Jump to content

Да ли постоји Бог који је добар - проблем теодицеје

Оцени ову тему


Препоручена порука

Zlo, bolest, đavo i greh pripadaju istoj kategoriji - njihova zajednička suština je nebiće.
 

 

Да, стим што болест није нешто непостојеће него реално стање. Једноставан биолошки процес због несавршености организма. 

 

Зло је погрешна манифестација доброг која се дешава било због неких нижих нагона (храна, пиће, опстанак...) било из чисте воље што представља сатанизам. Самим тим зло може бити биолошког порекла јер је морал биолошког порекла, а може бити једна од манифестација људског делања која иде у супротном смеру. Или може бити као што Аквилије каже нешто трансцедентно што хришћани не прихватају. Остаје ово друго које је некако најбоље објашњење - зло не постоји изван делања човекове воље. Земљотрес који погоди неку област није зло. То је обичан феномен природе исти као што је Сунце, ветар, астероид. Дакле, зло је акт саме воље. Стим што ја мислим да зло може потицати и од биологије, споменуо сам она 2 експеримента. 

 

Ђаво је биће које иде у супротном смеру. То је онај који једносмерном улицом вози у контра смеру. 

 

Грех је сличан као и злу, по мени нема неке разлике међу њима. 

 

Болест је као што сам написао реално стање једног организма. 

 

А то је све тако због несавршености и неЗавршености света. Када правиш кућу она није баш лепа у почетку, крш, смеће, прашина. Када је завршиш изнутра и споља, удариш фасаду, средиш двориште, онда је кућа завршена. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кључно је питање зашто је свемогући Бог, пун љубави, који је могао да створи било какав свемир, створио баш овакав, у коме је бол потреба.

 

То је питање за Бога, ја не знам зашто је Бог то тако замислио. 

Могу само рећи на основу искуства да без патње нема напретка, да је бол корисан сваком организму као аларм да нешто није у реду, да од нечег треба побећи, склонити се. Бол је исто што и чуло вида, слуха итд. 

 

Патња је потребна да би јачала вољу, да би човек достигао слободу и зацртани циљ. Да ли је могло другачије, не знам. Можда постоје верзије универзума у којем није овако, где нема бола и сличног, можда је то тако због чисте логике где не може нешто да напредује ако се пре тога не помучи. Да нешто не може бити савршено ако пре тога не буде несавршено. 

 

Теолошко објашњење је да је Бог заједница савршености која ствара нешто несавршено да би оно својом вољом (кроз човека) изабрало да буде савршено тј. уђе у заједницу са Богом. Дакле, акт саме воље, о томе се ради. О вољи, хоћеш или нећеш. 

 

И ја сам имао таква питања, можда си виђао по форуму јер ме интересује. Моје објашњење како је и задатак теме јесте оно што сам навео: Но пејн, но гејн. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nesavršenost je kada kuca krcne lobanju maci? Ne bih rekao nesavršenost nego tragičnost, svakako kao posledica pada.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И ја сам имао таква питања, можда си виђао по форуму јер ме интересује. Моје објашњење како је и задатак теме јесте оно што сам навео: Но пејн, но гејн. 

 

Па добро, фин неки родитељ тај бог у кога верујете...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nesavršenost je kada kuca krcne lobanju maci? Ne bih rekao nesavršenost nego tragičnost, svakako kao posledica pada.

 

Крцање мачје лобање које је постојало још пре него што су се појавили гологузи Адам и Ева. 

Ал добро, имаш ти ону своју теорију у коју не бих улазио. То је твој став и не могу ништа ту да урадим. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па добро, фин неки родитељ тај бог у кога верујете...

 

Јашта него фин, неће да размази своју ђецу, него да их научи како да буду  јаки и савршени и да се крећу. А не да трчкарају са лишћем на гениталијама, беру јабуке и смарају се. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јашта него фин, неће да размази своју ђецу, него да их научи како да буду  јаки и савршени и да се крећу. А не да трчкарају са лишћем на гениталијама, беру јабуке и смарају се. 

 

Oprezno sa ovakvim analogijama ako zelis ostati u okviru hriscanske paradigme. Kultisti i poklonici leve staze upravo ovo koriste kao argument da bi dokazali da je zmija u vrtu uradila super stvar jer je

oslobodila Adama i Evu od te detinje naivnosti i pokrivenosti liscem i uputila ih na stazu samoobozenja kroz patnju.  :stadaradim:



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oprezno sa ovakvim analogijama ako zelis ostati u okviru hriscanske paradigme. Kultisti i poklonici leve staze upravo ovo koriste kao argument da bi dokazali da je zmija u vrtu uradila super stvar jer je

oslobodila Adama i Evu od te detinje naivnosti i pokrivenosti liscem i uputila ih na stazu samoobozenja kroz patnju.  :stadaradim:

 

Мислио сам на мисао о неком савршеном свету где је све савршено када сам споменуо Адама и Еву. Она се провлачи кроз овакве расправе са питањем: зашто Бог није могао створити свет без патње? 

Човек и да није згрешио наставио би да се креће ка вишем кроз читаву вечност како Св. Максим објашњава за есхатон. 

 

Јер и пре њих су мацама крцале лобање, диносаруси су патили у изумирању и  још многа жива бића пре тога итд. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислио сам на мисао о неком савршеном свету где је све савршено када сам споменуо Адама и Еву. 

Човек и да није згрешио наставио би да се креће ка вишем кроз читаву вечност како Св. Максим објашњава за есхатон. 

 

Јер и пре њих су мацама крцале лобање, диносаруси су патили у изумирању и  још многа жива бића пре тога итд. 

 

Da ali sa tom velikom razlikom da tada nikadne bi okusio bol, patnju, povredu, smrt, bilo sta iz onog skupa stvari koje mi ovde zovemo neprijatnostima. Ako kazes da je bol i sve sto ide uz to dobro jer vodi ka savrsenstvu onda je to veoma blisko filozofiji leve staze jer bas oni kazu no pain no gain. A to je potpuno nemoguce ako vazi ovo boldovano. Ili patnja i bol imaju smisao usavrsavanja ili bi se Adam i dalje usavrsavao da nije pao. Ne moze i jedno i drugo.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da ali sa tom velikom razlikom da tada nikadne bi okusio bol, patnju, povredu, smrt, bilo sta iz onog skupa stvari koje mi ovde zovemo neprijatnostima. Ako kazes da je bol i sve sto ide uz to dobro jer vodi ka savrsenstvu onda je to veoma blisko filozofiji leve staze jer bas oni kazu no pain no gain. A to je potpuno nemoguce ako vazi ovo boldovano. Ili patnja i bol imaju smisao usavrsavanja ili bi se Adam i dalje usavrsavao da nije pao. Ne moze i jedno i drugo.

 

Па добро, а шта ћемо са Христовим саветима о ношењу крста, о прихватању патње, да се кроз страдање спашавамо и слично? Слажем се свакако у вези напредовања после обожења у ком нема патње и смрти. 

 

Бол је како сам навео физички корисан. Помаже организмима да избегну неке опасности и као аларми да нешто није у реду и да треба деловати. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па добро, а шта ћемо са Христовим саветима о ношењу крста, о прихватању патње, да се кроз страдање спашавамо и слично? Слажем се свакако у вези напредовања после обожења у ком нема патње и смрти. 

 

Бол је како сам навео физички корисан. Помаже организмима да избегну неке опасности и као аларми да нешто није у реду и да треба деловати. 

 

Ali to ne podrazume ovu tvoju tezu da je bol koristan, da je bol planski stavljen tu da nas vodi obozenju. U tom kontekstu bol naprosto jeste kao nuzna posledica sveta koji je oslonjen sam na sebe bez Bozijeg punog prisustva. Bol i patnja ni na koji nacin nisu neke dobre stvari nego nuzno zlo. 



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јер и пре њих (Adama i Eve) су мацама крцале лобање, диносаруси су патили у изумирању и  још многа жива бића пре тога итд. 

 

Zar ti je teško ući u to da su Adam i Eva stvoreni pre pada - onog pada čija je posledica bila sekundarno, drugačije postojanje započeto Velikim praskom?:)

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па добро, а шта ћемо са Христовим саветима о ношењу крста, о прихватању патње, да се кроз страдање спашавамо и слично?

 

Jedno je domostroj stvaranja a drugo je domostroj spasenja. Čak ni Ovaploćenje Logosa nije bilo planirano od večnosti kao nekakvo spasavanje, već kao cilj domostroja stvaranja - da sve postane ne više stvoreno nego rođeno od Boga.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...