Jump to content

Протести у Бањалуци: МУП РС уклонио "Давидово срце" са Трга Крајине. Ухапшени родитељи Давида Драгичевића (ФОТО)

Оцени ову тему


Милан Ракић

Препоручена порука

Protestna šetnja ZAVRŠENA BEZ INCIDENATA: Sutra veliki skup na Trgu Krajine

Završena je još jedna u nizu protestna šetnja građana Banjaluke. Uz veliko prisustvo policije s jedne strane i snažne emocije s druge, sve je ipak prošlo bez incidenata.

BUKA PORTAL / 29. Decembar 2018

PODIJELI:

 

Davor Dragičević je večerašnji skup počeo pokazivanjem slika Davida poslije obdukcije i dok je bio živ.

Pročitao je svoje zahtjeve za smjenom čelnih ljudi Policije i Tužilaštva i kazao je da se njegovi zahtjevi moraju ispuniti do sutra.

"Sutra je veliki skup uz dozvolu ili bez nje" – rekao je Davor.

Večeras je na Trgu Krajine bila i grupa ljudi iz Tuzle, a bio je prisutan i veliki broj policajaca.

Davor je po ulicama u centru Banjaluke stavljao Davidova slike, kao i na automobile koji su prolazili.

Dok su prolazili pored Policijske uprave Banjaluka, okupljeni građani pjevali su “Klinac u getu”.

Na Trgu je Davor svakom policajcu pojedinačno pokazivao Davidovu sliku, konstatujući da su na Trgu većinom prisutni veoma mladi policajci.

"Ovo nije samo pitanje Davida Dragičevića, ovo je pitanje svih nas i naše djece", kazao je Davor.

"Sutra idemo do kraja", najavio je Davor na kraju šetnje i pozvao građane da se mirno raziđu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 126
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

ангажовати грталицу ,и рашчистити улице  да би честит свет могао на миру да прослави празнике

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ха, сад хтедох да линкујем текст са Спутњика у коме Додик оптужује Енглезе за организацију протеста у БЛ и БГ, али више га нема.:unbelieveble:

Вероватно се радило о изводима из Додиковог интервјуа за Курир, па због тога.

Укратко, дали шест милиона фунти за слабљење руског утицаја, али њихов интерес нас не обавезује да следимо такву политику.

Политички одговор би био стварање новог тужилаштва јер је постојеће именовало Сарајево и оно успорава истрагу.

Саосећа са оцем, али све се компликује кад се умеша политика и страни утицај. Протести у БГ и БЛ повезани.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dodik: Iza protesta u Banjaluci i Beogradu strani faktor

Predsedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da svako iole politički i bezbjednosno pismen može lako da zaključi da su protesti u Banjaluci i u Beogradu koordinisani i da iza njih stoji strani faktor.

BUKA PORTAL / 30. Decembar 2018
 

To je prije svih Velika Britanija, čiji je cilj, kako kaže, rušenje vlasti u Republici Srpskoj i u Srbiji.

Glavni motiv izazivanja nestabilnosti je, kako objašnjava za današnjii "Kurir", namjera Zapada da spriječi ruski uticaj na ovim prostorima.

"Britanija je odobrila šest miliona funti za sprečavanje ruskog uticaja ovdje. To znači da je taj novac upumpan u razne NVO, medije... da proizvede nestabilnost i ruše vlast u Beogradu i RS. Zašto neko misli da je mjera njihove politike prema Rusiji obavezujuća i za nas ovdje?! To ne može da bude", rekao je Dodik.

Komentarišući okupljanja pristalica grupe "Pravda za Davida" u Banjaluci, Dodik kaže da je taj pokret u pravu u dijelu koji se tiče insistiranja da se utvrdi istina o stradanju Davida Dragičevića.

"Na to može jedino da odgovori tužilaštvo, i poslije toga sud. Sve izvan toga, a tiče se političkih stavova i ocjena, nasrtaja na institucije i pojedince je neprihvatljivo. I dobiće svoj politički odgovor", rekao je Dodik.

Taj politički odgovor je, objašnjava, novi zakon i ukidanje tužilaštva koje je, kako kaže, pod upravom međunarodnog faktora i formiranje nekog novog.

"Očigledno postoji sprega. U tužilastvu odugovlače i neće da rade svoj posao kako bi se napravila atmosfera navodne odgovornosti izvršne vlasti za taj slučaj", kaže Dodik i objašnjava da izvršna vlast u RS ne imenuje tužioce ni sudije, već to radi Sarajevo.

Govoreći o protestima u Beogradu, Dodik kaže da je aktuelna vlast predvođena predsjednikom Aleksandrom Vučićem zatekla beznadežnu situaciju, zemlju pred bankrotom, a da sad oni koji su je doveli u tu poziciju odjednom okupljaju narod i nude se kao alterantiva.

"Uvijek u Beogradu, kao i u Banjaluci možete naći nekoliko hiljada ljudi koji su nezadovoljni. A ti bi bili nezadovoljni gdje god živjeli. Srbija ima demokratske izbore, pa ti nezadovojni neka se za njih pripreme", rekao je Dodik.

Upitan da li sugeriše da su protesti u Banjaluci i Beogradu u nekoj vezi, Dodik odgovara "očigledno".

"Ovde izuzimam porodicu Dragičević. Razumijem povrijeđenost Davora Dragičevića i dok traga za istinom, ima moju podršku. Kad uđe u politiku, a nije nepoznato da su se oko njega političari okupili onda imamo problem. Naravno da strani faktor ima uticaj", kaže on.

 

Izvor: Tanjug

 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, то је то, хвала.

Пошто ја обожавам теорије завере, можда  би се овако олакшало достизање јединог рационалног циља ових протеста, а то је Срби у НАТО.

Видели смо то у Македонији (док се тако звала). Они су добили по мени солидан споразум са Грчком где су задржали све осим имена државе. Ми бисмо могли да добијемо сатисфакцију да смо се ослободили тиранина, освојили демократију (као 2000.) и нашли своју душу (као 1941.).

Паметном доста.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Председавајући Председништва БиХ М. Додик без увијања Ин медиа рес

https://www.atvbl.com/vijesti/republika-srpska/dodik-iza-protesta-u-banjaluci-i-beogradu-strani-faktor-30-12-2018

 

Dodik: BRITANCI protestima nastoje da ruše vlast u Banjaluci i Beogradu

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da svako ko je iole politički i bezbjednosno pismen može lako da zaključi da su protesti u Banjaluci i Beogradu koordinisani i da iza njih stoji strani faktor, prije svega Velika Britanija, čiji je cilj rušenje vlasti u Republici Srpskoj i Srbiji.

Dodik je naveo da je glavni motiv izazivanja nestabilnosti namjera Zapada da spriječi navodni ruski uticaj na ovim prostorima. 

"Britanci se bave sprečavanjem navodnog ruskog uticaja u Republici Srpskoj. Mi nismo spremni da budemo u grupi poltrona i Rusiji uvedemo sankcije. Rusija je naš značajan partner, kao što želimo da to budu i SAD i EU", rekao je Dodik za "Kurir". 

Dodik je istakao da je od bezbjednosnih organa Republike Srpske uspjelo da pobjegne pet pojedinaca, građana Velike Britanije, koji su bili zaduženi za organizaciju i omasovljenje protesta "Pravda za Davida", ali da policija ima imena tih ljudi. 

On je napomenuo da ga nijednom niko iz Rusije nije pozvao i upitao kako se ponaša, a da je od zapadnjaka mnogo puta doživio da ga pozovu i pitaju "šta se to dešava", kao i ovaj put zbog posljednjih dešavanja u Banjaluci. 

"Britanija je odobrila šest miliona funti za sprečavanje ruskog uticaja ovde. To znači da je taj novac upumpan u razne nevladine organizacije i medije da proizvedu nestabilnost i ruše vlast u Beogradu i Republici Srpskoj. Zašto neko misli da je mjera njihove politike prema Rusiji obavezujuća i za nas ovdje? To ne može da bude", rekao je Dodik. 

On je potvrdno odgovorio da su protesti u Banjaluci i Beogradu u nekoj vezi, navodeći da pri tome izuzima porodicu Dragičević. 

"Razumijem povrijeđenost Davora Dragičevića i dok traga za istinom ima moju podršku. Kad uđe u politiku, a nije nepoznato da su se oko njega političari okupili, onda imamo problem. Naravno da strani faktor ima uticaj", naglasio je Dodik. 

Prema njegovim riječima, grupa "Pravda za Davida" u pravu je u dijelu koji se tiče instistiranja da se utvrdi istina o stradanju mladića Davida Dragičevića, ali da na to jedino može odgovoriti tužilaštvo i poslije toga sud. 

"Sve izvan toga, a tiče se političkih stavova i ocjena, nasrtaja na institucije i pojedince je neprihvatljivo i dobiće svoj politčki odgovor", poručio je Dodik. 

On je objasnio da politički odgovor znači donošenje zakona i ukidanje tužilaštva, koje je pod međunarodnom upravom, i formiranje nekog novog. 

"Nismo daleko od toga. Tužilaštvo se potpuno nepotrebno zavuklo u sve ove probleme. Tužioci su odgovorni što posao do sada nisu uradili. Ali, kod nas je tužilaštvo pod upravom međunarodnog faktora. Očigledno da tu postoji sprega. U tužilaštvu odugovlače i neće da rade svoj posao da bi se napravila atmosfera navodne odgovornosti izvršne vlasti", rekao je Dodik. 

Dodik je napomenuo da izvršna vlast u Srpskoj ne imenuje tužioce ni sudije, već da to radi Sarajevo, odnosno jedno sumnjivo tijelo koje je van ustava izabrala međunarodna zajednica. 

On je naveo da su sve sudije i tužioci morali da pri izboru prođu proceduru kod međunarodnog faktora, a da su zakazali upravo oni koji su trebali da odgovore da li je to ubistvo ili nije i ko je odgovoran. 

Dodik je dodao da je dio ljudi iz grupe "Pravda za Davida" krenuo u politički obračun i umjesto da se vlast okarakteriše kao izuzetno tolerantna, jer je dozvolila okupljanja mimo zakona, odjednom se govori da u Srpskoj vlada nekakva represija. 

"Ovdje se ja bavim politikom i politički legitimitet stičem na izborima, a ne na ulici. I naravno da ovdje ulica neće odlučivati o politici", istakao je Dodik, te napomenuo da su zajedno na ulici i opozicija, političari iz Sarajeva, dijela međunarodna zajednice, otac Davor i porodica koja je izgubila sina, sa mistifikacijom koju su opozicioni i drugi krugovi napravili o tom slučaju. 

On je ocijenio da je potreba za pravdom spontano krenula, ali da su to kasnije preuzeli razni mešetari, a ima nekih iz zapadnih struktura koji su zvali da kažu da će ovaj slučaj problematizovati ulazak BiH u evropske institucije. 

Dodik je naveo da ga interesuje šta bi se desilo ako bi u bilo kojoj od zapadnih zemalja ili SAD pokušao da presiječe traku na kojoj piše "policija, zabranjen prilaz", a moglo se vidjeti kako se to radi u Francuskoj. 

On je podsjetio i kako se prije dvije godine odazvao u Tužilaštvo BiH zbog izjave o Danu Republike Srpske i da su svi "skočili na njega" da se odazove na poziv tužilaštva, a sada ti isti pričaju da Davor Dragičević to ne mora da učini. 

On je rekao da za Davora ima razumijevanje, jer mu je sin stradao, ali da zakon ne poznaje emocije. 

Dodik smatra da mnogi u Srbiji nemaju pojma o čemu su tu radi, ali su spremni da pod lažnim profilom boraca za pravdu protestuju, dok su u njihovo vrijeme bila masovna ubistva u Srbiji, pa ništa nisu riješili. 

Govoreći o protestima opozicije u Beogradu, Dodik je rekao da su navodni protesti izgleda postali neka vrsta pomodarstva i da vjerovatno na to utiče Evropa. 

Dodik kaže da je aktuelna vlast predvođena Aleksandrom Vučićem zatekla beznadežnu situaciju, zemlju pred bankrotom, a da sada oni, koji su je doveli u tu poziciju, odjednom okupljaju narod i nude se kao alternativa. 

"Uvijek u Beogradu, kao i u Banjaluci, možete naći nekoliko hiljada ljudi koji su nezadovoljni. A ti bi bili nezadovoljni gdje god živjeli. Srbija ima demokratske izbore, pa ti nezadovoljni neka se za njih pripreme", poručio je predsjedavajući Predsjedništa BiH Milorad Dodik.

 
     Izvor: Srna

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pokret "Pravda za Davida" politizovan

 
Udar na Vučića i Dodika s ciljem udaljavanja Srbije od Srpske 
 
Neodmjerena izjava Davora Dragičevića, oca stradalog mladića iz Banjaluke Davida Dragičevića, adresirana na ime predsjednika Srbije Aleksandra Vučića bez sumnje je dokaz da je pokret "Pravda za Davida" duboko instrumentalizovan i politizovan, te da njim preko ucvijeljenog oca rukovode mješovite grupe stranaca i domaćih saradnika, piše portal "Infosrpska".

"'Šta Vučić ima da traži ovdje? Ko je on? I on će tamo u Srbiji dobiti šta treba' - nije vapaj ucvijeljenog oca, koji s pravom traži istinu o tragičnom kraju svoga sina, već duboka politička parola i poruka smišljena u kuhinji stranih službi i njihovih domaćih izvršilaca, uperena na destabilizaciju Republike Srpske a sada, očigledno u paketu, i Srbije. I sam Vučuć je reagujući na optužbe Dragičevića rekao da se 'pokazalo da postoji koordinisani pristup drugih službi u BiH, kao i da postoji struja koja želi da udalji Srpsku od Srbije'", navodi se u tekstu. 

Portal "Infosrpska", prema informacijama kojima raspolaže od prijateljskih diplomatskih izvora, saznaje da "na instrumentalizaciji pokreta 'Pravda za Davida' u svrhu diskreditacije aktuelne vlasti u Republici Srpskoj i Milorada Dodika, kao i urušavanja Republike Srpske koordiniraju Robert Kort, šef engleske obavještajne službe (SIS) u Sarajevu, čije je predstavništvo ponovo otvoreno u BiH marta ove godine, uz pomoć Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) BiH i njenih vođa, direktora Osmana Mehmedagića Osmice i njegovog zamjenika Trifka Buhe, ministra bezbjednosti u Savjetu ministara Dragana Mektića i drugih". 

"U udaru na Republiku Srpsku a posebno na uvlačenje Srbije, odnosno Aleksandra Vučića u svu tu priču oko pokreta 'Pravda za Davida' djeluju Adam Šukalo, bivši poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, i jedan poznati banjalučki bloger koji sada djeluje izvan granica Republike Srpske, ali i Metju Džordan iz Ambasade Velike Britanije u Beogradu koji se ovih dana angažovao da putem nekih beogradskih medija dramatizuje situaciju u Banjaluci ali i da uvuče Vučića u priču oko tih događanja", saznaje portal "Infosrpska". 

"Davoru Dragičeviću, ocu tragično nastradalog mladića, podatke i javne nastupe za nasrtaje na aktuelnu vlast u Republici Srpskoj, uz sugestije stranaca, kreira pomenuti banjalučki blogeri, kao i još neki poslušnici stranih službi, koji uz sadejstvo sa Adamom Šukalom, bivšim članom Srpske napredne stranke u Srbiji, događaje u Banjaluci potpiruje protiv Srbije i njenog predsjednika Vučića", dodaje se u tekstu. 

Na optužbe Davora Dragičevića koje preko Sarajeva šalje Vučiću, predsjednik Srbije je rekao da mu je teško da bude ličan i da odgovara ljudima koji su izgubili dijete, te da mu je problematično u izjavi ne ono što se odnosilo na njega, već da zabrinjava rečenica i pitanje šta neko iz Srbije ima tu da radi. 

"Zanimljivo je da se sva priča oko inteziviranih protesta u Banjaluci i pokušaja uvlačenja Srbije u tu priču realizuje ovih dana čim je i zvanično potvrđeno da predsjednik Ruske Federacije Vladimir Vladimirovič Putin 17. januara dolazi u Srbiju", navodi se u tekstu.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Запад је подељен по питању борбе против исламиста. Британски и европски интереси, по питању борбе против исламиста, су подељени. Британски су на страни исламиста, и даље, не смањеним залагањем, играју  на карту  муслимана у БиХ.   

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Благовесник рече

Запад је подељен по питању борбе против исламиста. Британски и европски интереси, по питању борбе против исламиста, су подељени. Британски су на страни исламиста, и даље, не смањеним залагањем, играју  на карту  муслимана у БиХ. 

BiH je i dalje protektorat. Vrlo su smješne tvrdnje kako zapad pokušava da destabilizuje RS. Da oni to hoće, oni bi mogli vrlo lako da to urade. Visoki predstavnik je i dalje prisutan u BiH i on je lice s najvećim autoritetom - moći u BiH i može da smijeni bilo kojeg političara na temelju toga da li krši dejtonski sporazum i sporazum vijeća za provođenje mira, pa i ne mao to nego ako im se ćefne mogu da smjene bilo koga za koga će tvrditi da doprinosi narušavanju stabilnosti i suverenitetu BiH. Da se zapadu ruši Dodik, bio bi dovoljan jedan akt visokog predstavnika, a ne dovođenje nekakvih britanskih specijalaca i upumpavanje 6 miliona funti. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Justin Waters рече

tvrdnje kako zapad pokušava da destabilizuje RS.

Ало, Британија, а не католички  запад, је за дестабилизацију РС...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Благовесник рече

Ало, Британија, а не католички  запад, је за дестабилизацију РС...

Nije sija nego vrat.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Унутрашњи и спољашњи непријатељи не мирују.

Треба бити на опрезу...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, Justin Waters рече

Da se zapadu ruši Dodik, bio bi dovoljan jedan akt visokog predstavnika, a ne dovođenje nekakvih britanskih specijalaca i upumpavanje 6 miliona funti. 

Који акт? Заиста не знам да има овлашћења да смењује изабране народне представнике после полагања заклетве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...