Jump to content

Борба са блудним помислима и страшћу блуда уопште за хришћанина у свијету


Препоручена порука

Бежите од блуда

 

Речено је да међу гресима нема разлике. Један (грех) исти је као и други. Не обмањујте сами себе. Они се разликују по последицама које остављају на вас. Како то могу доказати? Ко се сједини са Господом један је дух са Њиме. Бежите од блуда. Сваки грех који човек учини ван тела је, а који блудничи своме телу греши.(1.Кор. 6:17-18)

Шта апостол Павле овде каже? Ако опљачкате банку, ви можете вратити новац. Међутим, није исто и у случају блудничења. Оно непосредно продире у вашу душу и не можете га вратити.

Данас је уобичајено да људи који треба да се венчају имају предбрачне полне односе. Ако сте Хришћанин и ако вам се то догодило, ја не желим да вас оптеретим осећањем кривице. Касније ћу објаснити како Божије исцељење и опроштај могу делати у вашем животу.

Да ли схватате шта желимо да кажемо? Желимо да они који нису у браку, ступе у брак у чистоти, не уносећи у њега мноштво проблема из своје прошлости. То желимо за наше кћери. Желимо да их видимо чедне и одевене у беле хаљине на њиховом венчању. Желимо чистоту за своје синове и све младиће у нашим црквама.

То неће бити лако у нашој култури, која у много чему охрабрује прихватање ставова овога света према полним односима. Биће потребно да у нашим црквама постоје позитивни обрасци које ће следити млади људи и жене. Потребни су нам парови који на дан свог венчања могу стати и непостидно рећи „ми смо чедни", чак иако више није модерно да се то каже.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Рат двају царстава

 

Ми водимо рат. Ако мислите да је живот било шта друго него рат или да је Хришћанима лакше, боље је да поново прочитате Прву посланицу Петрову, гл. 5, ст.8. Сатана је лав који риче. Он је злобан и немилосрдан. Он од (свог) пада ратује против Господа и употребиће све чиме располаже да би уништио народ Божији и Његово царство.

Време је да Хришћани преиспитају своје ставове према полности и да престану да потпадају под утицај нездравог духа овог доба. Тај дух потиче непосредно од Сатане и води уништењу. Стражите пред њим! Не дозволите му да вас обузме! Небогоугодно полно понашање јесте оруђе непријатеља и он га је већ безброј пута употребио. Хајде да сви обратимо пажњу на упозорење које се даје младићу у Причама Соломоновим, поглавље 7, јер нам се овај искварени 20-ти век обраћа позивом оне исте блуднице:

Хајде да се опијамо љубављу до зоре, да се веселимо миловањем; јер ми муж није код куће, отишао је на пут даљњи, узео је са собом тоболац новчани, вратиће се кући у одређен дан. Наврати га многим рјечима, глатким уснама одвуче га. Отиде за њом одмах као што во иде на клање и као безумник у ланце да буде кажњен, докле му стријела не пробије јетру, као што птица лети у замку не знајући да ће је коштати живота. Зато, дакле, децо, послушајте ме, и пазите на речи уста мојих: немој да застрањује срце твоје на путеве њене, немој лутати по стазама њеним; јер је многе ранила и оборила, и много је оних којеје побила. Кућа је њена пут паклени који води у даоје смрти.[3]

А Хришћанство је пут чедности који води у живот вечни.

 

 

 

[1] о. Џон Велдон Харденбрук је протојереј у цркви Светог Петра и Павла у Бен Ломонду, Калифорнија. Уредник је часописа „AGAIN

[2] У оригиналном тексту „petting

[3] Приче Соломонове 7:18-27

 

 

Са енглеског

Антонина Пантелић

 

Преузето из зборника

„Православна ризница: О браку и породици“

стр. 344-352

 

У издању:

ТРОЈЕРУЧИЦА – Мисионарски и духовни центар Манастира Хиландар


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мој лични став (не кознакако утврђен, јер се нисам превише бавио темом) је да је плашење сексом отерало од Цркве исто душа колико и сам секс, брачан или безбрачан... Не знам чиме је та страст заслужила толико више пажње него практично све остале страсти заједно. Занимљиво је и оно што је Лепи једном приметио да однос према сексу у хришћанству није много другачији од односа у великој већини религија.

 

Све у свему, мислим да се опасност крије у томе што блуд може лако да пороби човека, јер поред тога што је сам по себи забаван има основу у биологији и да је однос Цркве према том питању одређен углавном том чињеницом.

 

Што се борбе тиче, мислим да је лакше (можда и једино могуће) борити се против нечег, ако нам је познат разлог за борбу. Није довољно рећи то је грех и на питање зашто избацити рафал цитата или позвати се на Божију вољу. Можда треба поћи од здраворазумских разлога, нпр. полне болести, затим што се ти необавезни сусрети често заврше тиме да је једна страна повређена, затим прећи на мало сложенији концепт да није добро за човека да његовим животом управља било шта што није изабрао (са чим се родио као и све животиње на земљи), и на крају, онима који желе да чују, указати да је једини циљ вечна (и нама тренутно недокучива) заједница у Богу, а да радости које (практично сви ми) осећамо, мање или више, када нпр. пијемо, једемо, водимо љубав, играмо фудбал, читамо књиге итд итд, понекад могу да одмогну на путу ка тој заједници јер премештају извор нашег смисла (макар и привремено) у пролазне појаве.

 

Е сад, како објаснити некоме зашто је незнамтинијакакав грех што повремено спава са другим особама које то исто желе и које неће бити повређене тиме, зашто је то грешније од тога да повремено пије или ужива у ћевапима (а гледано по броју написаних поука о блуду са једне, и о свим другим страстима са друге)... То већ не знам :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ко дакле, гледа само на уживање, греши у употреби, сматрајући добрим оно што није добро. Такав, следствено, општећи са женом, злоупотребу чини"

 

Znači ako uživam sa ženom u sexu u braku to je zloupotreba nagona?Znači samo kada hoću da napravim dete pravilno upotrebljavam nagon? confused1 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То је став православне цркве о тој теми.Коме не свиђа молићу лепо нека иде тамо где то дозвољавају.

 

Наравно да то није став ПЦ. То чак није ни близу става ПЦ по тој теми. То је став разних западних хришћаних деноминација и са православљем има везе к'о ја са Реал Мадридом. :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не треба ићи даље од св. ап. Павла и његових речи "не браните се једно другом..." да би се увидело да православље нема ништа против секса међу супружницима.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То је став православне цркве о тој теми.Коме не свиђа молићу лепо нека иде тамо где то дозвољавају.

 Koliko ja znam voditi ljubav sa sopstvenom ženom iz zadovoljstva nije nikakav greh niti blud u očima pravoslavne Crkve.Blud je opštiti sa ženom van svete tajne braka.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма није брате реч о томе. Читај пажљиво. Пише ко гледа САМО на уживање...а то је колико се сећам став св. Максима Исповедника у Гностичким стословима.

 

 

А на шта друго да гледаш, осим ако не мислиш да је секс дозвољен само кад хоћеш да правиш дете (знам да не мислиш, кажем генерално)?

 

Можда се мисли да не гледаш само на своје уживање, али то онда није толико блуд колико је себичност.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

У издању:

ТРОЈЕРУЧИЦА – Мисионарски и духовни центар Манастира Хиландар

 

 

Брате, добронамеран савет, да би избегао многа лупања главом кроз које сам ја пролазио: не веруј аутоматски свему што издају манастири, цркве итд. Прво, и тамо раде људи као ти и ја, те се и њима може десити да издају нешто што нема пуно смисла. Друго, није свето ни све што кажу светитељи, јер то што је неко светитељ не значи да је био у праву за сваку реч коју је изговорио, већ значи да је својим целокупним животом заслужио, тј. достигао светост. Треће, има много лоших превода, компилација текстова извучених из контекста итд, да бисмо могли да закључимо да је све што Црква изда аутоматски  без преиспитивања православно.

 

Ето, ја рекох а ти ако желиш размисли, ако не, извини на сметњи. :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znači ako uživam sa ženom u sexu u braku to je zloupotreba nagona?Znači samo kada hoću da napravim dete pravilno upotrebljavam nagon?  

 

Data nam je mogucnost da uzivamo u seksu, svima...moje licno misljenje  je da je blud, ukoliko nam taj uzitak postane prioritetan pa trcimo da zadovoljimo zelju ne birajuci nacin i sretstva. Pa normalno da cu uzivati u seksu sa svojim muzem, jer mi je dato da uzivam...tu nikakvog greha ja ne vidim. I jos nesto procitah da je neko napisao o razgovoru sa duhovnikom o seksu...? Seks sa bracnim partnerom je apsolutno licna intima i u zivotu mi ne bi palo na pamet da o tome razgovaram sa duhovnikom....

Mada, mozda neko za vreme posta ne moze da se suzdrzi pa zgresi, pa ispovedi taj greh....ali da neko o svom seksu prica sa duhovnikom, dobija od njega savete, ili sta ti ja znam sta.... to mi je bolesno....

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Другим речима кад од супротног пола направиш искључиво објекат/средство задовољења својих нагона, без личног односа са том особом (а то ти је у практичном смислу оно што зовемо шема за једно вече), кад инструментализујеш другог човека.

 

Ово је лепо речено. Онда је секс грех не због себе самог, него јер се због секса људи "уче" да приступају и да се односе према другом човеку као према објекту, ствари, занемарујући да је тај други на неки начин циљ и смисао сваког човека. Али људи тако поступају и због новца и других користи због којих се зближавају са неким или на други начин га користе.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мучења људи су без краја

Старац Пајсије Светогорац

(из књиге „Са љубављу и болом савременом човеку“)

 

Мучења људи немају краја. Општи распад – целе породице, одрасли, деца... Сваки дан срце моје бива обливено крвљу. Већина домова је препуно растројстава, узнемирености, брига. Само у оним домовима где живе по Богу, људима је добро. Код других су – разводи, па банкротства, негде болести, негде несрећни случајеви, неко је на психијатријском лечењу, неко је на дрогама...

Несрећни: неки мање, неки више, али свако има бол. Посебно сада – нема посла, дугови, страдања, банке из људе цеде последње, исељују се из домова – цела гомила мука! И то не траје дан или два! Ако и постоји у таквој породици једно или два здрава детета, онда се од таквог стања деца разбољевају. Када би људи у многим сличним породицама хтели да бар на један дан задобију безбрижност, неоптерећеност монаха, то би за њих онда била најлепша Пасха.

Каква је несрећа у свету! Ако бринете и узнемиравате се због других, а не о себи самом, онда нам је цео свет видљив, као на рендгенским зрацима, који просветљава „духовним зрацима“. Молећи се, често видим, како су деца - малишани несрећни, долазе до мене тужни и моле Бога за помоћ. У њиховом породицама су проблеми, тешкоће, и зато их мајке стављају на молитву – да моле Бога за помоћ. Они „се намештају на ту фреквенцију“ и тако ми са њима долазимо у додир.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма није брате реч о томе. Читај пажљиво. Пише ко гледа САМО на уживање...а то је колико се сећам став св. Максима Исповедника у Гностичким стословима.

Pa recimo ja i žena imamo decu već i želimo da vodimo ljubav svakog dana iz zadovoljstva i samo iz zadovoljstva po ovome gore ispada da je to zloupotreba nagona ili ti greh.

 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...