Jump to content

Да ли је у оваквим тренуцима могуће остати Хришћанин?


Препоручена порука

пре 4 часа, Лубеница рече

Хришћански би било да се сви помолимо за монструма који је учинио ово недело.

Mislim da biti hriscanin nema nikakve veze sa zakonodavstvom...

Sto kaze Obi- dozivotna robija ili u slucaju silovatelja- kastracija. 

Ja jesam pravoslavne vere, ali me moja vera ne sprecava da trazim da se zakonom kazne pocinitelji kriminalnog dela...zamisli da te ( ne daj Boze) napadne neka budala na ulici...sta ces uraditi...moliti se da mu Bog prosvetli razum i poda mu hriscansko smirenje ili braniti se ?

Ja se ne dvoumim ni najmanje...posle cu da se molim da budala prezivi.

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 56
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Ја ћу вам само рећи не дао Бог никоме. 

А @Рапсоди хвала на одговорима, не бих баш имала воље да одговорим на превише искључиве закључке. А она је то урадила и боље него што бих ја.

Сматрам приличан број вас за јако интелигентне људе желела сам да чује како бисте се ви борили са овим, а ви сте одмах спремни, као и увек, на осуду против које ја покушавам да се изборим. 

Наравно да не постоји ствар која би донела у питање моју веру. Питање је љуто и оштро јер такве емоције тренутно владају у мени.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Лубеница рече

Наравно да не постоји ствар која би донела у питање моју веру. Питање је љуто и оштро јер такве емоције тренутно владају у мени.

Napisa neko napred - vera nema veze sa emocijama. I ja pobesnim kad vidim ovakve vesti, ali ne dovodim veru u pitanje zbog toga.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Лубеница Ти си познавала Милоша?

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Desilo se nesto slicno pre par godina kod nas u Leskovcu, nastradao je moj komsija , decko andjeo, koji me je ocuvao i koga sam poznavao citavog zivota. Tada nisam bio religiozan, pa mi je sve to nekako palo veoma tesko. Stvarno ne znam zbog cega i tad nije bilo osude sa moje strane i neki poriv za mrznju. Ali sam taj osecaj gorcine i nepravde kad ti ode najblizi i ta bezosecajnost i zlo kod napadaca uskomesa osecanja u coveku. :/ 

,,Ne kudi nista sto je ljudsko. Sve je dobro, samo ne svuda, ne uvek i ne za svakoga." :D:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@obi-wan i @Рапсоди

Mislio sam da se ne komentarisem ali ne izdrzah.

Ako sam dobro razumeo, piranje je da li treba ostati hriscanin u smislu moliti se za ubicu a ne da li odustati od vere zbog tog nemilog dogadjaja. Moje misljenje je, bez obzira koliko su emocije povredjene, da od vere ne treba odustati a moliti se za ubicu je relativna stvar i individualna, ja to iskreno ne bih mogao, ali ona ne treba da utice na odluku da li biti hriscanin ili ne. To je samo jedno veliko iskusenje. Citao sam clanke o tom ubistvu i video lice ubice, mislim da ubici ne bi molitve mnogo pomogle, pre bi tu pomogao neki vrstan psihijatar ili bas neki veliki molitvenik koji ima jak dar molitve. Posto sam se preko clanaka iz raznih novina upoznao sa pricom, mislim da bi trebalo da se pimolimo za njegovu devojku Kacu, koja je vec jednom izgubila na slican nacin prvog momka a sada se taj scenario ponovio i sa ovim drugim momkom, i ona je strasno skrhana posle svega. Njoj bi molitva bila mnogo vise potrebna nego samom ubici, kome je sasvim sve jedno.

Takodje se treba moliti za njegovu sestru, majku i oca koji su sigurno skrhani od prevelikog bola i patnje.

Zbog njih covek treba da ocvrsne u veri i da ostane hriscanin, da im da veliku podrsku i molitvenu i prijateljsku, a takodje i razumevanje, bez obzira da li ih poznaje ili ne.

Ubici to nece mnogo znaciti, kako sam citao, on je poskakivao tj igrao i pevusio dok je isao do sudije ili da da izjavu ( nisam upamtio detalje) znaci njegov um je poremecen, pa me je pidsetio malo i na Nerona koji je uz pesmu i u nekoj cudnoj ekstazi, uzivao u plamenu koji je gutao Rim. Da li se vredi za njega moliti? Naravno da ne, ne bi vredelo... 

 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Generalno smo mi ljudi veoma cesto subjektivni i na svakojaka desavanja i situacije gledamo iskljucivo kroz sebe. Retko se nadje po koji dobar slusalac, ili covek koji promisli i proba da se stavi u situaciju drugog. Odmah smo kadri da meljemo svoju pricu. :) 

,,Ne kudi nista sto je ljudsko. Sve je dobro, samo ne svuda, ne uvek i ne za svakoga." :D:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Nikola Stojanovic рече

Generalno smo mi ljudi veoma cesto subjektivni i na svakojaka desavanja i situacije gledamo iskljucivo kroz sebe. Retko se nadje po koji dobar slusalac, ili covek koji promisli i proba da se stavi u situaciju drugog. Odmah smo kadri da meljemo svoju pricu. :) 

Pa tesko je u takvim situacijama biti ne subjektivan i lako se izboriti sa emocijama koje coveka u tom ternutku preplave. Ipak se desilo nekom tvom bliznjem a mi smo samo ljudi sa svojim manam i vrlinama. 

lpak je bolje fokusirati se na ljude kojima je zaista potrebna molitvena podrska i pomoc jer su pretrpeli veliki gubitak i prema njima usmeriti emocije saosecanja i patnje emocije ruzne preokrenuti ka njima tj pruziti im ogromno razumevanje i podrsku, kroz molitve itd.

A tacno je to da cesto vidimo ili procitamo onako kako mi zelimo jer gledamo kroz sebe a ovde je samo pitanje kako se najbolje izboriti sa time. 

Usmeriti svoju energiju i misli prema ljudima kojima je zaista potrebna paznja i pomoc, okrenuti fokus sa ubice na te ljude pa ce se tako promeniti i osecanja. Tj, prestati da osudjuje vec da salje ljubav prema onima kojima je potrebna tako emocije iz losih prelaze u dobre. Toliko od mene...

 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Liga Džentlmena рече

Ako sam dobro razumeo, piranje je da li treba ostati hriscanin u smislu moliti se za ubicu a ne da li odustati od vere zbog tog nemilog dogadjaja

Мислим да си промашио. Хришћански је не мрзети, желети добро, имати саосећање, и према убици. За њега се молимо кад се молимо за читав свет, а не кад се молимо за ближње, и драге особе. Можда се неки монах и за њега моли... Ал то није обавеза и дужност сваког хришћанина.

Дакле питање је како остати хришћанин, у смислу да не желимо зло, не мрзимо, тог (не) човека.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Liga Džentlmena Ovo za subjektivnost i da se melje svoja prica je vise u vezi sa forumom, iako je i u zivotu neizbezna pojava. :D

  • Хахаха 1

,,Ne kudi nista sto je ljudsko. Sve je dobro, samo ne svuda, ne uvek i ne za svakoga." :D:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ђорђе Р рече

Ал то није обавеза и дужност сваког хришћанина.

Uptavo tako.

пре 2 часа, Ђорђе Р рече

 

Дакле питање је како остати хришћанин, у смислу да не желимо зло, не мрзимо, тог (не) човека.

Kompleksna je to stvar i nije lako na to pitanje odgovoriti.

Nemamo svi dar " duhovnih ociju" pa da znamo da mozemo da rasudjujemo Boziju promisao. 

Ostati htiscanin ne zeleti zlo, jedino ako uspemo da razumemo motive, razloge tog ( ne) coveka i nadjemo neko opravdanje za njih samo tada zaista mozemo oprostiti i ne zeleti zlo. 

A da bi to mogli da uradimo morali bi da budemo na najuzvisenijem duhovnom stupnju. Stupnju bezuslovne ljubavi. Trebalo bi da budemo puni one Bozanske istinite ljubavi i topline i razumevanja za sve ljude pa cak i za takve " zlocince" . A koliko nas moze time da se pohvali?

Moje misljenje je da se to ne moze tako lako oprostiti a jos manje zeleti zlo takvoj osobi, a po najmanje ako je ta osoba povredila ili jos gore ubila nekog nama bliskog. Prosto ne mozes voleti nekoga ko ti je naneo tako veliko zlo. Prosto je tesko ziveti bez nekoga koga nema. Prosto ne postoji mehanizam koji bi mogao to da pobedi.

Naravno da ne treba nista konkretno preduzimati, njega ce kad tad stici " Bozija kazna" ako ne i ljudska, mrznja ili osuda ce vremenom nestati ne treba se zbog toga brinuti, sve mora ici svojim tokom. Zato treba svu paznju i ljubav molitvu posvetiti ljudima koji su pretrpeli gubitak, da se ne bi vodio misaoni rat, tako ce se skrnuti paznja sa tih ruznih misli i mrznje.

Nadam se sa sam koliko toliko uspeo da odgovorim na pitanje. Nadam se da ce jos neko moci da pomogne svojom nekom sugestijom. 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...