Jump to content

Саопштење Светог Архијерејског Синода: Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике!

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 4 часа, Срби Светосавци рече

„Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике јер је то ствар око које се не може расправљати: она представља основу наше вере у Бога Живога."

У аустријско-швајцарској Епархији СПЦ-е нема Светог Причешћа за верника већ две недеље. Нити је било ко обавестио верујући народ о могућности примања Светог Причешћа у своме дому.

U Austriji je tako reći zabrana okupljanja, samo sa maskom rukavicama ili razmakom od najmanje metar, i u zatvorenom prostorima vise od pet osoba, osim porodice. Znaci nema obilazaka. Kazne su 3600€.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 141
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 30 минута, obi-wan рече

"Јер, ако неко јавно тврди да је Причешће ризик по здравље, за њега не би смело бити места у црквеној просвети јер, будући да је незнавен, не може бити учитељ другима, а по канонској акривији такав би морао и да буде искључен из црквене заједнице."

Епископ бачки Иринеј (из Саопштења Епархије бачке)

Celu Rusku Crkvu ondak ekskomunicirati. I našu Zahumsko-hercegovačku eparhiju. :)

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Desiderius Erasmus рече

Celu Rusku Crkvu ondak ekskomunicirati. I našu Zahumsko-hercegovačku eparhiju. :)

Ti kaza.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Desiderius Erasmus рече

Celu Rusku Crkvu ondak ekskomunicirati. I našu Zahumsko-hercegovačku eparhiju. :)

U ovim vremenima se tačno vidi ko je despot, a ko je blag i čovjekoljubiv, ko je sličan Hristu. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Desiderius Erasmus рече

Izgleda da neće, jer se kaže da treba poštovati sve preporuke Vlade.

Колико сме људи на отвпреном да се окупи? И ако се испоштује то да ли ипак постоји могућност да се прати литургија испред храма? Ова саопштења нису баш експлицитна, занима ме да ли ће Црква престати са своје стране пренос са разгчаса и звучника испред храмова. Што се полиције тиче они су и прошле недеље покушавали да нас растерају тако да не сумњам да ће и сутра.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Логос рече
spc-2.jpg
 
Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода
 
 
Поводом најновијих препорука Владе Србије да се у циљу сузбијања ширења вируса COVID-19 ,,верски обреди у верским објектима и на отвореном простору врше без присуства верникâ”, уз образложење да је циљ препорукâ безбедан начин вршења богослужења и заштита здравља становништва и истовремено омогућавање несметаног вршења богослужења, обавештавамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да ће Српска Православна Црква применити ове препоруке, као што је то већ учинила у оним државама српске дијаспоре и региона где су овакве мере заштите донете пре неколико дана. Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике јер је то ствар око које се не може расправљати: она представља основу наше вере у Бога Живога. То конкретно значи да ће се у храмовима у току богослужења налазити свештеник (или свештеници) са ђаконом, појцима и црквењаком (како је где потреба и прилика).
 
Позивамо све вернике старије од 65 година, као и млађе слабијег општег здравственог стања и слабијег имунитета, да се наредних дана и недеља уздрже од доласка у храмове на света богослужења и ни себе ни друге не изложе ризику.
 
Понављамо: ризик није свето Причешће (напротив, њега примамо, поред осталог и ,,на исцељење душе и тела”) већ реално присутна опасност од вируса, независно од светог Причешћа, због његове експанзије на сваком кораку у последње време, а предстојећи период и кинески и домаћи стручњаци оцењују као најкритичнији и виде што већу изолацију као једини начин да се његово ширење заустави и да се избегне трагично искуство Италије и неких других земаља.
 
Нашим верницима очински, пастирски одговорно и са љубављу благосиљамо да света богослужења прате путем телевизијског и радио-преноса и црквених интернет-страница, а да се са својим парохом благовремено договоре о термину причешћа у свом дому. Остала чинодејства, нарочито свету Тајну крштења, треба одложити до нормализације стања, а када је оно ипак хитно потребно, саобразити га мерама ванредног стања. Сахране треба вршити са што мањим бројем присутних.
 
Посебно напомињемо да није добро да се одлазак у цркву користи као изговор пред својом савешћу и пред ближњима за непоштовање мере самоизолације. Зато још једном позивамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да се у свему придржавају прописа које је донела држава  и упутстава о црквеном животу које је прописао Свети Архијерејски Синод.
 
Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода 
Српске Православне Цркве
 

 

View full Странице

 

Што би рекао Зизи (чији фан нисам), гледање Литургије преко ТВ-а или интернета ми никако не иде. Нека човек седи кући и моли се, пита свог свештеника које правило да користи...  Да седим и буљим у екран док се други моле је бзвз, а да ставим ТВ на исток па стојим испред њега док траје служба ми је мало шизофрено.

Моје мишљење...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, sampaganini92 рече

Колико сме људи на отвпреном да се окупи? И ако се испоштује то да ли ипак постоји могућност да се прати литургија испред храма? Ова саопштења нису баш експлицитна, занима ме да ли ће Црква престати са своје стране пренос са разгчаса и звучника испред храмова. Што се полиције тиче они су и прошле недеље покушавали да нас растерају тако да не сумњам да ће и сутра.

U jednoj rečenici se kaže da će Liturgiju služiti samo sveštenii i đakoni, a odmah u sledećoj da se mole stariji od 65 godina i mlađi slabijeg imuniteta da ne dolaze na bogosluženja. Zaista ne znam kako to protumačiti: da li ljudi da dolaze ili ne dolaze na Liturgiju?

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Desiderius Erasmus рече

Izgleda da neće, jer se kaže da treba poštovati sve preporuke Vlade.

Прочитај пасус у средини.

"Старији од 65 и млађи слабијег здравља да не долазе", дакле биће људи напољу, само се моле људи да долазе искључиво здрави (без видљивих симптома неке болести, да не би "нас'јецали" такве ко ти ?)  и у мањем броју.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Justin Waters рече

U ovim vremenima se tačno vidi ko je despot, a ko je blag i čovjekoljubiv, ko je sličan Hristu. 

To je zamena teza brate. Osnova vere, Temelj, Centar, nema nikakve veze sa tim ko je blag, a ko nije.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Desiderius Erasmus рече

U jednoj rečenici se kaže da će Liturgiju služiti samo sveštenii i đakoni, a odmah u sledećoj da se mole stariji od 65 godina i mlađi slabijeg imuniteta da ne dolaze na bogosluženja. Zaista ne znam kako to protumačiti: da li ljudi da dolaze ili ne dolaze na Liturgiju?

Не унутар храма.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Desiderius Erasmus рече

Celu Rusku Crkvu ondak ekskomunicirati. I našu Zahumsko-hercegovačku eparhiju. :)

Мешаш снисхођење Руса закону и слабостима пастве са вером да је причешће ризик по здравље. Знају они да трљкање алкохолом није гарант, него задовољавају захтеве државе и умирују савест слабих.

Него, треба укапирати...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, sampaganini92 рече

Колико сме људи на отвпреном да се окупи? И ако се испоштује то да ли ипак постоји могућност да се прати литургија испред храма? Ова саопштења нису баш експлицитна, занима ме да ли ће Црква престати са своје стране пренос са разгчаса и звучника испред храмова. Што се полиције тиче они су и прошле недеље покушавали да нас растерају тако да не сумњам да ће и сутра.

Само држите растојање између себе напољу по 2м као испред апотеке или продавнице и задовољићете форму закона. Будите безазлени као голубови и мудри као змије. Маска, рукавице, 2м, а онда "да страхом Божијим, вером и љубављу приступите" ?❤️? 

Раштркајте се по порти, раширите се  што више ако има разглас. Ако нема, врата да буду широм отворена, као и сва бочна, да се чује служба напољу...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, obi-wan рече

To je zamena teza brate. Osnova vere, Temelj, Centar, nema nikakve veze sa tim ko je blag, a ko nije.

Nije zamjena, nije uredu da vladika prijeti kako bi neko trebao biti izbačen iz Crkve. Ok je iznesi svoj stavi, pokušaj objasniti iz jednog i više uglova, ali nemoj da prijetiš kako bi trebalo lišiti Crkvene zajednice svakog ko misli da se prilikom uzimanja pričešća možeš zaraziti, jer ovo duhovno bildanje koje se može vidjeti ovih dana nije nikako ni hrišćanski ni predanjski...Pa čak i da je neko malovjeran, Hristos nije Tomu istjerao iz kuće nego mu dozvolio da ga opipa. 

Evo ovo saopštenje SPC je sasvim korektno, i hvala Bogu da su ovo izdali. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

30 minutes ago, Јанко said:

Да седим и буљим у екран док се други моле је бзвз, а да ставим ТВ на исток па стојим испред њега док траје служба ми је мало шизофрено.

S ovom orijentacijom televizora valja biti oprezan jer je ona uslovljena orijentacijom kamere koja snima sluzbu. U slucaju da kamera gleda iskosa ili s boka, moze da se desi da se ceo oltar u domu gledaoca, zbog TV-a fiksiranog za istok, zarotira na jug ili sever! :unbelieveble:

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Justin Waters рече

Nije zamjena, nije uredu da vladika prijeti kako bi neko trebao biti izbačen iz Crkve. Ok je iznesi svoj stavi, pokušaj objasniti iz jednog i više uglova, ali nemoj da prijetiš kako bi trebalo lišiti Crkvene zajednice svakog ko misli da se prilikom uzimanja pričešća možeš zaraziti, jer ovo duhovno bildanje koje se može vidjeti ovih dana nije nikako ni hrišćanski ni predanjski...Pa čak i da je neko malovjeran, Hristos nije Tomu istjerao iz kuće nego mu dozvolio da ga opipa.

Ovo sto je rekao je savrseno tacno. Ni pedalj dalje od toga. U opstoj poplavi bunila, i u vreme kad ljudi prosto pevaju hvalospeve sopstvenim slabostima na sopstvenu propast - dobro je da se cuje i ovakva jasna i nezamucena rec. Koja je, ponavljam, savrseno tacna.

Drugo, Toma nije bio maloveran uopste u tom smislu - da prosto sumnja radi sumnje; pogledaj malo sta Oci o tome kazu. Toma je imao onu dobrocudnu "sumnju", tj. neutazivu zelju da vidi sto i ostali, da potvrdi Ono cemu je zarko tezio svim svojim bicem. Ovo danas, tj. ovo o cemu sad ti pricas - u kontekstu svih ovih tema, ovih dana - nema ni dodirne tacke sa tom Tominom "sumnjom".

Danas imas potpuno neverovatno pojavu da se masa deklarisanih hriscana prosto ponasa kao da nikad nisu ni otisli na Liturgiju.

Zaludu je ljudima da cuvaju telesno zdravlje ako dusu svoju pogube. To nikad da ne zaboravimo.

пре 9 минута, Justin Waters рече

Evo ovo saopštenje SPC je sasvim korektno, i hvala Bogu da su ovo izdali. 

To saopstenje je isto on pisao. Ono ni u cemu nije u suprotnosti sa ovim drugim sto je rekao.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...