Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

нисам ни мислила никога да прозовем због клетве,ово је речено фигуративно

па добро,пошто боље познајеш прилике,брате,ево изложи ти ситуацију,баш сам рада да прочитам :)

 

Све је речено .. треба се држати овога... :

 

 и прогонитељи, и џелати и жртве .. сви потичу из истог народа.. Архиепископ је македонац и њега не прогоне ни турци, ни шиптари, ни срби , ни бугари.. или муслимани .. НЕ ! .. Њега прогоне македонци .. и то ''православне'' вероисповести ....

 

Ми живимо овде у србији у неком глобалном осећају да су македонци некакав миран, и бољи народ од нас .. Не кажем да нису бољи .. али по чему нису бољи и бугари од нас ..и немци и албанци.. било ко .. Они бар Цркву не прогоне .. :) 

 

Тако да то не игра никакву улогу у овом случају .. нити је икад и играло .. и Богу 'фала што је тако ... :)

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 3.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

@, Dobro je da je on živ sa obzirom da ga makedonski fašisti proganjaju 10 godina. Makedonci njega ne smatraju Makedoncem nego Srbomanom tako sam negde video ne znam sad tačno gde. To nije sud to je nesud koji donosi kvazi presude. Toliko su se okomili na čovek da moraju i njegovu sestru i majku da gone. Gde će im duša?  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

.Нисам пророк али биће им нешто од Бога.Колективна хипноза је доле у Македонији колективна националистичка прелест и луди етно-занос до опијености

Е видите оче. Имам неколико "класића" из Македоније, који причаху управо супротно! А кад кажем супротно, не мислим при томе на утамниченог владику. Дапаче! Нико њега нити спомиње! Нажалост! Они имају своју причу! Своје православље! И свој етно-занос, како кажете... Углавном, они нашег владику не признају...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е видите оче. Имам неколико "класића" из Македоније, који причаху управо супротно! А кад кажем супротно, не мислим при томе на утамниченог владику. Дапаче! Нико њега нити спомиње! Нажалост! Они имају своју причу! Своје православље! И свој етно-занос, како кажете... Углавном, они нашег владику не признају...

Ko će baš njih da prizna što imaju svoje Pravoslavlje van Kanonskog jedinstva? Oni će to nastaviti sve dok im je volja. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ko će baš njih da prizna što imaju svoje Pravoslavlje van Kanonskog jedinstva? Oni će to nastaviti sve dok im je volja

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А да мало размишљамо у другом правцу? Кажемо бјрмовце ће стићи Божја казна,шиптари и то..
А шта ако нас стиже Божја казна? Комунизам,одрицање од Бога,рушење сопствених богомоља,псовање,стара српска неслога и скрнављење светиња?
Можда кад погледам ово стање које је задесило Србе и Србију(избеглице из Краијине,Босне и Космета),пре бих рекао да ми
тренутно трпимо Божју казну,пре него шиптари.

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е видите оче. Имам неколико "класића" из Македоније, који причаху управо супротно! А кад кажем супротно, не мислим при томе на утамниченог владику. Дапаче! Нико њега нити спомиње! Нажалост! Они имају своју причу! Своје православље! И свој етно-занос, како кажете... Углавном, они нашег владику не признају...

 

Кажи класићима потпуно слободно, да незнају шта је Црква..а Црквено јединство још мање.. То што они не ''признају'' како ти кажеш ''нашег владику'' они уствари не признају пре свега СВОГ владику .. што не значи да Јован није и наш владика ...  ''мпц'' је непризната црква и не може ни она нита па њихови верници да признају или не признају некога као Владику кога је цела православна екумена признала као таквог .. То једно с другим благе везе нема..  

 

''Њихово православље'' како кажеш и ''њихова црква'' нити су прво а још мање ово друго.. То што они имају је етнофилетистичка јерес у најчишћем облику... (читај најпрљавијем) који је инсталирао комунистички режим Тита и његових Темпа, Бобија , Колишевског и осталих.. а све у циљу рушења Цркве на овим просторима.. То је једна врста државне религиозне организације англиканског типа .. само много мање историјски гледано значајне...   

  • Волим 1

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

petarr.jpg
 

Расколнички митрополит Петар:

Европске цркве се мешају у унутрешње послове ''МПЦ''

 

 

Захтев Европских Цркава, за ослобођењем Вранишковског за митрополита Петра претставља упад у унутрашње послове  македонске државе, судства и цркве. 

- Уместо да претставе ствари другачијим него што оне јесу, требали су уз помоћ адвоката да провере да ли је пресуда донешена правилно, односно да ли је било или није било криминала - изјавио је данас владика Петар, додајући да није добро да се дају паушалне изјаве јер се тако ствара глобално светско мишлење о овом питању у коме је потпуно јасно да има криминала и злоупотребиа.

 

 

Извор

http://plusinfo.mk/vest/98944/GPetar-Evropskite-crkvi-se-meshaat-vo-vnatreshnite-raboti-na-MPC

 

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

cedomir-antic-nova.jpg

 

Чедомир Антић

Заточеник савести

 

Свештеницима из Србије забрањено је да у свештеничкој одори чак и ступе на територију Македоније

 

Поглавар Охридске архиепископије Јован Шести осуђен је прошле седмице на трогодишњу казну затвора. Владика Јован је по националности Македонац. Реч је о младом теологу, рођеном 1966. године, који се већ у тридесет и другој години нашао на челу једне од епископија у Македонији. Режим Јосипа Броза је 1967. омогућио насилно и неканонско оснивање Македонске православне цркве. У Македонији је и малобројним преосталим Србима онемогућено да припадају Српској православној цркви. Свештеницима из Србије забрањено је да у свештеничкој одори чак и ступе на територију Македоније. Будући да ову цркву није признала ниједна од православних цркава у свету, питање њеног споразума са Српском православном црквом поставило се као изузетно важно за њен опстанак и даљи развој православља у Македонији. После 2000. године СПЦ и канонски непризната МПЦ настојале су да се некако споразумеју. СПЦ је била спремна да призна самосталност македонске цркве и да се задовољи формалним канонским јединством. Једини значајнији захтев био је да у малобројним местима где још увек живи српски народ буде омогућено деловање СПЦ. Пре једанаест година у Нишу је о томе постигнут један споразум. Иако су га присутни македонски епископи прихватили он је касније одбачен од стране МПЦ. Епископ Јован остао је привржен споразуму и ускоро је обновљена канонска православна црква на темељима древне Охридске архиепископије. Од тада је архиепископ Јован Шести постао жртва сталног прогона. Суђено му је прво за шовинизам (!), а када се испоставило да је овакав прогон велика брука за македонске власти, прешло се на опробани метод суђења за проневеру. Све што би архиепископ добио као донацију верника, по мерилима македонског правосуђа могло је бити само проневера. Иако су Хелсинки воч и Фридом хаус писали о прогону архиепископа Јована, упркос чињеници да је он означен као „заточеник савести“, суђења су настављена. Више пута хапшен и на разне начине злостављани владика Јован провео је већ неколико година у притвору.

 

Замислимо да је на овај начин прогоњен неки католички, протестантски или исламски верски достојанственик у Србији. У Београду је ударна вест и скандал када финансијска полиција или нека инспекција уопште уђу у просторије разних приватних послова верских мањина. Спор између две исламске заједнице у Србији постао је међународни проблем. Посредовале су стране дипломатије, а Република Србија је под сталним притиском. НејакаБЈР Македонија нема статус европског парије као Србија. Ова држава пупољак којој је могуће опростити све оно што би у српском случају било предмет најоштријих осуда, није од стране Брисела и Вашингтона ни упозорена да прогоном једног архиепископа, кажњавањем његових родитеља и забраном богослужења крши неке од принципа на којима наводно почива Европска унија.

 

Срби су чинили око четвртине становништва Вардарске Македоније када је она ослобођена 1912. године (од прошле године је неспорно да је ослобођена, пошто македонске власти ваљда не би славиле стогодишњицу Балканског рата само у инат Албанцима). У време османске владавине епископи Срби успели су да дођу на чело свих дијецеза у овој области. Данас у Македонији, захваљујући југословенском искуству и седамдесет година дугој државној асимилацији, Срби чине мање од два одсто укупног становништва. Зато у овом случају није реч о Србији и СПЦ... Ради се о људским правима. Каква је Европска унија заједница вредности ако се о њима говори само када треба оправдати неко насиље? Да ли Кетрин Ештон, Ван Ромпеј, Дорис Пак и Јелко Кацин заиста мисле да могу да одрже један систем ако га заснивају на неправди и двоструким стандардима?

 

Председник Николић је приликом посете Македонији говорио о некаквом посредовању. Међутим, после пресуде архиепископу Јовану нисам успео да пронађем реакције званичне Србије. Каква правда? Изгледа да је важно само другарство. Србија на Косову и Метохији другује са онима који традиционално каменују аутобусе на Видовдан, са особама за које се претпоставља да су убијале цивиле и трговале њиховим органима, са онима који туку чак и Србе посланике у албанском косовском парламенту... Ако је тако, онда је случај верског прогона у Македонији потпуно безначајан. Какве везе са Србијом има Охрид и неки тамо архиепископ који признаје да је по националности Македонац (да је бар Босанац) и уопште Македонија? Македонија је битна када тамо држе говоранције на срушеном споменику, када не плате обећани део за обнову истог и када се укаже прилика за изношење контроверзних судова о тамошњој ракији.

 

Напредни клуб

 

Чедомир Антић
објављено: 11.07.2013.
 
 
03-02-JOVAN-MITROPOLIT_310x186.jpg


Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Kolega2357,

 

Pa vest je iz Skopske $tampe.. i prevedena je zbog razumevanja a dodatak "raskolnicki" je da bi s eodredilo da i jeste takvo njegovo stanje .. $to su$tinski i jeste .. No dobro to je i najmanje zlo .. 

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

11.07.2013

Епископот Давид, во Брисел, зборуваше за прогонот врз Архиепископот Јован и Православната Охридска Архиепископија
 

На 9-ти и 10-ти Јули 2013 г., Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид, како претставник на Православната Охридска Архиепископија, зборуваше, првиот ден во Европската Комисија, а вториот ден и во Европскиот Парламент, во Брисел, за најновиот монтиран процес и судски прогон врз Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и канонската православна Црква во Р. Македонија. 

На средбите, претставници, пак, на Српската Православна Црква беа Неговото Преосвештенство Епископот ремезијански г. Андреј, протосингелот Никифор и правниот советник Милан Андриќ. Дел од соговорниците од страна на Европската Унија беа: г. Joost Korte, генерален директор за проширување во Европската Комисија, г. Jerome Vignon, г. Lawrence Meredith, г-ѓа Katharina von Schunubrein, г-ѓа Roza Thun, г. Laszlo Tokes и други релевантни претставници на Европската Комисија и европратеници од Европскиот Парламент.

Во општи црти, на средбите обострано беше нагласена неопходноста од дијалог и помирување, како и потребата од цивилизациско ниво, на другите, особено на помалите заедници, да се гледа како на богатство, согласно на принципот на Европската Унија – единство во различноста (unity in diversity)! Исто така беше констатирано дека екстремниот национализам е најголем противник на Европската Унија, којашто претставува политички, но и транснационален процес.

Во насока на почитување на човековите права и верските слободи за сите подеднакво, најбитно од сè е политичарите и јавноста да се ослободат од конфликтна меморија, за од состојба на конфликт да се премине во состојба на помирување. Властите се тие кои секогаш треба да ги заштитуваат и религиозните малцинства од насилниот и арогантниот однос што се спроведува врз малцинствата. Нормализирањето на состојбите во однос на почитувањето на човековите права и верските слободи е еден од условите без коишто не е возможно да се продолжи напред во европските цивилизациски текови! Самодоволните и самобендисаните општества никому не носат добро.

За истакнување е и дека голем број од учесниците во дијалогот покажаа длабока загриженост за прогонот врз Архиепископот охридски Јован и останатите Епископи, монаштво и верници на Православната Охридска Архиепископија, со оглед на фактот дека веќе го беа прочитале соопштението на Конференцијата на Европски Цркви во однос на прогонот врз верска основа, кој во нашата татковина бива спроведуван цели единаесет години од страна на, согласно на меѓународните извештаи, корумпираното и подложно на политички влијанија домашно судство.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...