Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

Debar, Republic of North Macedonia, February 22, 2019

312652.p.jpg?mtime=1550831724

The schismatics of the “Macedonian Orthodox Church” are still expecting to eventually receive a tomos of autocephaly from the Patriarchate of Constantinople, and, they even have more arguments in their favor for receiving autocephaly than does Ukraine, believes “Metropolitan” Timotej of Debar and Kičevo.

“All of our expectations are that the Ecumenical Patriarchate will soon begin the process of recognizing the Macedonian Church,” the unrecognized hierarch said in a recent interview with mkd.mk.

Another Macedonian hierarch, “Bishop” Petar of Prespa and Pelagonia earlier said he expects they will receive a tomos of autocephaly from Constantinople by the end of this year, saying they meet all the necessary requirements.

At the same time, Timotej noted that there is no consensus in North Macedonian about whether they should recognize the newly-created Ukrainian schismatic church. For now, he says, the church prefers to remain restrained about this issue.

There also is no consensus, he said, about whether or not to change the name of the church, which Patriarch Bartholomew has placed as a condition on granting autocephaly. However, Timotej is certain they will not change their name.

“The Prespes Agreement does not oblige us to change our name. The church is not financed from the state budget. We will not change the name,” he said.

The Prespes Agreement was signed between representatives of Greece and Macedonia on June 12 and went into effect on February 12, officially changing the former’s name to the Republic of Northern Macedonia, thus ending a long-standing dispute over the country’s former name, as Macedonia is also a region in northern Greece, and Greeks fiercely defend the name as belonging only to them.

In September, Pat. Bartholomew declared that he would never recognize the church as long as it has the word “Macedonia” in its title. He also later declared that the Patriarchate would not grant autocephaly to the Macedonian church as its territory is, in fact, the canonical territory of the Serbian Orthodox Church, from which the Macedonian church schismed in 1967, despite the fact that in May he had declared that Constantinople would handle the Macedonian church issue “under the essential conditions of the observance of the historical-canonical powers and privileges of the Ecumenical Patriarchate.”

Archpriest Nikolai Danilevich, Deputy Head of the Department for External Church Relations of the Ukrainian Orthodox Church, noted the double standard at play between the Patriarchate’s actions in Ukraine and its latest stance towards Macedonia—interfering in the Ukrainian Church’s territory on the one hand, while refusing to interfere in the Serbian Church’s territory on the other.

The Macedonian church reached out to the Bulgarian Orthodox Church in November 2017 for assistance in becoming a canonically-recognized autocephalous Church. The Bulgarian Church agreed to help, which greatly angered the Churches of Serbia and Greece, and also the Ecumenical Patriarchate.

The Macedonian Church then appealed to the Ecumenical Patriarchate as well for the regularization of its canonical status, receiving various answers from them.

http://orthochristian.com/119521.html?fbclid=IwAR3C6FTiLdq7PK3h2cexPppy6fZyF-fsrwidU19BfPV6NKVFuJP2SJcgJ8o

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 12 минута, Vladan :::. рече

The schismatics of the “Macedonian Orthodox Church” are still expecting...

шта ли ће на овај циркус да кажу она двојица   грчких бугара из албаније   који нам овде повремено соле памет...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

читам интервју даље....

пре 17 часа, Vladan :::. рече

Сада постоји предуслов јединства и учешћа у заједничкој Чаши, а ако неки то не прихватају, треба да се упитају ко цепа јединство.

пре 17 часа, Vladan :::. рече

Током времена показаће се намере мајке цркве и мене лично, а које су биле чисто еклисиолошке, канонске и сотириолошке.

Из еклисиолошких канонских и сотириолошких намера је "обавестио" Митрополита Онуфрија да више није митрополит кијевски? И из свог угла тумачња, оставио већину украјинског народа ван Цркве. Јер по Вартоломеју канонско свештенство и верни УПЦ МП сада више нису у Цркви. Толико о јединству и о томе ко изазива раскол.

пре 17 часа, Vladan :::. рече

Украјина је задобила своју аутокефалност.

Није него је добила зависност од Цариграда. За сва значајнија питања тражи се одобрење Цариграда. То није аутокефалност.

пре 17 часа, Vladan :::. рече

Нити је Васељенској патријаршији, нити Васељенском патријарху, ишта више додато.

:))

А цела украјинска дијаспора што је стављена под директну цариградску управу? А ставропигије по Украјини?

Ма јок ништа им није додато. :))

пре 17 часа, Vladan :::. рече

Благодат Божија нас је удостојила да служимо на месту првога у православљу већ скоро тридесет година. Од сада па надаље не очекујемо ништа што је људско или светско.

Каква изјава! Тридесет година служи као први а "од САДА па НАДАЉЕ" не очекује ништа светско.

А шта је било до сада, за ових тридесет година?

Чудно.

пре 17 часа, Vladan :::. рече

Што се тиче неких наших старијих изјава о неинтервенисању у Украјини, заиста смо на основу тадашњих околности и чињеница били донели такву одлуку. Међутим, у даљем току чињенице су се промениле.

Да нам је знати које то чињенице су се промениле?

пре 17 часа, Vladan :::. рече

имамо и новонастале околности у Украјини после заузимања Крима 2014. године. Напоредо с тим, имамо одлуке украјинске скупштине о аутокефалији и захтев украјинске владе о црквеној независности.

А па да ово су нове околности. "Заузимање" Крима, тј. демократски изгласано враћање Крима у састав Русије, по жељи грађана Крима. И као додатну чињеницу имамо одлуке украјинске скупштине о аутокефалији.

Занимљиво. Политички процеси и политички потези и једно и друго. Али то су "додатне чињенице" које су подстакле једног Патријарха да "пастирски" реагује.

пре 17 часа, Vladan :::. рече

Ко год има елементарно еклисиолошко (црквено) и канонско знање разумеће да није било могуће уступити Кијевску митрополију Московској патријаршији, а да Кијевски митрополит настави да помиње Цариградског патријарха.

Али исто тако, ко год има елементарно еклисиолошко и канонско знање разумеће да није могуће називати аутокефалном ону Цркву која за све своје битније одлуке мора да тражи сагласност цариградског патријарха, од кога и добија св миро, итд. Кад већ говоримо о елементарном знању.

пре 18 часа, Vladan :::. рече

Не постоји неки канон који би нам рекао да се грех или антиканоничност са проласком година исцељују и прелазе каноничност. Колико нам је познато, „оно што је отпочетка непостојеће не може бити потврђено проласком времена”.

Ма није ваљда. Не постоји нешто што постаје канонично током времена када се то тиче преко 300 година дугог потпадања Кијева под Москву. Али зато нешто "непостојеће" може бити потврђено одлуком једног човека. Као што је то случај са расколницима који могу постати Црква, и Црква која у очима тога човека може постати раскол (мит. Онуфрије).

пре 18 часа, Vladan :::. рече

Васељенска патријаршија никада у својој историји није чинила упаде и интервенције изван својих граница.

Ово је већ безочно.

пре 18 часа, Vladan :::. рече

Уверићете се да се Црква Цариграда стално умањује и сужава.

Нарочито се сад сузила пре пар месеци узимањем целе Украјине под своју капу (иако ни историјски није имала Украјину у данашњим границама), и одузимањем украјинске дијаспоре.

Све смо потрешени овом жалопојком о сужавању.

пре 18 часа, Vladan :::. рече

Проучите да ли су те границе, које су Свети Оци одредили, истоветне са данашњим границама сестринске Руске Цркве. Стога, овде се поставља питање: Да ли свака црква може својевољно да шири своје границе и то на штету неке друге цркве?

А јелте! Види ипак зна о "данашњим границама" држава. Али само када то није у интересу Цариграда. О Украјинским "данашњим границама" не вреди размишљати?

пре 18 часа, Vladan :::. рече

Што се тиче Филарета, црква га препознаје као бившег митрополита Кијева. У унутрашње ствари Украјинске цркве сада не желимо да интервенишемо, уколико то не буде затражено од нас. Према томе, за нас постоји бивши митрополит Филарет.

Обавестите о томе онда свога бившег митрополита Кијева.

пре 18 часа, Vladan :::. рече

Међутим, стоји чињеница да су Васељенски сабори дали Цариградској цркви неке одговорности и обавезе које немају друге цркве. А то је наложено мајци Цркви од, не само једног Васељенског сабора, и од не само једног канона. Према томе, не ради се о стицају околности или случаја у контексту ондашњих времена.

Дакле, ове одлуке су постојаније од Св Писма?? Све са помињањем цара и царског града којег више нема??

пре 18 часа, Vladan :::. рече

То значи да Васељенска патријаршија не намерава да измени Устав СПЦ, нити њене границе, уколико то не прати споразум и сарадња. Никада Васељенска патријаршија није прекорачила границе других цркава, сем једино уколико постоји односни захтев и већа црквена потреба.

Мисли да може да мења Устав СПЦ и да ако постоји "већа потреба" може све да се мења и да се "прекораче границе"

пре 18 часа, Vladan :::. рече

Новооснована Црква Украјине ни у ком случају не може да шаље епископе изван својих граница.

Љуто ме интересује да ли ће Румунија након оне одлуке бити у могућности да шаље своје епископе у Украјину. И какво ће за то бити објашњење.

пре 18 часа, Vladan :::. рече

јер сам позван на прославу 800 година од хиротоније Светог Саве.

Није позван на прославу 800 година од хиротоније Св Саве, него на 800 година од аутокефалије СПЦ. Међутим, он не сматра да СПЦ има аутокефалију 800 година. Него да је има од 19. века у складу са оним што је напричао у овоме интервјуу. Тако да ни преко уста не може да превали на шта је позван. Али упркос томе жели да дође.

Из "веће црквене потребе" ваљда?

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

малко ме узнемирава што изнад сваког бартовог генијалног цитата стоји мој надимак... :)) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Расколници отели више од 20 цркава само у Волињској епархији

312581.p.jpg

Од стварања такозване расколничке „Православне цркве Украјине“ од стране Цариградске Патријаршије у децембру 2018, њени припадници отели су више од 20 цркава само у Волињској епархији, од 360 канонских цркава колико их тамо има, рекао је  епископ волињски и луцки Натанил на украјинској телевизи у уторак.

„Тренутно има више од 20 цркава које су нелегално отете од нас. У од оних парохија које нису хтеле да пређу (у расколничку Цркву) , цркве су преузете, и тамо се богослужи по кућама,“ рекао је Епископ.

Четири цркве су отете у периоду од 12. до 16. фебруара 2019. Епископ баришевски Виктор је недавно рекао да док држава и украјински медији тврде да је више од 300 цркава прешло у расколничку Цркву, у ствари, само је 36 прешло добровољно,  а свега 88, међу којима су и цркве које су насилно заузете.

http://www.spc.rs/sr/raskolnici_oteli_vishe_od_20_crkava_samo_u_volinjskoj_eparhiji

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево,Његово Блаженство Архиепископ Јован ипак сматра да Васељенска Патријаршија има канонско право над Кијевску Митрополију.
https://faktor.mk/se-javi-vranishkovski-objasni-zoshto-mpc-ne-moze-da-bara-avtokefalnost-od-sofija-i-carigrad

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сторонники томоса попытались захватить храмы УПЦ в пяти буковинских селах

24.02.2019, 18:27
Сторонники томоса попытались захватить храмы УПЦ в пяти буковинских селах
© Союз Православных Журналистов
Сторонники «поместной церкви» устроили провокации в пяти населенных пунктах Черновицко-Буковинской епархии Украинской Православной Церкви. Об этом 24 февраля сообщает информационно-просветительский отдел УПЦ

 

Выборы на Украине. Томос не работает, угроза нового майдана, команда президента разваливается
Выборы на Украине. Томос не работает, угроза нового майдана, команда президента разваливается
© пресс-служба президента Украины | Перейти в фотобанк
Так в селе Бережница на 10 машинах привезли активистов, которые не предпринимают пока никаких действий и ждут своего руководства. В селе Бережонка прибывшие активисты ПЦУ пытаются провести незаконное собрание.

 

В селе Задубровка сторонники «церкви» развернули провокационные плакат и оскорбляли настоятеля храма отца Леонида. В Васловцах около 50 человек пытаются проникнуть в храм якобы для богослужения, в ответ на что верующие УПЦ вызвали полицию.

«В селе Товтры активисты ПЦУ попытались захватить Свято-Успенский храм УПЦ. Произошла драка, верующие вызвали полицию и оформили заявление о факте провокации в правоохранительные органы», — говорится в сообщении.

Сторонники томоса после создания «ПЦУ» при попустительстве местных властей и поддержке националистов открыто приступили к захвату храмов УПЦ, проводя «собрания» и объявляя о переходе в «новую церковь».

В частности, 22 февраля захватчики явились к настоятелю местного храма в селе Жидчин на Волыни и потребовали у него ключи. Получив отказ, специально подготовленные молодчики в балаклавах пошли на штурм здания и захватили его.

По мнению религиоведа Дмитрия Скворцова, на Украине сохраняется угроза не религиозного конфликта, а обыкновенного «избиения младенцев», поскольку сторонники томоса превосходят по силе священников и прихожан УПЦ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ромејац рече

 

краду храм на силу и превару, стиде се од камера јер знају шта раде...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

В школьную программу на Украине включили создание «новой церкви» и томос

26.02.2019, 19:30
В школьную программу на Украине включили создание «новой церкви» и томос
© пресс-служба президента Украины/Микола Лазаренко | Перейти в фотобанк
Министерство образования и науки Украины включило в программу по истории Украины 11 классов тему по созданию «новой церкви» Украины (ПЦУ) и предоставлению томоса об автокефалии. Об этом пишет 26 февраля «Интерфакс-Украина»

«Уже в конце этого учебного года 11-классники будут изучать историю создания Православной церкви Украины и предоставления томоса об автокефалии», — цитирует агентство письмо Минобразования.

 

Легойда: Томос — это символ вассальной зависимости украинских раскольников от Константинополя
Легойда: Томос — это символ вассальной зависимости украинских раскольников от Константинополя
© пресс-служба президента Украины | Перейти в фотобанк
Также отмечается, что данные сообщения были направлены в школы и управления образования.

 

В учебниках по истории эта тема появится со следующего учебного года, поскольку в 2019 году планируется печать новых книг для 11-х классов.

Кроме того, тема будет внесена в программу внешнего независимого оценивания (ВНО) по истории Украины, но сдавать тестирование по ней школьники будут не ранее 2021 года.

 

 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Августин рече

В школьную программу на Украине включили создание «новой церкви» и томос

какви лудаци чуди ме да нису писали историју и унапред тј. како у украјини постоји само једна и то порошенкова православна црква коју је признао цео свет на васељенском сабору одржаном у кијеву...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...