Jump to content

Питајте професора и свештеника др Зорана Ђуровића

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

Оче, како пронаћи равнотежу између парохије и породице? Мислим на вас свештенике. Сигуран сам да није лако и да често долази до неразумевања, нарочито ако породица свештеника није у правом смислу речи црквена

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 702
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

О томе ми је причао наш пријатељ живописац,који је и слико наш Храм.Била је та пракса,да се икона сликала и када би била насликана,Епископ би одобрио и благословио да се именује..нпр Улазак Господа Исуса Христа у Јерусалим....и његов потпис.Тада би икона била валидна.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли си размишљао да се бавиш политиком/дипломатијом?

 

:)):))

 

:))  sHa_sarcasticlol Ма, одбио сам да будем градоначелник Смедерева... не вуците ме за рукав!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oče, koliko sam upoznat, nekada je svaku ikonu potpisivao episkop i na taj način je ona bila blagoslovena, osveštana i saborna, postoji li danas takva praksa?

Нисам чуо. Мада, мени по себи није света ни икона коју би освештао св. Јован Златоусти. Свето је догађај, не ствар. Волим "свете" ствари, али свето је у одношењу. Нема статике, сигурности. Зато ми немамо обожавање хостије. Па неће миш, који поједе причешће да се посвети (ово је реална ствар, и питање које поставља Аквински; било је тако, И наш "духовни мач", тј. надбедреник је био оружје против мува које би летеле у причешће)!

Питање је заиста добро, а око одговора морамо да се трудимо.  

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

О томе ми је причао наш пријатељ живописац,који је и слико наш Храм.Била је та пракса,да се икона сликала и када би била насликана,Епископ би одобрио и благословио да се именује..нпр Улазак Господа Исуса Христа у Јерусалим....и његов потпис.Тада би икона била валидна.

Добро је да еп. одобрава правоњсолавне иконе. Има много кича, скараднихз ствари. Једном приликом, Јашовићу, један поп сав очајан што се овоме ништа у његовој цркви није допадало, одведе га у своју собу и рече: Видите ову икону! - А оно, већа пластична и изрезбарена разгледница са ликом Исуса који затвара и отвара очи. Јаша му рече: Па зар ти не видиш да је ово неки дрогирани амерички хипик?

Јаша је био у праву. Зато би било добро да се неке ствари доведу у ред, али ја не верујем да је то "по благослову епископа". Епископе треба слушати, никад се не одвајати од цркве (конкретне), али треба знати да је глупост општа болест која погађа људски род, а и епископи су људи.

Понављам, за мене нема светих икона или светих места. Опет, има их! Но, треба им се приближити, можда голубљим корацима.

Можда баш нисам најаснији...    

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Познајем рад проф.Јашовића.Ранији период врло плодоносан.

Јесте ли видели можда или упознати са радом мајстора Сотириса Панаилидиса?

Имао је и свој сајт.Модеран иконопис.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да,ево нашла сам линк:

http://www.theiconart.gr/main_en.htm

Нисам одушевљен. То не значи ништа. Могуће је да се многима допада. Склирис и Кордис су моји омиљени савремени иконографи, иако имам и за њих доста примедби. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Икона није амулет или некакав св. објект, предмет, утвара. Већина православног живља ју је као такву доживљавало и доживљава. У тој свести има и магијску моћ. Мени се пак чини да икона није ни пре ни после "чина" свештања света, него да је света само у овом молитвеном процесу, сусрету између човека који се моли светоме представљеном на икони. Слично ономе из Писма: Где су двоје или троје скупљени...

 

Može li reč dve o nerukotvorenoj ikoni koju je lično Hristos poslao kao utehu i pomoć, dok ne dodje čas spasenja? 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...