Jump to content

Тајна и ток смрти


Препоручена порука

пре 3 часа, Justin Waters рече

Sve su to samo subjektivni osjećaji. Nemaju veze sa nečim stvarnim fizičkim odsustvom energije i sl.

Ja žalim i danas što nisam uslikao majku na mrtvačkom odoru, jer je izgledala kao živa kao da nije umrla već je samo zaspala malo tvrđim snom. Dok je otac recimo izgledao skroz drukčije jer se malo namučio zbog moždanog udara, plus imao je starački karcinom i na kraju su mu stavili nešto u usta da bi mu držali jezik na mjestu i da se ne otvaraju i skroz je bio izobličen kao da nije ličio na sebe, plus ostao je dan i po duže u mrtvačnici jer sam ja dolazio iz daleka, a jedan dan duže u procesu dekompozicije tijela znači mnogo na izgled i ostalo. 

 

Subjektivni osećaji... koji su i naučno potvrđeni. Ono što je u čovekovoj ljušturi (telu) i što ga održava živim - crkva zove ''duša'' a nauka ''energija''. Neki ljudi mogu osetiti tuđu energiju (ili dušu). Čak su naučnici uspeli da izmere čovekovu dušu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da mi od stanja šoka ne možemo realno ni da osećamo ni razmišljamo u takvim trenucima. Dobro je kad ima uz tebe neko ko je trezven da podseti da je to Gospod došao da usnulog zagrli, da ti kaže da se što više moliš, da što manje razmišljaš o svemu, ne možeš ništa bolje učiniti ni za sebe ni za njega.

Velika je tajna smrt, mi samo naziremo jedan mali deo nje kroz onaj poslednji pogled pokojnika koji se ne zaboravlja. :(

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Vesna Milovic рече

Subjektivni osećaji... koji su i naučno potvrđeni. Ono što je u čovekovoj ljušturi (telu) i što ga održava živim - crkva zove ''duša'' a nauka ''energija''. Neki ljudi mogu osetiti tuđu energiju (ili dušu). Čak su naučnici uspeli da izmere čovekovu dušu.

Ma kakva nauka i energija...a taj mit o gubljenju težine nakon smrti je i poprilično zastario.  

S druge strane mnogo svježija istraživanja kako na životinjama, tako i na ljudima pokazuju da u momentu smrti može doći i do kratkotrajnog povećanja tjelesne mase 

https://www.scientificexploration.org/docs/15/jse_15_4_hollander.pdf

Međutim ne radi se o konstanti, nego o kratkotrajnoj varijaciji iz čega se ne može izvući nikakav zaključak o napuštanju nekog entiteta iz tijela u momentu smrti. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Justin Waters рече

Ma kakva nauka i energija...a taj mit o gubljenju težine nakon smrti je i poprilično zastario.  

S druge strane mnogo svježija istraživanja kako na životinjama, tako i na ljudima pokazuju da u momentu smrti može doći i do kratkotrajnog povećanja tjelesne mase 

https://www.scientificexploration.org/docs/15/jse_15_4_hollander.pdf

Međutim ne radi se o konstanti, nego o kratkotrajnoj varijaciji iz čega se ne može izvući nikakav zaključak o napuštanju nekog entiteta iz tijela u momentu smrti. 

 

Malo čitaj i informiši se pre nego što nešto napišeš. Mene nauka zanima koliko i pravoslavlje i duhovnost. I nisam pisala o mitu o gubljenju težine (tela) nakon smrti (to ti pominješ) već o tome da je moguće izmeriti težinu duše. 

A naglasak je upravo na duši ili energiji. Dakle, neki ljudi mogu osetiti tuđu dušu (tj. energiju, kako je naučnici zovu), dok drugi ne mogu jer ili ne razumeju tako nešto ili im je otvrdlo srce. Puno je naučnih dokaza o onome što sam napisala, kao i svedočanstava ljudi koji imali isti ili sličan osećaj kao onaj koji sam ja opisala. I to je činjenica, a ne kakva ''varijacija''. Verujućim ljudima ovo nije ništa neobično. Na kraju, ni Boga ljudi ne mogu videti ili dotaći pa veruju u Njegovo postojanje. Neko veruje, neko ne veruje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Vesna Milovic рече

A naglasak je upravo na duši ili energiji. Dakle, neki ljudi mogu osetiti tuđu dušu (tj. energiju, kako je naučnici zovu), 

https://sr.m.wikipedia.org/sr-el/Енергија

U fizici, energija je svojstvo koje mora biti preneto na objekat da bi izvršio rad, ili da bi se zagrejao, i može biti konvertovano u drugi oblik, ali ne može biti kreirano niti uništeno. [1]

Energija je sposobnost vršenja rada. Ova opšta definicija je deo osnovnih definicija savremene fizike, i to u onom delu koji treba da odgovori na pitanje o uzroku i poreklu prirodnih fenomena akcije, dejstva i sile. Svaki fizički sistem poseduje energiju u izvesnoj količini. Količina energije sistema nije apsolutna vrednost već relativna u odnosu na referentno stanje ili referentni nivo. Energija fizičkog sistema se definiše kao količina mehaničkog rada koga sistem može da proizvede kada menja svoje tekuće stanje i prelazi u referentno stanje; na primer ako se litar vode ohladi do 0 °C ili kada auto udari drvo i uspori od 120 km/h do 0 km/h.

....

Energija se može pojaviti u nekoliko oblika:

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Vesna Milovic рече

Malo čitaj i informiši se pre nego što nešto napišeš. Mene nauka zanima koliko i pravoslavlje i duhovnost. I nisam pisala o mitu o gubljenju težine (tela) nakon smrti (to ti pominješ) već o tome da je moguće izmeriti težinu duše. 

A naglasak je upravo na duši ili energiji. Dakle, neki ljudi mogu osetiti tuđu dušu (tj. energiju, kako je naučnici zovu), dok drugi ne mogu jer ili ne razumeju tako nešto ili im je otvrdlo srce. Puno je naučnih dokaza o onome što sam napisala, kao i svedočanstava ljudi koji imali isti ili sličan osećaj kao onaj koji sam ja opisala. I to je činjenica, a ne kakva ''varijacija''. Verujućim ljudima ovo nije ništa neobično. Na kraju, ni Boga ljudi ne mogu videti ili dotaći pa veruju u Njegovo postojanje. Neko veruje, neko ne veruje.

Bojim se da tebi informisanje nije jača strana...znam taj pristup. 

Duša nije isto što i energija, makar ona fizička, možeš ti podrazumjevati pod energijom nešto drugo...ali to onda nije detektatbilno naučnim metiodom. 

Dakle za jedno se moraš odlučiti, ili je duša isto što i fizička energija, i onda možeš slobodno navesti neke naučne radove kako ti tvrdiš, a ako nisu isto onda tu nema nikakve nauke. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma, nema tu neke filozofije, .... ako po veri covek ima dusu koja je i zivotna i pokretacka sila coveka - jer kada zivotvorna dusa napusti telo, onda nastupa smrt, jer telo nema svoje sile koje mogu da ga odrzavaju u zivotu,...... onda i ta energija duse koja se projavljuje kroz telo coveka, ....onda mozemo u nekim specificnim trenucima i da osetimo izmedju nas tu energiju duse, da se dusevno i duhovno povezemo i vidimo i tu neku unutrasnju stranu coveka.

Inace, kako kaze sv.Jovan Zlatoust , ako bi mogli da telesnim ocima da vidimo dusu ....(verovatno bi se bas iznenadili....dobardecko ) :

" Душа - естествена, разумна, духовна, брзопокретна, која је у непрестаном делању, драгоценија од целога света, неописиве лепоте, суштине сродне с небеснима, наравно, не Божанској суштини, него небесним бестелесним силама. Душа човечија је толико благолепна, и не може се упоредити ни са каквом природном лепотом. Кад бисмо телесним очима угледали красоту душе, никаква земаљска лепота нас више не би могла задивити. Ову лепоту могу видети само душевне, просветљене очи ума."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovde ne može da se navede lično iskustvo u miru, a da neko ne pokrene čitavu raspravu, dokazujući svoju pamet, ako se ne slaže sa iznesenim. Nije me briga da li verujete u ono što sam napisala i nemam nameru da bilo kome šta dokazujem i gubim vreme na navođenje citata. Raspravljajte se među sobom i lečite svoje frustracije i komplekse ako vam je do toga stalo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pošto se u naslovu topika pominje i tok smrti, setimo se da naš narod ima o toku smrti onu uobičajenu izreku ,,neka ide samo po redu.''

A to naravno podrazumeva da bi trebalo i očekuje se, da svako proživi puni životni vek i da prvo umiru najstariji i stariji.

Kada tako idu stvari svojim tokom, kad neko proživi pun životni vek i umre u godinama u kojim se to i očekuje, uprkos bolu

čini mi se da se tada takav tok smrti ipak lakše prihvata i razume.

Ali šta kada ,,ne ide po redu?'' Kada umiru mladi, deca, ljudi u najboljim godinama, kada ginu mladi, kada rano nestanu životi koji su tek počeli

i koji su još puno toga mogli pružiti i svojim bližnjima i društvu. S tim se i takvim tokom teško suočiti, i verujem da je svako od nas mnogo puta

postavljao sebi pitanja-zašto?kako? zbog čega? ima li utehe?

Čini mi se da tu negde leži najveća nedoumica i strah od smrti- ,,neka ide po redu'' bi nekako i prihvatili, ali iskakanje iz tog toka

je mnogo bolno.

Čini mi se da će smrt zauvek ostati misterija, i koliko god neko individualno bio snažan u veri, da će uvek ostati barem jedan mali deo u njemu koji će se plašiti. Mislim da je to normalno,  ljudski, i da se ne treba stideti tog straha ( naravno, ne treba u istom ni preterivati, ni biti opsednut njime,  ). Nama kao ljudskim bićima, taj strah je urođen i nije nam dato da (sa)znamo šta se dešava nakon smrti. Barem dok ne pređemo iza te druge strane.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...