Jump to content

Никола Чобић: Удар на последњи стуб – Српску православну цркву

Оцени ову тему


Препоручена порука

46 minutes ago, obi-wan said:

Sabornost je i kad vl. Irinej napise jasno saopstenje, koje je prilicno suprotno tome u RPC.

I dosadni ste vise sa Rusima. Ja ih bas cenim, i u mnogome ih podrzavam, ali ovde su jednostavno POGRESILI. Pomirite se ljudi s tim da i Rusi jos kako mogu da pogrese, i da umeju katastrofalno da pogrese. Stavise, oni kad omase, to sam vec rek`o i pre, oni omase vasionski, nista manje od toga. Od Lenjina na ovamo.

Руси нису сви него само неке епархије, има и већина је Владика које се не слажу и ништа нису мењали. И ови јесу направили велику грешку, као и у Требињу без икакве потребе. Приче о снисхођењу слабима и о томе како се тако причешћује на литургији Св. Јакова и да је то предањски не стоје јер није истина, а да се о томе не расправља сада него када све прође такође не стоје јер зашто се било шта мењало ако није било потребе и ако уноси велики проблем. Те Владике су унеле непотребну пометњу, вируси и заразе постоје нонстоп, људи одувек умиру, плашили су се да приђу чаши и раније, проћи ће и ово као и друге инфекције али ће остати сећање да су неке Владике кренуле да паниче и мењају оно што се не мења.

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, obi-wan рече

Malo moraju da se dogovore sami sa sobom, jer su u ta dva poteza skocili sami sebi u usta.

Nije da se nadgornjavam...tako izgleda, tako sam i ja mislio....još da vidiš kako se baćuške muče kad pričešćuju, praktično je skroz nepraktično (da tako rečem)...pričesti, pa kašićicu u alkohol, pa u vodu, pa u putir...pa opet ispočetka...mnogo komlikovano i lako za pogrešiti...čim je počelo, Obo, desetkovana je pastva...mnooogo manje ljudi u hramovima a nikavih preporuka velikih kao sada nije bilo od strane vlasti.

E, tada sam znao da su ispravno odlučili...ustvari, tada sam ja promenuo mišljenje...iako, napominjem, sutra bih se u Srbiji pričestio, ma i u Istambulu jer nisam klirik (da dodam i problematiku raskola) poime straha od zaraze, jedini strah je onaj od greha i potpune nedostojnosti...kud će veće zaraze nego da dušu iszgubim, da ne da Bog.

Posle sam razmišljao o ercegovačkom načinu, i ono što Zizjulas govori, umakanje Hleba u Vino....ipak se ovde baš mnogo qudi pričešćuje....čalavek, 20 milona ljudi je tu, neka je 1% pri hramovima...pa ti vidi.

E sad, sad je još drastičnije, sad da se ni ne dolazi....onda nisam pametan...poenta je, nije lepo da odričete ljudima koji su doneli te odluke da sami ne veruju u Telo i Krv GIH, da se oni plaše. Mislim da je to da se snishodi slabima i to je to. Ajde preĆero sam sad i ja...imaš druge diskutante.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, gavrosaurus рече

image.png.e42dfe218d1f0071a3a18f672f292e9c.png

Isto slicno nesto, gledam izvestaj o kupovini penzionera u sitne jutarnje sate... (zamenise se mladi koji idu kuci iz nocnog provoda i penzioneri koji sada lutaju ulicama nasih gradova prisecajuci se kada su kao mladji u sitne sate dolazili kuci dok sunce polako promajava svoje zrake na istoku....:D).... i novinar nesto pita jednog ciku, a u pozadini se vide rafovi i tezge i 'gomila' penzionera kao neke sardine zguzvani guraju se za robu.

Ipak je to neki cudan strah od crkve. Just_Cuz_19

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема разлога за бригу, верни народе. ;)

 

viber image 2020-04-06 , 22.31.09.jpg

Ако си пао, немој да се каљаш; ако си се укаљао, немој да се ваљаш! —Св. Јустин Ћелијски
Link to comment
Подели на овим сајтовима

и ту ће сада да помогне што нећемо да се причешћујемо из исте кашике са струком која све зна?

Данас су поставили заставе Немачке на дан бомбардовања, није ни то без разлога. Црква не сме да прави труле компромисе ни са једном влашћу.

Чак и владика Иринеј бачки који је ту јако опрезан и мудар је направио велику грешку када је рекао да причешће није лек против короне.

Одакле он то сигурно зна, зашто је то рекао? Јер наш Господ лечи и губавце, епилептичаре и слепе и крвоточне, а он је у чаши.

Црква употребљава златне кашичице да причести вернике и онда дођу неке Владике и мењају за пластичне?

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дакле, коме овде нешто није јасно, на ову тему из наслова а назива се Православним, нека више не замара ни себе нити друге наводном духовношћу, нека скине тај плашт побожности и нека иде с милим Богом неким другим путем јер о Цркви и црквеном животу ама баш ништа не зна.
Узмимо се у памет.
И заиста, слава Богу за све што се сада пројавило.

Ако си пао, немој да се каљаш; ако си се укаљао, немој да се ваљаш! —Св. Јустин Ћелијски
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, obi-wan рече

Da, to bas i jeste cudno - oni se pozivaju time na svetinje, sto je izvrsno, a onda se o Glavnu spotaknu. To dvoje nikako mi ne ide u jedan lonac - znaci, sinovac, ako si uveren da cudotvorna ikona moze da ocisti zemlju i od bolesti, odlicno radis! Imas moj naklon do zemlje! Ali zasto se onda sablaznjavas o sam Izvor svih tih cudotvornih ikona i ostalih cudodejstvujucih svetinja??

Malo moraju da se dogovore sami sa sobom, jer su u ta dva poteza skocili sami sebi u usta.

 Брате већ је објашњено да РПЦ или п. Кирил не сумња у св. Причешће нити се ко од њих саблазнио и уопште одакле ти то? Јел то неко од њих рекао? Риритираш ме због неоснованих напада на РПЦ по овом питању. То што се дезинфикује кашичица готово ништа не значи  јер је то само мера хигјене исто као што се сасуди за св. Причешће редовно перу и одржавају чистим само што је сада то пооштрено по већ некој старијој пракси. Нити су ове мере дезинфекције довољне да вирус и када би се хипотетички нашао на кашичици био елеминисан.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Просечан србенда рече

 Брате већ је објашњено да РПЦ или п. Кирил не сумња у св. Причешће нити се ко од њих саблазнио и уопште одакле ти то? Јел то неко од њих рекао? Риритираш ме због неоснованих напада на РПЦ по овом питању. То што се дезинфикује кашичица готово ништа не значи  јер је то само мера хигјене исто као што се сасуди за св. Причешће редовно перу и одржавају чистим само што је сада то пооштрено по већ некој старијој пракси. Нити су ове мере дезинфекције довољне да вирус и када би се хипотетички нашао на кашичици био елеминисан.

Znas kako me bole pertla da l` se ti iritiras... i mene mnogi vi ovde iritirate, pa opet nikom nista.

Jesu se spotakli i sablaznili o Sina Bozijeg. To ces da cujes i od neuporedivo vecih od mene. Tacka.
A to sto ima vas koji obozavate Rusiju vise od samoga Boga je samo vas problem.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нико није рекао да Владика Кирил сумња, али рецимо Владика Максим је у интервју за Данас рекао да је нормално да постоје разлике у причешћивању и да ако постоји начин да уклони сумњу онда треба приступити анализи итд...

 

ВЛАДИКА МАКСИМ: "У РУСКОЈ И ГРЧКОЈ ЦРКВИ МОЖЕМО ВИДЕТИ ДОБРЕ ПРИМЕРЕ КАКО ОДГОВОРИТИ НА ИЗАЗОВЕ ЗА БОГОСЛУЖБЕНУ ПРАКСУ У ВРЕМЕ ПАНДЕМИЈЕ ВИРУСА СОVID- 10"


Није пуст само Тајмс Сквер него и Холивуд. Број заражених у Калифорнији је премашио цифру од десет хиљада, од којих је више од две и по хиљаде у заливу Сан Франциска. Гувернер предвиђа да ће чак половина популације бити заражена вирусом у периоду од осам недеља. Један вирус је разоткрио крхку стабилност услед недостатка антитела у презаштићеном организму светске велесиле – каже епископ лосанђелески и западноамерички Максим (Васиљевић), који у разговору за Данас говори о стању на Западној обали, САД и Епархији западноамеричкој после избијања пандемије вируса корона.


* САД је тренутно, према подацима о броју оболелих од вируса корона једна од најугроженијих држава на планети. Каква је ситуација на простору Западноамеричке епархије?

– Почетак је априла 2020. и ковид-19 и даље спада у најцрње вести. Ова пандемија равна куги личи на безосећајну, slow motion трагедију. Ипак, у свему томе, приоритети живота и хијерархија вредности се поново васпостављају. Људи можда више него икада пре постају свеснији потребе да другог чувају од себе као и да више цене блискост коју су узимали здраво за готово. Ситуација у Сједињеним Америчким Државама погоршава се из дана у дан, где од вируса короне дневно умре хиљаду људи. Престижни научни панел је саопштио Белој Кући да истраживање ковида 19 показује да се овај вирус може преносити чак и говором и дисањем у непосредној близини. Ипак, постоји нада да ће после још месец дана борбе број жртава и заражених почети да пада. На овом широком географском простору мере заштите и ограничења су донедавно прилично варирале од државе до државе, међутим, сада скоро свуда важе пооштрене мере. Између осталог, сурфери и пливачи морају да се држе даље од океана, а предстојећи председнички избори су потпуно пали у сенку пандемије. У предзнаку смрти тако лако ишчезавају предмети донедавне бесомучне пажње медија и политике.


* Да ли и на који начин мере заштите од вируса утичу на живот Епархије, поготово што је ово време Великог поста?

– Цео свет је у својеврсном карантину, четрдесетодневној изолацији која се ове године подудара са нашим пасхалним постом. Ковид 19 уводи поново димензију пустиње у савремену цивилизацију, па тако и у Америку. Једина непознаница је колико ће овај глобални карантин потрајати, док се хришћани питају када ће и како славити Васкрсење Христово. Није ни чудо, јер једино оно може показати да смрт овде није нашла идеално боравиште. Међутим, ми не можемо спавати сном праведника. Конкретно, у епархији држимо честе телеконференције са свештеницима ради добијања праве слике на основу које се потом процењује које поруке свештеници треба да пренесу верницима. Оне се углавном своде на поруке охрабрења и подршке, а то је људима такође потребно. Утешно је да свештеници у Америци показују бригу и завидан ниво осетљивости за жељу верника да и поред свих препрека живе животом Цркве. Поред тога, наша епархија је наручила један већи број маски, санитетског материјала који намеравамо да пошаљемо онима који имају потребу. На нивоу културе, примећујемо да се многи обрасци полако мењају, а неки ће можда изгубити на значају. Општи је утисак да ће у будућности много већа пажња бити посвећена хигијени, укључујући и оној везаној за међуљудске односе. Људи су већ сада пажљивији у гестовима, речима, изјавама… Многи су схватили да трипут треба „мерити“ пре него што се неко саопштење пусти у јавност. Оно што важи данас не важи сутра, што ће важити за три дана изгубиће на значају после недељу дана. Кад смо код трезвеног и проактивног деловања, добар пример како се унапред гледа на долазеће дане, али и на изазове за богослужбену праксу, можемо видети у сестринским црквама, Грчкој и Руској.

Да додам и то да овамо настојимо да одбацимо тренд по коме се наша православна вера и јеванђељска нада гледају као да су једна од вероисповести у супер-маркету религијâ. Црква данас треба да избегне замку објективно-јуридичких представа о спасењу, а она вреба и иза разних понуђених тумачења Свете тајне причешћа. И потребан нам је осмех дон Ђузепеа Берарделија, свештеника који је усред страшне заразе у Италији, док није трагично настрадао помажући својим верницима, величао име Божије – што његово име Јосиф и значи преведено са јеврејског. Такође, недостајаће нам смирени лик ваљевског епископа Милутина.


* Како верници реагују на државне и епархијске мере заштите и како је код Вас решено питање Свете тајне причешћа, које је епархијама СПЦ на простору бивше СФРЈ показало да и у СПЦ постоје различити приступи?

– Литургијско општење није некакав индивидуални чин, него заједничко дело, а то потврђују литургијске молитве које су, само са једним изузетком, у плуралу. Ова ситуација нас подсећа на истину да је евхаристијска достојност неодвојива од љубави према ближњима. Свети Јован Златоусти је говорио да је наш ближњи „други олтар“ или „живи олтар тела Христовог“. Дакле, ковид 19 нас подстиче да изнова промислимо нашу евхаристијску побожност и да се подсетимо чињенице да појам литургије подразумева и оно „пре“ – припрема за литургију, и оно што долази „после“ – њен одраз на укупни живот. Сада смо свеснији тога. Није Литургија само оно што се добија из свете Чаше, него је и целокупна творевина једна космичка Евхаристија. За поједине, Евхаристија представља неку „ствар“, предмет подложан чак и хемијској анализи. У таквом приступу изостаје димензија заједнице и космоса, а Христос је Спаситељ свих светова, како је говорио и свети Јустин Ћелијски. Нормално је да постоје различити приступи у погледу праксе причешћивања. Уколико је та пракса верна духу древног Предања и уколико не представља повод за сумњу, као потенцијална претња здрављу, тада не треба цепидлачити око метода причешћивања. Заиста је време да схватимо да Црква треба да живи и локалним предањима, као што је то некада и било.


* У САД се говори о вишемилионским отпуштањима запослених. Колико држава помаже људима да преживе ову ситуацију, каква је ситуација у српској дијаспори – и да ли Епархија може да им на било који начин помогне?

– Ово је ситуација која нас је све затекла неспремне. Око педесет милиона људи ће можда остати без посла и то изазива панику јер Американци су сирово наивни људи. Епархија није у могућности да помаже незапосленима, али смо наше скромне фондове отворили за најугроженије. Али ако успемо да помогнемо заједничкој борби целокупног друштва – на јеванђелским основама, тада можемо да рачунамо на поверење друштва према Цркви. Тада ће и свет поверовати да Црква заиста пружа Хлеб „који се увек једе и никада не нестаје“. Верујем да нашим правилним уграђивањем у Литургију као свесветску тајну испуњавамо дуг љубави према сваком живом бићу на овој планети. А непромишљеним и површним понашањем, како је приметио руски јерарх Тихон Шевкунов, можемо постати ненамерне убице.



ИТАЛИЈА УСРЕД ЗАРАЗЕ ПОНОВО УЧИ ДА ВОЛИ


* Да ли стижете да пратите медије? На који начин амерички медији извештавају о пандемији, да ли се осим званичне верзије појављују и информације и анализе које говоре и о другачим погледу на вирус, његово ширење и лечење, које овде углавном „круже“ на друштвеним мрежама?

– Пратим медије и највише ме занима утицај који пандемија корона вируса остварује на плану личних и међуљудских односа. Ових дана сам се сетио италијанског психолога Луиђија Зоје, који је пре десетак година написао књигу под насловом „Смрт ближњег“, у којој говори о томе да је глобализација после краја Хладног рата довела до солидарности са неким далеким појединцима, попут пријатеља на Фејсбуку, односно апстрактним личностима, чиме је онај ближњи, на кога смо упућени, постао одсутан из нашег живота. Дакле, цену те модерне комуникације плаћа наш сусед или „ближњи“, како га описује јудео-хришћанско предање. Занимало ме је шта каже Луиђи Зоја ових трагичних дана. Звучао је оптимистично пошто, по њему, Италија изнова учи да воли усред заразе вирусом короне. Тако желим да звучи и овај наш разговор.



БЕЗ ТВ ПРЕНОСА ЛИТУРГИЈЕ

– У нашој епархији Литургије се не преносе путем видео стриминга. Не може се директно преносити збивање Царства небеског. И ако већ постоји неки „пренос“ Царства Божијег, онда је то сама света Литургија која захтева живи, тактилни однос. Шта неки сада раде? Дају нам „пренос преноса“. Платон је у „Републици“ критиковао уметност говорећи да нас она још више удаљава од истине зато што нам не даје слику истине него слику слике. Овде не мислим на баналне примедбе попут оне „људи седе у удобној фотељи, пију кафу и гледају причешће“, него на нешто много суптилније, а што се дотиче и дисциплине чување тајне. Рани хришћани, као и они у 4. и 5. веку, љубоморно су чували Литургију и од катихумена, дакле оних који су већ били одлучили да се крсте, а ми сада то дајемо „на тањир“ свима, укључујући и оне који се подсмевају хришћанству. Мислим да то није добра примена икономије.



ОД АЉАСКЕ ДО МЕКСИКА И ОД КОЛОРАДА ДО ХАВАЈА

– Западноамеричка епархија има четрдесетак парохија и литургијских заједница распоређених у тринаест савезних држава и четири временске зоне. На овим чудом створеним геолошких облицима огромног простора америчког запада или далеког Запада живи око 75 милиона становника. У престоници Калифорније, Сакраменту, међу калифорнијским ранчевима и виноградима, живи значајна српска заједница. Ту је и град Фрезно у близини хиљадулетних дивовских секвоја, а верника има и у већим градовима као што су Финикс и Лас Вегас и пустињи Аризоне и Неваде. Парохијани међу пропланцима урбаног Сан Франциска осећају не само снагу хладног ветра него и таласе либерализма који доминирају тим градом. Верници у савезним државама Монтане, Јуте, Ајдахоа и Колорада погледом посматрају Стеновите планине, док јужну Калифорнију, са већином православних верника у Сан Дијегу и Лос Анђелесу, запљускује моћни Пацифик. Парохијани у орегонским шумама се надмећу по броју кишних дана са онима у Сијетлу. Мањи део парохијана и монаха се подвизује на удаљеној Аљасци, док на Хавајима живи малена српска заједница Светог Лазара Косовског у Хонолулу.
 

 

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

8 minutes ago, obi-wan said:

Znas kako me bole pertla da l` se ti iritiras... i mene mnogi vi ovde iritirate, pa opet perem zube na vreme.

Jesu se spotakli i sablaznili o Sina Bozijeg. To ces da cujes i od neuporedivo vecih od mene. Tacka.
A to sto ima vas koji obozavate Rusiju vise od samoga Boga je samo vas problem.

па добро сад, направили су ту грешку, али не треба бити искључив и екстреман. 

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, mario beloti рече

па добро сад, направили су ту грешку, али не треба бити искључив и екстреман. 

A ko je iskljuciv? Zadji malo po temama, pa ces da vidis da mene smatraju rusofilom.

Ali ima da se kaze kad neko pogresi, ma ko da je taj. Nema povlascenih, samo je Bog bezgresan, aman.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро погречио сам, хтео сам да кажем да треба и њих разумети иако су направили велики проблем. Интересатно је да су се одве нашли Владика Максим који је Васељенска Патријаршија и рецимо Патријарх Кирил, али то је све небитно јер зна се да Руси бране Цркву данас.

Уосталом ми смо на правој страни и у овоме и наш Патријарх, само из кашичице и то златне.

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, obi-wan рече

Znas kako me bole pertla da l` se ti iritiras... i mene mnogi vi ovde iritirate, pa opet nikom nista.

Jesu se spotakli i sablaznili o Sina Bozijeg. To ces da cujes i od neuporedivo vecih od mene. Tacka.
A to sto ima vas koji obozavate Rusiju vise od samoga Boga je samo vas problem.

А ти си као "велики" па има и неупоредиво већих од тебе. Ајде наведи који су ти?:))

И то што те боли "пертла" говори о твом расуђивању.

Набацујеш ми да "обожавам" Русију? Причаш глупости.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...