Jump to content

Šta su „ljudske himere“ i kako je Japan postao prva zemlja koja dopušta naučnicima da ih uzgajaju


Препоручена порука

пре 6 минута, Grizzly Adams рече

Па знаш како... можда није то тако лоше... :D

Ма лоше је бре и те како... Чуо сам да је један од начина на који су ваљда турци мучили заробљенике био да их питају шта највише воле да једу. А онда су им само то доносили за сва три оброка сваког дана док малтене не полуде...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Vladan :::. рече

Ма лоше је бре и те како... Чуо сам да је један од начина на који су ваљда турци мучили заробљенике био да их питају шта највише воле да једу. А онда су им само то доносили за сва три оброка сваког дана док малтене не полуде...

Па ако већ мора од нечег да се рикне... :smeh1:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 13.11.2019. at 23:26, Vladan :::. рече

Да, тако је... И тада ћемо имати копи-пејст хуманоиде који ће мање-више сви изгледати исто у складу са глобаним трендом/модом/идеологијом.

Можда нешто на ову фору:

Резултат слика за error girl reading book

To vec imamo. Kasnis Vlado, ukljuci automatski update.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 13.11.2019. at 21:23, Grizzly Adams рече

Шалу на страну, један озбиљан коментар, пошто је наслов мало ”сензационалистички”.

Савремена наука дошла је до фантастичне могућности да оболеле органе ”замени”, то се већ ради са пресађивањем срца, бубрега итд. Највећи проблем ту је што се органи узимају од друге особе, донора, јер онда имуни систем примаоца реагује на нови орган као ”страно тело” и покушава да га ”одстрани”. То прави велике проблеме.

Е сад, најновија идеја са пресађивањем је да се нови орган не узима од друге особе, већ да се од матичних ћелија самог болесника ”направи” нови орган и пресади. У том случају он би био ”као нов” и никаквих проблема са имуним системом не би било. Проблем је ту што орган може да се развије само у неком ”живом” окружењу које има метаболизам итд. Па је овде идеја да се у ту сврху користи организам других живих бића - животиња. Не ради се ни о каквих ”химерама” тј. ”хибридима”, већ само о ”домаћинима” који би требало да послуже као окружење за развој новог органа.

Без улажења у етичка питања и проблеме, медицински гледано ово би било право чудо, спасило и унапредило многе животе. Замислите оболи вам јетра и једноставно добијете нову - своју. То је научна фантастика.

Идеално, етички проблеми би се заобишли кад би се направило неко вештачко окружење за развој тих органа, али мислим да смо тренутно далеко од тога.

Da, a šta bi sa tim čovekom, životinjom kad ostane bez organa koje dariva originalu. Gde i kako završi klon? On dođe kao brat- blizanac, zar ne?

 

elem

Srbija (čovečanstvo) nazarživo srlja u "progres"

https://www.youtube.com/watch?v=YU-nYMGNQ5s

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Ekatarina_mala рече

Da, a šta bi sa tim čovekom, životinjom kad ostane bez organa koje dariva originalu. Gde i kako završi klon? On dođe kao brat- blizanac, zar ne?

 

elem

Srbija (čovečanstvo) nazarživo srlja u "progres"

https://www.youtube.com/watch?v=YU-nYMGNQ5s

Super pitanje. I kako se ugradi taj recimo pankreas u pacovu? Vrši funkciju pankreasa u njegovom tijelu? Naraste li veličine ljudskog pankreasa?

kroz par godina biće: “Kako pije, sigurno ima jetru u pacovu...!”

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Ekatarina_mala рече

Da, a šta bi sa tim čovekom, životinjom kad ostane bez organa koje dariva originalu. Gde i kako završi klon? On dođe kao brat- blizanac, zar ne?

Није у питању клонирање, то је друга ствар.

Како то са животињом ”домаћином” иде не знам, али не верујем да јој се пише добро... Ту је она етичка дилема - докле смо спремни да идемо да би човеку (или детету) спасили живот? Исплати ли се жртвовати животињу? Њих и овако једемо, правимо обућу итд. Колико је такав поступак етички прихватљив? Делује мало ”монструозно” свакако... А опет је страшно да неко страда и умре, а могли смо да га спасимо...

Не би знао одговор на то питање.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Grizzly Adams рече

Није у питању клонирање, то је друга ствар.

Како то са животињом ”домаћином” иде не знам, али не верујем да јој се пише добро... Ту је она етичка дилема - докле смо спремни да идемо да би човеку (или детету) спасили живот? Исплати ли се жртвовати животињу? Њих и овако једемо, правимо обућу итд. Колико је такав поступак етички прихватљив? Делује мало ”монструозно” свакако... А опет је страшно да неко страда и умре, а могли смо да га спасимо...

Не би знао одговор на то питање.

Да овај филм није пророчки... а људске химере само покриће... 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Рапсоди рече

Да овај филм није пророчки... а људске химере само покриће... 

Nije proročki, već je dat da nas pripremi na ono što dolazi. 

Ne bi bilo prvi put da utiru put putem filma.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...