Jump to content

Саблазни од стране свештених лица - има ли др.одговора осим осуђивања?


Препоручена порука

Pre par godina  bio sam u Omsku, u Rusiji u gostima kod jednog svešenika.
Otac Roman, divan čovek, on i matuška imaju 1 sina i 1 su usvojili,
bebu Čečena (!), slatkog ko med!
Zadesio se tu i 1 stariji čovek, protestant, prijatelj o. Romana iz Moskovskih dana.
Fini taj čovek beše ama u jednom momentu poče da govori protiv nekog
njima poznatog sveštenika. Vidim o. Roman ćuti, spustio glavu,
šta da kaže čovek kad je ovaj protestant govorio istinu.
Lajavi ja ne oćutah, i ... pa ovako je izgledao dijalog.
Ja: "Da li ti veruješ da su svi ljudi na svetu grešni, ovako ili onako?"
Protestant: "Verujem. "Nema dobrog baš ni jednog" - piše u Svetom Pismu".
Ja: "I ja tako verujem. Vidim da ti baš smeta što taj-i-taj sveštenik
je uradio taj gnusni greh. I meni to smeta. A koji greh bi tebi bilo lakše
da 'svariš' da ga on ima, umesto ovog greha?"
Protestant: "Pa... Da je on proneverio neke pare ili kupio neki skupi auto,
to bih nekako i mogao da razumem."
Ja: "Ko si ti da neki greh osudjuješ a neke grehe dozvoljavaš?"

E sad, razgovor je bio malo grublji sa moje strane nego što ga ovde napisah,
ali Bogu hvala, nije se dogodilo ono čega sam se uplašio dok su poslednje
reči izlazile iz mojih usta - on se nije naljutio nego je ućutao....razmišljao,
i rekao:

"Stvarno, svaki greh je gadan pred Bogom, kako sveštenikov tako i moj."

(PS. Ne primenjivati ovo kod kuće, tj. na one koji gundjaju, već samo na sebe.)

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 61
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Dobra je kazna i ona pomaze ne samo ostecenom nego i prestupniku i u tom smislu mislim da je treba dosledno primenjivati na svestena lica kao i na ostale gradjane, ni manje ni vise. To je po meni jedini iskreni i posteni nacin da se neko vrati na pravi put.

Dakle, zgresio si-ok, plati svoju gresku, ustani i nastavi dalje. Svaki drugi pristup ostavlja prostor za manipulacije jer se svodi na "ko sam ja da sudim sta je u necijem srcu" sto je pogresno. Ne treba da sudimo sta je u necijem srcu vec samo da zahtevamo odgovorno ponasanje ( u skladu sa propisanim pravilima) zrelih ljudi. 

Npr. Ako svestenik ukrade novac da bi ga podelio sirotinji, mislim da treba da stane iza svog postupka i odsluzi kaznu iako je vrlo verovatno motiv bio krajnje dobronameran. Mozda zvuci grubo i nehriscanski, ali po meni je to nacin da se smanji mogucnost samovolje i manipulacija bilo koje vrste, sto nam je cilj.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tu postoji samo jedan mali problemcic -retki su zreli ljudi, jako.

@Tomo, tvoj pristup ima jednu manu -ti si osudio njega, drzavsi mu lekciju i upiruci prstom da mu dokazes njegov greh. A nista nisi uradio, strast u njemu je i dalje tu. Osuđivanje onih koji osuđuju je isto osuda, a i drzanje lekcija o tome je gordost tako da ne bi delovalo na duge staze.

Nazalost, nismo zreli ljudi, sve drugo je sekundarno.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Томо је хтео да заштити доброг свештеника домаћина,оца Романа,па се упустио у дијалог са протестантом.

 А не да исправља криву дрину и при том упадне у замку осуђивања.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 hours ago, Биљана рече

Драга братијо, само да вас обавијестим да се испоставило да познајем оца Богдана :) и да вам кажем да је то један јако, јако добар млади човјек и свештеник. Његова супруга је моја добра пријатељица :) 

Обоје млади и честити и обоје их волим и доживљавам као род најрођенији. :bighug:

 

Опет ја спамујем тему, али ево о.Богдан (и многи други као што је он) је доказ да СПЦ има на кога да се ослони у будућности. :) 

 

 

Iz njegovog govora se vidjelo da je čestit pravi Hristov sluga. Slava Bogu, njih je mnogo više, i ja ih znam takve, u svakom mjestu gdje sam bila ili išla oni su tu, oni dobri i oni izuzetni koji su pravi Hristovi pastiri, puni ljubavi i entuzijazma za vjeru, narod i crkvu. Bogu hvala ima ih svuda, samo ovi koji proizvode sablazni privlače pažnju kako znamo i javnosti i medija, i zaista, nažalost, kao izgovor ili ne, ali odbijaju veliki broj ljudi od crkve. Pisala sam o tome već ovde, insipirisale su me druge teme sa kritikovanjem klira samo za greške u javnom nastupu, ili u krajnjem, misionarenju. https://pouke.org/forum/topic/35443-ако-со-обљутави-чиме-ће-се-осолити-или-о-личној-и-друштвеној-одговорности-нас-хришћана/?do=findComment&comment=1493186

Svrha ove teme nije osuđivanje. Na forumu je ispisano dosta stranica kritike na račun crkve i klira, i to ne baš lijepim jezikom izrečenih. Dešavalo se da u tim razgovorima bude otvorenog i neprijatnog ogovaranja i osuđivanja. Ovo je samo način da osvijestimo jedan problem, bar mi koji smo ovde, da svi vidimo kako mi možemo doprinijeti u našim zajednicama da stvari budu bolje. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pre nekih pet i vise godina,pisala sam ovde na forumu o svom jako neprijatnom iskustvu sa svestenikom koga sam ranije veoma postovala. U momentima velike zalosti po smrti ocuha, odlazila sam kod tog popa, radi utehe,duhovne pomoci, a dobila ljigavo nasrtanje,odvratne pokusaje da me poljubi,od kojih sam tada bila u stanju soka, a i dalje se stresem od grozote kad se toga setim. Samo postovanje prema njegovoj mantiji tada me je sprecilo da kazem bilo sta i uradim nesto poput pljuvanja ili udarca. Sada se ne bih ustrucavala da to uradim, a popove gledam kroz crne naocare.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, ВИЛМА рече

Pre nekih pet i vise godina,pisala sam ovde na forumu o svom jako neprijatnom iskustvu sa svestenikom koga sam ranije veoma postovala. U momentima velike zalosti po smrti ocuha, odlazila sam kod tog popa, radi utehe,duhovne pomoci, a dobila ljigavo nasrtanje,odvratne pokusaje da me poljubi,od kojih sam tada bila u stanju soka, a i dalje se stresem od grozote kad se toga setim. Samo postovanje prema njegovoj mantiji tada me je sprecilo da kazem bilo sta i uradim nesto poput pljuvanja ili udarca. Sada se ne bih ustrucavala da to uradim, a popove gledam kroz crne naocare.

Ne mogu dati amin, ili lajk na ovo što sam pročitala, samo mogu reći da je iskustvo više nego ružno...osjećaj više nego bijedan, jer se ne očekuje od sveštenog lica. 
Moje je slično, i danas žalim što nisam reagovala burno, ali mi vaspitanje nije dozvolilo da učinim bilo šta. Jednostavno sam izgubila povjerenje u njih, mada znam da ne treba generalizovati, ali jače je od mene.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Priznajem, nisam bio smiren tokom tog dijaloga ali Bogu hvala, izašlo je na dobro.
Eno ga, sada je taj stari čovek katihumen kod o. Romana.

@Jelena 011, tvoj pristup ima jednu manu - ti si moja 3 pitanja previdela u kontekstu onoga šta ona jesu. Ona su pitanja.
A ako misliš da ja imam moć da iz njega ili bilo koga 'izvučem' strast onda .... pazi kad ne mogu da završim ovu rečenicu!

A ovo si odlično rekla (vidi se da me ipak malčice poznaješ!): "Nazalost, nismo zreli ljudi, sve drugo je sekundarno."

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, ВИЛМА рече

Pre nekih pet i vise godina,pisala sam ovde na forumu o svom jako neprijatnom iskustvu sa svestenikom koga sam ranije veoma postovala. U momentima velike zalosti po smrti ocuha, odlazila sam kod tog popa, radi utehe,duhovne pomoci, a dobila ljigavo nasrtanje,odvratne pokusaje da me poljubi,od kojih sam tada bila u stanju soka, a i dalje se stresem od grozote kad se toga setim. Samo postovanje prema njegovoj mantiji tada me je sprecilo da kazem bilo sta i uradim nesto poput pljuvanja ili udarca. Sada se ne bih ustrucavala da to uradim, a popove gledam kroz crne naocare.

U svemu si u pravu, jasno, osim u ovom zadnjem. Jasno je odakle ta gorcina kao okean, i potpuno je razumljiva. Ona pokazuje da iza nje stoji bezazlena i besprekorna savest. Jedino nije dobro da nesto zaista izvrsno - a to je Crkva kao svetinja, duhovnost - bude u tvojim ocima to sto Ona nije i ne moze da bude, a sve zbog greha jednog coveka.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

7 hours ago, Јелена011 рече

Tu postoji samo jedan mali problemcic -retki su zreli ljudi, jako.

@Tomo, tvoj pristup ima jednu manu -ti si osudio njega, drzavsi mu lekciju i upiruci prstom da mu dokazes njegov greh. A nista nisi uradio, strast u njemu je i dalje tu. Osuđivanje onih koji osuđuju je isto osuda, a i drzanje lekcija o tome je gordost tako da ne bi delovalo na duge staze.

Nazalost, nismo zreli ljudi, sve drugo je sekundarno.

Tacno, ali dosledno primenjivanje sankcija pomaze deci i ljudima da sazrele. Zato kazem da je kazna dobra, naravno podrazumevam da je primerena i u skladu sa pravilima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

20 hours ago, Дијана. рече

Da, ali mi smo 'utvrđeni u vjeri', mi u crkvi tražimo Gospoda i samo u njega gledamo, a početnici ili ateisti posmatraju kritički, vide ljude, ovo, ono... I još i ono što si prethodno rekla, da položaj sveštenika podrazumijeva odr. ugled u društvu, bez obzira na vjerski profil bilo kog posmatrača, koji zahtjeva od njega moralnu odgovornost, jer on služi za primjer, kao i sudija, ljekar, učitelj, soc.radnik... dakle društveni ugled, nevezano za vjeru i zapovijesti...

Evo iz prve ruke, ono o čemu pričam. Ateisti i oni koji bi možda prišli crkvi crkvu isključivo posmatraju kroz klir, oni još nemaju pojma da 'svi smo mi crkva', itd.

 

 

 

Draga Dijana,

Mislis li da su "utvrdjeni u veri" koji traze Gospoda, zaista utvrdjeni svojim snagama, inteligencijijom, otvorenoscu za onostrano? Ili treba da se podsetimo da je vera Dar Boziji I ona nije statican saputnik u nasem zivotu, vec dinamican, koliko I citav kosmos; sve sto si rekla je sasvim u redu, ali nemoj ogranicavati Pravoslavlje na ideoloske principe, vec kao sto Oci rekose: Pravoslavlje je "samo" naj-autenticniji hriscanski nacin zivota, koji obavezuje svakog, bez razlike (klir, mirjane, Crkvu Hristovu),  da po meri rasta u Hristu--svedoci tu nasu veru, dakle I ateistima I agnosticima I I I ...;

Posto sam sigurna da znas "definiciju" pojma ateizma I odlike ateista, onda ne mozes svu odgovornost, pa makar to bilo I inicijalno prilazenje/otvaranje za duhovne dimenzije bica, dakle ne mozes preneti tu odgovornost najvise na  klir koji je po vama prvi na udaru, nesto poput cuvara hrama kada naidju ateisti I neverujuci uopste. Mislim da su vece sanse jednom ateisti da kroz licnost drugog dodje u poznanje vere jer on sam mozda nece ni prici crkvi niti svesteniku zbog svojih predubedjenja koje gaji poodavno... Naprotiv, svi znamo da se darovi Boziji, blagodacu dobijaju kroz drugoga; gle kako nas On upucuje jedni na druge.... utvrdjujuci u nama 2 glavne Zapovesti o ljubavi....

Poenta bi bila, da se ostavimo upiranja prstiju na tog I takvog drugog I to na nehriscanski nacin (u sustini), premda svi lebdimo na klackalici poslusnosti majci Crkvi I hriscanskog aktivizma (polaganje prava da se glasno I jasno kaze sopstveni stav, pa makar I po cenu otvorenog gresenja);

Citajmo Jevandjelje, zivimo Jevandjelski, drzimo se I snazimo evharistijskim zivotom u Crkvi I sve ce nam biti kazano kako da propovedamo, ispovedamo I cuvamo nase sveto Pravoslavlje! Gle toliki Svetitelji nam otvorise put ka jedinom Putu, pa necemo se valjda spasiti samo Ti I ja, vec se molimo da se ceo stvoreni svet spase u Njemu! Kada Ti I ja budemo svete, bice I nasi oci, svestenici I vladike. Naravno ovo je receno alegoricno Ti I ja, ali se odnosi na sve krstene, obucene u Hrista. Samo kroz zrtvenu ljubav prema tom drugom cemo nazreti spasenje kojem tezimo.

Nemojte me pogresno shvatiti, ali s obzirom da imam 4 dece, sklona sam da potvrdim da je batina iz Raja izasla, tako da u principu nemam nista protiv vase pozivnice na konstruktivne rasprave/misljenja o kliru u nasoj Crkvi, dakle ako dozivljavate nas klir kao svoju decu, pa onda I karanje sluzi u pedagoske svrhe, ali pazite se, pazite svoje srce I uvek se setite price o bludnici na koju su svi njeni bliznji bili spremni baciti kamen I kamenovati je do smrti (zbog takvog postovanja zakona), ali nas Spasitelj kaze a koji od vas nema greha!?

Molite se za sav klir I verni narod, to je liturgijski "iskorak"  koji mozemo I trebamo ciniti, a sve drugo prepustite drugima.....cuvajte Vasu dusu I srce. Trebace Vam, kao I Vasim bliznjima.

Oprostite na mnogorecju...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 hours ago, verum est in beer рече

тај смисао је да не дозвољавам блицевима, куририма и осталим "брижним" медијима и људима да пљују по Цркви

A kako im to ne dozvoljavas? Oces li da im zabranis da pisu te bljuzgarije i kako?

Valjda ti je jasno da cemo to da im "ne dozvoljavamo" samo kad budu nestali pravi povodi koji se proizvode unutar same Crkve. Mozemo mi ovde i svi drugi da im to "ne dozvoljavamo" do mile volje, oni ce da nastave da pljuju po Crkvi dokle god za to imaju ma i najmanjeg razloga od nas Hriscana.

`De je lesina, onde se i orlovi sakupljaju, kako kaze vl. Nikolaj.

E, a sto se tice nas ostalih i nase odgovornosti, to je vec prica za sebe. Jasno je da mora da se cuje i nas glas, zato i pricamo ovde o svemu tome, sad samo da smislimo kako. Po tom pitanju situacija je mozda i daleko najgora, jer prosto do sad nisam video praktican nacin da obican laik, makar i bogoslovski skolovan, dodje do tog momenta da ga jedan pop ili (jos manje) vladika razlozno saslusa i uzme u obzir njegove primedbe po bilo kom pitanju. Cast vrlo retkim izuzecima.

U svakom slucaju, ja sam nepopravljivi optimista, ali mi to opet ne smeta da probleme nazovem pravim imenom.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

13 minutes ago, obi-wan рече

Valjda ti je jasno da cemo to da im "ne dozvoljavamo" samo kad budu nestali pravi povodi koji se proizvode unutar same Crkve. Mozemo mi ovde i svi drugi da im to "ne dozvoljavamo" do mile volje, oni ce da nastave da pljuju po Crkvi dokle god za to imaju ma i najmanjeg razloga od nas Hriscana.

`De je lesina, onde se i orlovi sakupljaju, kako kaze vl. Nikolaj.

Ta pljuvanja i služe da nas sve kao Crkvu urazume i poprave. Jasno je da je to Božje dopuštenje. Ono što boli je što su opravdana, bar što se tiče nesumnjivih moralnih pa i krivičnih prestupa. Da je bilo pravog odgovora Crkve, onda bi pljuvanje bilo neosnovano i lako bi ga bilo pobiti. Ismijavanja npr. o.Rafaila i +Amfilohija ne spadaju u tu kategoriju, to su ta pljuvanja koja su neosnovana i ne mogu uticati na nas. 

Ovde smo u mogućnosti dosta da naučimo iz kritika ateista. Oni ti guraju prst u oko, kao hrišćaninu, da preispitaš svoju savjest, da sagledaš sebe i hrišćane i crkvu iz njihovog ugla. Ukoliko nije baš otvoreno 'zloriganje', može se naći dosta istine u tome, dosta prostora za rad na sebi, i na zajednici. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dijana

Za o. Rafaila i +Amfilohija stvarno ima materjalala za kritiku. 

Što se tiče sablaznjavanja, pa mislim da je sve ovo što se dešavalo oko Kačavende krajnje dno dna i oko Pahomija naravno, mada je i Filaret imao mnogo ozbiljnih ispada, ali ne kao ova dvojica koja su trebala biti u zatvoru. Zataškavanje je samo pokazalo kako se ovi koji su visoko u hijerarhiji ponašaju. Ne znam kako će moći Gospoda u lice da pogledaju. Znam da je + Amfilohije poludio što Kačavende nisu maksimalno sankcionisali. On bi sigurno to uradio, ali ne moze sam. Mirjani u Crkvi nemaju nikakvog uticaja jer episkopi smatraju da oni nisu sposobni ništa razumno da procjene i da ih ne treba slušati. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...