Jump to content

Зоран Ђуровић: Шта има Амфилохије против Степинца?

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Кад већ помињемо католике, ево нешто из живота старца Порфирија:

https://www.johnsanidopoulos.com/2016/05/the-pan-orthodox-synod-and-saint.html

Нека Васијан ово обавезно прочита, изненадиће се.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 часа, Zoran Đurović рече

Каквог бре Јевреја?:))

Шалу на страну, одговори на постављена питања а не да препрдаваш овде. Кокодакање ти неће помоћи. 

Која питања? Ако можете да поновите, ако није проблем? Јер везано за Св. Фотија и Игњатија?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Жика рече

Упореди са чистилиштем. Не покушавам да је означим као јеретичку, написао сам раније да је Црква. Опет не схваташ. Хоћу да кажем да су имали заблуда као и католици а ти Заграничну признајеш а Католичку не.

Ти мене завитлаваш, очигледано :). Да ли си свестан шта поредиш? Какве везе митарства имају са чистилиштем, када је чистилиште засебно место у коме се грешници припремају за одлазак у Рај, а митарства су процес на коме демони износе грехе и оптужују душу од покојника. По митарствима непокајани грешник одлази одмах у Пакао, а не у неко међустање. Митарства нису никада осуђена, нити означена од ПЦ као јеретичко учење, већ га, насупрот томе, држе највећи број Светих, а савремени Старци и Светитељи га подржавају. Лично, мене то уопште не интересује, јер знам да је немогуће објаснити те сфере нашим језиком. 

РПЗЦ се не може поредити са Католичком! Да ли сти свестан шта поредиш? Дај, уозбиљи се бар, када не умеш да износиш иоле релевантну аргументацију.

Поредиш РПЗЦ која је била део Православне Цркве, са Лаинском црквом која се одавно одвојила од Ње?!? Поредиш митарства са осуђеним јересима које држи РКЦ, и мислиш да је то што износиш некаква аргументација. 

пре 18 часа, Жика рече

Знам шта ти кажеш, управо то и побијам. И једно и друго је погрешно. Погрешно је крстити опет, а погрешна је и такозвана икономија. И сам знаш да је грех двапут крстити, а икономијом примаш некрштене у Цркву и причешћујеш их. То упорно заобилазиш

Ниси ти брате до сада ништа побио. Од тебе теологију, на овом Форуму, нисам до сада видео. У твојој неспособности да одговориш на проста питања и да се суочиш сам са собом, не треба ни много причати. Када си схватио да мозгаш насупрот ставу СПЦ, онда си почео да лелујаш тврдећи да можда Артемијевци спадају у групу јеретика као што су Пепузијани, Енкратити, Савелијани и остали. Тако нешто може рећи или неписмен човек, или пак неко ко провидно хоће да се извуче, као што често чине политичари. 

Да си бар мало читао шта сам од почетка писао, видео би, и бар покушао да схватиш, да ништа нисам заобишао, па ни то. Једини који заобилази да се суочи са конкретним чињеницама си ти (тебе и разумем јер се не разумеш у теологију, то јест не умеш да размишљаш у теологији, већ само да наводиш шта си прочитао и шта су други рекли) и у многоме и зам Зоран Ђуровић. На целу поруку са конкретним чињеницама ми налепљујеш текст о. Флоровском, без да сам одоговриш на конкретне ствари. Ви једноставно, као и Католици, верујете у јеретичку неозгладивост свештенства и за вас је Црква и код оних који су од Цркве отсечени и свезани. 

Наравно да се они који се кроз икономију примају у Цркву не причешћују као некрштени, већ сам тај чин пријема чини њих чини крштеним - добијајући тако пуноћу благодати Духа Светог који не борави у јеретичким Тајнама. Али, то Вама писати и објашњавати је исто као и слепом намигивати и глувом певати. Од самог почетка ове теме сам написао да није тако. Али, пошто ви не схватате шта је Црква, већ размишљате по протестанском кључу (а Зоран дели Цркву и додаје још ко зна какве јереси, заједно са Артемијем и Акакијем), наравно да не можете схватити ни ове ствари, већ размишате као и псеудо-зилоти на црно-бели начин.

Цитат

. Не вреди ти позивање на професора Јангуа. И он може да погреши, а и човек је смирен па би можда прихватио другачије мишљење. Сам је рекао у Београду да је доста научио од једног нашег млађег професора. Он учи од млађих док ти поучаваш професора Ђуровића. Не иде то тако, брзо си почео да поучаваш. Потребно ти је још искуства и још да учиш. Полетео си високо а знаш за ону изреку подвижника да ако младић полети високо у подвизима скреши му крила. Код тебе се ово односи на теологиј

Моје позивање није утврђено само на Проф. Јангу, већ на плејади других православних теолога. Ја никога не поучавам, већ презентујем православан став на Форуму, па ко хоће нека упоређује. Првенствено, позивам се на Вл. Атанасија који је аутентичан представник ортодоксне Теологије, која је суштински другачија од појединих јереси које износи Зоран Ђуровић. Исто сам, на самом почетку, потврдио и Вл. Буловићем. Моја малнкост само преноси такву теологију, насупрот херезама које Ђуровић поставља овде. И, немој се заваравати, Проф. Јангу је православан човек, који верује православно. У догматским стварима се мишљење не мења!

Да ли нешто вреди или не вреди, ниси ти меродаван да пресудиш! Тако да бих те замолио да ме изоставиш оваквих филозофирања, посебно због тога што никада у дискусијама ниси учестовао износећи аргументе, већ си био својеврсни навијач који увек избегава да се суочи са реалним питањима и чињеницама, а када се и донекле суочи, онда ко политичар заводи на Голеш планину.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 часа, Жика рече

Кад већ помињемо католике, ево нешто из живота старца Порфирија:

https://www.johnsanidopoulos.com/2016/05/the-pan-orthodox-synod-and-saint.html

Нека Васијан ово обавезно прочита, изненадиће се.

Зашто би ме ово изненадило? Не разумем? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Васијан рече

Какве везе митарства имају са чистилиштем, када је чистилиште засебно место у коме се грешници припремају за одлазак у Рај, а митарства су процес на коме демони износе грехе и оптужују душу од покојника.

Znači li to da je čistilište ugodnije od mitarstva??

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Васијан рече

Која питања? Ако можете да поновите, ако није проблем? Јер везано за Св. Фотија и Игњатија?

Ти си и излапео? 

@Васијан понавља тлапње св Никодима, али донекле. Никодим каже да док сабор не осуди јерес или јеретика, клирици су канонски. Дакле, припадају цркви. Проблем за Васијана, пошто смо га ставили уза зид, је што под Сабор подразумава само ВасСаб, а не и локални. Е, ту се Никодим Агиорит не слаже са њиме. Имам Пидалион на гр., али да не пречукавам текст (и тај језик је непознат Васијану), дајем извод на ен., пошто тај језик Васијан познаје. Узгред морам приметити да Никодим овде држи мој став да јерес и јеретици осуђени на локалном сабору су и заиста осуђени. 

„The canons order the synod of the bishops that are alive to defrock the priests, or to excommunicate or to  anathematize the laymen when they break the canons. But if the synod will not apply the defrocking of priests, or excommunication, or anathema of laymen, then these priests and laymen are not actually defrocked, nor anathematized” (Canons of the Holy Apostles, Canon 3 (footnote), Pidalion, 1844). 
Дакле, св. Максим је имао право кад је рекао да неће да се причешћује са анатемисаним људима, као што смо ја и Тарасије у праву када смо рекли да је Цг због иконоборства био валидно анатемисан. Према томе, јеретици (не сви) имају Сакраменте, па сад Васијан извршио и самоубиство. Јер, оно што сам казао, Тарасије је био рукоположен од иконобораца (не мора и од жестоких, него чак и иконофила) али свакако епископа који су сви били анатемисани од 4 остале Патријаршије. Нико га од њих није рукоположио, јер он шаље писмо овим столицама о свом рукоположењу.   

- Наравно да ти је остало и питање о Игњацију и Фоцију... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Васијан рече

 

РПЗЦ се не може поредити са Католичком! Да ли сти свестан шта поредиш? Дај, уозбиљи се бар, када не умеш да износиш иоле релевантну аргументацију.

Поредиш РПЗЦ која је била део Православне Цркве, са Лаинском црквом која се одавно одвојила од Ње?!? Поредиш митарства са осуђеним јересима које држи РКЦ, и мислиш да је то што износиш некаква аргументација. 

 

 

И ови су били заједно са нама. Које осуђене јереси? Ти рече да мора Васељенски Сабор да осуди, одлучи се шта мислиш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Васијан рече

 

Ниси ти брате до сада ништа побио. Од тебе теологију, на овом Форуму, нисам до сада видео. У твојој неспособности да одговориш на проста питања и да се суочиш сам са собом, не треба ни много причати. Када си схватио да мозгаш насупрот ставу СПЦ, онда си почео да лелујаш тврдећи да можда Артемијевци спадају у групу јеретика као што су Пепузијани, Енкратити, Савелијани и остали. Тако нешто може рећи или неписмен човек, или пак неко ко провидно хоће да се извуче, као што често чине политичари. 

 

 

Нисам тврдио, рекох да нисам довољно упућен. А исто сам рекао да ако су расколници онда је друга прича. Како ти то сада хоћеш да представиш то је твоја ствар.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Васијан рече

Да си бар мало читао шта сам од почетка писао, видео би, и бар покушао да схватиш, да ништа нисам заобишао, па ни то. Једини који заобилази да се суочи са конкретним чињеницама си ти (тебе и разумем јер се не разумеш у теологију, то јест не умеш да размишљаш у теологији, већ само да наводиш шта си прочитао и шта су други рекли) и у многоме и зам Зоран Ђуровић. На целу поруку са конкретним чињеницама ми налепљујеш текст о. Флоровском, без да сам одоговриш на конкретне ствари. Ви једноставно, као и Католици, верујете у јеретичку неозгладивост свештенства и за вас је Црква и код оних који су од Цркве отсечени и свезани. 

Наравно да се они који се кроз икономију примају у Цркву не причешћују као некрштени, већ сам тај чин пријема чини њих чини крштеним - добијајући тако пуноћу благодати Духа Светог који не борави у јеретичким Тајнама. Али, то Вама писати и објашњавати је исто као и слепом намигивати и глувом певати. Од самог почетка ове теме сам написао да није тако. Али, пошто ви не схватате шта је Црква, већ размишљате по протестанском кључу (а Зоран дели Цркву и додаје још ко зна какве јереси, заједно са Артемијем и Акакијем), наравно да не можете схватити ни ове ствари, већ размишате као и псеудо-зилоти на црно-бели начин.

 

 

Немој да пишеш свашта. Флоровски одлично побија твоје тврдње. Не може тај сам чин пријема да их чини крштеним, схвати то. То ти и Флоровски пише а теби то није повезано са темом. Не знам да ли се шалиш. Што се тиче Артемија и Акакија ти имаш њихове ставове по овом питању. Акакије је поново крштавао а сад је почео да примењује икономију што значи да некад примењује акривију некад икономију а то ти исто држиш. Став о. Зорана и мене Акакије не држи тако да размисли добро пре него што некога оптужиш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Васијан рече

Моје позивање није утврђено само на Проф. Јангу, већ на плејади других православних теолога. Ја никога не поучавам, већ презентујем православан став на Форуму, па ко хоће нека упоређује. Првенствено, позивам се на Вл. Атанасија који је аутентичан представник ортодоксне Теологије, која је суштински другачија од појединих јереси које износи Зоран Ђуровић. Исто сам, на самом почетку, потврдио и Вл. Буловићем. Моја малнкост само преноси такву теологију, насупрот херезама које Ђуровић поставља овде. И, немој се заваравати, Проф. Јангу је православан човек, који верује православно. У догматским стварима се мишљење не мења!

Да ли нешто вреди или не вреди, ниси ти меродаван да пресудиш! Тако да бих те замолио да ме изоставиш оваквих филозофирања, посебно због тога што никада у дискусијама ниси учестовао износећи аргументе, већ си био својеврсни навијач који увек избегава да се суочи са реалним питањима и чињеницама, а када се и донекле суочи, онда ко политичар заводи на Голеш планину.

 

У реду, али Флоровски је веће име од Атанасија и других теолога на које се позиваш. Сви су они учили од Флоровског. Иначе, питај оца Љубу па ће ти рећи да је епископ Атанасије преписао једну своју књигу са француског. И већ ти рекох мани се оптужби за јерес. Често се дешавало да они који оптужују без основа за јерес и сами падну у јерес или оду у раскол. Од новијих случајева Артемије је најбољи пример.

Свако ко чита може да оцени ко износи аргументе. Теби се расуђивање помутило  због тога што те о. Зоран побија а помало и ја па само оптужујеш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Васијан рече

Зашто би ме ово изненадило? Не разумем? 

Онда ниси прочитао или си прескочио део. Не могу да копирам тај део, зато прочитај пажљиво. Пише да се молио са католицима а на питање оне жене шта да ради кад оде код пријатеља католика на мису па је нуде да се причести старац Порфирије јој одговара да се причести.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Жика рече

Онда ниси прочитао или си прескочио део. Не могу да копирам тај део, зато прочитај пажљиво. Пише да се молио са католицима а на питање оне жене шта да ради кад оде код пријатеља католика на мису па је нуде да се причести старац Порфирије јој одговара да се причести.

Нисте разумели! Порфирогенит јој је рекао да узме нафору код католика, а не хостију!:)) Католицима иначе увек остане доста нафоре кад врше проскомидију!12:smeha::)):)) То је био смисао Старчевих речи: Да се не штетује хлеб!

- У више наврата сам приметио да Бассиан једноставно прескочи текстове. Ти помислиш да он то није разумео, а он ладно прескочио јер га убија у појам! Тако је урадио и са текстом где Агиорит тврди да је анатема помесног сабора валидна и са моменталним ефектом. Али то руши Васијанову тлапњу да Цг у време иконогорства није био анатемисан, јер ако су и заиста били анатемисани, нису могли да имају сакраменте; ако су пак могли као јеретици да имају сакраменте, онда је јасно да и други јеретици, отуђени од цркве имају сакраменте како смо од почетка тврдили и да не постоји ова буфала од икономије коју је измислио Агиорит. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Zoran Đurović рече

Нисте разумели! Порфирогенит јој је рекао да узме нафору код католика, а не хостију!:)) Католицима иначе увек остане доста нафоре кад врше проскомидију!12:smeha::)):)) То је био смисао Старчевих речи: Да се не штетује хлеб!

- У више наврата сам приметио да Бассиан једноставно прескочи текстове. Ти помислиш да он то није разумео, а он ладно прескочио јер га убија у појам! Тако је урадио и са текстом где Агиорит тврди да је анатема помесног сабора валидна и са моменталним ефектом. Али то руши Васијанову тлапњу да Цг у време иконогорства није био анатемисан, јер ако су и заиста били анатемисани, нису могли да имају сакраменте; ако су пак могли као јеретици да имају сакраменте, онда је јасно да и други јеретици, отуђени од цркве имају сакраменте како смо од почетка тврдили и да не постоји ова буфала од икономије коју је измислио Агиорит. 

Нема потребе за персирањем. Извињавам се, погрешно сам разумео. Мада је и ово превише за Васијана. Да си то ти урадио ко зна какву би паљбу осуо. Често људи оптужују епископа Иринеја што се моли са католицима а ево овде видимо да је то старац Порфирије урадио. Васијан сматра да су католици јеретици и поштује канон где пише да је забрањена молитва са јеретицима па да видимо шта ће сад да каже.

Да, нешто прескочи нешто погрешно разуме или намерно искриви а после ликује као да је он у праву и оптужује за јерес. Понашање слично артемијевцима само што Васијан више зна од њих и мало лепше пише.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...