Jump to content

Православље и бизнис

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 5 часа, Milica Bajic рече

Ми Хришћани Православци увек морамо наћи начин да живимо врлински. У супротном је исто и као да смо мртви.

Pa ok ali to podrazumeva intervenciju u društveni sistem.

εργασία (грч. ергасија) - рад, занимање, посао. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 64
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 11 минута, εργασία рече

Pa ok ali to podrazumeva intervenciju u društveni sistem.

Да будем јаснија, где год да се налазимо, каквим год друштвом или околностима били окружени, морамо, како знамо и умемо, препознати свој лични пут.

И наравно, обавезно се интегрисати у друштво само тако да га, својим личним примером, мењамо на боље. Не стапати се по сваку цену са околином, негде је неки прозорчић увек отворен ;)

Ваљда смо се разумели :)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Milica Bajic рече

Да будем јаснија, где год да се налазимо, каквим год друштвом или околностима били окружени, морамо, како знамо и умемо, препознати свој лични пут.

И наравно, обавезно се интегрисати у друштво само тако да га, својим личним примером, мењамо на боље. Не стапати се по сваку цену са околином, негде је неки прозорчић увек отворен ;)

Ваљда смо се разумели :)

 

Razumem šta hoćete reći ali čovek je društveno biće sui generis. Može i treba da menja društvene okolnosti u kojima se zatekao, a za koje zna da su loše. Na primer, znamo da su termoelektrane jako štetne, zašto se ne bismo društveno angažovali za njihovu zamenu nečim boljim, kroz peticije, javno zagovaranje, kampanje, ako treba i proteste?

εργασία (грч. ергасија) - рад, занимање, посао. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Milica Bajic рече

@εργασία не знам само колико би нам протести помогли, ових дана је свима пун куфер протеста, колико видим...

Ja sam govorio o ekonomskom sistemu kapitalizma, vodim razgovor na principijelnom nivou, a što se tiče Srbije, ovde je pun kofer svima za sve.

εργασία (грч. ергасија) - рад, занимање, посао. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 15.4.2019. at 9:13, Банатски деран рече

"Како бити православан и успети у бизнису ? Посао је такав да захтева да будем строг, одсечан, да си игра мало и на кварно са конкурентима. Како умиксати веру и бизнис ? Стална борба у мени између та два."

Strogoca i odsecnost su osobine na koju se lozi brdo hriscana, to nemoj da te brine. A za onaj kvarni deo, ni to da te ne sekira: ti konkurenti su sigurno vrani ateisti i najbolje je da pokusaju corbu koju su sami zaprzili. To je sto se tice tog verskog dela, a za uspeh u biznisu ima onih bestselera, pa dogodine kad budes milioner, a ti me se seti.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, drvce рече

Strogoca i odsecnost su osobine na koju se lozi brdo hriscana, to nemoj da te brine. A za onaj kvarni deo, ni to da te ne sekira: ti konkurenti su sigurno vrani ateisti i najbolje je da pokusaju corbu koju su sami zaprzili. To je sto se tice tog verskog dela, a za uspeh u biznisu ima onih bestselera, pa dogodine kad budes milioner, a ti me se seti.

 

Jedino cu biti milioner ako kao Del Boj nadjem dekin sat u staroj garazi :)

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Банатски деран рече

 

Jedino cu biti milioner ako kao Del Boj nadjem dekin sat u staroj garazi :)

ја већ годинама очекујем наследство од непознате тетке из Тоскане ... :scratch_head:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Pa realno ne mohes biti monah i kapitalista u isto vreme. Jedno drugo potiru. Nisam bio bizmismen ali ako zdravorazumski razmislim.

Mi svi u toku dana donosimo razne odluke ili bolje reci na mikro nivou. I nisu nam sve odluke najbolje, neke donesemo i lose. Sto nas ne cini losim ljudima. Vec ako je broj dobrih odluka i dela na dnevnom nivou veci od onih negativnih, onda ste vise blizi Bogu i obratno. Isto je tako i u biznis svetu, samo sto ti je firma uspesnija to su ti odluke kobnije. Tako da je izmedju Hriscanstva i kapitalizma potreban neki balans, ili bolje reci zlatna sredina. Skromnost je odlika Hriscanskog monaha a kako ga preslikati na posao? Pa budi racionalan, kako u zivotu tako i u kapitalizmu. Fora je kod krupnih riba ako hoces da saradjujes sa njima onda moras da vozis skup auto, da se skupo oblacis, da imas skup stan, ljubavnicu i kesa raspolozivog, zasto? Da bi te primili u Dzet set ekipu i kako bi mogao da zavrsavas velike poslove i da ti firma napreduje, jer ako imas sve to imas onda tvoji postupvi govore da imas kesa i da mogu da posluju sa tobom, pa stoga nekada poslodavci skresu plate radnicima da bi mogli da uzivaju u moci. E sad ako nisi toliko pohlepan da juris sve vece i bolje poslove zadovoljis se manjim, jer nekad manje znaci vece. Potrudis se da lepo platis radnike, nesmes ni mnogo jel ti odma stigne mafija - poreska ili kolege preduzetnici se pobune itd. Uglavnom napravis svoj mali mikro svet. Kako sa ljudima, pa dzentlmenaki i uljudno sve dok to pali kad ne vratis istom merom. Kao sto rekoh bitno je da su tvoji postupci vecinom vremena dobri. Sa radnicima uljudno, potrudis se da im obezbedis dobre ualove i bolje plate, ne zakidas im da bi sebi obezbedio bolja kola ili lepsu ljubavnicu, ili skuplji stan ili neku lepsu destinaciju na moru, kako bi se hvalio i svi videli da si bio tamo. Znaci ako nisi neko ko zivi od toga da se pokazuje kako je kod njega sve bajno, lepo, nestvarno i da se hvali onim sto ima, kako bi mu zavideli, on moze  i na more u Albaniju i da se ful provede, i kao preduzetnik. Znaci ne treba ti neka skupa destinacija, vec prosto racionalna uzivancija i na taj nacin budes i primer drugima. A ako ima neki radnik da tera silu smanjis mu platu i on ce se unormaliti a dobrog nagradis, ako mu ne valja trazi gde ti je bolje. Sa radnicima postupas dobro sve dok ne pocnu da vrdaju, ako vrdaju kako oni sa tobom tako i ti sa njima. 

A sto se tice obelezja, simbola na poslu, pa bre ja da sam poslodavac ne bi davao da mi od firme prave crkvu, ja i u sobi nemam gomilu ikona vec ikonu svoga svetitelja, svoje slave. Znaci i tu treba biti racionalan. Krst na grudi, brojanica na ruku, i ikona svetitelja na radni sto. To je dovoljno. 

  • Свиђа ми се 1

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја никада не бих била приватник, ако радницима не бих могла да обезбедим 13 плату, слободан викенд, топли оброк, превоз, летовање и зимовање  у сопственим одмаралиштима, пакетиће за Нову и Божић и наравно милион бонуса плус . Венчање, крштење деце итд, што у радосним што у тешким ситуацијама. 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Рапсоди рече

Ја никада не бих била приватник, ако радницима не бих могла да обезбедим 13 плату, слободан викенд, топли оброк, превоз, летовање и зимовање  у сопственим одмаралиштима, пакетиће за Нову и Божић и наравно милион бонуса плус . Венчање, крштење деце итд, што у радосним што у тешким ситуацијама. 

Bravo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uf, veoma komplikovano pitanje, stvarno, imam dobrog drugara koji ima firmu relativno veliku i jaku, vozim za njega (i njega) :takeoff:.... i zajedno smo u crkvi.... i imam iskustva iz prve ruke o tome da li moze i kako se moze biti hriscanin privatnik.

Moze nekako, ali je vrlo, vrlo tesko. I, ne treba traziti nesto mnogo, koliko moze u datim situacijama i to je to'. Biti fer prema ljudima, placati koliko se vise moze, i ciniti dobra dela opet koliko se vise moze.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Bokisd рече

Uf, veoma komplikovano pitanje, stvarno, imam dobrog drugara koji ima firmu relativno veliku i jaku, vozim za njega (i njega) :takeoff:.... i zajedno smo u crkvi.... i imam iskustva iz prve ruke o tome da li moze i kako se moze biti hriscanin privatnik.

Moze nekako, ali je vrlo, vrlo tesko. I, ne treba traziti nesto mnogo, koliko moze u datim situacijama i to je to'. Biti fer prema ljudima, placati koliko se vise moze, i ciniti dobra dela opet koliko se vise moze.

U pravu si. Potrebno je biti covek. kad hoces mozes. Mudra izreka - da ne bi poleteo previsoko vracaj se uvek pocetku.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Световни успех се коси са духовним, бар у мом случају... Јер код световног успеха је управо у тој прљавости суштина и у недостатку етичких норми, а то је оно што Хришћани свакако не могу радити. С друге стране постоје људи који потпуно поштено и побожно живе а Бог им да славу и моћ, као Јосифу у Египту. Тако је то Бог уредио, сви смо ми слуге Божије, ал неки од слугу су му потребни међу господарима на земљи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...