Jump to content

Питајте професора и свештеника др Зорана Ђуровића

Оцени ову тему


Препоручена порука

Može li reč dve o nerukotvorenoj ikoni koju je lično Hristos poslao kao utehu i pomoć, dok ne dodje čas spasenja? 

 

Не знам о чему је реч. 

Иначе, питање Синдонског платна или медаљона је сложено. Везано за разне легенде и историјске факте.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 702
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Не знам о чему је реч. 

Иначе, питање Синдонског платна или медаљона је сложено. Везано за разне легенде и историјске факте.  

 

O tome je reč.

Kako jedan predmet može da pomogne,naprimer....

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О. Зоране да ли си можда или планираш сочинити један савремени епски стрип( нешто актуелно). Радо ћу написати пропратни дијалог у десетерцу. Мислим да би то био хит.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О. Зоране да ли си можда или планираш сочинити један савремени епски стрип( нешто актуелно). Радо ћу написати пропратни дијалог у десетерцу. Мислим да би то био хит.

:::::::::::::::::::)))))))))))))))))))))))) :))  :))  :))  :))  :))  :cheesy3:  molimoli

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oče, imate li duhovnu decu- if yes -  šta savetujete onima koji su nervozni u odnosu prema bližnjima?

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

Oče Zorane,

 

pročitah da ste napisali da je "naučni metod spasonosan", pa me zanima da to malo pobliže objasnite. Ja sam fizičar, pokušavam da se bavim naukom, primjenjujem naučni metod, pa bih volio uputiti se malo više u ideju spasonosne uloge istog. Takođe, zanima me da li mislite da je teologija nauka? Ako jeste ima li u teologiji mjesta molitvi i kako se molitva uklapa u naučni metod?

 

Hvala!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oče Zorane,

 

pročitah da ste napisali da je "naučni metod spasonosan", pa me zanima da to malo pobliže objasnite. Ja sam fizičar, pokušavam da se bavim naukom, primjenjujem naučni metod, pa bih volio uputiti se malo više u ideju spasonosne uloge istog. Takođe, zanima me da li mislite da je teologija nauka? Ako jeste ima li u teologiji mjesta molitvi i kako se molitva uklapa u naučni metod?

 

Hvala!

 

Научни метод је спасоносан. Мислим на теологију као науку. Докторат из теологије може написати и атеиста ако се држи метода. Такође, молитва је неопходна за хришћански живот, као и за здраво бављење теологијом. Лакше ћу написати нешто о Василију Великом ако му личим и учествујем у његовом животу.

Спасоносан је метод зато што ти открива истину у списима (колико је то могуће), и спречава те да не склизнеш у идеологију, што је искривљен начин бављења теологијом.

Друго је питање односа науке и теологије. На овом сајту је објављен видео са интервјуом једног грчког архиепископа који има највише титуле у "светској" науци и који не види никакав сукоб између ових дисциплина. Заборавио сам име човеку... наравно да је питање крајње компликовано, и да се сваке године организују у свету многи скупови на ту тему. Ја сам се само изјаснио окој једне генералне идеје водиље.      

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pročitah da ste napisali da je "naučni metod spasonosan", pa me zanima da to malo pobliže objasnite. Ja sam fizičar, pokušavam da se bavim naukom, primjenjujem naučni metod, pa bih volio uputiti se malo više u ideju spasonosne uloge istog. Takođe, zanima me da li mislite da je teologija nauka? Ako jeste ima li u teologiji mjesta molitvi i kako se molitva uklapa u naučni metod?

 

 

Митрополит Месогејe и Лавреотике Николај, је тај научник-свештеник чијег имена нисам могао да се сетим:

 

https://www.youtube.com/watch?v=aqmSYzZ6G04

 

Од срца препоручујем да се погледа.  Овде је покренута и једна тема а за предложак има ригорозно написани текст моје маленкости:

 

https://www.pouke.org/forum/topic/35945-%D0%BE-%D1%82%D0%B5%D0%B7%D0%B8-%D0%BC-%D0%BF%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D1%83-%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B8%D0%B7-%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BD/

 

али то готово нико не чита нити коментарише. Србе изгледа да не интересују текстови који су дужи и где треба мало да се помучиш. Ко прочита тај текст разумеће шта значи ослобађајући научни метод у теологији. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mnogo puta sma čuo da su Hrišćani uvek bili intelektualna elita.

Ako jesu bili, kako na pravi način shvatiti taj pojam iz ugla Hrišćanstva?

 

Увек били, сад се помиње, част изузецима. Црквена елита је она која формулише црквену догму; говори о искуству и доживљају целе цркве, али то претаче у категорије које за циљ имају промишљање вере и уклањање кукоља. Неко може да има искуство како је Исус прво Божијуе створење, а не бог по природи, али само припремљен теолог може убедљиво објаснити како је то неправославно учење. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оче Зоране,помаже Бог! Имам једно питање. Да ли када причамо о нечему можемо то урећи или избаксузирати како се то каже. Јер има она народна: "Пу далеко било!" или"Језик прегриз`о!", да се тако изразим.

 

Мој проблем је у сљедећем....

 

Прије мјесец дана ми се јавила из чиста мира мисао како у нашој улици није било некога ко је умро или погинуо и заиста није никога било.Онда сам размишљао о томе како је у нашој улици неко умро и сви идемо на сахрану из улице.То су мисли које су ми је јавиле против моје воље. Иначе је моја улица наново грађена и најстарија кућа ту је прије 7 година грађена.То је само мисао која ми се јавила у глави. Пар дана послије тога опет ми се иста таква мисао долази на памет како у нашој улици није било смртних случајева, и нисам обраћао пажњу.

 

Прије пар дана погинуо је комшија из моје улице, момак у саобраћајној несрећи мотоциклом, и мени је на памет пала опет она моја мисао од прије. И некако ми је на савјести да ли сам ја нешто наслутио тим мојим мислима и изазвао његову несрећу и да ли се може нешто урећи или малерисати јер се то десило баш тада пар дана послије тих мојих мисли. Да ли сам утицао путем неке црне магије или урока или неке негативне енергије о којој сам читао.

 

Некако ми је на савјести да нисам мислио о томе - не би се то догодило. То што је било прошло ми је у мислима, самим тим пар дана након тога погине ми комшија и мени је на савјести било да нисам о томе мислио не би се догодило, јер има она стара народна: ,,Ако о нечем говориш,то се не догоди него се догоди супротно", тј. ако о нечему причаш то избаксузираш па се догоди супротно ако ме разумијете.

 

То је био мој проблем.

 

Хвала вам унапријед и од Господа свако добро!

Измењено од Милан Ракић
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оче Зоране,помаже Бог! Имам једно питање. Да ли када причамо о нечему можемо то урећи или избаксузирати како се то каже. Јер има она народна: "Пу далеко било!" или"Језик прегриз`о!", да се тако изразим.

 

Мој проблем је у сљедећем....

 

Прије мјесец дана ми се јавила из чиста мира мисао како у нашој улици није било некога ко је умро или погинуо и заиста није никога било.Онда сам размишљао о томе како је у нашој улици неко умро и сви идемо на сахрану из улице.То су мисли које су ми је јавиле против моје воље. Иначе је моја улица наново грађена и најстарија кућа ту је прије 7 година грађена.То је само мисао која ми се јавила у глави. Пар дана послије тога опет ми се иста таква мисао долази на памет како у нашој улици није било смртних случајева, и нисам обраћао пажњу.

 

Прије пар дана погинуо је комшија из моје улице, момак у саобраћајној несрећи мотоциклом, и мени је на памет пала опет она моја мисао од прије. И некако ми је на савјести да ли сам ја нешто наслутио тим мојим мислима и изазвао његову несрећу и да ли се може нешто урећи или малерисати јер се то десило баш тада пар дана послије тих мојих мисли. Да ли сам утицао путем неке црне магије или урока или неке негативне енергије о којој сам читао.

 

Некако ми је на савјести да нисам мислио о томе - не би се то догодило. То што је било прошло ми је у мислима, самим тим пар дана након тога погине ми комшија и мени је на савјести било да нисам о томе мислио не би се догодило, јер има она стара народна: ,,Ако о нечем говориш,то се не догоди него се догоди супротно", тј. ако о нечему причаш то избаксузираш па се догоди супротно ако ме разумијете.

 

То је био мој проблем.

 

Хвала вам унапријед и од Господа свако добро!

 

Не знамо како предосећања функционишу, али је готово сигурно да неко духовно колективно постоји и да се на основу тога дешавају слични феномени. Не верујем да си на неки начин урекао човека, мада и тако нешто постоји. Сада бих те замолио да имаш предосећај како ћу да добијем на лото, а ја те онда богато наградим! 

Помоли се Богу и иди на причешће, а на ове ствари не мисли. Једноставно дођу и оду. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...