Jump to content
  • Милан Ракић
    Милан Ракић

    ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ: Никада нећемо против Русије која је увек била наша подршка и нада (ВИДЕО)

      Поглавар Српске православне цркве Патријарх Иринеј говорио је екслузивно за “Раша Тудеј” о односима Србије и Русије.

       

    Он је рекао да високо цени пријатељство са Русијом која је увек долазила да спасе Србе.

    “Живимо у времену када наше односе са Русијом критикују многи. Ипак, ми одговарамо да никада нећемо против Русије, која је увек била наша подршка и нада, посебно када смо били под Отомаском чизмом”, рекао је Иринеј.

     

    Он је нагласио да је сарадња руске и српске православне цркве на нивоу дубоке историјске повезаности два народа.

    “Ми морамо да запамтимо да смо Словени. Још у 12. веку почела је сарадња наших цркава. Од тада наши односи само су јачани”, рекао је Иринеј.

    РТ




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 19 минута, Православни Србин рече

    Па шта ако почивају на црвеном тргу? Јел треба да их Руси разнесу динамитом, не разумем те? Треба да сруше њихове споменике? И Тито почива у Београду, ето, значи ми Срби смо сви комуњаре и титоисти.

    О томе би требало добро размислити.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Justin Waters рече

    Aha, mislis kad se predje na nebeske pasnjake. O da itekako cemo se iznenaditi u tom sam uvjeren. 

    Да, мене само интересују они који умеју, и хоће, да кажу опрости, од Русије преко Србије, до Америке. Остали практично не постоје, изузев ако мислиш да је хиљаду година неко озбиљно трајање. Опрости, брате, молим те опрости.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Православни Србин рече

    Ок, сачекаћу ја, није проблем никакав. Само бих волео да објективно говоримо о Русији, као и о било којој другој држави и народи. А примећујем да код нас кад се прича о Русији, увек се иде у неку крајности, или се о њима говори идеализовано или оцрњено као да су најгори на свету. Нема никакве средине. 

    Pa glede toga sto pocivaju na trgu, pazi nije realno ako su osudili staljinove zlocine da on i dalje bude na trgu. Ne mogu da ga uklone zato sto jos mnogo komunista ima u Rusiji. To je moje misljenje. E sad ti imas svoje i to je sta je. 

    Ne mislim ja ni i da svi Rusi pretjerano vole komunizam. To je istorija. Ali sam isto i misljenja da Rusi masovno nisu ni ljubitelji pravoslavlja. Pravoslavlje je i tamo kao i u svim zemljama, tradicionalna vjera koja identifikuje obicaje,a ne sustinski nacin zivota vecine ljudi. 

    No ja ne mrzim Ruse niti ih nesto volim. Ako bih uzeo primjer neke drzave koju recimo cijenim pa i volim (mada tamo nikad nisam bio) to bi bio prije Novi Zeland. Drzim se tvog misljenja o Rusima da ne treba previse idealizovano pricati niti previse ocrnjeno.

    Ali Srbi kada je u pitanju rusko i Rusi previse idealizuju. I ovaj tekst patrijarha pomalo vuce na tu stranu. Ali stvar je u tome sto Srbi ne zive rusku kulturu niti su komnzumenti ruskih proizovda niti bilo cega. S te strane po meni je to licemjerno da se toliko uzdizu Rusi i velicaju kao bratski narodi, a zapravo imamo malo dodirnih tacaka s njima osim ideala poput pravoslavlja, slovenstva itd....Trebamo se vise ili okrenuti tome ili prestati vec jednom velicati Rusiju. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Justin Waters рече

    Ali Srbi kada je u pitanju rusko i Rusi previse idealizuju. I ovaj tekst patrijarha pomalo vuce na tu stranu. Ali stvar je u tome sto Srbi ne zive rusku kulturu niti su komnzumenti ruskih proizovda niti bilo cega. S te strane po meni je to licemjerno da se toliko uzdizu Rusi i velicaju kao bratski narodi, a zapravo imamo malo dodirnih tacaka s njima osim ideala poput pravoslavlja, slovenstva itd....Trebamo se vise ili okrenuti tome ili prestati vec jednom velicati Rusiju. 

    Није ни здраво. То показује несигурност, некакву потребу за "старијим братом" и "заштитником" и сл. То одраслим, зрелим људима не треба.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Justin Waters рече

    I ovaj tekst patrijarha pomalo vuce na tu stranu.

    Добро си ме подсетио!

    Ваша Светости, мене не интересује хоћемо ли проти Русије, јер и нисмо у стању, ако се слажете. Занима ме да ли ћемо са Русијом, јер то јесмо у стању.?

    Опрости Јустине што ти ускочих у реплику.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Некако волим да посматрам Русију једино кроз призму православља, они су наша православна браћа и то је то, пројектовати ту слику  и тај однос на међудржавне, дипломатске и пословне односе је убитачно за нас, али нису они криви због тога, извините али ја заиста не могу да схватим тај наш полтронски и поданички однос према Русији, не могу да се жива начудим нашим људима који у (мајчицу) Русију гледају као у Бога... 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Grizzly Adams рече

    Није ни здраво. То показује несигурност, некакву потребу за "старијим братом" и "заштитником" и сл. То одраслим, зрелим људима не треба.

    Uhh, :0228_hot:  .....koliko samo imamo 'starije bratije' u tim.....MMF-ovima, NATO-ima, EURO komisijima i slicnim dobrotvornim organizacijama ( :osmeh:),.....izgleda....da smo nesigruni i nismo bas zdravi, odavno....
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Bokisd рече

    Uhh, :0228_hot:  .....koliko samo imamo 'starije bratije' u tim.....MMF-ovima, NATO-ima, EURO komisijima i slicnim dobrotvornim organizacijama ( :osmeh:),.....izgleda....da smo nesigruni i nismo bas zdravi, odavno....
     

    Па иста ствар ти је са овима што маштају о ЕУ у којој су куће од чоколаде и прозори од мармеладе... :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Bokisd рече

    izgleda....da smo nesigruni i nismo bas zdravi, odavno....

    па могу ти рећи да и нисмо :) ...имам свакодневни контакт са Русима, њихова надобудност  (без икаквог основа, мере нема), али нису они криви, крива је наша "болесна русофилност" која им је дозволила такво понашање...па извините браћо, ал` ви сте дошли у "нашу кућу" и овде можете да будете само драги гости, газде сте код своје куће (ово је мој став)

    Имају наши стари једну добру...Ако смо ми сестре, кесе нам нису сестре. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Bokisd рече

    Sto neko rece, dovoljno je i sto nam nisu odmagali, ...sta ces vise....:945729:

    А бивало је и кад су хтели да нам помогну, ал су скотови овдашњи одбијали помоћ, јер су усвом комунарско лудилу мислили да ће победити... С300-"пијани" Јељцин...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Снежана рече

    извините али ја заиста не могу да схватим тај наш полтронски и поданички однос према Русији, не могу да се жива начудим нашим људима који у (мајчицу) Русију гледају као у Бога... 

    Нисам без искуства, али се напрежем да се сетим некога од људи које сам срео, а да одговара опису који наводиш. Сећам се заправо "русофила" са позиција комунизма, који највише личе. Хришћани нису идолопоклоници, и који се нађе у ово твом опису мора добро да се замисли, прилазећи Путиру. Први део поруке. на коју реплицирам је за десет.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, елТорнеро рече

    Нисам без искуства, али се напрежем да се сетим некога од људи које сам срео, а да одговара опису који наводиш. Сећам се заправо "русофила" са позиција комунизма, који највише личе. Хришћани нису идолопоклоници, и који се нађе у ово твом опису мора добро да се замисли, прилазећи Путиру. Први део поруке. на коју реплицирам је за десет.

    Не треба Снежани "дрвени адвокат" свакако, али претпостављам да је она мислила на `тма` покрета који постоје (нажалост) у Србији и који шире ту неку русољубну причу до граница да више воле туђу земљу но своју... То је за дијагнозу. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Милан Ракић рече

    Не треба Снежани "дрвени адвокат" свакако, али претпостављам да је она мислила на `тма` покрета који постоје (нажалост) у Србији и који шире ту неку русољубну причу до граница да више воле туђу земљу но своју... То је за дијагнозу. 

    Нисам упућен, али као што рекох то нису хришћани. Но, не гледајући са позиција Православне вере, да није западног скута за који се хватају, и источног за који се ми хватамо, Хрвата и Срба вероватно не би било. Друго, Руска Федерација је врло примамљиво тржиште, близу је, и није непоштено. Надам се да ово о чему говорим није идолопоклонство.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Jа волим Русе и Русију, а кад волиш онда не мериш и не хваташ се за мане но видиш само оно добро. Волим њихову книжевност, волим њихов мелос, па онда њихову историју, па њихову духовност, па њихову црквену музику, па онда волим Путина, па њихове степе и тундре, волим и њихов Сибир, па ми је симпа Јоана са форума и њени фотоси, па волим њихову моћ :ani_biggrin: Шта сте бре љубоморни на велике Русе . Еј Руса и Срба ...колико оно беше милона....мало ли је....:)))    

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Bokisd рече

    Kakve ovo ima veze sa odnosom Rusije i Srbije ?

    Pusti price i pricice, stalno nesto postavljas neke 'klipove' u pricu  i neke negativne epizode u raspravama na forumu. Kao ono za Svetu Goru u doba II Sv. Sta ti to treba nije mi bas jasno ? :blush:


     

    Да ли су се тамо позивали на св.Гору као неоспорни ауторитет?Јесу.Да ли овде величају руско царство као идеал?Да.Па зато наводим примере јер не знате историју и схватате све црно -бело.Само је један Добар каже и Спаситељ.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...