Jump to content

Душан Илић: Светодмитарска лента - Нека Запад слави примирје, а нама нека је срећна победа у Великом рату! 

Оцени ову тему


Препоручена порука

Душан Илић: Светодмитарска лента

BY СТАЊЕ СТВАРИ on 8. НОВЕМБРА 2019. 

Нека Запад слави примирје, а нама нека је срећна победа у Великом рату! 

dusan-ilic.jpg?w=700

Душан Илић (Фото: Лична архива)

Када говоримо о 9. мају, Дану победе на нацизмом и фашизмом, многима ће прва асоцијација на овај догађај бити величанствена победа руског народа (у униформама Црвене армије) над германским завојевачем. Вероватно, једна од највећих победа руског православног народа све више се последњих година прославља ношењем двобојне ленте. Она је широј јавности много познатија као Георгијевска лента. Установљена је још у време царице Катарине Велике, 1769. године, као део Ордена Светог Ђорђа, те је у његову част и понела име. Од настанка па до данашњих дана она је била двобојна. У почетку црно-жута (боје које су сматране царским и ромејским), да би у совјетско време постала црно-наранџаста. Чак ни антиправославна бољшевичка власт није успела да истисне сећање на Георгијевске боје, те је ово једини симбол из царских времена који је преживео комунисте. Једина модификација је учињена у том погледу што је жута боја појачана, те је тако прерасла у наранџасту.

Иако је формално у Русији још пре готово три деценије комунизам пао, а стара руска знамења поново враћена у употребу, било је потребно наћи заједничку тачку пресека свих великих руских победа, како оних из царске епохе, тако и оних из Другог светског рата. Као најпогоднији симбол свих руских победа, Георгијевска лента се природно наметнула, па је тако од 2005. године она део – како државне, тако и народне – прославе свих важнијих догађаја руске историје. С друге стране, у – од бољшевика измишљеним – постсовјетским републикама, које се према бројном руском живљу понашају слично као и Хитлерова Немачка, овај симбол представља мимикрију сећања на руску прошлост, па је тако она својеврсна замена за руску заставу и друге симболе. Симптоматичан је и пример дресова ФК Шахтјора из Доњецка који управо преко Георгијевских боја показује приврженост руском свету.

georgievskaya-lenta1.jpg?w=672&h=137

Георгијевска лента или трака светог Ђорђа

Поставља се сада питање, да ли ми Срби имамо неки сличан симбол којим бисмо обележили неку велику победу или сећање на наше славне претке погинуле у свим ратовима? Подлога за тако нешто постоји. Наиме, пре извесног времена Влада Србије је донела одлуку да се у знак сећања на Дан примирја у Првом светском рату уведе као симбол Наталијина рамонда, цвет са Кајмакчалана, који виси окачен на црно-зелену ленту. Ова лента узета је са Албанске споменице, тј. то је трака уз коју је ношена Медаља за спомен на повлачење српске војске преко Албаније. Од обнове српске државности пре два века, ми немамо величанственију победу од оне у Балканским и Првом светском рату. Ово је неспоран део наше војне, али и свеукупне нововековне историје. Стога, не би било згорег, по угледу на Русе, увести као свесрпски симбол победе у Првом светском рату, али и у свим ратовима, Светодмитарску ленту црно-зелене боје. Зашто таквог назива? Прво, зато што Срби од светих ратника највише поштују култове Светог Ђорђа и Светог Димитрија. С обзиром да су Руси већ осмислили Светогеоргијевске боје, ми бисмо могли осмислити Светодмитарске боје. Нарочито из разлога што се празник Светог великомученика Димитрија и обележава почетком новембра, у време ослобођења Србије и краја Првог светског рата. Даље, ово би било везано за наше старе ратничке култове, који су временом добили свој православни смисао. Такође, ово би могао бити један од симбола српског света. Њега би могли користити и они Срби који се данас из разних разлога тако не изјашњавају, али у фрагментима памте и чувају своје српско порекло. Нпр. поједини „Македонци“, Шопи из западне Бугарске, „Румуни“ из Темишварског Баната, „Грци“ са севера Грчке, Горанци, Буњевци, па чак и понеки „Албанци“ из Албаније. Па нпр. када Шопи из Годеча у западној Бугарској славе Видовдан као дан своје општине, они ће моћи као мимикрију свог српског идентитета да користе управо црно-зелене боје.

natalijina-rajmonda.jpg?w=700

Извор: drina.info

Зашто ове боје? Зелена представља маслинасту боју униформе српског војника из Првог светског рата, док црна симболизује тугу за свим ратницима палим за наше Отачаство. Стога би, ова лента могла представљати и свесрпски војнички симбол, који би могао бити коришћен у обележавању свих важнијих догађаја из наше војне историје, па чак и оне око које смо и данас подељени, из периода Другог светског рата. Могла би бити израђена и Светодмитарска застава, са којом би се много лакше идентификовали они наши грађани који не желе себи да признају да су Срби или они који родољубље повезују са шовинизмом. Они који мисле да је песма „Ко то каже“ националистичка, а плачу уз „Пукни зоро“, моћи ће да оно мало родољубивог што свако од нас носи у себи, искажу кроз један осмишљени српски симбол. Уз ово би било пожељно да и неко мало веће српско спортско друштво (неки Раднички, Младост, Борац итд.) понесе назив Солунац (у част наших предака), као и црно-зелене боје. Ово свакако не би била замена нашој националној тробојци, већ допуна симболике обележавања наше славне прошлости, која би појачала нашу националну свест, али и подстакла неке наше бивше сународнике да се сете ко су им били преци.

sv-dmitarska.jpg?w=700

Предлог графичког изгледа Светодмитарске заставе (Аутор: Душан Илић)

Нека Запад слави примирје, а нама нека је срећна победа у Великом рату!

Душан Илић, Институт за европске студије

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, александар живаљев рече

величанствена победа руског народа (у униформама Црвене армије) над германским завојевачем

Посебно су величанствена била масовна силовања стотина хиљада немачких жена и девојчица од стране црвеноармејских дивљака.

пре 2 часа, александар живаљев рече

једна од највећих победа руског православног народа

Све су били само не православни, још мање хришћани.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Grizzly Adams рече

масовна силовања

Нису силовали само Црвеноармејци већ и Амери, Канађани, Енглези...

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, ronin рече

Нису силовали само Црвеноармејци већ и Амери, Канађани, Енглези...

Говоримо о масовним силовањима, историчари процењују да је можда милион или два жена страдало од стране совјетске војске.

Не могу уопште да се пореде појединачни случајеви са тим.

 

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Grizzly Adams рече

Говоримо о масовним силовањима, историчари процењују да је можда милион или два жена страдало од стране совјетске војске.

Не могу уопште да се пореде појединачни случајеви са тим.

Историчари исто тако процењују да су Немци силовали око 10 милиона жена у СССР.

Цитат

Other sources estimate that rapes of Soviet women by the Wehrmacht range up to 10,000,000 incidents, with between 750,000 and 1,000,000 children being born as a result.[100][101][102][108]

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, GeniusAtWork рече

Историчари исто тако процењују да су Немци силовали око 10 милиона жена у СССР.

ОК. И онда ови треба да им врате истом мером?

Како је то ”величанствена победа православног руског народа”?

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све су били само не православни, још мање хришћани.
Silovanja u Njemackoj su vrsili i Amerikanci, ali se o tome licemerje cutalo I cuti.

Послато са SM-A530W користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Рисбо рече

Silovanja u Njemackoj su vrsili i Amerikanci, ali se o tome licemerje cutalo I cuti.

Појединци јесу, то има у свакој војсци. Али оваквог масовног иживљавања како су то радили совјети није било.

Проблем је само што овај дечко горе меша православље и хришћанство са тим зликовцима. Никакве везе ми хришћани са њима немамо и не треба уопште да имамо.

Каква је то ”православна” војска где је НКВД стајао иза своје војске са пушкомитраљезима и убијао своје војнике који напусте положај...

Од те залуђености Русијом почели су неки да лупетају највеће глупости. Дај бре мало објективности, аман.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То и нису били православни Руси. То су биле генерације испраног мозга и затроване душе које су одрасле у комунизму.

Шта је па боље могло од њих да се очекује...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Појединци јесу, то има у свакој војсци. Али оваквог масовног иживљавања како су то радили совјети није било.
Проблем је само што овај дечко горе меша православље и хришћанство са тим зликовцима. Никакве везе ми хришћани са њима немамо и не треба уопште да имамо.
Каква је то ”православна” војска где је НКВД стајао иза своје војске са пушкомитраљезима и убијао своје војнике који напусте положај...
Од те залуђености Русијом почели су неки да лупетају највеће глупости. Дај бре мало објективности, аман.
Masovno su silovali i zapadnjaci. Proguglaj malo. Nista manje od sovjeta, ali skoro kao uvjek u tvojim postovima crno bela slika.

Послато са SM-A530W користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Masovno su silovali i zapadnjaci. Proguglaj malo. Nista manje od sovjeta, ali skoro kao uvjek u tvojim postovima crno bela slika.

Послато са SM-A530W користећи Pouke.org мобилну апликацију



Послато са SM-A530W користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 47 минута, Grizzly Adams рече

НКВД стајао иза своје војске са пушкомитраљезима

Западна пропаганда, тога није било. НКВД се борио  раме уз раме са војницима. НКВД је поднео велику жртву приликом одбране Стаљинграда.

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Рисбо рече

Masovno su silovali i zapadnjaci. Proguglaj malo. Nista manje od sovjeta, ali skoro kao uvjek u tvojim postovima crno bela slika.

Нису, али шта то има везе уопште?

Њих нико овде не назива ”величанственом православном војском” итд.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

По овове сто сам ја нашао јесу. Важно је Истине ради. Совјетска армија није била само како ти кажеш сатанистичка, али свакако да је далеко била од православне што си у праву. Била је то масовна армија и ту је било од загрижених богобораца до простог и доброг народа. Па чак ни сви генерали нису били загрижени комунисти. Превише једностраног гледаш зато ти и контрирам са негативним примерима Американаца, али се слажем да је ниво слободе и права обичног човека био и остао међу највећим икада у тадашњој, па и садашњој Америци. Такође немерљив допринос науци, али и уметности. У многим стварима су за подражавање. Да се вратим на тему, добра идеја за Светодимитријевску ленту.

 

WWW.BLIC.RS

U knjizi "Kada su došli vojnici" Mirjam Gebhart govori o silovanjima Nemica posle Drugog svetskog rata za koja se uglavnom okrivljuju vojnici Crvene armije. Međutim, to su činili i Amerikanci, Francuzi, Britanci...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...