Jump to content

Саопштење Министарства културе и информисања у вези са изложбом у Уметничкој галерији „Стара капетанија” у Земуну

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 5 минута, cloudking рече

To je skorz ok. Ja ne kazem da treba da dozvolis da te neko na silu tera da gledas stvari koje te uznemiruju. Ali ni ti nemas prava da zabranjujes nesto samo na osnovu toga sto ti je tebi prag nizak pa te licno uznemiruje...

Наравно, нисам за забрану, али жестоко осуђујем да неко ко направи нешто што је болесно, сам то не истакне у први план.

Ово што сам написао за графичке и филмске приказе и своју осетљивост, на сличан начин сам и ја прилично неосетљив на вербалне ствари и волим болестан, црни и апсурдан хумор. Али немам проблем са тим да то назовем болесним, црним и апсурдним и нећу га примењивати у ситуацијама где га просипам пред људе који га не очекују, непознате људе, нити назвати "фашистом" неког ко у таквом контексту крене на мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 659
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 7 минута, Justin Waters рече

Nije sporno. No ako se dotičemo kriterijuma koji je iskazan, tiče se morbidnosti nekog prikaza, onda je morbidno i ona beba sa sjekirom i dranje kože. Razlika je samo što jedni vide neku poruku tog dranja, a drugi ne vide ništa kod one karikature i onda su bjesni. 

Ipak je beba sa sekirom nešto što je "bukvalno", dok je dranje kože prikazano kao "čas anatomije".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Вилер Текс рече

И наравно ставља се у јасна политички контекст. Не бих се чудио да је дебе прича али свако се користи за фолскуле "ко задњи изађе нека угаси светло" и сличне антисрпоске приче. Само по себи да нису медији извикали ово би прошло све неприменто. И изложба и цепање. 

Али 

Izlozba je apsolutno moga da prodje naprimetno. NIkakv problem.

Cepanje nije SMELO da prodje neprimetno. I svaki dobronamerni covek koji misli dobro i sebi i svojoj deci bi morao momentalno da osudi to sto se desilo.

 

Religjski narativ je ovde na zalost opet jako prisutan. Jer se radi o potpuno razlicitom gledanju na zivot  i na svet izmedju vernika i svih ostalih.

Na primer. Vernik zna sta mu je najvaznije na svetu i to mu donosi ogromnu srecu i zadovoljstvo u zivotu i normalno ako je dobronameran, zeleci da i drugi osete to isto, on ce koristiti svaku priliku da drugima to pokaze i objasni i da na neki nacin misionari. Taj momenat misionarenja se naravno izgubio i danas se sve svodi na ubedjivanje u smislu "ovo je jedini pravi put i svaki drugi put je pogresan. Svi moraju da slede ovaj put ili su otpadnici"

i tu dolazi do mimoilazenja sa stvarnim svetom jer vernici taj isti nacin razmisljanja vide i kod svih drugih.

Kad umetnik kaze "Umetnost je najlepsa stvar na svetu" vernik cuje "SVI treba da se poklone umetnosti"

Kad gej kaze "ponosan sam sto sam gej i trazim svoja prava" vernik cuje "svi treba da budu gejevi i da budu ponosni"

Jer vernik to posmatra kroz svoju prizmu a zapravo mu je posmatranje pogresno jer umetnik ne kaze "Umetnost je najlepsa stvar na svetu" nego "Umetnost ZA MENE je najlepsa stvar na svetu".. ali u religiji ne postoji taj koncept "za mene" i zato dolazi do nesuglasica.

 

Zato vernici u mnogim drustvenim pojavama vide opasnost i pretnju jer ocekuju da se  i drugi vode istim svetonazorima i zato i sada imamo problem sa karikaturom koaj je iz nekog ralzoga "mnogo opasna" a niko mi jos ne objasni zbog cega je opasna i treba da je nema (osim vlasti za koju mi je izuzetno jasno zasto zeli da karikature nema i zasto sve vas ubedjuje  u isto)...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Вилер Текс рече

Све ово може да буде тачно у прва два пасуса. Али када нема јасно назначеног тог контекста, као што @Тражитељ рече ето проблема. 

Umetnost nema tu obavezu da bude svima razumljiva.

Kic ima tu obavezu...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, cloudking рече

Umetnost nema tu obavezu da bude svima razumljiva.

Kic ima tu obavezu...

Али онда је она сама себи довољна и циљ. Ту не видим никакав симисао. Самодовољност.

На оно предходно одговарам после.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Вилер Текс рече

 

Ја сам посумњао на дебе причу из другог угла. Не верујем да би се ови потресли око стрип изложбе па да пошаљу неке своје, мада никад се не зна.

Искрено, сад кад читам ове досијее о Аркану, да је као службеник црногорске ДБ крајем 1980-их био ангажован да на просрпским митинзима по Србији и Црној Гори, од Новог Сада до Подгорице, компромитује те митинге изнутра како би штампа могла да прикаже какве су будале људи на њима, све ми пада на памет. Мислим, нису такве ствари ништа ново, али последњих година коначно имамо писане доказе за то.

Око ове изложбе ми је чудно то што је она апсолутно небитна да би, од свих ствари у Србији, толико испровоцирала неке људе у Србији да иду да је разбијају. Све ме подсећа на оне "организације младих", изгубљени у времену и простору и не знају ко им главу носи, а знају да Шљиванчанин држи предавање у МЗ у Бешкој пред 20 људи, па иду тамо са транспарентима "Стоп хашким злочинцима". Еј, нађи ми 20-годишњака у Београду који уопште зна ко је Шљиванчанин и шта је то Бешка, а камоли да га исти толико тригерије да је спреман да иде да тамо прави нереде и куповаћу ти, што каже Торбица, бурек до пеМзије! Дефинитивно смрди на ДБ и ДБ-олике ствари. Наравно, ако ово чита ДБ - шалио сам се.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, J_a_n_a рече

Ipak je beba sa sekirom nešto što je "bukvalno", dok je dranje kože prikazano kao "čas anatomije".

Ne bih bas rekao :D

ykDExTy.jpg

ja ovde vidim vojicu turcina koji deru nekog lika dok sveti sava gleda iz pozadine a iza druga dvojica pripremaju sledeceg.

Postoji razlika izmedju casa anatomije  i dranja, vrlo mala razlika- u jednom slucaju se radnja vrsi nad lesom a u drugom nad zivim i svesnim covekom ;)

 

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Вилер Текс рече

Али онда је она сама себи довољна и циљ. Ту не видим никакав симисао. Самодовољност.

Tako je. A sto je to toliki greh da mora da se cepa?

Cim je besmisleno- cepaj? :D 

 

Ako besmislene stvari zasluzuju cepanje, sta onda tek zasluzuju stvari koje su konkretni napadi? 

 

Pritom, to da je umetnost besmislena je opet samo tvoje licno misljenje koje ni njamanje nije relevnanto za ovu konkretnu temu.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, J_a_n_a рече

Nisam mislila na sliku "Čas anatomije" nego na sam prikaz kao čas anatomije.

Ja nisam vernik pa opet mislim da je autor freske ipak imao neku dublju ideju od toga da ljudima koji udju u crkvu objasni muskulatornu anatomiju coveka...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На икони је Тодор Вршачки и спаљивање моштију Светог Саве?

Знам да није тема, али тај догађај ми је фасцинантан у контексту тога кад се говори како смо "500 година" мирно робовали под Турцима, како у Војводини није било Срба пре Сеобе под Чарнојевићем и како је први устанак против Турака подигао Карађорђе - у питању је српски национални устанак 200 година пре Карађорђа, који је кренуо у Банату и који је био толико велик да угушен суровије него иједан пре и после њега, а за одмазду су спаљене мошти Светог Саве, а један од вођа, владика Тодор, жив одран и тако спровођен док није умро.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, cloudking рече

Ja nisam vernik pa opet mislim da je autor freske ipak imao neku dublju ideju od toga da ljudima koji udju u crkvu objasni muskulatornu anatomiju coveka...

To nije sporno i nema potrebe da se praviš neveš i da ne razumeš na šta sam zapravo ciljala:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, J_a_n_a рече

To nije sporno i nema potrebe da se praviš neveš i da ne razumeš na šta sam zapravo ciljala:D

Dobro ali ja stvarno ne razumem na sta se odnosi opaska za "cas anatomije"?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, cloudking рече

Dobro ali ja stvarno ne razumem na sta se odnosi opaska za "cas anatomije"?

Bukvalno "lepše je nacrtano". Dobar primer za to je nasilje kod Tarantina ili nasilje u japanskim ili korejskim filmovima iako su zapravo nasilne nije grozno za gledati i u kontekstu filma nosi poruku.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...