Jump to content

Разговарајте са теологом Александром Милојковим о догматским темама

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван Цветковић

Препоручена порука

Imali su i Moavci i Filistejci svoje Bogove, imali su ih i oni sto su slavili Vaal - a i Astartu  girl_jumping

Poenta jeste da su Jevreji imali svog nacionalnog Boga, koji je pomagao u ratovima ...

Svako ko racionalno i razumski razmisli ce tvrditi da je to tako ... Naravno, mozemo tako i da ne razmisljamo, vec da tvrdimo da je Bog stitio Jevreje jer je imao plan da ih sacuva, da bi se kasnije rodio Isus Hrist, pa da su ti ostali narodi bili samo smetnja, a oni ionako nisu znali sta se desava, pa ce im biti sudjeno znatno blaze ...

Da ne govorimo o Indijancima, Japancima, stanovnicima planete X, dzedajima koji jasu ljubicaste jednoroge ... pa i oni su u planu, od njih se samo trazi da budu dobri, kasnije ce oni upoznati Boga ...

Sta cemo sa muslimanima? Zasto je Bog dozvolio da se Muhamed onako predje, pa ga onda milijarde sledise u propast? Zar se Muhamedu javio djavo?

I tako ... mozemo racionalno razmisljati ... a mozemo da imamo i ogromnu zelju za boljim zivotom, pa pretpostaviti da je sve ovo tacno, a onda dodavati metafore, tumacenja, da bi smo sve ovo odbranili ...

Choice is yours ...  :)

Све су твоје критике основане, ако се изузме догађај Христа. Ни ја не видим у чему би била разлика између Бога старих Јевреја или Мухамеда, или било ког другог народа. Међутим, када се у обзир узме Јеванђеље, онда се сав дотадашњи смисао истотије разумева. Јеванђеље је кључ за разумевање. Како Свети Августин рече: Нови Завет у Старом  се скрива, Стари Завет у Новом се открива.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Pa gde njega nadje? A da, kreacionista  :)

Protestant kreacionista - jel uvidjas pattern  greengrin

Totalni pattern  0102_laugh, ali dobro, svi imamo neki obrazac funkcionisanja  girl_jumping

Pa sta ako je protestant kao da nasi teolozi ne citaju protestantske knjige ili usvajaju

bez problema apologetiku koja dolazi sa zapada

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa gde njega nadje? A da, kreacionista  0102_laugh

Protestant kreacionista - jel uvidjas pattern  greengrin

Totalni pattern  greengrin, ali dobro, svi imamo neki obrazac funkcionisanja  :)

Pa sta ako je protestant kao da nasi teolozi ne citaju protestantske knjige ili usvajaju

bez problema apologetiku koja dolazi sa zapada

Primetila sam da naši teolozi malo prepisuju od protestanata 0102_laugh girl_jumping

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поједини протестантски теолози дали су велики значај у тумачењу Библије, развијајући тзв. историјско-критичку методу. Наравно, код многих њих је треагично што остају на томе, али та метода је изузетно добра и корисна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јован и Матеј, а по многим истаживачима и Марко.

Interesovalo bi me ako imas neke linkove ili knjige da preporucis za to.

A super bi bilo kad budes imao vremena da iskomentarises ovo:

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поједини протестантски теолози дали су велики значај у тумачењу Библије, развијајући тзв. историјско-критичку методу. Наравно, код многих њих је треагично што остају на томе, али та метода је изузетно добра и корисна.

Na koje konkretno mislite i kojim verskim grupacijama pripadaju?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јован и Матеј, а по многим истаживачима и Марко.

Interesovalo bi me ako imas neke linkove ili knjige da preporucis za to.

A super bi bilo kad budes imao vremena da iskomentarises ovo:

Консултовао сам управо књигу "Увод у Нови Завет", др Јоанис Каравидопулос. Од западних писаца добар је Харингтон и његов Увод у Нови Завет. Што се тиче коментара, моће тамо негде половином августа. Идем мало на одмор и ја, а тема је озбиљна и морао бих и сам да се подсетим неких чињеница.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поједини протестантски теолози дали су велики значај у тумачењу Библије, развијајући тзв. историјско-критичку методу. Наравно, код многих њих је треагично што остају на томе, али та метода је изузетно добра и корисна.

Na koje konkretno mislite i kojim verskim grupacijama pripadaju?

Право да кажем, не знам. То су углавном професори на западним универзитетима. Знам да су протестанти.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поједини протестантски теолози дали су велики значај у тумачењу Библије, развијајући тзв. историјско-критичку методу. Наравно, код многих њих је треагично што остају на томе, али та метода је изузетно добра и корисна.

Na koje konkretno mislite i kojim verskim grupacijama pripadaju?

Право да кажем, не знам. То су углавном професори на западним универзитетима. Знам да су протестанти.

0102_laugh

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa gde njega nadje? A da, kreacionista  0102_laugh

Protestant kreacionista - jel uvidjas pattern  greengrin

Totalni pattern  0102_laugh, ali dobro, svi imamo neki obrazac funkcionisanja  0102_laugh

Pa sta ako je protestant kao da nasi teolozi ne citaju protestantske knjige ili usvajaju

bez problema apologetiku koja dolazi sa zapada

Novotarci, papisti, ekumenisti, jeretici  smej.gif. Zvucim kao oni-Istina je samo jedna... smej.gif, zapravo  confused-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt='prstgore' />

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јован и Матеј, а по многим истаживачима и Марко.

Interesovalo bi me ako imas neke linkove ili knjige da preporucis za to.

A super bi bilo kad budes imao vremena da iskomentarises ovo:

Консултовао сам управо књигу "Увод у Нови Завет", др Јоанис Каравидопулос. Од западних писаца добар је Харингтон и његов Увод у Нови Завет. Што се тиче коментара, моће тамо негде половином августа. Идем мало на одмор и ја, а тема је озбиљна и морао бих и сам да се подсетим неких чињеница.

Fala, fala.

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јован и Матеј, а по многим истаживачима и Марко.

Interesovalo bi me ako imas neke linkove ili knjige da preporucis za to.

A super bi bilo kad budes imao vremena da iskomentarises ovo:

Консултовао сам управо књигу "Увод у Нови Завет", др Јоанис Каравидопулос. Од западних писаца добар је Харингтон и његов Увод у Нови Завет. Што се тиче коментара, моће тамо негде половином августа. Идем мало на одмор и ја, а тема је озбиљна и морао бих и сам да се подсетим неких чињеница.

Dobro se odmori/te ...  0102_laugh

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa gde njega nadje? A da, kreacionista  0102_laugh

Protestant kreacionista - jel uvidjas pattern  greengrin

Totalni pattern  0102_laugh, ali dobro, svi imamo neki obrazac funkcionisanja  0102_laugh

Pa sta ako je protestant kao da nasi teolozi ne citaju protestantske knjige ili usvajaju

bez problema apologetiku koja dolazi sa zapada

Novotarci, papisti, ekumenisti, jeretici  smej.gif. Zvucim kao oni-Istina je samo jedna... smej.gif, zapravo  confused-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt='prstgore' />

Istina je samo jedna to je onaj musliman sto je banovan ovde
Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...