Jump to content

Разговарајте са теологом Александром Милојковим о догматским темама

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван Цветковић

Препоручена порука

Овај цитат Максима вреди прочитати ако треба и 15 пута да би се разумело како треба, полако и дубоко расуђујући о свакој речи.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Sveto pismo kaze da nijedan covek nije mogao da udje u Carstvo Nebesko pre Hristovog dolaska

Gde se onda po ucenju crkve nalazilo narucije Avramovo u koje je otisao siromah posto iz price

znamo da je bogatas zavrsio u paklu

Sto siromah iz price zasto ne Enoh iz stvarnosti?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sveto pismo kaze da nijedan covek nije mogao da udje u Carstvo Nebesko pre Hristovog dolaska

Gde se onda po ucenju crkve nalazilo narucije Avramovo u koje je otisao siromah posto iz price

znamo da je bogatas zavrsio u paklu

Sto siromah iz price zasto ne Enoh iz stvarnosti?

Zato sto ja ovu pricu shvatam bukvalno kao i Sveti oci, plus vec ima tema o Enohu i Iliji

postaveo Rade Ius

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sveto pismo kaze da nijedan covek nije mogao da udje u Carstvo Nebesko pre Hristovog dolaska

Gde se onda po ucenju crkve nalazilo narucije Avramovo u koje je otisao siromah posto iz price

znamo da je bogatas zavrsio u paklu

Sto siromah iz price zasto ne Enoh iz stvarnosti?

Zato sto ja ovu pricu shvatam bukvalno kao i Sveti oci, plus vec ima tema o Enohu i Iliji

postaveo Rade Ius

Pa eto vidis kako je Aleksandar lepo prikazao da nisu svi oci shvatali bukvalno neog samo pojedini. A sto

onda odgovore sa te teme ne primenis na ovaj slucaj?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sveto pismo kaze da nijedan covek nije mogao da udje u Carstvo Nebesko pre Hristovog dolaska

Gde se onda po ucenju crkve nalazilo narucije Avramovo u koje je otisao siromah posto iz price

znamo da je bogatas zavrsio u paklu

Sto siromah iz price zasto ne Enoh iz stvarnosti?

Zato sto ja ovu pricu shvatam bukvalno kao i Sveti oci, plus vec ima tema o Enohu i Iliji

postaveo Rade Ius

Pa eto vidis kako je Aleksandar lepo prikazao da nisu svi oci shvatali bukvalno neog samo pojedini. A sto

onda odgovore sa te teme ne primenis na ovaj slucaj?

Zato sto na toj temi nema nikakvih konkretnih odgovora. Poslao sam pitanje pastiru na Svetosavlje

al mi jos nista nisu odgovorili

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sveto pismo kaze da nijedan covek nije mogao da udje u Carstvo Nebesko pre Hristovog dolaska

Gde se onda po ucenju crkve nalazilo narucije Avramovo u koje je otisao siromah posto iz price

znamo da je bogatas zavrsio u paklu

Исто онако као што се на Литургији, у молитви Анамнезе, "сећамо" "ДРУГОГ И СЛАВНОГ ДОЛАСКА". Дакле, сећамо се онога што још увек за нас представља будућност. То показује да је Литургија икона оног коначног возглављења свих и свега у Христу = Царство Божије. Тако исто и Господ говори, јер Он је запараво та "будућност", то Царство Божије. "Наручје Аврамово" је метафора за Царство Божије. Христос говори из перспективе ИСТИНЕ света и човека, из перспективе воље Божије (тако Бог и види свет) - а то је есхатолошка реалност.

"Сећајући се дакле ове спасоносне заповести, и свега што се нас ради збило: Крста, Гроба, Тридневног Васкрсења, узласка на небеса, седања са десне стране Оца, и другог и славног доласка - Твоје од Твојих Теби приносећи због свега и за све."

Литургија је, дакле, као икона Царства Божијег, кључ за разумевање и света и човека и прошлости и будућности и времена и вечности. Ако знамо да  на Литургија ЗАИСТА предокушамо оно што ће тек бити, парадоксално, сада и овде али још увек не, онда ћемо и наведену Христову причу управо Литургијом растумачити. Lex orandi est lex credendi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovaj odgovor sam pronasao kod pokojnog oca Danila Sisojeva

Даље неколико речи о паклу. Пакао (ад) је одређено подземље, у које упадају људи након греховног пада. И до сада некрштени људи тамо одлазе, без изузетка.

Пакао је место које има одређену структуру. У зависности од мере зла коју је чинио човек, налази се више или ниже у том месту. До силаска Господњег у паклу је постојало специјално место за праведнике. Оно је било одвојено од осталог пакла одређеном провалијом, али се ипак налазило у паклу. Оно се називало окриљем Авраамовим. Сећате се у причи о богаташу и Лазару, потпуно јасно се описује шеол, тј. невидљиво место, управо пакао и означава подземно место (hades - на грчком означава подземно царство). Шеол је невидљиво место јер је тамо тама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sveto pismo kaze da nijedan covek nije mogao da udje u Carstvo Nebesko pre Hristovog dolaska

Gde se onda po ucenju crkve nalazilo narucije Avramovo u koje je otisao siromah posto iz price

znamo da je bogatas zavrsio u paklu

Исто онако као што се на Литургији, у молитви Анамнезе, "сећамо" "ДРУГОГ И СЛАВНОГ ДОЛАСКА". Дакле, сећамо се онога што још увек за нас представља будућност. То показује да је Литургија икона оног коначног возглављења свих и свега у Христу = Царство Божије. Тако исто и Господ говори, јер Он је запараво та "будућност", то Царство Божије. "Наручје Аврамово" је метафора за Царство Божије. Христос говори из перспективе ИСТИНЕ света и човека, из перспективе воље Божије (тако Бог и види свет) - а то је есхатолошка реалност.

"Сећајући се дакле ове спасоносне заповести, и свега што се нас ради збило: Крста, Гроба, Тридневног Васкрсења, узласка на небеса, седања са десне стране Оца, и другог и славног доласка - Твоје од Твојих Теби приносећи због свега и за све."

Литургија је, дакле, као икона Царства Божијег, кључ за разумевање и света и човека и прошлости и будућности и времена и вечности. Ако знамо да  на Литургија ЗАИСТА предокушамо оно што ће тек бити, парадоксално, сада и овде али још увек не, онда ћемо и наведену Христову причу управо Литургијом растумачити. Lex orandi est lex credendi.

može li ovo da se primeni na Enoha i Iliju...?  4chsmu1

tko leti vrijedi

tko vrijedi leti

tko ne leti ne vrijedi

babushka_sm.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovaj odgovor sam pronasao kod pokojnog oca Danila Sisojeva

Даље неколико речи о паклу. Пакао (ад) је одређено подземље, у које упадају људи након греховног пада. И до сада некрштени људи тамо одлазе, без изузетка.

Пакао је место које има одређену структуру. У зависности од мере зла коју је чинио човек, налази се више или ниже у том месту. До силаска Господњег у паклу је постојало специјално место за праведнике. Оно је било одвојено од осталог пакла одређеном провалијом, али се ипак налазило у паклу. Оно се називало окриљем Авраамовим. Сећате се у причи о богаташу и Лазару, потпуно јасно се описује шеол, тј. невидљиво место, управо пакао и означава подземно место (hades - на грчком означава подземно царство). Шеол је невидљиво место јер је тамо тама.

Не. И блаженопочивши наш Патријарх Павле би на овакво тумачење рекао - НЕ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sveto pismo kaze da nijedan covek nije mogao da udje u Carstvo Nebesko pre Hristovog dolaska

Gde se onda po ucenju crkve nalazilo narucije Avramovo u koje je otisao siromah posto iz price

znamo da je bogatas zavrsio u paklu

Исто онако као што се на Литургији, у молитви Анамнезе, "сећамо" "ДРУГОГ И СЛАВНОГ ДОЛАСКА". Дакле, сећамо се онога што још увек за нас представља будућност. То показује да је Литургија икона оног коначног возглављења свих и свега у Христу = Царство Божије. Тако исто и Господ говори, јер Он је запараво та "будућност", то Царство Божије. "Наручје Аврамово" је метафора за Царство Божије. Христос говори из перспективе ИСТИНЕ света и човека, из перспективе воље Божије (тако Бог и види свет) - а то је есхатолошка реалност.

"Сећајући се дакле ове спасоносне заповести, и свега што се нас ради збило: Крста, Гроба, Тридневног Васкрсења, узласка на небеса, седања са десне стране Оца, и другог и славног доласка - Твоје од Твојих Теби приносећи због свега и за све."

Литургија је, дакле, као икона Царства Божијег, кључ за разумевање и света и човека и прошлости и будућности и времена и вечности. Ако знамо да  на Литургија ЗАИСТА предокушамо оно што ће тек бити, парадоксално, сада и овде али још увек не, онда ћемо и наведену Христову причу управо Литургијом растумачити. Lex orandi est lex credendi.

može li ovo da se primeni na Enoha i Iliju...?  4chsmu1

А како другачије? Где су Енох и Илја? Одакле треба да дођу? Несумљиво - Царство Божије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovaj odgovor sam pronasao kod pokojnog oca Danila Sisojeva

Даље неколико речи о паклу. Пакао (ад) је одређено подземље, у које упадају људи након греховног пада. И до сада некрштени људи тамо одлазе, без изузетка.

Пакао је место које има одређену структуру. У зависности од мере зла коју је чинио човек, налази се више или ниже у том месту. До силаска Господњег у паклу је постојало специјално место за праведнике. Оно је било одвојено од осталог пакла одређеном провалијом, али се ипак налазило у паклу. Оно се називало окриљем Авраамовим. Сећате се у причи о богаташу и Лазару, потпуно јасно се описује шеол, тј. невидљиво место, управо пакао и означава подземно место (hades - на грчком означава подземно царство). Шеол је невидљиво место јер је тамо тама.

Не. И блаженопочивши наш Патријарх Павле би на овакво тумачење рекао - НЕ.

"У томе смислу, дакле, да је рај у особитој близини Божијој, тј. морално одвојен од свега нечистог и грешног, мисли се када се каже да је он "горе", на небу где никакво зло нема приступа....Како је пакао сама грешност, нечистота, мржња, одвојеност од Бога, сушта противност рају, он се онда узима да је насупрот рају, тј доле, у Аду. Тако су схватали већ стари Грци и други НЕЗНАБОЖАЧКИ народи. За њих је станиште богова у висини, горе на Олимпу, у светлости; Ад је чак доле У МРАЧНИМ ДУБИНАМА ЗЕМЉЕ. Како су они и живот богова и живот грешника у Аду СХВАТАЛИ ЧУЛНО, антропоморфистички, У ТЕЛЕСНОМ ОБЛИКУ, ТАКО СУ И РАЈ И ПАКАО СХВАТАЛИ КАО ОДРЕЂЕНА МЕСТА, а "горе" и "доле" у правом просторном смислу.

За нас хришћане, као што смо изнели, праведници су својом светошћу и чистотом у заједници са Богом и свима светима, у радости и блаженству раја схваћеног НЕ У ПРОСТОРНОМ, НЕГО У ДУХОВНОМ, моралном смислу. Грешници, пак, супротно томе, својим гресима мржњом, духовно и морално удаљени од Бога љубави, налазе се у муци вечној, у паклу ТАКОЂЕ СХВАЋЕНОМ НЕ У ПРОСТОРНОМ СМИСЛУ"

Патријарх Павле, "Нека питања наше вере", стр. 82

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pomaže Bog brate Aleksandre!

Ne znam da li je na ovu temu bilo prethodno pitanja, odnosno diskusije, tako da se izvinjavam ako postavljam pitanje ponovo.

Inače zanima me odnos naše crkve i uopšte pravoslavnih prema Koptima. Takođe ako je moguće da mi nešto kažeš o Koptskoj crkvi i razlikama u odnosu na nas pravoslavne. :)

Hvala unapred!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Pomaze Bog i sretan praznik!

Zanima me kakve veze ima sa nama Dan Gospodnji i sta znaci za nas?

Bilo na dogmatici 11.6. nisam imala odgovor.

Hvala unapred!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...