Jump to content

Оглашени и да ли има смисла да у освећењу причешћа учествују они који сматрају да нису достојни да се причесте

Оцени ову тему


Препоручена порука

@obi-wan ти ме разумеш. Знам шта жели @Trifke да каже, али, није нећемо како је он написао, него не можемо бити достојни. То упорно покушавам да му објасним, јер, колико је до нас ми себе требамо удостојити Његовог призива, Његове Свете Тајне.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Плаво Небо рече

@obi-wan ти ме разумеш. Знам шта жели @Trifke да каже, али, није нећемо како је он написао, него не можемо бити достојни. То упорно покушавам да му објасним, јер, колико је до нас ми себе требамо удостојити Његовог призива, Његове Свете Тајне.

Onda je po tebi apostol Pavle pogresio kada je napisao ovo: Eph 2:1 I vas koji bijaste mrtvi za prestupljenja i grijehe svoje,
Eph 2:2 U kojima nekad hodiste po vijeku ovoga svijeta, po knezu koji vlada u vjetru, po duhu koji sad radi u sinovima protivljenja;
Eph 2:3 U kojima i mi svi življesmo negda po željama tijela svojega, čineći volju tijela i posmisli, i bijasmo rođena djeca gnjeva, kao i ostali;
Eph 2:4 Ali Bog, koji je bogat u milosti, za premnogu ljubav svoju, koju ima k nama,
Eph 2:5 I nas koji bijasmo mrtvi od grijehova oživlje s Hristom (blagodaću ste spaseni),
Eph 2:6 I s njim vaskrse i posadi na nebesima u Hristu Isusu.
Eph 2:7 Da pokaže u vijekovima koji idu preveliko bogatstvo blagodati svoje dobrotom na nama u Hristu Isusu.
Eph 2:8 Jer ste blagodaću spaseni kroz vjeru; i to nije od vas, dar je Božij.
Eph 2:9 Ne od djela, da se niko ne pohvali.
Eph 2:10 Jer smo njegov posao, sazdani u Hristu Isusu za djela dobra, koja Bog naprijed pripravi da u njima hodimo.

Nikada i nikakvim trudovima nemozes biti "dostojan" nicega sto je Hristos ucino za tebe. Mozes samo da sve sto radis radis iz zahvalnosti ane da bi se udostjio. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Trifke рече

Onda je po tebi apostol Pavle pogresio kada je napisao ovo: Eph 2:1 I vas koji bijaste mrtvi za prestupljenja i grijehe svoje,
Eph 2:2 U kojima nekad hodiste po vijeku ovoga svijeta, po knezu koji vlada u vjetru, po duhu koji sad radi u sinovima protivljenja;
Eph 2:3 U kojima i mi svi življesmo negda po željama tijela svojega, čineći volju tijela i posmisli, i bijasmo rođena djeca gnjeva, kao i ostali;
Eph 2:4 Ali Bog, koji je bogat u milosti, za premnogu ljubav svoju, koju ima k nama,
Eph 2:5 I nas koji bijasmo mrtvi od grijehova oživlje s Hristom (blagodaću ste spaseni),
Eph 2:6 I s njim vaskrse i posadi na nebesima u Hristu Isusu.
Eph 2:7 Da pokaže u vijekovima koji idu preveliko bogatstvo blagodati svoje dobrotom na nama u Hristu Isusu.
Eph 2:8 Jer ste blagodaću spaseni kroz vjeru; i to nije od vas, dar je Božij.
Eph 2:9 Ne od djela, da se niko ne pohvali.
Eph 2:10 Jer smo njegov posao, sazdani u Hristu Isusu za djela dobra, koja Bog naprijed pripravi da u njima hodimo.

Nikada i nikakvim trudovima nemozes biti "dostojan" nicega sto je Hristos ucino za tebe. Mozes samo da sve sto radis radis iz zahvalnosti ane da bi se udostjio. 

Не удостојавам ја себе, већ удостојава Он мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Плаво Небо рече

@obi-wan ти ме разумеш. Знам шта жели @Trifke да каже, али, није нећемо како је он написао, него не можемо бити достојни. То упорно покушавам да му објасним, јер, колико је до нас ми себе требамо удостојити Његовог призива, Његове Свете Тајне.

@Trifke а ово подвучено сам хтео рећи да чинимо Његову вољу да би нас Он удостојио. Већ је прешло у ''игру'' речи. Не знам како више другачије да објасним шта желим рећи. То је то.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Плаво Небо рече

Не удостојавам ја себе, већ удостојава Он мене.

E ovo je prava stvar! :aplauz:

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Плаво Небо рече

@Trifke а ово подвучено сам хтео рећи да чинимо Његову вољу да би нас Он удостојио. Већ је прешло у ''игру'' речи. Не знам како више другачије да објасним шта желим рећи. То је то.

Nije igra reci vec moramo biti vrlo precizni kada govorimo o ovim stvarima jer jedno je biti zahvalan i iz zahvalnosti se truditi da ispunis Bozju volju a drugo je raditi nesto da bi se udostojio. Sve Pavlove poslanice bas govore o tome da nemozemo se nikako udostojiti toga sto je ucinjeno za nas.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Trifke рече

Nije igra reci vec moramo biti vrlo precizni kada govorimo o ovim stvarima jer jedno je biti zahvalan i iz zahvalnosti se truditi da ispunis Bozju volju a drugo je raditi nesto da bi se udostojio. Sve Pavlove poslanice bas govore o tome da nemozemo se nikako udostojiti toga sto je ucinjeno za nas.

Ништа лоше не видим у коришћењу тог термина, само му степен значаја може бити различит. То сам на оном линку што сам ти послао прочитао и схватам онако како си ти рекао.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3.10.2018. at 19:25, Lady Godiva рече

Али не каже тако него:„Пијте из ње сви, јер је ово крв моја новога завета која ће се пролити за многе ради отпуштења грехова."

@Рапсоди

Интересантно да у Служебнику стоји (ако је превод тачан, јер ово сам много пута чуо на Литургији а сад гледам у пдф-у):

"Пијте из ње сви, ово је Крв моја Новога Завета која се за вас и за многе излива на отпуштење грехова".

Златоусти саставља текст јев. по Мт и Лк, и прави акценат на присутнима, дајући им на знање да су ту присутни СА ОДРЕЂЕНОМ СВРХОМ. 

Зато ово ваше "за многе" узето из јеванђеља по Матеју не одражава литургијски контекст.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Јанко рече

"Пијте из ње сви, ово је Крв моја Новога Завета која се за вас и за многе излива на отпуштење грехова".

Нашла сам  пророчко тумачење св.Николаја Жичког , у вези са  " Пијте из ње сви "  које  је намењено католицима који се не причешћују са крви. 

Узмите, једите; ово је Тијело Моје које се даје за вас.“ Не каже: " једите сви " 
 „Пијте из ње сви, јер је ово Крв Моја Новога Завјета која ће се пролити за многе ради отпуштења гријеха“ (види: Мт.26,26-28; Мк.14,22-24, Лк.22,19-20). Каже:" пијте сви "...знајући наравно  за раскол и да се католици неће причешћивати крвљу. 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Јанко рече

@Рапсоди

Интересантно да у Служебнику стоји (ако је превод тачан, јер ово сам много пута чуо на Литургији а сад гледам у пдф-у):

"Пијте из ње сви, ово је Крв моја Новога Завета која се за вас и за многе излива на отпуштење грехова".

Златоусти саставља текст јев. по Мт и Лк, и прави акценат на присутнима, дајући им на знање да су ту присутни СА ОДРЕЂЕНОМ СВРХОМ. 

Зато ово ваше "за многе" узето из јеванђеља по Матеју не одражава литургијски контекст.

Да, то је то.. сад има смисла та разлика. Хвала. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Јанко рече

@Рапсоди

Интересантно да у Служебнику стоји (ако је превод тачан, јер ово сам много пута чуо на Литургији а сад гледам у пдф-у):

"Пијте из ње сви, ово је Крв моја Новога Завета која се за вас и за многе излива на отпуштење грехова".

Златоусти саставља текст јев. по Мт и Лк, и прави акценат на присутнима, дајући им на знање да су ту присутни СА ОДРЕЂЕНОМ СВРХОМ. 

Зато ово ваше "за многе" узето из јеванђеља по Матеју не одражава литургијски контекст.

20181009_172556.thumb.jpg.9b768d18aff1c5564c24cc027814d8b1.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

морам рећ нешто

можда ће ме сад овдје многи осудит не ескплицитно али....

прошле недjеље (прије 10 дана) ујутру сам кренуо на литургију и ујутру сам појео пар љешника јер сам био не баш спријеман ни вољан да се причестим,( по мојим критеријумима) иако сам постио сриједа, четвртак (Крстовдан) и петак

Запутих се у Св Марка али пошто не нађох мјеста за паркинг нигде, схватих да морам негдје другдје и отидох до Лазарице на Булбудеру, јер ми је то прво пало на памет

Свјештеник који је служио је одржао такву проповјед да сам без много размишљања и спокојно стао у ред и причестио се

поред оних јутрошњих љешника

Наравно што рече Лапис, све то расте у нама....неки однос са Богом и охрабривање да приступимо

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Драшко рече

морам рећ нешто

можда ће ме сад овдје многи осудит не ескплицитно али....

прошле недjеље (прије 10 дана) ујутру сам кренуо на литургију и ујутру сам појео пар љешника јер сам био не баш спријеман ни вољан да се причестим,( по мојим критеријумима) иако сам постио сриједа, четвртак (Крстовдан) и петак

Запутих се у Св Марка али пошто не нађох мјеста за паркинг нигде, схватих да морам негдје другдје и отидох до Лазарице на Булбудеру, јер ми је то прво пало на памет

Свјештеник који је служио је одржао такву проповјед да сам без много размишљања и спокојно стао у ред и причестио се

поред оних јутрошњих љешника

Наравно што рече Лапис, све то расте у нама....неки однос са Богом и охрабривање да приступимо

И ми се увек тамо причестимо ако може да се каже - величанствено. Предивни су свештеници и ђакони,  свако поштовање.

Ко је год у могућности треба да дође макар једном да се поклони честици моштију св. Лазара и чудотворној икони св. Мине. 

Постоје бројна сведочанства о томе да св. Мина није помогао само оном ко му помоћ није затражио.

Слава им. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Milica Bajic рече

Ко је год у могућности треба да дође макар једном да се поклони честици моштију св. Лазара и чудотворној икони св. Мине. 

bila vise puta...:)

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Драшко рече

морам рећ нешто

samo ti nama pricaj...ziv i zdrav nam bio...:pivo:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...