Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Текст из македонског лист Дневник:


 


ИНТЕРВЈУ: АЛЕKСАНДАР СПАСЕНОВСKИ, ПРАТЕНИK СО ДОKТОРАТ ПО РЕЛИГИИ


MАКЕДОНСКИОТ СЕКУЛАРИЗАМ E СРЕДИНА МЕЃУ ФРАНЦУСКИОТ И СКАНДИНАВСКИОТ МОДЕЛ


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 3.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Живе глупости .....

 

И они свога Мирка Ђорђевића (за трку) имају...

 

А ово је већ за Нобела:

 

Прашањето зошто кај нас не може да се регистрираат други верски заедници со иста православна религија е во некоја мера слично на прашањето зошто на територијата на Света Гора не може да влегуваат жени. Гледано според западноевропските стандарди на слободите и правата, неприфатливо е да има една таква забрана за движење на жени на одредена територија. Но, тоа е таму православна традиција која треба да се почитува.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да .. Упоредити Свету Гору Атоску и Државу Македонију му дође као поредити Рај и пакао..

  • Волим 1

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:0426_feel:  

Новинар:

- Колико кошта килограм сира?

Доктор религије:

- Сир и лубеница у некој мери су слични. А у Америци народ воли да једе лубеницу. То треба поштовати...

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма фактички лажу као најнижи скотови ...  као што то чини ових дана и мпц Архирасколник Стефан ...

 

П.О.А. је поднела пре пар година захтев и молбу за регистровањем под називом Грчко-православна охридска архиепископија, и никад није одговорено на тај њихов захтев. Тако да .. нека се покрију ушима и нека ћуте - боље ће бити 

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Читам разговор са мајком Владике Јована.Дубоко дубоко ме је дирнуло,мене који га мало познајем.Како ли је мајци,сестри и његовим најближим.Он је дивна личност.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Декан Михаил Тритос: Затварање Архиепископа Јована представља љагу и срам за културу 21. - ог века!

 

 

Декан Теолошког факултета при државном Аристотеловом универзитету у Солуну, професор Михаил Тритос, чија је специјалност историја Словенских Цркава, поводом навршавања две године од затварања Архиепископа охридског г.г. Јована, за „Ромфеа” је изнео свој лични став у вези ове теме.

 

„Случај затварања Архиепископа охридског г.г. Јована представља љагу и срам култури 21. - ог века и међународним организацијама, које се залажу за људска права и верске слободе. Мученик Јерарх прима једну за другом осуђујуће пресуде од кривичних судова у Скопљу, због тога што је имао храбрости да објави да је „македонска” црква Скопља шизматичка будући је прекршила основна начела православне еклисиологије и претпоставља их етнофилетистичком циљу.

 

На жалост, једна земља, која тврди да поштује људска права и показује жељу да се прикључи НАТО и Европској Унији, у суштини подржава један диктаторски режим пред очима прећутаног неделовања и равнодушности Европске Уније и САД.

 

Сматрамо да решење црквеног питања Скопља у постојећим околностима пројављује велике потешкоће због давитељског загрљаја ове Цркве од стране државе и њеног коришћења као државне службе за циљ који је туђ њеном духовном посланству.

 

Да би постојао позитиван исход овог питања, треба да се испуне следећи предуслови:

 

1) Моментално да буде ослобођен Архиепископ охридски г.г. Јован, који је већ издржао две године затвора у Идризову, у Скопљу.

 

2) Официјална власт да остави Цркву као слободна да може испуњавати своју духовну сврху.

 

3) Шизматичка Црква да затражи опроштај од Мајке Цркве Србије за бунтовни начин којим се оделила и да призна да су њена деловања од 1967. год. до данас антиканонска.

 

4) Да прихвати име своје древне преблиставе Охридске Архиепископије, а не име Македонска.

 

Под овим предусловима могуће је прво да се додели аутономија, по примеру Финске и Естоније, а потом, зашто да не, и аутокефалија.

 

На такав начин ће се затворити једна отворена рана на телу Православне Цркве, и један и по милион православних који живе у Скопљу, престаће да буду жртве сваког вида прозелитизма”.



Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево и оригинал вести са ''Ромфеа'' сајта.. http://www.romfea.gr/arthra-apopseis/21609-2014-01-09-08-56-18

 

Има се утисак да се сви више интересују за Архиепископа Јована од нас ..

.. шта да се ради, утисак је такав..

 

 

 
 

 

axridos1.jpg

 

Ο Κοσμήτωρ της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ. καθηγητής κ. Μιχαήλ Γ. Τρίτος με την ιδιότητά του ως Καθηγητού της Ιστορίας των Σλαβικών Εκκλησιών έκανε την ακόλουθη δήλωση με την ευκαιρία της συμπληρώσεως δύο χρόνων φυλακίσεως του Αρχιεπισκόπου Αχρίδος Ιωάννου.

«Η περίπτωση της φυλακίσεως του Αρχιεπισκόπου Αχρίδος Ιωάννου αποτελεί στίγμα και όνειδος για τον πολιτισμό του 21ου αιώνα και τις διεθνείς οργανώσεις, που κόπτονται για τα ανθρώπινα δικαιώματα και τις θρησκευτικές ελευθερίες.

Ο μαρτυρικός Ιεράρχης δέχεται αλλεπάλληλες καταδικαστικές αποφάσεις από τα ποινικά δικαστήρια των Σκοπίων, επειδή είχε το θάρρος να διακηρύξει ότι η ‘Μακεδονική’ Εκκλησία των Σκοπίων είναι σχισματική, γιατί περιφρονεί βασικές αρχές της ορθοδόξου εκκλησιολογίας και προτάσσει εθνοφυλετικές σκοπιμότητες.

Δυστυχώς, μια χώρα που ισχυρίζεται ότι σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα και επιθυμεί να ενταχθεί στο ΝΑΤΟ και στην ευρωπαϊκή ένωση, στο βάθος στηρίζει ένα απολυταρχικό καθεστώς υπό την σιωπηλή αδράνεια και αδιαφορία της ευρωπαϊκής ενώσεως και των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής.

Θεωρούμε ότι η επίλυση του εκκλησιαστικού ζητήματος των Σκοπίων υπό τις παρούσες συνθήκες εμφανίζει μεγάλες δυσχέρειες λόγω του ασφυκτικού εναγκαλισμού αυτής της Εκκλησίας από το κράτος και της χρησιμοποιήσεώς της ως κρατικής υπηρεσίας για ξένους προς την πνευματική της αποστολής σκοπούς.

Για να υπάρξει κάποια θετική εξέλιξη στο ζήτημα αυτό πρέπει να τηρηθούν οι εξής προϋποθέσεις:

1. Να αποφυλακιστεί άμεσα ο Αρχιεπίσκοπος Ιωάννης, που συμπλήρωσε ήδη δύο χρόνια φυλάκιση στις φυλακές INTRIZOVO των Σκοπίων.

2. Το επίσημο κράτος να αφήσει ελεύθερη την Εκκλησία να επιτελέσει τους πνευματικούς της σκοπούς.

3. Η σχισματική Εκκλησία να ζητήσει συγνώμη από την Μητέρα Εκκλησία της Σερβίας για τον πραξικοπηματικό τρόπο με τον οποίο απεσκίρτησε και να αναγνωρίσει ως αντικανονικές τις ενέργειες της από το 1968 μέχρι σήμερα

4. Να δεχθεί την ονομασία της πάλαι ποτέ διαλαμψάσης Αρχιεπισκοπής Αχρίδος και όχι Μακεδονίας.

Κάτω από αυτές τις προϋποθέσεις είναι δυνατή αρχικά η χορήγηση αυτονομίας κατά το προηγούμενο της Φινλανδίας και Εσθονίας και αργότερα γιατί και όχι και αυτοκεφαλίας.

Έτσι θα κλείσει μια χαίνουσα πληγή στο σώμα της Ορθοδόξου Εκκλησίας και θα παύσει το ένα και πλέον εκατομμύριο των Ορθοδόξων που ζούν στα Σκόπια να γίνεται βορά σε κάθε είδος προσηλυτισμού».

 

http://www.romfea.gr/arthra-apopseis/21609-2014-01-09-08-56-18

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

VOA_logo.jpg   Ново заоштравање на релацији МПЦ – ПОА

сyбота, 11. јануар 2014.

Актуелно


Ново заоштравање на релацији МПЦ – ПОА
 

По празничното интервју на архиепископот г.г. Стефан, во кое го обвини осуденииот ексвладика на МПЦ Вранишковски, ПОА испрати контраобвинувања.

 

                            832B041E-6097-4C18-BC09-440C4976B8E5_w64

 

СКОПЈЕ — Во празничното интервју за „Вечер“ наспроти Бадник, поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан, запрашан да го оцени случајот на Зоран Вранишковски, ексвладиката на МПЦ - г. Јован, кого МПЦ го смета за расколник, а кој во меѓувреме ја основаше Православната охридска архиепоскопија (ПОА) што ја признаа помесните православните цркви, и кој сега е на најново, последователно отслужување на изречена затворска казна, одговори дека неговиот став е ист како и на почетокот на случајот.

„Се работи за проект инсталиран, поточно би рекол, злоупотребен однадвор, со цел разнебитување на МПЦ, проект кој во основа е длабоко криминализиран. А оваа вистина, што комисиите на АУО и САС на МПЦ неколкупати ја докажаа пред самиот Вранишковски да замине во раскол, вешто се крие од изумителите и поддржувачите на овој срамен чин кој ја продлабочи раната на црковното тело. Кога сите ќе ги прифатат аргументите со кои се докажува криминалот и неморалот на Вранишковски и некои негови поддржувачи, ќе падне и митот за мачеништвото, но ќе падне и маската за искреноста и одржаноста на овој проект“, рече г.г. Стефан.

На неговите тврдења овојпат не коментираше Српската православна црква, чии високодостојници редовно реагираат и бараат ослбодување на г. Јован од затвор, тврдејќи дека се работи за политички прогон и режирани судски процеси против него. Но, со реакција се јави канцеларијата на скопската Митрополија на ПОА, преку соопштение во кое остро го обвинуваат токму поглаварот на МПЦ-ОА - за „криминал и неморал“.

„Непристојно е г. Стефан да говори за „криминалот и неморалот“ на Архиепископот охридски г.г. Јован и некои негови подржувачи, бидејќи за криминалот што го прави г. Стефан, а за кој сепак, останува недопирлив за органите на прогонот - од причини што е вртикапа и се подлизува на секоја гарнитура на власта - знаат веќе сите во Република Македонија. Нема човек кој не знае за „Изгрев“, Говрлево, Аеродром“, наведува ПОА во соопштението до медиумите.

„За неговиот, пак, неморал што го прави уште од времето на неговиот краток монашки стаж, па сè до денес, зборуваат не само луѓето во црквата, туку и самите свештеници кои се под негова јурисдикција. Не е непозната психологијата на арамиите, кои тргнувајќи од себеси, сите други ги сметаат за арамии, а, исто така, и прељубодејците и блудниците сметаат дека сите се како нив. Така, лагите што г. Стефан ги изнесува за Архиепископот охридски г.г. Јован и неговите приврзаници, всушност, го омаловажуваат него самиот, иако се наменети кон омаловажување на други“, се вели во соопштението.

ПОА го обвинува поглаварот на МПЦ-ОА за речникот што ги употребува во интервјуто, но и за недоволна теолошка едуцираност.

„Ако г. Стефан сметал дека мачеништвото на г.г. Јован не е реално, дека на г.г. Јован не му ја запалиле куќата, не ги повредувале неговите монаси и монахињи, не ги навредувале и злословеле преку средствата за информирање, дека судски не го гонеле во шест судски процеси, поттикнати токму од г. Стефан, дека не бил дури седумпати во затвор и тоа само заради тоа што стапил во литургиско и канонско единство со православните цркви во светот, тоа можел да го каже на друг начин, а не преку поврзување со митот!“.

Иако последните месеци имаше оптимистички најави дека дури и со политичко влијание на властите на Македонија и на Србија може да дојде до придвижување во решавањето на проблемот со непризнавањето на автокефалниот статс на МПЦ-ОА од СПЦ (зашто, не беа ретки познавачите на состојбите во двете цркви кои јавно настапуваа со ставови дека се работи за политички,а не за канонски проблем), последнииот развој на настаните најавува ново заладување и на релација МПЦ-ОА - СПЦ.

СПЦ ја поддржува ПОА и ја смета за единствена призната црква во Република Македонија, изразувајќи подготвеност за признавање единствено на широка автономија за МПЦ-ОА, за чии владици пак, тоа е непристоен предлог.


Претседателката на Комисијата за односи меѓу верските заедници во Македонија, Валентина Божиновска, за „Нова Македонија“ изјави дека државата може да покрене одделни процеси, во случај кога нема резултати од „дипломатијата на црковната власт“: „Спорот меѓу МПЦ и СПЦ, покрај тоа што е црковно, е и големо политичко прашање, за кое ќе треба помош од политичарите“.

А во поглед на најавуваната можност за задружување на непризнатите цркви во регионот, или за евентуално скршнување на МПЦ-ОА кон Ватикан, во интервјуто за „Вечер“, поглаварот на МПЦ – ОА, г.г. Стефан, беше дециден: „Синодот на МПЦ се има изјаснето околу ова прашање - ниту едното, ниту другото е решение и не може да биде. Сметаме дека проблемите околу прашањето за нашата автокефалност се чисто политички, а не се теолошки. За жал, многумина манипулираат токму со злоупотребата на богословските постулати, за да покажат дека навидум се во право. А реалноста е дека тоа го прават по силата на историскиот комодитет и самодадениот примат - припаѓаат на Цркви кои се основале пред неколку векови, па затоа "имаат" право за другите да решаваат дали можат да постојат како самостојна Црква. МПЦ нема никогаш да отстапи од вистинската православна вера и светото Предание, зашто со таа истрајност на изворниот евангелски пат, докажуваме дека сме неправедно надвор од сеправославниот свет“.

 

http://mk.voanews.com/content/macedonian-serbian-churches/1827610.html

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Епископот стобиски Давид го прослави именденот
 

Во неделата по Рождеството Христово, Црквата го празнува споменот на светиот пророк, цар и псалмопевец Давид. Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид, во неделата по Рождеството, односно во неделата на светите Богоотци, го прослави својот именден, споменот на светиот цар и пророк Давид.

На светата Архиерејска Литургија началствуваше Епископот г. Давид, во сослужение на Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко, како и на свештенослужители од врањската и рашко-призренската Епископија, и од Православната Охридска Архиепископија.

 

После прочитаното Евангелие беседеше Епископот брегалнички г. Марко, а после благословувањето на коливото, на Епископот г. Марко и на верниот народ им се обрати Епископот г. Давид, заблагодарувајќи им, со пригодни зборови, на честитките за именденот.

 

Епископите со верниот народ усрдно се помолија за што побрзо ослободување од затворот на неправедно прогонетиот и затворен Архиепископ охридски и Митрополит скопски г.г. Јован. Преку прогонот на Архиепископот г.г. Јован и на Православната Охридска Архиепископија веќе единаесет години државниот апарат пројавува примитивизам во однос на поимањето на граѓанското општество и спроведува укинување на елементарните верски слободи на граѓаните припадници на Архиепископијата.

 

Епископите и припадниците на Православната Охридска Архиепископија упатуваат апел за итно ослободување на Архиепископот охридски г.г. Јован од затвор, истовремено повикувајќи ги сите оние кои пребиваат вон Соборноста на Црквата, да се ослободат од предрасудите, та страдањата на Архиепископот охридски г.г. Јован и на Соборната Црква, да станат и нивно црковно наследство, за така, врз сите заедно да се исполнат зборовите: вратите на пеколот, Соборната Црква нема да ја надвладеат (Матеј. 16.18)!

После завршувањето на Литургијата, за присутните беше приредена трпеза.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...