Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 5 часа, Ведран* рече

Написао сам нови коментар...

https://sozercanje.wordpress.com/2019/02/04/ко-се-за-шта-покајао/

 

Jadrane zasto iskoristavas jednostrano argumente? I mnogo shta namerno se ne secas...

Naprimer ko je bacio anatemu na Filareta? 

To su episkopi koji su do tada bili pod potpunu vlast komunista SSSR, o slobodi vere tamu...shapnimi na uvo ako greshim. Svi episkopi su postavljani sa odobrenjem KGB i skoro svi su bili agenti te strukture.

Raspao se SSSR i Filaret posao za Ukrainom, ovi su ga anatemisali. Razdelila se crkva! iz kojih razloga crkvenih ili politickih? Mnogi miljuna ukrainaca su nevoljno razdeljeni. Zar mislis da je blagodat Bozja sledovala za politicku anatemu MP na Filareta i ize snimi?

Ja ne. I Vartolomej sad glasno reko da je anatema nedejstvena. Pre se drzao drugog stava, sad je promenio i shta? Nije to prvi put da Crkva nije bas uvek onako "kanonicna" i bela kako shto zelimo da bude.

Svetitelji su se megusobnom anatemisali drug druga, pa su zatim ponistavali sve. Ignatije i njegov sabor je anatemu na Fotija cak potpisao svetim pricescem. A shta da kazemo mi?

Narocito MP RPC cija kanonicnost ne ulazi u nikakvu vratu jer Stalin ijako je pohacao duhovnu shkolu bio je gonitelj crkve. A pod njegovu direktivi i kontrolu ti je sazdana ova RPC MP.

E sad mozes ti Jadrane, da izbjeljavas ono sto se ne da izbjeliti i prestavljati crno belo, a ja na ono sto je samo isfarbano vjerovati necu. A namerno neces da zagrebas malo, jer belo je samo onaj tanki povrsni sloj.

Milostiv nam Bog, pa blago nama, jer da bi bio onakav kakav zelite da ga prikazete, odavno crkva ne bi imala njegovu blagodat. I ako blagodat bi sledovala tako olako mitronoscima, bez razlike dali oni sude u Duhom Svetom ili onako kako razni "Putini" zele, onda Bog ne bi ni bio Bog vec rob.

Ja ne bih ovde jos da iznosnim prljav vesh, jer ne samo Jadran a ceo Atlanski okean ne bi nas ocistio.

Sto se tice apelacijskog prava Konstantinopolja ono je stavrno kanonsko i jos u silu. Do buduceg Sabora na kome i ako bude promenjeno. Do tada svi koji ne priznaju to Vartolomeju deluju nekanonski.

Svako ima za shta da se kaje, najvise oni koji podrzavaju ili tacnije odrzavaju Raskol radi politike i nacionalizma. 

Koji paradoks! Raskolnici zele i usli u crkvu, a "crkva" se bori da se raskol ne icseli i raskolnici vrate u raskolu.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

For the First Time in Centuries, 3 Patriarchs (and Others) Did Not Commemorate the EP

“The 3 Patriarchs, John X of Antioch, Cyril of Moscow and Irenaeus of Belgrade, have today celebrated Grand Catholic [sic] Orthodox Divine Liturgy in Moscow, in the Cathedral of Christ the Savior, commemorating the Feast of St. Mark of Ephesus [Editor’s note: very interesting] the Defender of Orthodoxy and Patriarch Cyril’s 10th anniversary as the Patriarch of Moscow and all Russia. Divine Liturgy according to dyptichs was presided by the Patriarch of Antioch. For the first time in centuries, 3 Patriarchs at the Divine Liturgy did not commemorate Patriarch of Constantinople Bartholomew. Only present bishops were commemorated. Divine Liturgy was also celebrated by His Beatitude Orthodox Metropolitan Rastislav of Czech Lands and Slovakia and His Beatitude Tikhon Orthodox Metropolitan of Washington and all America and Canada. Also by His Beatitude Orthodox Metropolitan of Kiev and all Ukraine Onuphry. Holy Orthodox Patriarchates of Alexandria, Georgia, Romania and Bulgaria also had their bishops present at the Divine Liturgy, as well as the Orthodox Church of Poland.”

http://www.monomakhos.com/for-the-first-time-in-centuries-3-patriarchs-and-2-primates-at-the-divine-liturgy-did-not-commemorate-patriarch-of-constantinople-bartholomew/?fbclid=IwAR1eQvkMXjf_dxRITIK6AQkrH1FIY7j2LnR4njfON5IP6nDmUGi4wfNHCyA

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, farisejski.bukvojed рече

Netacno, pomenuti su svi osim Fanara. (od 35:14)

 

Ово се односи на помињање од стране Кирила на великом входу. 

Он је поменуо именом и престолом само присутне патријархе. Остале је поменуо колективно. 

Што искаче из норматива, међутим, ситуација је чудна, и вероватно је то урадио из поштовања према чињеници да су присутни предстојатељи кјои нису прекинули општење са цариградским троном. 

Међутим, руски протођакон је сасвим јасно изоставио само цариградског патријарха. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...