Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Синод Руске Цркве најавио деловање против антиканонских корака Цариграда у Украјини

    Свети синод Руске православне цркве, издао је данас, 8.09., Саопштење поводом јучерашњег Саопштења Генералног секретара Светог Синода Васељенске патријаршије којим се именују два егзарха Цариграда у Украјини.

    Тим поводом, Синод РПЦ саопштава:
    Решење Константинопоља донето је без сагласности са патријархом московским и све Руси Кирилом и без сагласности са митрополитом кијевским и целе Украјине Онуфријем и представља грубо кршење црквених канона који забрањују епископима једне Помесне цркве да се мешају у питања друге и то: Друго правило II Васељенског сабора, 20. правило Трулског сабора, 13. правило Антиохијског сабора, 3., 11. и 12. правило Сардичког сабора. Ово решење такође противуречи до данас неоповргнутом ставу константинопољског патријарха Вартоломеја да сматра Блажењејшег митрополита Онуфрија јединим поглаварем Православне цркве у Украјини.

    Одлука Константинопољске патријаршије да узме у разматрање питање давања аутокефалности "православним верницима Украјине" донета је мимо воље епископата Украјинске православне цркве, који се једнодушно изјаснио за очување садашњег статуса.

    За оправдање свог мешања у послове друге Помесне цркве Константинопољски патријарх даје лажна тумачења историјских факата и приписује себи искључива овлашћења, која он нема нити је икада имао.

    Наведено деловање води у ћорсокак односе РПЦ и Константинопољског патријарха и представља претњу очувању јединства светског православља.

    Свештени Синод Руске православне цркве изјављује да пуна одговорност за наведено антиканонско деловање припада патријарху Вартоломеју и оним лицима који га подржавају.

    Одговарајуће противделовање Московског патријарха биће у најближе време.  

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Ова дешавања неће бити случајна и без конкретног узрока. Проблем у поретку саме Цркве тиче се много дубљег проблема у самој теологији, конкретно тријадологији и њеном примењивању на поредак у Цркви.

    Константинипољ, на челу са Зизјуласом као теолошким ауторитетом, досегао је врхунац сопственог искушења, због немогућности да се та теологија коју заступа спроведе на исправан начин, јер нико до сада није до потребне мере расудио и појаснио конкретне последице те теологије, које не морају по себи бити погрешне, него могу довести до великих проблема ако се та теологија протумачи и примени на погрешан начин, што данас на жалост чини Константинопољ.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 46 минута, Trifke рече

    Bice ovo velika brljotina sa nesagledivim posledicama.

    1 hour ago, александар живаљев рече

    За оправдање свог мешања у послове друге Помесне цркве Константинопољски патријарх даје лажна тумачења историјских факата и приписује себи искључива овлашћења, која он нема нити је икада имао.

    Будући да на нас гледају као на русофиле значи да ће можда и нама ускоро да стигну њихови егзарси за Македонију, Црну Гору, Хрватску... можда чак и Румунију...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Било би крајње време да се екипа из Стамбола ишутира из Цркве због свог тровачког екуменизма. Кад попију ногу, моћи ће са Фрањом да певају :"Кумбајаааа.. "и да у друштво позову бискупесе, геј пасторе, муле, рабине и шамане, те да у паузи дискутују о глобалном загревању и заштити белих међеда. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Ivan Marković рече

    Било би крајње време да се екипа из Стамбола ишутира из Цркве због свог тровачког екуменизма. Кад попију ногу, моћи ће са Фрањом да певају :"Кумбајаааа.. "и да у друштво позову бискупесе, геј пасторе, муле, рабине и шамане, те да у паузи дискутују о глобалном загревању и заштити белих међеда. 

    giphy.gif.f51d4f0a9dd08c4cbbe99a3b874765e7.gif

    :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пазите, ако се спроведе канонски ред и поредак у Украјину и Македонију, тада баба Рога полетиќе на метлу и појешќе све "истиноправославне" хришќане!!!
    Место да се радујете заједно са Богом, ви протестирате. Сетите се на ону јеванѓелску причу у блудног сина.
    Пс: Поздрав од еден Македонец, неиспилен Северномакедонец!
    ППС: Можда Македонци, Црногорци и Украинци смо новоиспилени народи, можда неку Цркву нас не признаје, али ми смо чланице Уједињених Нација и имамо право да гласамо ко ќе да улази у УНЕСКО.

    Послато са Point_X501 користећи Pouke.org мобилну апликацију

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 26 минута, Orthophill рече

    Пазите, ако се спроведе канонски ред и поредак у Украјину и Македонију, тада баба Рога полетиќе на метлу и појешќе све "истиноправославне" хришќане!!!
    Место да се радујете заједно са Богом, ви протестирате. Сетите се на ону јеванѓелску причу у блудног сина.
    Пс: Поздрав од еден Македонец, неиспилен Северномакедонец!
    ППС: Можда Македонци, Црногорци и Украинци смо новоиспилени народи, можда неку Цркву нас не признаје, али ми смо чланице Уједињених Нација и имамо право да гласамо ко ќе да улази у УНЕСКО.

    Послато са Point_X501 користећи Pouke.org мобилну апликацију

    A pridrzavanje kanonskog poretka Crkve nista? Ne ide to tako brate, niti ce ikad da ide.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ако одимо по каноне, ни СПЦ, ни РПЦ немају право да имају епархије надвор од тероторије прописане томосом. Ако сте за каноне, онда укините прво све епархије изван границе бивше КСХС и предајте их Васеленској Патријаршији. Али прво, укините Темишварску.

    Послато са Point_X501 користећи Pouke.org мобилну апликацију

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 минута, Orthophill рече

    Ако одимо по каноне, ни СПЦ, ни РПЦ немају право да имају епархије надвор од тероторије прописане томосом. Ако сте за каноне, онда укините прво све епархије изван границе бивше КСХС и предајте их Васеленској Патријаршији. Али прво, укините Темишварску.

    Послато са Point_X501 користећи Pouke.org мобилну апликацију

    Pre svega, samo delovanje i nacin postojanja Vaseljenske patrijarsije danas je duboko protiv-kanonski. Odatle da pocnemo. Ovo uopste nije prvi put da oni prave velike probleme. Da ostavimo trenutno po strani sto oni odavno nemaju upravo kanonskog osnova da se uopste zovu vaseljenskom patrijarsijom, ali njihovo cisto politicko utrpavanje svuda redom vec decenijama unazad je sve samo ne ponasanje kanonske PC. Ostali su tolerisali takvo ponasanje do sad, ali na Fanaru su sad vec prekardasili svaku meru.

     I drugo, problem vas u Makedoniji i ovih u Ukrajini je sto Crkvu svodite u ravan polupoliticke organizacije, koja prosto sluzi - izmedju ostalog - nacionalnim interesima. Dokle god je tako, vi se prakticno drzite jedne prilicno jasne eklisioloske jeresi, i jos ocekujete da se i ostale omesne PC saglase sa tim. Takvo ocekivanje je potpuno suludo, naravno.

    Jedno je snishodjenje iz opravdanog razloga, a sasvim stoto je otvoreno gazenje kanonskog poretka Crkve.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    А да нас зове Патријарх Иринеј, неиспилени Северномакедонци и да нам прича ко смо и што смо је у духу Хришќанства. Јер Христос рекао идите и од све народе учините Србе! Срамота је да причате да Васеленска Патријаршија нема основ да се тако назива, а истовремено да причате како Косово је део Србије и српско. Или па да једну полупарохију називате аутономну Цркву.

    Нека нам денешни свети Фануриј помаже да пронаѓемо љубав у својих срца, тако ќемо све да надминемо. А, са мржњом и са вреѓање других неќемо ништа да постигнемо.


    Послато са Point_X501 користећи Pouke.org мобилну апликацију

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 часа, obi-wan рече

    Pre svega, samo delovanje i nacin postojanja Vaseljenske patrijarsije danas je duboko protiv-kanonski. Odatle da pocnemo. Ovo uopste nije prvi put da oni prave velike probleme. Da ostavimo trenutno po strani sto oni odavno nemaju upravo kanonskog osnova da se uopste zovu vaseljenskom patrijarsijom, ali njihovo cisto politicko utrpavanje svuda redom vec decenijama unazad je sve samo ne ponasanje kanonske PC. Ostali su tolerisali takvo ponasanje do sad, ali na Fanaru su sad vec prekardasili svaku meru.

     I drugo, problem vas u Makedoniji i ovih u Ukrajini je sto Crkvu svodite u ravan polupoliticke organizacije, koja prosto sluzi - izmedju ostalog - nacionalnim interesima. Dokle god je tako, vi se prakticno drzite jedne prilicno jasne eklisioloske jeresi, i jos ocekujete da se i ostale omesne PC saglase sa tim. Takvo ocekivanje je potpuno suludo, naravno.

    Jedno je snishodjenje iz opravdanog razloga, a sasvim stoto je otvoreno gazenje kanonskog poretka Crkve.

    A kako je sv.Sava zaobisao nadleznu jerarhiju i pomocu carigradskog Patrijarha otcepio kanonsku teritoriju Ohridske crkve? Gde je poredak crkve?

    Drugo u Tomosu iz 1923. jedini razlog za pripajanje i druge teritorije Ohridske crkve SPC je to shto se sporne teritorije nalazile u Kraljevini. Gde je poredak crkve? Carigrad uzurpirao ranije eparhije Ohrida a potom prodao SPC. Po kojim kanonima pravoslavne crkve?

    Ako nesto nije kanonsko neznaci da nije i pravoslavno. Vi zbog nacionalizma i etnofileizma necete da otstupite teritorije koji kanonski pridnadleze nezavisnoj  Ohridskoj Arhiepiskopiji. Crkovni poredak samo vam je izgovor, inace cisto farisejstvo.

    Konacno i Carigrad narusava kanone, al njihovo delanje je pravoslavnije nego li vase. Umesto da im date makedoncima i ukraincima ono shto zele i shto im pripada vi ih drzite van "crkve" zbog "kanonskog poredka" i pretite raskolima. JL to je Pravoslavlje? 

    U to "pravoslavlje" na kraju ce da ostanete vi i rusi. Konsenzus ce biti na stranu Carigrada. Ijako vi se odvojite od Carigrade ne zbog dogmate a zbog "poredka" bicete u ustinu raskolnici.

    Osetite razliku, MPC nije se odvojila sama, vec vi ste prekinuli opstenje sa nju, zato ona u sustini i nije raskol. Zato i Bog shalje svoju blagodat izobilno. Ona hoce jedinstva. 

    Raskolnici su oni koji prekidaju opstenje ne zbog dogmate, i tome samo svedocite da Jedinstvo Crkve vam je prazno slovo, u biti necet jedinstva crkve, vec svoje etnofiletisticke granice i "poredak" crkve. Bas vas briga shto milone makedonaca i ukrainaca su izvan "crkve", glavno je sacuvati poredak. 

    Koji poredak? i kad ste se vi drzali poredka? Licemerje i nista drugo. Ovo sve ja znam a kamoli Bog.

    I onda se cudite shto vas sve ove bede spopadaju?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Драгана Милошевић рече

    @MKD13 

    Е? Ма шта нам наприча?

    Ja znam da u coveka ima savest, i ona prepozna istinu, al covek ima i slobodu. Na vas je da birate istinu ili srpski nacionalizam.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...