Jump to content

Никола Чобић: Удар на последњи стуб – Српску православну цркву

Оцени ову тему


Препоручена порука

I evo nam se blizi Praznik. Pretpostavimo da ce bezboznici i bogoborci koji su na vlasti da zabrane ulaz u hramove, sa toboznjim izgovorom da se brane od zaraze. Sta cete da uradite, o racionalni, kad isto to npr. urade i dogodine? Pa onda opet i one sledece?

Naci cete, verujem, nego "razlozno" objasnjenje. Ja, hvala lepo, necu tako. A koliko mogu da vidim - i mnogi, mnogi drugi.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Desiderius Erasmus рече

A šta misliš da preduzmeš povodom toga? Osim što, eto, nećeš tako. :)

Ko zeli - nadje nacin. Ko ne zeli - nadje opravdanje.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Грузијски патријарх Илија Други:

"Сваки човек у време искушења жели да се утеши и спасе. Данас, када светом влада нова зараза која представља опасност по живот становништва, природно је да парохијане који полажу наду у Господа привлачи храм. За вернике духовна храна је исто толико важна и неопходна као и телесна; стога је немогуће затворити врата храма, и она ће бити отворена за оне који желе да оду у цркву да би примили Божју благодат и духовно се укрепили», каже се у патријарховој посланици."

92146609_10220018180637824_8400975839365

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Milica Bajic apsolutno nijo ne napda Crkvu. Crkvu napadaju i urušavaju oni koji su u njoj,koji ne postupaju po Hrišćanski. Evropa je Evropa slobode i pravde, dostojanstvenog života. Dok mi u "Svetodavakoj Srbiji", živimo ko stoka,gde kriminalci i lopovi vode reč i koji utiču na mišljenje na ljude oko Patrijarha i ostalih u njegovom okruženju. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, obi-wan said:

Isto vazi i za tebe kao i za Vasu, bez ljutnje. Ali da dodam jos neku rec, posto ipak ne mogu drugarima samo da cutim.

To što si njemu napisao je prilično bez veze... nije meni (a pretpostavljam ni njemu) teško da zamislim univerzum u kojem ne možeš da se zaraziš od pričešća (iz kojeg god hoćeš razloga) niti univerzum u kojem je za moj duhovni život, sreću i blagostanje važno da se pričestim... pa i to da ta važnost nadilazi ovozemaljski život.... ja to razumem i to nije ni naročito teško razumeti...

 

2 hours ago, obi-wan said:

1) Ti koji su iskreno zabrinuti obicno iskreno pitaju za objasnjenje. Ne provlace Crkvu po novinama i sajtovima, ne kriju se iza "brige" da bi pljuvali Crkvu.

Pa i pitaju... mene nekoliko ljudi koje obično ni Crkva ni vera ič ne interesuje pitalo: Šta kažu oni tvoji sa Pouka na ovo sa pričešćivanjem? ... itd

 

2 hours ago, obi-wan said:

2) Koji npr. nacini? Vise kasika nije legitiman nacin, to je trenutno bas i predmet spora i rasprave. Autogol su prvi dali Rusi, i tako napravili kapitalni problem svima, obaska sto ni kod njih masa popova sigurno nece da se pridrzava tako nebuloznih izjava. Legitiman nacin moze da bude a) jedna kasika za sve, b) drevni nacin koji su privremeno uveli u Zahumskohercegovackoj, a kojim se popovi i inace pricescuju - u ruke se uzima Hleb, a vino direktno pije iz Case. Stavise, u Zahumskohercegovackoj je episkop blagoslovio da se kapne vino na hleb, pa posle hleb u ruku i pricescivanje, dodavsi da to cini da bi time prekinuo svaku raspravu. Medjutim, neznaveni nikako da mi objasne - sta ako je pop u oltaru nosilac virusa a to ne zna, a za sta postoji sasvim solidna mogucnost? Jer on prvi pije iz te Case, iz koje se (apsolutno iste) pricescuju i verni. Ako su zabrinuti za zarazu, kako kazes, onda bi ljudi i to osporili, na razloznoj osnovi.

To već ne znam i ne bih da se mešam... ja sam razumeo da postoje i drugi legitimni načini... koji su manje opasni (iz perspektive medicine)... ako ne postoje, onda bar taj deo moje kritike ne računaj...

 

2 hours ago, obi-wan said:

I ovo - niko nigde da zastane i pogleda ono sto smo pisali ovih dana, sto npr. patrijarh Pavle kaze - bolnicki popovi pricescuju inficirane svime i svacim, ostatak obavezno upotrebe posle bolesnika, pa se nikad ne zaraze.

Ne znaš da li se nikada ne zaraze... to je kao i da kažeš da mladići piju često iz iste flaše vino ispred dragstora pa se nikad ne zaraze od toga... nije niko posebno ispitivao takve situacije, naučno, pa da znaš da li može ili ne može... evo sad je jedan episkop i umro... neki su bolesni... jel znamo da li se neko od njih zarazio od pričešća? Ne znamo... Da ne bude nesporazuma, naravno da ne znamo ni da jeste neko od njih zaražen od pričešća... prosto ne zna se i čak bi bilo teško osmisliti eksperiment koji bi to mogao da precizno utvrdi... čak i kada bi neko pokušao... a nije niko...

 

2 hours ago, obi-wan said:

Ovo bi (kao) trebalo razumnima da otvori oci, ali to istovremeno od njih trazi da oni u svoj skalupljeni razum uklavire i cinjenicu da je to moguce uprkos prirodi. A to takvi ne zele. Sto nas opet vraca na pocetak - budite bez brige, a veru ostavite verujucima.

Ja ne brinem... što se mene tiče, tvoja stvar je kako ćeš da se štitiš ili ne štitiš, a moja stvar je da zaštitim svoje zdravlje od tebe i od drugih... ali kao što si primetio, retko ko tako razmišlja... a te koji brinu teško možeš da smiriš rečima "budite bez brige"... međutim, ne dira ti niko veru, već neko pokušava na taj način da štiti zdravlje...

 

2 hours ago, obi-wan said:

I kako niko da se zapita - gle koliko ljudi se svakonedeljno pricescuje u hiljadama hramova sirom sveta; kako se nigde ne prenese i ne rasiri neka druga zarazna bolest? A ima ih more, i cinjenica je da nema sanse da od ljudi koji prilaze bar deo njih nije nosilac neke od tih bolesti.

Mislim da je nesporno da se na taj način teže prenose zarazne bolesti... i kad isključiš natprirodno...

I opet, ako bi negde izbila epidemija bilo čega, ne znam kako bi mogao da utvrdiš da li je pričešće doprinelo širenju ili nije?

Za tako nešto bi bolest morala da bude ekstremno virulentna (pa da se ogromna većina onih koji su se pričestili oboli), da se ne prenosi vazduhom (pa da isključiš to da su se zarazili prosto boravkom na istom mestu) i da nekako ostatak mesta bude izolovan (pa da samo ti ljudi budu zaraženi) i verovatno još po nešto... što bi dovelo do toga da samo ti ljudi koji su se pričestili budu bolesni pa da možeš da lociraš taj događaj kao izvor zaraze... ja ne znam za takvu bolest... i nešto sam ubeđen da ne postoji...

 

2 hours ago, obi-wan said:

Nije ovo brate nikakvo junacenje uza krivak, kako i ti mislis

Ako postoje i manje opasni legitimni načini, onda svakako jeste...

 

2 hours ago, obi-wan said:

- a sto kod tebe razumem, jer ti nisi verujuci covek - ovo je ono sustinsko svedocenje same osnove onoga u Koga verujemo, i Kome ukazujemo neograniceno poverenje. Ako to ostavimo, nista drugo nam ne ostaje. Ako smo napustili sam Temelj, ostaje samo prazna ljustura sa etiketom vere, kakvu imaju npr. rmkatolici i protestanti.

Nikog ne sudimo i ne osudjujemo kao tavkog, kakav god da je...

Meni deluje da osuđuješ, kao da sve koji se ne slažu sa tobom unutar Crkve proglašavaš malovernim, onima koji su prestali da veruju u Boga i da mu ukazuju neograničeno poverenje i time napustili sam Temelj... a sve van Crkve kojima je to sporno posmatraš kao ljude koji bi da ti unište veru, a ne najnormalnije zabrinute ljude...

A što se tiče testova neograničenog poverenja u Boga tog tipa, tu vas ipak pentekostalci šiju... ;)

 

 

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Avocado рече

To što si njemu napisao je prilično bez veze... nije meni (a pretpostavljam ni njemu) teško da zamislim univerzum u kojem ne možeš da se zaraziš od pričešća (iz kojeg god hoćeš razloga) niti univerzum u kojem je za moj duhovni život, sreću i blagostanje važno da se pričestim... pa i to da ta važnost nadilazi ovozemaljski život.... ja to razumem i to nije ni naročito teško razumeti...

Dobro, sta ti onda nije jasno?

пре 29 минута, Avocado рече

Pa i pitaju... mene nekoliko ljudi koje obično ni Crkva ni vera ič ne interesuje pitalo: Šta kažu oni tvoji sa Pouka na ovo sa pričešćivanjem? ... itd

To je sasvim normalno da pitaju.

пре 29 минута, Avocado рече

Ja ne brinem... što se mene tiče, tvoja stvar je kako ćeš da se štitiš ili ne štitiš, a moja stvar je da zaštitim svoje zdravlje od tebe i od drugih... ali kao što si primetio, retko ko tako razmišlja... a te koji brinu teško možeš da smiriš rečima "budite bez brige"... međutim, ne dira ti niko veru, već neko pokušava na taj način da štiti zdravlje...

Drugim recima, bez ikakvog dokaza, nego moze prosto da se naduri i da zamisli da mu je od mene ugrozeno zdravlje? Ili ce da to cuje ""na-televizor", sto onda ima jos jaci efekat na stado? Verujem da imamo i ne mali broj takvih, ali to je vec njihov problem, tj. problem njihove neobavestenosti i nepismenosti.

Ako ono sto npr. jasno i nedvosmisleno kazu vl. Irinej i vl. Atanasije takvim ljudima nista ne znaci, onda im ja tu ne mogu pomognem.

пре 29 минута, Avocado рече

To već ne znam i ne bih da se mešam... ja sam razumeo da postoje i drugi legitimni načini... koji su manje opasni (iz perspektive medicine)... ako ne postoje, onda bar taj deo moje kritike ne računaj...

OK.

пре 29 минута, Avocado рече

Mislim da je nesporno da se na taj način teže prenose zarazne bolesti... i kad isključiš natprirodno...

I opet, ako bi negde izbila epidemija bilo čega, ne znam kako bi mogao da utvrdiš da li je pričešće doprinelo širenju ili nije?

Za tako nešto bi bolest morala da bude ekstremno virulentna (pa da se ogromna većina onih koji su se pričestili oboli), da se ne prenosi vazduhom (pa da isključiš to da su se zarazili prosto boravkom na istom mestu) i da nekako ostatak mesta bude izolovan (pa da samo ti ljudi budu zaraženi) i verovatno još po nešto... što bi dovelo do toga da samo ti ljudi koji su se pričestili budu bolesni pa da možeš da lociraš taj događaj kao izvor zaraze... ja ne znam za takvu bolest... i nešto sam ubeđen da ne postoji...

Pazi, ovo je vec na terenu same vere... ali... ako je svojevremeno Jovan Sangajski pojeo (uzeo sa poda!) pricesce koje je ispljunula zena zarazena besnilom, i - naravno - nije se razboleo, ima li sta dalje da se kaze o tome? Ali ovde imas problem svedocenja, kako rekoh na pocetku - sasvim racionalisticki raspolozen covek sigurno nece da uvazi ovakve argumente, jer se prosto ne uklapaju u njegov mentalni sablon.

Dakle, nije moguce racionalno objasniti pricescivanje. Ako to neko zeli, morace da bude razocaran.

пре 29 минута, Avocado рече

Ako postoje i manje opasni legitimni načini, onda svakako jeste...

Kako rekosmo - nema drugih nacina. U osnovi, to je pitanje jedne zajednicke Case. Iz nje mozemo da ne-znam-kakvim posrednim nacinom uzimamo Svetinju, svejedno je ako je npr. pop nosilac neke zaraze. Dakle, evo, i na terenu obicne logike prosto nema mesta da se sve ovo uopste poteze kao pitanje.

Ono sto racionalisti mogu da (probaju da) urade je da prosto zabrane rad Crkvi.
Medjutim, to su nebrojeni probali kroz istoriju, i - naravno - nije im uspelo.

пре 29 минута, Avocado рече

Meni deluje da osuđuješ, kao da sve koji se ne slažu sa tobom unutar Crkve proglašavaš malovernim, onima koji su prestali da veruju u Boga i da mu ukazuju neograničeno poverenje i time napustili sam Temelj... a sve van Crkve kojima je to sporno posmatraš kao ljude koji bi da ti unište veru, a ne najnormalnije zabrinute ljude...

Razumem sta kazes. Medjutim, obaveza je ucitelja da bezrezervno i stalno svedoce ono Glavno. To nije nikakvo osudjivanje, jer je meni mnogo lakse da cutim i gledam svoja posla, nego prosto neuporedivo i nesagledivo veca odgovornost koju jedan ucitelj Crkve ima (npr. ja) u odnosu na ostale verne. Ja to nekad cinim sasvim lezerno, ali kad se potegne pitanje samog Temelja onoga sto svedocimo, ja nalazim za potrebno da budem i opor i ostar, kao sto bi ti npr. coveka, koji ne videci ide pravo na ivicu jaruge, naglo i ostro povukao za rukav da ne upadne.

пре 29 минута, Avocado рече

A što se tiče testova neograničenog poverenja u Boga tog tipa, tu vas ipak pentekostalci šiju... ;)

Nema to veze sa tim sa cim mislis da ima veze. Ovde nisi razumeo sta pricam, no i nebitno.

...

I negde videh, da se sad ne vracam da citiram, da kazes kako su ovakvi kao ja u manjini. Mozda na forumu. Mozda, nisam brojao. Uzivo, ovde npr. gde ja zivim, cca 90-95% verujucih ce ovo isto da ti kaze, pri cemu nijedan sa mnom do sad nije razgovarao o tome, samo sam ih slusao sta pricaju ovih dana. Stavise, i oni lensiji da idu redovno u hram, ovih dana su se naglo probudili, i krenuli - kako i koliko to moze - da dolaze u hram, i pricescuju se.

I shvati - nijedan, i apsolutno nijedan od tih ljudi (od 7 do77 godina, sto bi rekli) nijednom nije postavio ma i najmanje pitanje oko toga da li se kasikom za pricescivanje prenosi tamo neka zaraza. Ljudi jednostavno, kao i uvek do sad i jos usrdnije i prisnije - prilaze i pricescuju se. A ja namenski ostanem zadnji, i prilazim posle svih. I naravno da nema sanse da bilo sta pokupim od bolesti na taj nacin.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, ana čarnojević рече

@obi-wan 

Алфејев је наводно изјавио да не драмимо, да је све то привремено и ускоро се враћамо нормалном литургијском животу. 

Океј, ми ћемо заборавити све увреде, да лижемо кашичице, да смо идиоти забаговани у средњем веку етц, да су нам затворили храмове, да су спиновали да је све кренуло из цркве... у Грчкој, Француској, Ваљеву. И остало. Нека су сви живи и здрави. 

Али ово шти се показало у самој Цркви, то се не може ни заборавити ни сакрити. И то ће нас сачекати ускоро. 

Alfejev se, za moj pojam, a bome i za pojam mnogih - skljokao. Pozdravljaju ga braca i oci...

...

"Свештеник Андреј Ткачев подсећа присталице пројекта ''Васкрс код куће'' да је чак и за време опсаде Лењинграда и колере у Москви, цркве остале отворене. Андреј Ткачев, мисионар и веома познати проповедник, свештеник Руске Православне Цркве, објашњава зашто идеја украјинског Васкрса код куће због заштите од корона вируса води ка крају хришћанства.

''Васкрс је празник победе живота над смрћу. Истина? Истина! Хришћани су они који верују у Исуса Христа, Сина Божијег, као победиоца смрти, Онога Који је победио смрт Својом смрћу, и Који дарује живот. Истина? Истина! Зато ми одлазимо у храмове за време Васкрса да заједно прославимо Христову победу над смрћу. Истина? Истина!'' Свештеник Ткачев подсећа основе исповедања православне вере уживо на програму телевизијског канала Цариград.

Према свештенику, пројекат ''Васкрс код куће'' је апсурдни моменат у ком ''хришћани, који имају ужас да се разболе и умру, буквално из страха од смрти, одбијају да прославе Христову победу над смрћу“.

„Искрено говорећи, не могу да замислим већи апсурд. Сећам се речи Григорија Паламе, који каже да ако нисмо чедни, нико нам неће веровати да је Христос рођен од Девице. Слажем се са њим... И исти Григорије Палама каже да нам нико неће веровати да је Христос васкрсао из мртвих ако имамо страх од смрти ", подсетио је мисионар.

Свештеник Андреј је додао да се сви људи плаше смрти, али савршена љубав протерује страх.

„Па испада да ако изненада Васкрс прославимо код куће (не искључујем такву могућност), испашће да смо уништили све. Биће уништено на таквом нивоу, да смо из страха од смрти, ми одбили да истински верујемо у Победиоца смрти,'' свештеник упозорава.

Подсетио је и јавност да је чак и у опкољеном Лењинграду, под сталним гранатирањем, људи који су били исцрпљени од слабости и глади, ишли у цркве и држали богослужење у данима Христовог Васкрсења и Његовог рођења.

„Ако сте читали историју опкољеног Лењинграда, лешеви су лежали по улицама. Снабдевање водом је било блокирано, све је било ледено, а шетачи у сенци, који мало личе на људе, шетали су улицама; град је био засут гранатама и бомбама. У граду се још увек могу видети комеморативне плоче на којима пише: „Идите на другу страну коју су бомбардовали“. Ипак, храмови су били отворени. И Васкрс и Божић су се тамо славили “, рекао је свештеник Андреј.

Он је скренуо пажњу верницима да се у Москви у 30-им и 45-47-им годинама 19. века, када су се "услед колере поремећаји каскадирали", цркве нису затвориле и никоме није пало на памет да прослави Васкрс код куће.

„Ако хришћани од страха од смрти одбију да прославе Васкрслога, то ће бити крај хришћанства. Можда смо томе сведоци и сада пред очима. Предлажем вам да добро размислите о томе. Ако се стидите, онда сте још живи “, нагласио је свештеник Андреј.

(Преузето са сајта УНИЈЕ ПРАВОСЛАВНИХ ЖУРНАЛИСТА https://spzh.news/. Превео свештеник Младен В. Шобот.)"

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Dimitrije01 рече

Hrišćanski. Evropa je Evropa slobode i pravde, dostojanstvenog života. Dok mi u "Svetodavakoj Srbiji", živimo ko stoka,gde kriminalci i lopovi vode reč i koji utiču na mišljenje na ljude oko Patrijarha i ostalih u njegovom okruženju. 

Mučeniče gde si ti bio u Evropi i koliko? E, kuku...što bi rek'o narod: blago onom ko rano...

Evroimani Dimitrije, borac za demokratiju i slobodu :)) 12:smeha: leeeele, a veliš: "Koga briga za SNS patrijarha"?

EUropljanin i intelektualac Dimirtije sine Mitre :bu:

12:smeha:

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зар није била опција да се људима омогући одлазак у храмове на службу (јер је то уставом гарантована слобода коју ни ванредно стање не може да суспендује), а држава ако сматра да треба нека стави те људе у карантин, кућни, до следеће литургије да не угрозе друге људе?

Ионако у храмове иде 1% становништва. Мада и да не иде, предлог од горе стоји и даље. Богу божије, цару царево.

Овако управо што каже Груијски Патријарх, одричемо људе духовне хране, то је подједнако ако не и горе од недостатка физичке хране. Чак се и психолози слажу да овај карантин може лоше да утиче на психу итд. Ако верници не верују онда не треба да се ни зову верници. Неко верује Богу, неко СЗО-у, неко лекарима, неко Вучићу итд. Чему наша вера ако сумњамо у Васкрсење мртвих? Или сумњамо у Свето Причешће? Пуна су нам уста значаја и неопходности Свете Литургије, а тек тако забранимо је људима. Па ово ни комунисти се не би усудили тек тако да ураде у најјачем свом успону у Југославији (нек ме исправе старији нараштаји или упућенији). У сред часног поста, болесном ускратити исповест и Св. Причешће. А Свету Тајну Крштења опет предложити да се не врши, једину тајну која у непредвиђеним случајевима дозвољама и обичном мирјанину, бабици или коме у близини да је обави у случају животне опасности. Ако се све то доводи у питање, и то без позива на молитву, већ само на послушност неразумним властима, онда смо ми неко фолклорно друштво љубитеља традиције.

Вера, слога и поштење – српско су спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, obi-wan рече

"Свештеник Андреј Ткачев подсећа присталице пројекта ''Васкрс код куће'' да је чак и за време опсаде Лењинграда и колере у Москви, цркве остале отворене. Андреј Ткачев, мисионар и веома познати проповедник, свештеник Руске Православне Цркве, објашњава зашто идеја украјинског Васкрса код куће због заштите од корона вируса води ка крају хришћанства.

Ma koliko ja poštovao Tkačova, ipak će on, kao klirik, morati da poslupša blagoslov svoga episkopa! Nema istinomera, ni blagodatomera niti sličnih intrumenata, ali ne verujem da je Blagodat odstupila od Parijarha Kirila, jer bi reagovale malo veće face od Tkačova. Uzgred, činjenica koliko ima odrešene ruke kao "običan" pop, pa da čak govori i misli suprotno od svoga episkopa govori o širini i slobodi u Hristu koju ima u Hristovoj Crkvi.

Tkaćov je rekao u kripti Hrama u BG da SPC mora da služi liturgiju svakodnevno, a znamo svi da to ne radi - ne znam u BG da li i manastiri služe, a od parhijskih crkava, koliko znam, samo veznesenjska služi svaki dan.

Sad, lično se se slažem sa njim po oba pitanja, i ovde što reće i u kripti što reče - ali ako su oni koje je Duh postavio odlučili drugačije, ond aje to za mene važnije od moga mišljenja.

Ima tu i druga perspektiva - a i nju je Tkaćov pokrenuo u BG - da smo saterani u hramove (evo sad ih skoro zatvaramo, i njih), pa mozda se sve radi toga, pored toga, i dešava ovako. Da malo popovi izađu u narod! Ne samo kad vodice služe. Ne znam ja, ratmišljam. Kada čitamo Poslanije monaha Jakova Arsovića, popvima, ono beše i ismejavano od nekih teologa-liberala, ali se on posveti, zasija pred Bogom odavno, a sada i pred nama. Pa lepo pita popove kad su obišli pastvu?

Tako da...mnogo si isključiv Obi...da si takav prema TE...

Ova problematika nije ni blizu postavke ili-ili.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Ćiriličar рече

Ma koliko ja poštovao Tkačova, ipak će on, kao klirik, morati da poslupša blagoslov svoga episkopa! Nema istinomera, ni blagodatomera niti sličnih intrumenata, ali ne verujem da je Blagodat odstupila od Parijarha Kirila, jer bi reagovale malo veće face od Tkačova. Uzgred, činjenica koliko ima odrešene ruke kao "običan" pop, pa da čak govori i misli suprotno od svoga episkopa govori o širini i slobodi u Hristu koju ima u Hristovoj Crkvi.

Niko nije ni rek`o da nece da poslusa. Ali ce jos kako da kaze sta treba. A kad mnogi pismeni kazu, to posle jos kako dobije tezinu.

Ne zaboravi da su vecinu kljucnih jeresi u Crkvi pokrenuli episkopi i patrijarsi, ne neko drugi.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Dimitrije01 рече

Hrišćanski. Evropa je Evropa slobode i pravde, dostojanstvenog života. Dok mi u "Svetodavakoj Srbiji", živimo ko stoka,

Ovo je žešći idiotizam. Jer ta "Evropa slobode i pravde" je razorila Srbiju uranijumskim bombama, ne mogavši nanipšaniti tenkove rokali su vrtiće i bolnice, mostove. Onda je kolonizovala bankama i zakonima kako bi mogla da nas pljačka, i potrovala narod ovakvim idiotizmom koji pišeš. Mada neko je zatrovan ideološki, neko lovom i interesom. Ne znam u koju grupi ti spadaš.

Ima ona narodna poslovica: Videla žaba gde se konji potkivaju, pa i ona digla nogu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, obi-wan рече

Niko nije ni rek`o da nece da poslusa. Ali ce jos kako da kaze sta treba. A kad mnogi pismeni kazu, to posle jos kako dobije tezinu.

Ne zaboravi da su vecinu kljucnih jeresi u Crkvi pokrenuli episkopi i patrijarsi, ne neko drugi.

Slažem se, Obo, ali nije dotle došlo. I ja mnogo poštujem Tkačova - rekoh da dleim mišljenje - ali to što kažeš o težini i to....ja to, brate, gledam sve kao sabornost.

Naravno da nisu glavećine nepogrepive, što da tupimo kad znamo oba (ne, ne kritikujem ti opasku o tpme, ona je ovde na mestu). Ipak, znaš sam, rode, da su sve istine u Crkvi iplivali na površinu kada se talasalo, kada je duvao lahor Duha Svetoga. Nekada on, iako je samo lahor, m apta nekada, često, beše bolan...verujem duboko da Gospod ovde izlazi kao pobednik, kao i uvek - a i mi sa Njim.

Ne govorim ovokao neki sentiš, zaista ne, ali mislim da je krupna promena na vidiku, globalna, a i u misiji Crkve samim tim, i da je nemoguće da Gospod nije, uslovno, direktno umešan u sve, to jest da će se umešati. Sila Njegova će se u slabosti prokazati. Kada, On zna najbolje. Mi, i vernici i klir, treba sada da ostanemo verni i poslušni, a to ne znači da ne treba pričati. Samo ne treba nikava isključivost sada. Vidiš da od eparhije do eparhije, od pomesne do pomesne, svako ima svoju, kaži, ikonomiju. Trebamo je poštovati....sreće, ni ne vidim mnogo isključivosti i želje za optužbama unutarcrkvenim. Nikako nam to ne bi trebalo. Posebno ne oko NADTajne.

Mislim, meni je melo, baš milina čitati šta pišeš, kako pišeš ovde, jer ne vidm ni mrvu licemerja...i hvala Bogu da je tako, da nas ima takvih...ili da kažem "da vas ima" :)

Živ bio. Biće dobro (uzgred napadaju Ilariona ovde, za lovu, za raskoš, da živi u velikom stanu u centru Moskve, elitnom delu...a ko zna, možda on metaniše po svu noć (znam da zvuči frazološki, ali možda jeste tako, jer on ima ogromno delo iza sebe i mnogo obaveza, pa kako uspeva...i on je lice RC, ne može to biti neko ko će da lupa žezalom o pod, zar ne...diplomatija je to).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Ćiriličar рече

Slažem se, Obo, ali nije dotle došlo. I ja mnogo poštujem Tkačova - rekoh da dleim mišljenje - ali to što kažeš o težini i to....ja to, brate, gledam sve kao sabornost.

Sabornost je i kad vl. Irinej napise jasno saopstenje, koje je prilicno suprotno tome u RPC.

I dosadni ste vise sa Rusima. Ja ih bas cenim, i u mnogome ih podrzavam, ali ovde su jednostavno POGRESILI. Pomirite se ljudi s tim da i Rusi jos kako mogu da pogrese, i da umeju katastrofalno da pogrese. Stavise, oni kad omase, to sam vec rek`o i pre, oni omase vasionski, nista manje od toga. Od Lenjina na ovamo.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...