Jump to content

Борба са блудним помислима и страшћу блуда уопште за хришћанина у свијету


Препоручена порука

photo-thumb-21615.jpg?_r=145053295303 Jan   Delete

Kratos

možda bi neko trebao da otvor temu kako se borite sa bludnim pomislima i da li borite uopšte :D

 

 

Ово ми се чини као добра идеја, и здрава основа за разговор, о нечему о чему је  сваком хришћанину  пријеко потребно да себи да одговор, који ће бити у складу и са његовом савјешћу, и са етичким захтјевом вјере, (који је као што знамо, веома строг), а спрам слободно можемо рећи реалности изопачености и развраћености савременог свијета и урушавања идеала чистоте у сваком погледу.
Оно што се у хришћанству назива страст блуда психологија познаје као полни нагон. Он је дио биолошке тј.биопсихолошке основе нашег бића и као такав природан и аморалан (не неморалан, у смислу супротности, већ без познавања морала, јер 'врлина је знање'). Међутим психичка надградња полног нагона као природне датости као и оно што је морално прихватљиво за појединца или групу или друштво је ствар и дубоких мање више свјесних или несвјесних процеса, преовлађујуће културе и моралних начела које појединац интројектује (усваја) као своје и којима се свјесно и вољно повинује. Пошто је полни нагон веома јак, а његово остварење није нужно за опстанак појединца (само врсте),  то је то његово остваривање увијек подложно моралном кодексу који појединац усваја.
Морални кодекс хришћанства је веома строг, и у данашњем свијету, бар што се тиче овог аспекта, и одбија велики број људи живљег темперамента од вјере и цркве.  У почетку хришћанства, са онако строгим епитимијама и јачим приитском заједнице, развио се и тај идеал ангелске чистоте (тј.за човјека ипак неприродне, или ако хоћете, натприродне). Данашњи хришћани су раслабљени и тако строга епитимија би довела до духовног умирања личности. Црква је принуђена да снисходи.Оци су прије 15-ак вијекова (готово исто толико вијекова прије Фројда) рекли да се полни нагон не може угушити, само преобразити (тј.не потиснути већ сублимирати).  
 
Блуд и разврат нису новина данашњег времена. Били су присутни у сваком времену подједнако, само су данас формално ослобођени 'секслуалном револуцијом' и погрешно схваћеном људском слободом, као углавном слободом од стеге, тј. одговорности. Оно што је данас другачије је та културна одредница и притисак споља који вуче на то, вјерским језиком, искушења која нису више само плод међуљудских односа, него бомбардовања информацијама модерним средствима/медијима, шунд/порнографском културом. Брак као институција никад није био слабији, а сексуалне слободе веће. Како да се хришћанин сачува и гдје је граница морања и слободне воље у смислу захтјева за целибат осим у црквеном браку и природних тјелесних и душевних потреба а и у односу на природну нужност свог бића - доста је расправљано већ овде.
 
Оно што можда није расправљано, је тај дио терора на ум модерним средствима преношења информација (а преко ума је сва комуникација са вањским, а за нас, и са духовним свијетом), и нужне потребе борбе са помислима, тј. оно што су монаси правилно и Духом Светим и открили да се ако желиш сачувати ум, треба чувати од искушења споља и изнутра.
Некад је борба са помислима била карактеристична за монахе тј. за тај неки виши супањ духовног усавршавања. Данас са инвазијом свакојаких садржаја на ум, и оним захтјевом 'ко пожели жену у мислима, је већ учинио блуд/прељубу у срцу своме', борба са помислима нам свима следује, ако желимо да будемо чисти. Као што каже горње питање, желимо ли?
Ако желимо, можемо ли, са оволиким искушењима и недостатком духовног руководства, јер 'неста светијех'...
 
Иначе, можда треба напоменути да је ова тема настала као наставак, разрада и допуна ове теме,  по којој према заједничком ставу уредништва форума не треба даље дискутовати него се бавити тим питањем са новом концепцијом и из другачије перспективе, схватљиве и корисне за обичне људе хришћане, свјетовњаке.  https://www.pouke.org/forum/topic/41671-%D1%87%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BE%D0%B4-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%83%D1%88%D0%B5%D1%9A%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%BB/ ,
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni je uvek bila simpaticna ona jelte poucna pricica o dva monaha koji su sreli zenu na obali. Jedan je podigao i preneo na drugu stranu posto ona nije mogla to sama, a drugi je po starom dobrom monaskom obicaju samo gledao u pod i cutao. No kad su stigli na odrediste, taj koji cutase nije mogao da cuti vise pa je pitao brata - a sto si je podigao i preneo na drugu obalu kad je nama zabranjeno da imamo bilo sta sa zenama? Na sta je dobio odgovor - ja sam je podigao i ostavio na obali, a ti je nosis u mislima jos uvek.

 

Tako da bez obzira sto se ova prica moze tumaciti i iz onog ugla da nije greh ucinio ovaj sto je podigao, nego ovaj sto je dumao o njoj ceo put, mozemo videti i da postoje razlicite vrste ljudi koji imaju razlicite da kazem sklonosti.

Nemamo svi problem sa pomislima tog tipa. Ja poznajem dosta ljudi koji recimo su kao ovaj monah koji je proveo zenu, nece bas da se upuste u neka razmisljanja unutrasnja, niti su takve da kazem prirode ili sklonosti da im masta cini svasta. Retko kada se bore sa pomislima jer nesto i ne stradaju od istih.

Ne zato su sad mnogo jaki pa jelte to ih ne dotice. Nego sto nisu taj tip. Njih blud iskusava na drugaciji nacin.

Imamo i audio i vizuelne i taktilne i uglavnom razlicite tipove.

Ako bilo sta pricamo generalno, necemo ni dokle stici, jer sto je za nekog iskusenje za drugog nije i sto je za jednog lek, za drugog nije.

Za zene je opet drugacije, jer zene svoju telesnost i seksualnost ispoljavaju drugacije.

Dok ce mozda muskarac da odreaguje telesno da zgodnu zenu oblina i ne znam ti cega, zena ce verovatno ostati ranodusna na zgodnog frajera, tj nece nuzno zamisliti nesto bludno sa njim, dok recimo zblizavanje sa muskarcem ce je uciniti podloznijom da padne u taj greh.

Nije nam svima ni nagon podjednako jak. Neko ima jaci nagon prirodno, pa moze izgledati cudno onome koji ima slab ili gotovo da je uskopljen.

Svako treba da podje od sebe i da gleda sebe, nije isti nagon ni u dvadesetim ni u cetrdesetim. Iluzorno je upredjivati recimo coveka od 40 sa slabim prirodnim nagonom i mladica od 20 u punom jeku svog recimo izrazenog nagona.

 

Ne deluje ni na svakoga ista hrana recimo, nema tu pravila.

 

Ja nisam za krajnosti, ni u kom smislu. Ne mislim da je dobro da covek postavi sebi nerealan cilj i da se kao upinje da ga dostigne a pri tom oslabi i razbije se nacisto.

Ako nije licno i konkretno, mislim da je dzabe.

Dakle ako neko recimo pada u greh bluda deset puta nedeljno ili gleda filmove ili se uspaljuje jelte u xy meri, mislim da je realnije postaviti kao cilj da to sto radi smanji. Pa postepeno. I ne vidim da ce mu bilo koji popa obican u tome smetati.

Naravno da ce ga svaki pogledati belo ako on prvo ispovedi rukoblud svakodnevan pa kaze ja ocu da se borim protiv pomisli Isusovom molitvom jer to pokazuje stepen nezrelosti, i idenje iz krajnosti u krajnost tipicnu za neofite i mlade ljude.

I onda ce ispasti eto svestenici nisu za Isusovu molitvu i ne znam za borbu protiv pomisli.

Mislim da je monasku literaturu vise opasno nego dobro citati. Ne zato sto je losa, nego zato sto smo mi ljudi krajnosti, a zrelost jedne osobe se upravo ogleda u tome da se makne od tih krajnosti.

Pa ako takav momak dodje - logicnije je da prvo postavi sa duhovnikom cilj koji mu je dostizan uz trud naravno, ali da za pocetak taj trud ne bude - istjazavanje tela do besomucnosti.

Moze se poceti i laksom hranom...

Ljudi obicno se ubace u veru i krenu neofitski da sve gledaju crno belo.

Laiku koji nije ozenjen pricati o isusovoj molitvi i o borbi sa pomislima je suludo. Bolje nek se ozeni il nek se odluci oce li se zeniti il ici u manastir, a ne da se samo tako u nimbu moli. Dzabe to.

Treba da se trudimo u onome sto nam je dato i da budemo realni, a ne zaneseni.

Ja nisam srela ni jednog svestenika koji je pricao protiv borbe sa bludom, koji je rekao - ma nema veze...a srela sam ih mnoge koji bas iz svog pastirskog iskustva i znajuci povodljivost prirode pricaju protiv krajnosti da bi ljude spustili na zemlju.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni je uvek bila simpaticna ona jelte poucna pricica o dva monaha koji su sreli zenu na obali.
To je prica o dva Zen monaha...( nisu pravoslavni...oni bi mozda drugacije postupili) 

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je prica o dva Zen monaha...( nisu pravoslavni...oni bi mozda drugacije postupili) 

 

Ma ja sam cula sa dva monaha...sve te pricice se vrte u sto varijanti to je sad kao popularno  :ani_biggrin:

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оно што се у хришћанству назива страст блуда психологија познаје као полни нагон

 

Ovo mi sad nije jasno ako je sam nagon blud,strast da li to onda znači da je sexualni nagon posledica pada?

Ja blud ne doživljavam na taj način.Za mene bi neka definicja bluda bila korišćenje(zloupotreba) sexulanog nagona isključivo za zadovoljenje svojih telesnih potreba a ne kao izraza ljubavi i pružanja zadovoljstva  suprotnom polu.Znači u prevodu ako sam sa ženom samo da bi me ona telesno zadovoljilja,da je ona parče meso,krtina koje je tu da zadovolji moje telesne potrebe.Isto važi i za žene. :D

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кратос, непрецизно сам се изразила. Колико ја знам (а не знам пуно), оци познају и признају природне душевне енергије и једна од њих је полност, а блудом називају злоупотребу тих природних покрета душе. И чак уопштено све страсти су само изопачење таквих природних тежњи и својстава душе, па нпр. нагон агресивности ако се злоупотреби је страст гњева, и сл.

Е сад, други дио питања је мало дискутабилан и то је питање за твог духовника :)

Тј. шта је дозвољено хришћанину, тј. шта хришћанин себи дозвољава а шта не. Љубав се често користи као рационализација и изговор управо за ово што ти описујеш. Црква признаје и благосиља само љубав овјенчану браком, а оно што се подразумијева под 'љубављу' у свјетовном смислу заједно са 'несебичним пружањем задовољства другоме'', не. 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je prica o dva Zen monaha...( nisu pravoslavni...oni bi mozda drugacije postupili) 

Наравно да би другачије поступили.Мени су бановили пост када сам на исту причицу на теми емоције и  страсти, на  поставку Парадоксологијину  ове зен причице одговорила, он је само пренео жену и ништа више, а уз то нису били сами, био је присутан још један монах.Да је је дуже носио и да су били сами прича наравно не би имала исти епилог.И молићу лепо зашто бан. ...........Јесам нешто погрешно рекла................

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово је јако добро речено и потпуно се слажем.

 

Mislim da je monasku literaturu vise opasno nego dobro citati. Ne zato sto je losa, nego zato sto smo mi ljudi krajnosti, a zrelost jedne osobe se upravo ogleda u tome da se makne od tih krajnosti. Pa ako takav momak dodje - logicnije je da prvo postavi sa duhovnikom cilj koji mu je dostizan uz trud naravno, ali da za pocetak taj trud ne bude - istjazavanje tela do besomucnosti. Moze se poceti i laksom hranom... Ljudi obicno se ubace u veru i krenu neofitski da sve gledaju crno belo. Laiku koji nije ozenjen pricati o isusovoj molitvi i o borbi sa pomislima je suludo. Bolje nek se ozeni il nek se odluci oce li se zeniti il ici u manastir, a ne da se samo tako u nimbu moli. Dzabe to. Treba da se trudimo u onome sto nam je dato i da budemo realni, a ne zaneseni. Ja nisam srela ni jednog svestenika koji je pricao protiv borbe sa bludom, koji je rekao - ma nema veze...a srela sam ih mnoge koji bas iz svog pastirskog iskustva i znajuci povodljivost prirode pricaju protiv krajnosti da bi ljude spustili na zemlju.

 

Мислим да је духовно напредовање слично сваком учењу: поставља се мало виши циљ од тренутно комотно достижног, и помало сваки пут помјера навише.

Друга ствар је што целибат, и то не само целибат, већ ни цјеломудреност уопште (јер човјек треба и може бити цјеломудрен и у браку) није могуће остварити  без благодати Светог Духа. Мислим, могуће је, али да не би оштетило здравље ни тјелесно ни душевно, ни духовно, тј. да човјек надилази природу (палу природу), не да је само гуши. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно да би другачије поступили.Мени су бановили пост када сам на исту причицу на теми емоције и  страсти, на  поставку Парадоксологијину  ове зен причице одговорила, он је само пренео жену и ништа више, а уз то нису били сами, био је присутан још један монах.Да је је дуже носио и да су били сами прича наравно не би имала исти епилог.И молићу лепо зашто бан. ...........Јесам нешто погрешно рекла................

Јеси рекла. Откуд теби идеја да би они могли завршити.. тако. Па човјек је слободно биће и увијек може ако хоће да влада собом. Може нпр. да је испусти, тресне на земљу и побјегне умјесто да заврши у жбуњу с њом. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно да би другачије поступили.Мени су бановили пост када сам на исту причицу на теми емоције и  страсти, на  поставку Парадоксологијину  ове зен причице одговорила, он је само пренео жену и ништа више, а уз то нису били сами, био је присутан још један монах.Да је је дуже носио и да су били сами прича наравно не би имала исти епилог.И молићу лепо зашто бан. ...........Јесам нешто погрешно рекла................

 

Ja ne znam zasto se vestacki stvara utisak da su muskarci idiotske svinje svi odreda i da bi svaki koji ponese tako zenu pa jos je sam sa njim eto svinja kome ce odma da prorade hormoni i ako ne da je siluje ono bar ce da se nasladjuje tri meseca...

Poenta price nije bila u padanju u blud nego u sasvim drugim stvarima. 

Nije zena vecita fam fatal koja ce svakog muskarca svojom seksualnoscu oboriti.

To je i sa zenske strane malo previse sujete, da su zene toliko neodoljive da mogu da na taj nacin u toj meri uticu na jadne muskarce, a vala i da je telesnost po prirodi nesto gresno i prljavo.

Reakcija ovog drugog je tipicno "blagocestiva", dakle gledacu u pod, izbegavacu zene, drzacu se strogo zakona, a sto mi je u srcu pomisao to nema veze...

A prava blagocestivost ne mora da na taj nacin zazire i prezire seksualnost niti u svemu vidi iskusenje.

Prosto je nesto i do karaktera i do licnosti.

Mozda neka druga stvar koja ce ovom "blagocestivom" biti normalna ovom drugom bude iskusenje...

  • Волим 1

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јеси рекла. Откуд теби идеја да би они могли завршити.. тако. Па човјек је слободно биће и увијек може ако хоће да влада собом. Може нпр. да је испусти, тресне на земљу и побјегне умјесто да заврши у жбуњу с њом. 

Наравно и то је могло да се деси / али Дијана није баш фер да је тресне о земљу........... :)) / може да је спусти фино, суптилно.......... :smeh1:

и да полагано оде..... :smeh1:

Шалу на страну, сваки човек је непоновљив, и сваког онај непомјеник качи на неку удицу, на сто начина би ова причица могла да се заврши..........Али из искуства светоотачке литературе...............онај непомјеник монахе подаста качи на удицу блуда/блудних помисли / и искушења са женама ...... из тог разлога је уследио мој  наставак приче са оним епилогом.............

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Каква бре суптилност кад ти се ради о глави! И вјечној души! Спасавај се ко може  :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може нпр. да је испусти, тресне на земљу и побјегне умјесто да заврши у жбуњу с њом.
   

 

Сада ће феминисткиње да се наоштре................ :))

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тема која се тиче свих нас који у свету боравимо, овакви какви смо, несавршени и склони паду. И свакако за размишљање.

 

Ваљда зависи од стања у ком се тренутно налазимо, а мислим да је тако код већине људи, некада је лакше а некада теже човеку да се са таквим стварима избори (ако уопште осети потребу да се против тога бори, наравно). 

 

Мислим да нема универзалног рецепта. Код некога помаже молитва, код неког пост, код неког разговор са другим људима. Звучи парадоксално, али имаш их и који беже у мањи грех да би се сачували већег, ако то уопште и може да се мери, па тако имаш и оних који се унезвере од алкохола да не би варали жене. Не кажем да је добро, наравно, али кажем да има разних метода који код сваког дају некакве резултате.

 

Ако се постављач теме слаже, можда би се тема могла и проширити на питање: Шта су за вас блудне помисли, која је разлика између сексуалног нагона и блуда, и када секс постаје блуд? Односно, у ком тренутку оно што нам је дато од Бога постаје проблем за наш духовни, и неретко и друштвени, живот?

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта су за вас блудне помисли, која је разлика између сексуалног нагона и блуда, и када секс постаје блуд?

Не знам, али кад си тинејџер ваљда су блудне помисли кад гледаш девојке са жељом да их....."што боље упознаш" ...али опет то је па норамлно, нес па?

Или је то у ствари сексуални нагон? Који може и не мора да се "одреши од ланаца"

Секс је блуд ваљда кад не можеш да га контролишеш у смислу брзине промене партнера,па онда  пре брака ако је (мада ово је тешка тема, како то избећи?) неки кажу и у браку ако нема љубави....али опет није све тако ултраромантично, некад човеку просто и тај секс са женом, и њој са њим, има то и улогу смањења стреса, зближавања, потомства...

Мислим да је савест кључна, можда би о томе могли?

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...