Jump to content

Разговарајте са теологом Александром Милојковим о догматским темама

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван Цветковић

Препоручена порука

имам једну хипотетичку ситуацију:

рецимо сад, ја да сам бог.

и сад знајући тебе, Александре, ја ти кажем нешто и ти урадиш како треба.

ал да сам рекао неком другом, и неко наопако схвати, да ли би моја одговорност била што сам те навео да уради тај неко зло, знајући какав је?

или је то верзија да сам успео да нађем неког ко ће најприближније да разуме и радим с чим имам у том тренутку?

као нека врста послодавца, радиш увек с чим располажеш и/или мењаш запослене по потреби?

иначе, мислим да је План, с божјег аспекта сувише велики да можемо са било каквом сигурношћу да сагледамо и да ли је нешто речено или није и како је схваћено, а камоли куда ће то да одведе ... из једне крње историјске перспективе можемо само донекле да расправљамо о ''моралу'' и ''етици'' учињеног.

пошто сматрам да постоје и људи, као и да је Бог, изнад таквих ствари.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Naucnici koji proucavaju Bibliju su nasli da se rec milost pominje oko tri puta vise u Starom nego u Novom zavetu.

Rec ljubav se otprilike javlja isti broj puta u Starom i Novom zavetu  Da ironija bude veca moglo bi da se tvrdi da

Bog vise sudi u Novom nego u Starom zavetu. Stari zavet veoma malo govori o kazni, ali Novi zavet itekako govori

o tome.

Стари Завет је текстуално много обимнији него Нови, тако да су овакве анализе бесмислене.

Stari zavet veoma malo govori o kazni, ali Novi zavet itekako govori

o tome.

Ово је потпуно неосновано и нетачно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znaci, lepo ... Moavci i Amonci su prikazani generalizatorski kao Sljam i Fukara ... Ne sumnjam da su i ovi imali isti stav kada su Jevreji bili u pitanju ... Zasto su Jevreji bili povlasceni u odnosu na Filistince, Amonce, Egipcane ili Moavce? Sto se Bog nije javio njima, a ne Jevrejima? Ni jedan jedini put Bog nije izvodio nista slicno pred ovim narodima, a pred Jevrejima jeste, i to mnoga cuda ...

I sada ja vas pitam, nije li logicno da su Jevreji izmislili svog Boga, kao sto su ih verovatno imali i Moavci i Indijanci u americi itd.

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зато што су их писали апостоли, Христови ученици.

Nisu.

Неки јесу а неки нису били у директном контакту са Христом. Оно што је сигурно, сви су они записали само Христово предање.

A koji od pisaca Jevandjeja su bili u direktnom kontaktu sa Hristom?

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote author=Милан Меденица ака Меда Брутал :) link=topic=333.msg489864#msg489864 date=1311634388]

Ali u prorocima lično Bog govori "svi ćete zaklani biti" i slične stvari. Ne kaže to prorok Jeremija, Isaija, Danilo ili neko drugi nego piše "ja Gospod kažem..." i onda sledi neka strahota, pretnja i slično. Na primer "ako ne budete mene slušali, sve ću vas pobiti" girl_jumping Skoro kroz ceo Stari zavet Bog se predstavlja kao nemilosrdni sudija koji ni približno ne liči na Boga koji je opisan u Novom zavetu...

где то пише, ја се убих да нађем?

Isaija 65:12

ту се нигде не помиње казна, него примање последице онога што следи.

кад ти као мајка кажеш детету да не гура руке и лице у кавез у зоо врту код неког гладног грабљивца, и ако те не послуша шта мислиш шта ће се десити?

то је упозорење која следи од последица непослушности.

иначе, у Новом Завету се нити једном не помиње реч казна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znaci, lepo ... Moavci i Amonci su prikazani generalizatorski kao Sljam i Fukara ... Ne sumnjam da su i ovi imali isti stav kada su Jevreji bili u pitanju ... Zasto su Jevreji bili povlasceni u odnosu na Filistince, Amonce, Egipcane ili Moavce? Sto se Bog nije javio njima, a ne Jevrejima? Ni jedan jedini put Bog nije izvodio nista slicno pred ovim narodima, a pred Jevrejima jeste, i to mnoga cuda ...

I sada ja vas pitam, nije li logicno da su Jevreji izmislili svog Boga, kao sto su ih verovatno imali i Moavci i Indijanci u americi itd.

Јевреји су пристали да напредују изнад својих лудости и изгубљености.

а ко би желео свесно да живи у будалаштини и лажи?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naucnici koji proucavaju Bibliju su nasli da se rec milost pominje oko tri puta vise u Starom nego u Novom zavetu.

Rec ljubav se otprilike javlja isti broj puta u Starom i Novom zavetu  Da ironija bude veca moglo bi da se tvrdi da

Bog vise sudi u Novom nego u Starom zavetu. Stari zavet veoma malo govori o kazni, ali Novi zavet itekako govori

o tome.

Стари Завет је текстуално много обимнији него Нови, тако да су овакве анализе бесмислене.

Stari zavet veoma malo govori o kazni, ali Novi zavet itekako govori

o tome.

Ово је потпуно неосновано и нетачно.

Do ovih podataka sam dosao citajuci teologa Normana Gajslera
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa gde njega nadje? A da, kreacionista  girl_jumping

Protestant kreacionista - jel uvidjas pattern  :)

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imali su i Moavci i Filistejci svoje Bogove, imali su ih i oni sto su slavili Vaal - a i Astartu  girl_jumping

Poenta jeste da su Jevreji imali svog nacionalnog Boga, koji je pomagao u ratovima ...

Svako ko racionalno i razumski razmisli ce tvrditi da je to tako ... Naravno, mozemo tako i da ne razmisljamo, vec da tvrdimo da je Bog stitio Jevreje jer je imao plan da ih sacuva, da bi se kasnije rodio Isus Hrist, pa da su ti ostali narodi bili samo smetnja, a oni ionako nisu znali sta se desava, pa ce im biti sudjeno znatno blaze ...

Da ne govorimo o Indijancima, Japancima, stanovnicima planete X, dzedajima koji jasu ljubicaste jednoroge ... pa i oni su u planu, od njih se samo trazi da budu dobri, kasnije ce oni upoznati Boga ...

Sta cemo sa muslimanima? Zasto je Bog dozvolio da se Muhamed onako predje, pa ga onda milijarde sledise u propast? Zar se Muhamedu javio djavo?

I tako ... mozemo racionalno razmisljati ... a mozemo da imamo i ogromnu zelju za boljim zivotom, pa pretpostaviti da je sve ovo tacno, a onda dodavati metafore, tumacenja, da bi smo sve ovo odbranili ...

Choice is yours ...  :)

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зато што су их писали апостоли, Христови ученици.

Nisu.

Неки јесу а неки нису били у директном контакту са Христом. Оно што је сигурно, сви су они записали само Христово предање.

A koji od pisaca Jevandjeja su bili u direktnom kontaktu sa Hristom?

Јован и Матеј, а по многим истаживачима и Марко.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa gde njega nadje? A da, kreacionista  :)

Protestant kreacionista - jel uvidjas pattern  greengrin

Totalni pattern  0102_laugh, ali dobro, svi imamo neki obrazac funkcionisanja  girl_jumping

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...