Jump to content

Како зауставити дебилизирајуће и тровачке ријалити програме? (Борба против кича и шунда)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Наравно, ствар је обрнута: није уопште питање шта ти или ја хоћемо да гледамо. Или да једемо.  Ствар је у томе шта држава сматра друштвено опасним.

 

Ali "država" smo ti i ja + Deja, Pera, Mika, Žika, Laza (+ teritorija)... prema tome jeste pitanje šta ti i ja hoćemo/nećemo da gledamo i šta ti i ja smatramo društveno opasnim.

 

 

Сматра нпр. порнографију, па је њено приказивање забрањено. То што ти имаш те либралне ставове о томе шта држава треба/сме да ограничава, то је твоја ствар. Ја не делим твоје мишљење. Држава треба и сме да спречава (забрањује) разне ствари, и то ради кроз утврђивање кривичних дела и прекршаја.

 

 

Samo da razjasnimo nešto... jel ti smatraš da država treba i sme da zabranjuje samo ono gde je zabrana opravdana ili šta god većina smatra da bi u tom trenutku trebalo zabraniti? Čisto da razumem da li nastupaš sa pozicije države koja radi isključivo u interesu njenih građana ili sa pozicije države kao monolopa sile (oba stava su legitimna u pravnoj teoriji).

 

 

Ментално здравље је дисциплина којој је циљ, поједностављено, стварање зреле личности:

 

Psihički zdravim ne smatra se onaj ko nije bolestan ili nesposoban, već osoba koja je sposobna da uspostavlja harmonične odnose sa drugim ljudima i da konstruktivno menja socijalnu i fizičku okolinu, a ideal duševnog zdravlja je zrela ličnost, koja je spremna da uloži svoju maksimalnu sposobnost u rad, koja prosuđuje objektivno u postavljanju ciljeva prema svojim mogućnostima i gradi skladne odnose sa sredinom u kojoj živi.

 

 

Ok, hajde da prihvatim tu definiciju. Da se vratim na pitanje na koje si odbio da daš odgovor i da ga malo proširim: dakle, recimo u skladu sa tvojim željama propisano je krivično delo i sada se kažnjava kreiranje i emitovanje emisije koja povređuje psihičko zdravlje većeg broja građana i recimo ti si tužilac koji je pokrenuo spor protiv producenata Maldiva i tvrdiš da njihova emisija povređuje psihičko zdravlje većeg broja građana i recimo da imaš neograničene resurse na raspolaganju (možeš da sprovedeš kakvo god hoćeš ispitivanje, da uradiš šta god)... pitanje je kako dokazuješ da Maldivi povređuju psihičko zdravlje većeg broja građana, odnosno da postojanje te emisije onesposobljava ljude da uspostavljaju "harmonične odnose sa drugim ljudima i da konstruktivno menjaju socijalnu i fizičku okolinu"? Šta je dokaz koji nudiš nepristrasnom i objektivnom sudiji a koji nesporno potvrđuje tvoju optužbu?

 

 

 

Немам, дакле, никаквих сумњи да и ове емисије о којима говоримо имају огроман утицај на ментално здравље народа...

 

To je u redu, samo ne možeš da šalješ ljude u zatvor zato što ti nemaš nikakve sumnje... potrebni su ipak neki dokazi, a meni je trenutno teško da zamislim koji dokaz bi mogao da ponudiš kao potkrepljenje te tvrdnje.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам да ли се може разумети став, али га ја не разумем и веруј ми да се трудим, а што те више читам, то ми је нејаснији. На крају разумем само да ти нешто смета, а да нећеш да кажеш шта ти тачно то смета и зашто. Ново би могло да се каже нешто о ономе што сам питао у претходној поруци. Не замери ми, ово можда делује као провокација кад неко овако бубне "не знам шта причаш и ништа ми није јасно" након оволико страница, али веруј ми да не провоцирам. Мислио сам да знам о чему се ради кад је тема отворена, али што се више одвијала све мање ми је било јасно, а кад сам поставио пар питања, тек сад немам појма о чему се ради.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ново би могло да се каже нешто о ономе што сам питао у претходној поруци.

 

 

На пример, шта је штетан садржај на телевизији данас, које конкретно емисије, на којим конкретним телевизијама и на који су то конкретно начин штетни. Дакле, какву штету и коме су нанели и шта би било битно другачије да их на телевизији нема.

 

Ово је битније од свега, а о томе нисмо причали. Имали смо бесмислену и логички неповезану причу Панаотовића у којој не само да делује као да не зна шта заправо хоће, него као да не зна шта је кич јер ријалити програми нису кич а у контексту телевизије помиње и шунд. Теби се може замерити што си превише олако употребио крупне и драматичне изразе попут менталног здравља нације, друштвене штетности и друштвене опасности, а затим кад се јавио довољан број дискутаната да баш о томе прича, ниси ту причу продубио. На пример, у једној од порука си упоредио порнографију као "друштвено опасну" са невезивањем појаса или загађивањем река, што не стоји. Држава на пример преко државне фирме Телеком Србија омогућава читав сет порнографских канала на ИПТВ, а не постоји ама баш никаква варијанта да платиш неку додатну таксу, па да се легално возиш без појаса или да просипаш отрове у реку.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И какав би садржај тога био? Ја кажем нпр. штертно је то-и-то на тој-и-тој телевизији зато што нпр. износи садртжаје који су противни хришћанском моралу. И онда креће прича како је морал релативна ствар, зависи од овога и онога, па се јави неко ко каже да у хришћанству морал и заповести нису битне него љубав и слобода, па онда ја доказујем да морал јесте битан, да је он основа брака и породице итд итд. И то траје и траје још 10 дана и осим нервирања и надгорњавања никакве користи нема.

И зато немам намеру да улазим на та врата. Хвала лепо.  

 

 

To je tvoje pravo naravno... samo malo deluje neozbiljno ako sa jedne strane određenu pojavu označiš toliko opasnom i štetnom da je potrebno da neki ljudi budu krivično gonjeni i kažnjeni zbog nje... a da te sa druge strane mrzi da izneseš i hipotetičku ideju kako bi se uopšte njihova krivica mogla dokazati i utvrditi... jednostavno ispada da ti istovremeno to i jeste i nije važno...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Avocado, razumela sam da ste advokat, pa bih Vas priupitala nevezano za ovu temu (kic, sund, porez, itd), tj. ne znam gde bih postavila pitanje, jer ovo nije nikakav argument. Setih se da je pre nekih 5-6 godina (mozda i vise) Pink emitovao tzv. rijaliti show emisiju (?) tipa "menjam zenu" (nisam sigurna koja je tacno u pitanju) i da je "zvezda" jedne od tih... epizoda (?) bila malo psihicki bolesna zena. Naime, kamera je belezila kako i koliko lose govori, krivi noge, itd, cak su je ispitivajuci ismejavali. Ono sto mene zanima je: kako je moguce koristiti ljudsko bice za takav neki. . . show? To mi je ostalo urezano jer sam pobesnela, secam se da mi je neko tada rekao "mozda je muz potpisao saglasnost". Dakle, da li je zaista zakonski moguce da se tako nesto (u)radi? :(

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Avocado, razumela sam da ste advokat, pa bih Vas priupitala nevezano za ovu temu (kic, sund, porez, itd), tj. ne znam gde bih postavila pitanje, jer ovo nije nikakav argument. Setih se da je pre nekih 5-6 godina (mozda i vise) Pink emitovao tzv. rijaliti show emisiju (?) tipa "menjam zenu" (nisam sigurna koja je tacno u pitanju) i da je "zvezda" jedne od tih... epizoda (?) bila malo psihicki bolesna zena. Naime, kamera je belezila kako i koliko lose govori, krivi noge, itd, cak su je ispitivajuci ismejavali. Ono sto mene zanima je: kako je moguce koristiti ljudsko bice za takav neki. . . show? To mi je ostalo urezano jer sam pobesnela, secam se da mi je neko tada rekao "mozda je muz potpisao saglasnost". Dakle, da li je zaista zakonski moguce da se tako nesto (u)radi? :(

 

Nemoj molim te da mi persiraš.

 

U principu, sve te rijaliti emisije su meni jezive, radili to zdravim ili psihički bolesnim ljudima, izadje na isto. Problem je što je to stvar morala a ne prava sve dok prema toj ženi nije učinjena neka radnja koja bi se mogla svrstati pod neko krivično delo tj. dok ista nije vređana, zlostavljana, povređena... ismevanje ili prosto prikazivanje nekog ko je psihički bolestan u nepriličnim emisijama nije krivično delo... i ne bi ni trebalo da bude... to je zaista stvar morala i te tv stanice bi mi trebalo da kaznimo moralnim sankcijama - jednostavno ne gledaš ih i bojkotuješ proizvode sponzora koji reklamom finansiraju te emisije... to je najjednostavniji i najbolji način... problem je što je moral otišao dođavola... ako najveći broj prosečnih ljudi smatra da je zabavno gledati kako se neko sprda sa psihički bolesnim ljudima, onda tu nikakvo propisivanje krivičnih dela neće pomoći... uostalom, ta krivična dela se propisuju i kažnjavaju "u ime naroda" - istog tog naroda koji takve stvari očigledno voli da gleda.

 

Što se saglasnosti tiče, uzmi u obzir to da većina psihički bolesnih ljudi kod nas nema dijagnozu jer nikad nisu ni otišli kod lekara a sve i da ima neku dijagnozu, nije joj potrebna ničija saglasnost ako nije delimično ili potpuno lišena poslovne sposobnosti... jednostavno, nije svako ko je psihički bolestan istovremeno i nesposoban za rasuđivanje...

 

Uzmi u obzir i to da većina ovih rijaliti emisija, naročito te koje ne idu uživo, uopšte nisu "reality", odnosno imaju angažovane "glumce" koji rade i pričaju po scenariju.

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sme li se koristiti psihicki bolestan covek radi sticanja materijalne koristi? Jer se u gore pomenutom rijalitiju o tome radi, TV stanica je radi materijalne koristi se posluzila bolesnim covekom?

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala puno na ovakvom odgovoru, sve sam razumela, samo mi jos ovo nije jasno:

Problem je što je to stvar morala a ne prava sve dok prema toj ženi nije učinjena neka radnja koja bi se mogla svrstati pod neko krivično delo tj. dok ista nije vređana, zlostavljana, povređena... ismevanje ili prosto prikazivanje nekog ko je psihički bolestan u nepriličnim emisijama nije krivično delo...

Zar se ismevanje ne bi moglo svrstati u povredu ljudskog dostojanstva, casti? Ili bar kao nanosenje dusevnog bola? Iako je to pitanje morala, zar ne bi trebalo bar na neki nacin zastititi upravo gradjane kakva je ta gospodja? :( A mislila sam da su "ljudski zoo"-i davna proslost. :(

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

- jednostavno ne gledaš ih i bojkotuješ proizvode sponzora koji reklamom finansiraju te emisije... to je najjednostavniji i najbolji način...

Одлична идеја.

Блажени гладни и жедни правде, јер ће се наситити;

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala puno na ovakvom odgovoru, sve sam razumela, samo mi jos ovo nije jasno: Zar se ismevanje ne bi moglo svrstati u povredu ljudskog dostojanstva, casti? Ili bar kao nanosenje dusevnog bola? Iako je to pitanje morala, zar ne bi trebalo bar na neki nacin zastititi upravo gradjane kakva je ta gospodja? :( A mislila sam da su "ljudski zoo"-i davna proslost. :(

 

Imaš klevetu i uvredu kao osnovne povrede časti i ugleda... uvreda je i dalje krivično delo, kleveta je dekriminalizovana... za oba možeš da tužiš u građanskoj parnici (za novac)... u tom smislu građani jesu zaštičeni od takvih oblika povreda časti i ugleda... samo bojim se da ovde nisu ni povređeni čast, ugled, duševni bol te gospođe, niti je bilo šta urađeno protiv njene volje... ona je sama pristala da učestvuje u takvoj emisiji... njeni bližni je nisu lišili poslovne sposobnosti (ako uopšte ima osnova za to, ne znam konkretan slučaj, komentarišem samo ono što ti pišeš)... ne možeš da zabraniš ljudima da se javno blamiraju niti da kažnjavaš nekog samo zato što je prikazao nekog čoveka kakav on jeste (ja recimo mislim da se čast i ugled Velje Ilića opasno ugroze svaki put kad on otvori usta)... prosto, to nije za kažnjavanje a i vodilo bi teškim zloupotrebama (eto neko zabrani pojavljivanje Velje na TVu da se više ne bi blamirao)... ograničenja u domenu javnog informisanja su po pravilu veoma opasna...

 

Glavni problem je u onima koji to sa uživanjem gledaju...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одлична идеја.

 

To je najnormalnija i uobičajna stvar svuda osim u Srbiji... samo google-aj "losing sponsors" pa vidi zbog čega sve sponzori beže od sportista, klubova, organizacija, tv emisija... kod njih sponzor neće da bude povezan sa nečim što je problematično, ne zato što su tamo sponzori zaista društveno odgovorni i moralni (boli ih uvo), nego zato što prosečan zapadnjak ako ga nervira neka tv emisija neće da kupuje proizvode od čijih reklama se ta emisija finansira, iako inače voli te proizvode... jednostavno niko neće da bude povezan sa nečim lošim jer je to bad for business... ali naš čovek je previše lenj i komforan da bi zarad ideala nešto žrtvovao i borio se bilo kako osim gunđanjem... uostalom, živeli smo godinama u situaciji u kojoj cela nacija mrzi Miškovića i svaki dan pazari kod istog...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sme li se koristiti psihicki bolestan covek radi sticanja materijalne koristi? Jer se u gore pomenutom rijalitiju o tome radi, TV stanica je radi materijalne koristi se posluzila bolesnim covekom?

 

Ucesnici tih rijalitija pored toga sta daju svoju saglasnost, takodje dobijaju novcane nadoknade za ucesce...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...