Jump to content

Kako se boriti, kako shvatiti sebe kao ličnost (a u svetlu homoseksualne sklonosti)


Препоручена порука

@@Vinke,

ако је истина све ово што си написао (извини за сумњу, ипак је ово интернет), теби брате свака част, овакву борбу може да води само јака личност, помолићу се да из ње изађеш као победник.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako ti ovo razumeš Ivane? Šta bi to praktično značilo?

када год чујем мрсомуђења типа "позвани смо на превазилажење  природе".... сетим се приче о монаху алкохоличару чији је труд био у томе да сваке године смањи по једну чашицу ракије...наравно да су га остали пљували због тога, и нису видели никакав напредак нити труд, али то је била његова мера.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Научи ме да трпим шта ме снашло - груб превод свега. :mahmah:

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

када год чујем мрсомуђења типа "позвани смо на превазилажење  природе".... сетим се приче о монаху алкохоличару чији је труд био у томе да сваке године смањи по једну чашицу ракије...наравно да су га остали пљували због тога, и нису видели никакав напредак нити труд, али то је била његова мера.

 

Zavisi kako shvatiš tu misao, a ti si je shvatila kao nekakvo moralisanje, a nije to, naprotiv, znači upravo taj primer koji si navela. Dakle, umesto samo toga da je bio alkoholičar, primeti da u toj priči taj monah, koji je postao alkoholičar tako što su mu kao bebi davali alkohol da bi bio miran i da bi mu sačuvali život od neprijateljske vojske, nije slegao ramenima, već ulaže trud u nadilaženju svoje sudbine, i alkohola na koji se njegov organizam navikao i koji je postao deo prirode njegovog tela.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako ti ovo razumeš Ivane? Šta bi to praktično značilo?

 

To jednostavno znači da ne budemo životinje, da se ,,ne valjamo", da seksualnost bude iz ljubavi, a ne iz masturbatornog zadovoljenja i rasterećenja napetosti pomoću druge osobe. Dakle, praktično znači lečenje od egoizma, post, pokajanje, ozdravljenje, oboženje. A sve to biva i našim trudom i dobrom voljim, i Božijom blagodaću, zajedno.

 

Šta tačno znači nadići prirodu, to će nam Bog pokazati, svakome u svoje vreme, i prema savršenoj meri

 

Ovo za ,,nadilaženje" su otprilike reči mog duhovnika, i veoma mi se sviđaju, upravo su anti-moralisanje, jer priznaje prirodu, ali i poziva na Bogolikost

I Hristos uvek govori: ,,Ako hoćeš", ,,Ako veruješ"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moram vam reci da je ovde Ivan za nijansu vise pogodio metu.

 

Istina je da smo pozvani da prevazidjemo prirodu, pogotovo ako imamo na umu, da je Hristos pobedio smrt i da mi nasledjujemo carstvo i postajemo Bozji sinovi po blagodati i tako blagodatno svoju smrtnu prirodu ostavljamo kao proslost, kao nesto sto je postojalo pre vaskrsenja Hristovog i Njegovog obecanja sveopsteg vaskrsenja.

 

Dakle covek je dobio na dar blagodat, koja pobedjuje smrt i na to se misli kad govorimo o prevazilazenju svoje prirode.

 

E sad ko ima dovoljno mudrosti i strpljenja, da se to prevazilazenje prirode desi u punoci, mora da saceka ali ujedno ne i da stavlja na kocku obecano Carstvo zauzvrat trosnom i smrtnom, pre svega i posle svega tu mislim na Ljubav.

 

Takodje tu imamo svi koji smo iskreni i razumevanje za sve padove covecanstva i za sve slabosti, koje iskreno mogu da traju citav zivot ali mislim, da to Hristos nece uzeti za zlo, osim ako slabosti ne postavimo pre Hrista i proglasimo ih za nepobedive idole. Sve je poprilicno softificirano, pa pokusavam da obuhvatim sto vise znakova na Putu.

 

Molimo se.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sjajno!    Pravo hrišćansko objašnjenje.

 

Sad ne znam da li se samo šališ, ili si ciničan i sprdaš se sa mnom. Jesi ti beše Lazar teolog? Da znam s kim pričam. 

Vidi, ja sam u zadnje vreme odustao od cinizma, i ne vraća mi se u tu kiselu močvaru. Ne moraš mi svaku reč meriti na kantar, pošto ipak nismo kompjuteri, da se u bit precizno izražavamo. ,,Sudbina" je dobra reč za tog monaha, jer mu je kao bebi davan alkohol, i tako se navukao. A to su radili da bi mu sačuvali život u opasnim vremenima. I on se trudio koliko je realno mogao, i to je to.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Liturgijski, bogoslovski potkovanih, dobrih ljudi...koji nisu izdrzali toliku dozu individualizma i na kraju se toliko nalupali na nase duhovno stado i zajednicu o kojoj Lepi prica da su jednostavno prestali da idu u Crkvu.

 

Не знам шта бих рекао на ово . Разумем да те неко повреди, увреди, али да престанеш да идеш у цркву због тога не могу . Ако те отерају из једне цркве, идеш у другу, ако те отерају из друге , онда у трећу . Ако те из сваке отерају, онда је можда делом и до тебе .

 

Molimo se.
 

 

Да се упише изнад Марковог аватара да је теолог. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I on se trudio koliko je realno mogao, i to je to.

...управо сам и ја на то циљала, не знам шта си ти друго видео у мом коментару. :)

 

Дакле, није проблем у "надилажењу природе", него у упорном угуравању других у лично схватање надилажења.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...