nesebičnih ljudi)... problem je što ljudi nisu takvi.

Pri čemu, da ne bude nesporazuma, ja ne mislim da država treba da bude "mama i tata" svojim građanima i da ih tretira kao iracionalnu decu (čemu nažalost u poslednje vreme težimo)... grozim se toga... ali (na primer) pošto sasvim evidentno ima morona koji će da pozajme lovu po kamati od 800%, i pošto je sasvim evidentno da tu druga strana zloupotrebljava prvu, zelenašenje je zabranjeno... and that is fine with me.

Sasvim je nesporno što se mene tiče da je potrebno više obratiti pažnju na efekte regulacije i sa druge strane - na slobodu. Nesporno je da dobar deo ljudi nalik ovcama bi rado dao svu slobodu za fino ograđen pašnjak, malo soli i krov obora nad glavom... i da političari to zloupotrebljavaju na štetu svih nas...

Međutim, ja zaista ne želim da živim u svetu u kojem vlasnik rudnika ne mora da obezbedi da svi rudari imaju šlem. Koliko god da me struja zbog toga više košta... tačnije ne baš "koliko god" ;) nego u razumnoj meri...

Sloboda nije jedino merilo i jedina vrednost. Da, ugrožena je značajno u većini modernih zemalja ali nemoj da idemo u drugu krajnost.

 

Цитат

2) Да ли треба штитити децу која раде на њиви своје породице на 30+ степени од јутра до мрака и да ли кажњавати родитеље те деце? 

Zaista ne znam. Kao što uvek pričam, bitna falinka svih zaslepljenih ideologija je to što pravo i državno uređenje posmatraju kao skup doslednih filozofskih stavova... pa onda prosto iz nekog takvog aksioma dosledno izvedeš pravilo za sve situacije. Pravo to nije i nikada neće biti. Ono je uvek skup ad hoc praktičnih rešenja za različite sukobe različitih vrednosti, gde se između tih vrednosti i posledica vaga i odmerava. Čak kod one najmanje sporne vrednosti kao što je život ("ne ubij") imaš izuzetke i zabrana zapravo glasi: ne ubij, osim u određenim opravdanim slučajevima kao što je samoodbrana, rat i slično. Ne postoji ni jedno univerzalno pravilo koje bez izuzetka i dosledno možeš da primeniš na apsolutno svaku situaciju i baš zato mi je dogma poput "regulacija je uvek loša" beskrajno smešna. Svaka situacija zahteva posebnu analizu i postoji mnogo situacija u kojima su različite vrednosti sukobljene na takav način da će svako rešenje delovati arbitrarno... pa tako i ovo koje ću sad reći... po mom mišljenju postoji neko godište ispod kojeg je sumanuto da dete radi na njivi ceo dan... koliko je to godina, bolje mogu da kažu pedijatri i psiholozi, ali sam sasvim siguran da neka granica tu mora da postoji... sasvim sam siguran i da nije normalno da dete od 16 godina ne sme da radi na njivi dok to dete i njegova porodica umiru od gladi...

 

Цитат

3) Да ли деци треба забранити сваки рад, чак и када неспорно желе и да ли је сваки рад деце експлоатација?

Sad malo zanimljivosti. U Americi deca ispod određenih godina imaju vremensko ograničenje za bilo kakav rad... mislim da je 3 sata dnevno. Od toga su profitirali dečiji glumci - jednojajčani blizanci, jer zbog velikih troškova snimanja koji su fiksni na dnevnom nivou (snimao ti 12 sati tog dana ili 2 sata), svakom studiju se najviše isplati da za dečije uloge (za 1 ulogu) uzmu blizance, tako da jedan snima 3 sata, pa onda nastavi ovaj drugi... i tako, deca-glumci u Americi su super zaštićeni od prekomernog rada - tako što ne mogu da rade ako nemaju brata/sestru blizanca...

To je ujedno i primer šta se desi kad u drugom smeru dosledno guraš neko pravilo... tj. kad isto pravilo o radu dece dosledno primeniš i na rad u fabrici i snimanje filma. Dobiješ sumanuta rešenja... isto koliko su sumanuta i pojedina rešenja libertarijanaca.

Kod nas imaš recimo propis da ne možeš da otpustiš ženu na trudničkom/porodiljskom no matter what. Može da uradi šta god... da ti zvizne šamarčinu, zapali kasu i popiša se na sred radnje, ti ne možeš da joj daš otkaz dok joj se ne završi bolovanje.

 

Цитат

4) И коначно, да ли уопште постоји начин да имамо регулације које се неће отети контроли? Јер ово што се сада дешава свуда у свету је стварно крајње лудило...

Teško.... tj. zavisi da li poveruješ libertarijancima u to kakvi su ljudi i koji su dometi slobodnog tržišta. Slobodno tržište političkih ideja će svakako samo od sebe da kazni loše političare i omogući da dobri političari dođu na vlast, jer će birači vodeći se sopstvenim interesima naravno uvek glasati u svom najboljem interesu, a je istovremeno u interesu celog društva... zar ne?  ;)

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, RYLAH рече

Некад сам се палио као ти. На сам помен комунизма или комуниста ми се дигне коса на глави и притисак ми скочи и паднем у ватру. 

Онда сам одрастао. Почео да радим. Видео да, и поред најбољих намера, и поред тога што сам све испланирао до у детаље, све предвидео, умем епохално за у*ебем ствари, најгоре могуће. Онда сам још мало порастао, па сам почео да гледам и конекст неког времена и неких идеја. Видео да се комунизам није родио сам од себе, него се родио као реакција на нешто што је било изузетно лоше, иако ни изблиза лоше попут комунизма. 

Кад сам порастао још мало, схватио сам и да комунизам, као и све остале утопистичке идеје, као што је и либертаријанизам који ти тако здушно заговараш, у теорији лепо звучи, али ако се доследно и без пардона спроведе до краја, значи катастрофу. Ми сада имамо привилегију да говоримом са једне историјске дистанце о том злу које је, Богу хвала, пропало, али људи на почетку двадесетог века нису имали ту привилегију. Комунизам се, посебно после Првог св. рата, ширио целом Европом, и био гушен у крви, толико је народ веровао у ту идеју. Између осталог, Немци су направили Хитлера да би се изборили против комуниста у тадашњој Немачкој, а Италијани Мусолинија. Не морам да ти причам докле је то после довело.

Ни код нас комунизам није дошао случајно, иако јесте дошао на совјетским тенковима. Слушао сам и читао шта су пре рата радили тадашњи тајкуни или сеоске кабадахије, како су малтретирали и газили по људима, како су најцрњи ратни профитери постајали богати и угледни грађани, а народ све то гледао и трпео. Одатле и толики бес после рата.

Далеко да је све ово оправдање, али немој да се палиш. Нико није направио комунизам са намером да побије толике људе и унесрећи још више људи. Почетна намера комунизма је била скроз другачија, само што их је реалност демантовала.

Као задње, кад сам коначно сазрео, схватио сам да је свака крајност штетна и опасна, и да нешто објективно можеш да сагледаш само хладне главе, уколико си способан за то, ма колико ти то нешто било гадно. Јер само ћеш тако да сагледаш објективне грешке, шта је довело до тих грешака, и како да се не понове. Заговарањем краности, само друге, опет ћеш само да створиш реакцију на супротној страни, опет ће сви да се закопају у ровове, и опет ће све да се врти у круг.

I sada kao veliki i odrastao covek ces da nas ucis kako je komunizsm samo jedna od opcija i da je stavljas u istu ravan sa kapitalizmom. E pa nece da moze, nikada!!!

Relativizacija je uzasno opasna zamka a sto se tice odrastanja, covek raste do kraja zivota tako da ne bih odbacivala olako necije stavove samo zato sto je mlad. To prosto nije posteno!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, florenntina рече

I sada kao veliki i odrastao covek ces da nas ucis kako je komunizsm samo jedna od opcija i da je stavljas u istu ravan sa kapitalizmom. E pa nece da moze, nikada!!! Relativizacija je uzasno opasna zamka a sto se tice odrastanja, covek raste do kraja zivota tako da ne bih odbacivala olako necije stavove samo zato sto je mlad. To prosto nije posteno!

 

Извини што ћу бити оволико директан, али не лупетај, мајке ти. Ако си стварно оно што сам написао схватила тако како си схватила, онда ниси ни способна да схватиш оно што сам написао. Ако си у мени нашла да јуриш комунисте, онда ћеш целог живота да останеш на нивоу Чворовића.

Потрудим се да напишем нешто до чега сам дошао с годинама и дружењем са далеко паметнијима од себе и од већине са овог форума, што може свима да буде на корист, и доживим да ми неко лупи како релативизујем комунизам или нешто слично.

Дакле, још једном: Лупаш ко отворен прозор, Чворовићу. Пробај да прочиташ оно што сам написао, а не да вечито јуриш неке замишљене непријатеље и комунисте којих, макар овде где си сад лупила, нема, нити ће их икада бити.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Paradoksologija рече

Holandsko zdravstvo je katastrofa, tako misle mnogi odande. Nije problem univerzalno osiguranje kao takvo, nego naopak sistem.

А зашто универзално здравствено? Ако је поента помоћи плаћање лечења у ситуацијама у којима људи не могу да плате, зашто онда не пустити тришно здравство у коме ћемо плаћати све што можемо, а од осигурања добити новац за ствари које не можемо да платимо ако се, не дај Боже, десе. Ситуације у којима су заиста потребне интервенције или лекови које просечан грађанин не може да плати су у развијеним земљама ретке (са изузетком САД, али не због некаквог слободног тржишта здравствених услуга које се отело контроли, него стравичних мафијашких картела које је створила држава).

Није мени проблем да платим порез од кога ће да се финансира лечење људи који не могу да плате. Проблем ми је да будем део система који има монопол на све што има везе са медицином, који страховито успорава њен развој тотално суманутим регулацијама, који ме тера да плаћам идиотима хомеопатије, акупунктуре, органску храну и остале астрологије, итд.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, RYLAH рече

Зато што није прича о либертаријанизму или каквој већ идеологији

Libertarijanizam nije ideologija.

пре 14 минута, RYLAH рече

него о смирености и сагледавању целе слике.

Ovo su empty words.

Ali se slažem... ;) 

пре 20 минута, RYLAH рече

залагао се да се фашизам уведе у САД.

Ovo ako se dogodi, ugasili smo ga.

Zato se toliko i protivimo kada se ta reč baca svaki čas, na svakoga sa kim se određena grupa (khm) ne slaže.

Inače, Weimar Nemačka je u svoje vreme na svaki način bila smatrana vrhuncem (Zapadne) civilizacije - nauka, kultura, tehnologija, obrazovanje (tamo je išao svako ko je hteo da ozbiljno nešto studira), građanske slobode, bila je smatrana i modelom demokratije... Hitler je 1928. na izborima imao 3%. :)

I eto šta se dogodilo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Avocado рече

Pri čemu, da ne bude nesporazuma, ja ne mislim da država treba da bude "mama i tata" svojim građanima i da ih tretira kao iracionalnu decu (čemu nažalost u poslednje vreme težimo)... grozim se toga... ali (na primer) pošto sasvim evidentno ima morona koji će da pozajme lovu po kamati od 800%, i pošto je sasvim evidentno da tu druga strana zloupotrebljava prvu, zelenašenje je zabranjeno... and that is fine with me.

Зеленашење није забрањено. Банке зеленаше и то фиктивним новцем (неки кажу да тако мора, а неки да је то пљачка, била је расправа на форуму коју си ти, ако се сећам, покренуо).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Аурор рече

Ovo ako se dogodi, ugasili smo ga.

Било је близу тога. Група најбогатијих тајкуна тог времена у САД се скупила и хтела да организује војни удар и уведе нешто слично фашизму. Езру Паунда су максимално промовисали и ту је он, поред све своје неспорне генијалности, испао користан идиот, јер је заиста видео нешто добро у фашизму. Али, хвала Богу, генерал који је требало да буде на челу пуча је био прави родољуб и све их је раскринкао. Таман кад је то претило да постане озбиљна афера, десио се Перл Харбор и цела ствар је заташкана, јер би тако нешто унело озбиљне потресе у земљу, која је улазила у највећи рат до тада.

Зато је битно да се зна историја, да не бисмо морали исте ствари да радимо више пута, и да поново идеализујемо неке људе или неке приче о којима се давно све зна.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Argument protiv Aurovih stavova je da je mlad a protiv mojih da lupam. I ja sad treba da ovu prepisku dozivim kao nesto ozbiljno i "odraslo"? Ali, nebitno, nesto drugo hocu da kazem...

E pa vidis, dragi moj Rylahce, nisi samo ti ucio i razvijao se. I ja isto, kao i verovatno svi drugi na forumu, imam neko zivotno iskustvo i ono sto pisem i stavovi koje iznosim na tome su utemeljeni.

Zato i pisem ljudima da se ne igraju vatrom, relativizacija je samo korak do zlocina i toga se treba dobro cuvati!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, florenntina рече

Argument protiv Aurovih stavova je da je mlad a protiv mojih da lupam. I ja sad treba da ovu prepisku dozivim kao nesto ozbiljno i "odraslo"? Ali, nebitno, nesto drugo hocu da kazem...

E pa vidis, dragi moj Rylahce, nisi samo ti ucio i razvijao se. I ja isto, kao i verovatno svi drugi na forumu, imam neko zivotno iskustvo i ono sto pisem i stavovi koje iznosim na tome su utemeljeni.

Zato i pisem ljudima da se ne igraju vatrom, relativizacija je samo korak do zlocina i toga se treba dobro cuvati!

7755_ilija%20cvorovic.jpg

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 47 минута, Ћириличар рече

Комунисти не могу од човјека направити само шараф у великој колективној машини, али ни либертарјанизам не може од човјека направити аутархичног високо независног човјека од друштва.

To nije ni cilj ni poenta, ne znam odakle si izvukao... :)

Ako ne bih da država nešto 'pomaže stvari' zato što mislim da onda samo bude gore, ja onda želim ovo što si naveo?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...