Jump to content

Како неправославни виде нас православне вернике ?

Оцени ову тему


Guest ага пије млеко

Препоручена порука

Pomaže Bog.

Dođoše mi neke misli u međuvremenu, da je jako važno, ako netko želi bolje upoznati i razumjeti pravoslavlje, da onda treba i poći od početka, tj. od Prve zapovesti - one o postu.

Velika je s vremenom nastala razlika između posta kod katolika i kod pravoslavnih. Kod katolika je post prilično zapostavljen u usporedbi s npr. oko 280 dana posta kod pravoslavnih kroz godinu. Razlika je i u načinu i razumijevanju posta (kod pravoslavnih Prva zapovest, radosni karakter posta itd...)

Važno je onda, s pomoću Božjom, pokušati i postiti na pravoslavan način, da bismo dopustili Istini slobodnom voljom da rasvjetljuje neke tmine, koje priječe jasniji pogled.

"Onaj ko posti, i ako bude podvrgnut iskušenju, pobjeđuje onoga koji ga kuša." sv. Grigorije Palama

Da ne duljim, evo jedan koristan blog i linkovi, ako netko ima predrasude prema nauku Pravoslavne Crkve i stranicama, literaturi itd, a želi upoznavati razlike iz vlastite pozicije. Još jedna preporuka za ovaj stvarno odličan blog. Naravno, i za pravoslavne je izvrstan, ako žele bolje razumjeti katolike, a ne samo za katolike itd., ili ljude koji nisu hrišćani.

U novom ruhu:

https://orthodoxhr.wordpress.com/2016/02/23/priprema-za-post/

https://orthodoxhr.wordpress.com/2016/02/20/ususret-velikom-postu/

https://orthodoxhr.wordpress.com/2016/05/05/o-razlikama-izmedu-katolicke-i-pravoslavne-crkve-1-dio/

Stari:

http://orthodoxhr.blogspot.com/2017/03/post-u-pravoslavnoj-crkvi.html

Mir Božiji svima

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 231
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Због нас православних, ови неправославни и не желе да буду православни...:smeh1:. Нешто слично рекао и Ганди...чини ми се, овако некако рече : " Индија би била православна да није  вас православних." ...

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...
пре 2 минута, SerbCro рече

Haha, gori ste i od katolika.  (p.s. a i od protestanata također :D )

Svašta 

  • Свиђа ми се 1

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, SerbCro рече

Hehe, eto, nemre čovjek ni izneti svoje osobno mišljenje, a da ne dobije pušionu, ali dobro, Đura ti bude oprostio što te je tukao. :)

Gde vidiš pušionu 

Piše "svašta "

ne_shvata:suncanje:

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...